Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2008., 19:15   #41
Quote:
super_sonic kaže: Pogledaj post
ja sam u zg,nemam veze s Njemačkom,osim što obožavam jezik,upisat ću ga ove god.i tako... privukla me ova tema jer mi je Berlin najdraži grad..
a što se tiče otvorenosti ljudi,pa,ja sam učila njem.pri Goethe-Institutu pa sam se više-manje družila sa strancima,ali domaći koje sam upoznala su bili baš super,i zabavni,suprotno uobičajenoj predrasudi o nijemcima :P
nisam još bila u Münchenu,ali sigurna sam da bi me isto oduševio
vjerojatno nisi bila ni u heidelbergu jer bi sigurno imala drugacije misljenje
loretalu is offline  
Old 18.05.2008., 23:51   #42
uf, jeste se raspisali svi!!
ja sam jucer slavila rodjendan pa sam prespavala pola dana.
kad sam se probudila pocela sam ucit njemacki, nema mi druge..
to je ocito prva stvar koju moram napraviti, na koju god foru kasnije usla u zemlju.

i u medjuvremenu slozit neku svadbenu svecanost iz vasih prepiski sam dosla do zakljucka da je u biti manje vise svejedno dal to vjencanje obavis u hrv ili njemackoj pa bi ja to slozila doma ako vec mogu birat...a papire onda prevedem i sta vec treba..

malko me strah tog ispita iz njemackog jer sam ucila njemacki tri mjeseca prije par godina..al ak budem jako marljiva valjda ga polozim za mjesec dva. bome cu se pohvalit cim to obavim
idem odma sutra u getheov institutu tu u zg pa cu raspitat sta trebam znat i kak, gdje da to polozim..
a onda mogu krenut u skupljanje svih drugih papira za vizu za spajanje obitelji..

a sta se berlina tice, meni sa za sad grad, od cijele njemacke (osim dijela na granici sa francuskom) bas nekak najvise svidja.. sve koje sam upoznala su veseli i za neku akciju, druzenje. i stvarno ima svega u gradu a volim okolinu sa puno mogucnosti. onda bar ne mozes nekog drugog krivit ako ne iskoristis sta ti se pruza.
obozavam i njegove sume i jezera i trgove i klubove, psenicnu pivu.. jedino kaj ne mogu nikako prezalit je (uzasna) kava koju njemci piju. al i to se da sredit
uglavnom, optimisticna sam za pocetak
automaticarka is offline  
Old 19.05.2008., 00:25   #43
Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post

malko me strah tog ispita iz njemackog jer sam ucila njemacki tri mjeseca prije par godina..al ak budem jako marljiva valjda ga polozim za mjesec dva.
puno srece u ucenju.

nemas nekod velikog beda ,njemacki je zapravo jedan od laksih jezika,nema tu sta.jos ako ga ucis zbog ljubavi
buntspecht is offline  
Old 19.05.2008., 10:46   #44
uf, prvi termin za polaganje A1 u hrvatskoj je 28.08.
ako to tad polozim, kaj mislite jel mi dosta mjesec dana za srediti sve ostale papire za vizu?
automaticarka is offline  
Old 19.05.2008., 11:55   #45
ako te nebudu zezali (daj boze) i ako sve ono poneses sto ti oni kazu nebi trebalo biti problema...
*drzim ti fige*
__________________
PRINC 08.08.08...jedan zivot malo je...
"Steh zu allem,was Du liebst..." by Carrey Bradshaw
ATE13 is offline  
Old 19.05.2008., 18:15   #46
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
......njemacki je zapravo jedan od laksih jezika .....

CHAKA.... Du Motivationsguru
Seminom is offline  
Old 20.05.2008., 01:42   #47
Quote:
belica kaže: Pogledaj post
Hrvoje, kako ti je zena zadovoljna kvalitetom nastave na VHS gdje se odrzavaju integracijski tecajevi?
ko da je bitna kvaliteta, to su sve samo osnovne stvari na tom tecaju.
Nije to faks

Quote:
Kad ste se vi vjencali u De, gdje ste predali zahzjev za vizu?
2006-te, odes na ausländeramt i sredis boravak.

Quote:
Da li je morala to predavat na veleposlanstvu u zg ili je to moguce u de(meni je receno da se zahtjev predaje u de ako si se tamo vjencao)?
sve smo sredjivali u DE jer smo se i tu vincali (sudbeno)
sa njem. vjencanim listom osa na ausländeramt, ispunija papire, da slike i zena dobila boravak.
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Old 20.05.2008., 02:21   #48
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
to znam iz prve ruke,
kolega s posla (njemac) se ozenio u mexiku za mexikanku(inace ni oni netrebaju vizu za turisticka putovanja) u Rujnu 2007, i sta,dosli oni u njemacku i nemereeee!!!
da je ona dosla u njemacku, pa se tu vjencali nebi imali problema.
Upravo je to sto ja savjetujem curi, da se ozeni u njemackoj a ne u HR
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Old 02.06.2008., 17:37   #49
Quote:
Hrvoje kaže: Pogledaj post
da je ona dosla u njemacku, pa se tu vjencali nebi imali problema.
Upravo je to sto ja savjetujem curi, da se ozeni u njemackoj a ne u HR
bojim se da je buntspecht bio u pravu. od 2006. se puno toga prominilo i sada bez obzira vjencao se ti u hr ili de, zahtjev za boravak podnosis u zagrebu na ambasadi.
belica is offline  
Old 05.06.2008., 10:34   #50
koliko se dugo ceka na boravak nakon sta se predaju papiri na ausländeramt?
joshua8 is offline  
Old 05.06.2008., 13:11   #51
ja dobila odmah boravak na dvije god...
u februar 2009 dobivam neogranicen boravak , znaci nakon 2 god.
__________________
PRINC 08.08.08...jedan zivot malo je...
"Steh zu allem,was Du liebst..." by Carrey Bradshaw
ATE13 is offline  
Old 05.06.2008., 15:04   #52
Quote:
ATE13 kaže: Pogledaj post
ja dobila odmah boravak na dvije god...
u februar 2009 dobivam neogranicen boravak , znaci nakon 2 god.
znaci isti dan kad si predala papire?
joshua8 is offline  
Old 05.06.2008., 17:13   #53
Quote:
joshua8 kaže: Pogledaj post
znaci isti dan kad si predala papire?
jeste da ... predala papire ona vidjela, rekla da odem van (iz sobe) da platim 65,-€ i cekala 30min dok me nije opet prozvala vratila mi putovnicu s vizom unutra... rekla vidimo se za dvije godine
__________________
PRINC 08.08.08...jedan zivot malo je...
"Steh zu allem,was Du liebst..." by Carrey Bradshaw
ATE13 is offline  
Old 05.06.2008., 19:28   #54
Quote:
joshua8 kaže: Pogledaj post
koliko se dugo ceka na boravak nakon sta se predaju papiri na ausländeramt?
to ti ovisi od ausläneramta do ausländeramta.

u vecim mjestima dobis u roku 10-15 minuta,u manjim traje par dana.salju putovnicu u landratsamt gdje se ljiepi to cudo.Tako bilo u jednom manjem gradicu di sam prije zivio

e da,i nemoras platit vise odmah,dobis uplatnicu postom ,i imas 2 mjeseca vremena da platis (tak je bar frendica dobila).al ko zna,mozda se i to razlikuje od grada do grada.
buntspecht is offline  
Old 06.06.2008., 12:05   #55
Quote:
ATE13 kaže: Pogledaj post
ja dobila odmah boravak na dvije god...
u februar 2009 dobivam neogranicen boravak , znaci nakon 2 god.
nema vam ovoga vise. sada se prvo mora zatrazit viza za spajanje obitelji pa onda oni u ausländeramt kontaktiraju tvog muza(treba im donit ugovor od stana, place....) i onda cekas
asundaasunda is offline  
Old 09.06.2008., 21:09   #56
zna li netko(od ovih koji su se zenili posli 28.8. 2007.) koliko se ceka na vizu za spajanje obitelji? misec, dva, tri?
belica is offline  
Old 09.06.2008., 21:12   #57
Quote:
asundaasunda kaže: Pogledaj post
nema vam ovoga vise. sada se prvo mora zatrazit viza za spajanje obitelji pa onda oni u ausländeramt kontaktiraju tvog muza(treba im donit ugovor od stana, place....) i onda cekas
tocno tako. ozenili se vi u de ili u hr, potpuno je sve jedno. po novom zakonu najprije moras vizu za spajanje obitelji zatrazit preko ambasade u zg pa tek onda ostalo dolazi na red
belica is offline  
Old 19.08.2008., 11:15   #58
hej, pozdrav svima!
evo u zadnjih par mjeseci svašta sam uspjela srediti!

kao prvo odlučili smo se vjenčati PRIJE nego beba dođe - uspijeli smo dobiti termin i predati sve papire, a tim da je prvi slobodan termin za vjenčanje 6.9. (još malo)
od papira su nam trebali internacionalni rodni listovi, (pošto oboje imamo hrvatsko državljanstvo), potvrdu o slobodnom statusu od oboje (a apostilom), kopija moje putovnice, potvrda o prebivalištu (moja).
to uz popunjene formulare koje smo dobili u njemačkoj, predaš, platiš još 200eura i to je to.
ono što je bitno za znati je da uz sve kopije dokumenata i prijevode, treba obavezno na uvid donijeti i orginale dokumenata (osim putovnice)- tako da sam ja to sve slala DHL-om.
naravno, sve treba prevesti kod ovjaštenog službenog prevoditelja, mi smo to obavili u njemačkoj iako je skuplje, zato šta u protivnom, ovdje treba onda staviti apostile i na prijevod, a nije m ise dalo s tim zezati, ovako si siguran da ako to njemci rade, da će ti i priznati dokumenat sa svojim žigom.

ono šta me iznenadilo, je da sam trebala poslati i kopiju diplome (napisala sam da sam diplomirala u taj njihov formular), pa su oni i to provjeravali (da li je priznata diploma i sl) da unesu u svoje baze podataka.
No uglavnom, ako ti točno kažu šta sve treba, ovo se riješi za 10tak dana (toliko je meni trebalo).

uspijeli smo iznajmiti i stan, a ja za 10 dana polažem A1 u goetheovom institutu u Zagrebu- dakle, ovaj ispit vrijedi u kojoj god zemlji u Goetheovom institutu da ga polažeš, isti je svuda, ja sam gledala gdje se najranije dobije termin.
i na kraju nam preostaje da predam zahtjev za vizu za spajanje obitelji u veleposlanstvu u zagrebu uz dokumentu (to su mi rekli telefonom):
vjenčani list (međunarodni, njemački ili hrvatski s prijevodom na njemački jezik) u originalu i kopiji
- potvrda o prebivalištu bračnog druga koji živi u Njemačkoj, u originalu i kopiji
- biometrijska fotografija
- putovnica - Ako je prilikom vjenčanja uzeto novo prezime, promjena prezimena pri podnošenju zahtjeva već mora biti unesena u putovnicu.
- certifikat Goethe–Instituta o znanju njemačkog jezika (stupanj A1)
- pristojba od 60 eura (plaća se u kunama)

kažu da se viza čeka 6-8 tjedana, i potrebno je doći osobno s putovnicom u veleposlanstvo (znači, moram se vratiti po to u hrv. kad mi odobre)

evo, nadam se da će ove 'friške informacije' još nekom koristiti.
a kad se vratim s prstenom na ruci 15.9 natrag u zagreb znati ću više o prijavama za zdravstveno osiguranje i s troškovima/beneficijama poroda u hrvatskoj vs. njemačka.

evo, ako netko ima još pitanja vezano uz ovu temu slobodno pišite da sad ja malo drugima pomognem oko toga. pusa svima, i držte mi fige za taj ispit iz njemačkog, na kraju ga učim doma sama jer nema tečajeva preko ljeta pa budemo vidjeli kak će to završiti.
automaticarka is offline  
Old 19.08.2008., 13:13   #59
Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
hej, pozdrav svima!
za 10 dana polažem A1 u goetheovom institutu u Zagrebu- dakle, ovaj ispit vrijedi u kojoj god zemlji u Goetheovom institutu da ga polažeš, isti je svuda, ja sam gledala gdje se najranije dobije termin.
držte mi fige za taj ispit iz njemačkog, na kraju ga učim doma sama jer nema tečajeva preko ljeta pa budemo vidjeli kak će to završiti.

Nas dvije smo susjede kako god okrenes.. Nisam znala da i mi iz Hr po novom moramo polagati njemacki jezik? Mislila sam da je to samo za Bih..ocito nije..ne znam dali se prizna ako je netko vec isao na tecaj Njemackog jezika u Njemackoj..ali koliko cujem ispit je jednostavan..njemacki za pocetnike, traze samo osnove..pisanja..citanja i gramatike..sretno na ispitu i javi kako je prosao..cuvaj zivce trebat ce ti dok to sve sredis..i zelim ti sve najbolje kad uplovis u bracne vode..
Chauntel is offline  
Old 19.08.2008., 15:33   #60
automaticarka, ako minjas prezime, racunaj na to da ce ti tribat jos 3 tjedna za novu putovnicu, a i ako se udajes u De, trebat ces i par dana da ti legaliziraju brak u hr. moras imat Hr vjencani da bi mogla napravit putovnicu
p.s. meni nisu trazili da prilozim diplomu, ocito je razlicito od ureda do ureda, maticara do maticara...
belica is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:10.