Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2012., 12:23   #1
Potpuna pomrčina Sunca 2012.

Pozdrav,

14.11.2012. će biti potpuna pomrčina Sunca...u Australiji Ima li nekoga tko bi išao? Ja to ne bi htio propustiti..i još vidjeti južno nebo u nekoj tamo pripi*dini...

Do sad sam vidio tri pomrčine, u Mađarskoj 1999., Turskoj 2004. i Novosibirsku 2008. godine (kliknite za video simku). Stvarno nevjerojatno iskustvo...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 12:37   #2
Da dobijem na lotu, odmah idem! Ja sam vidio jednu totalnu solarnu eklipsu 11. 8. 1999. na sjevernom dijelu bugarske obale Crnog mora.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:46   #3
Da, tad sam bio u Mađarskoj. Ipak tada su malo smetali oblaci, puno je ljepše bilo u Turskoj i Rusiji, korona je bila fenomenalna!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 12:07   #4
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Da, tad sam bio u Mađarskoj. Ipak tada su malo smetali oblaci, puno je ljepše bilo u Turskoj i Rusiji, korona je bila fenomenalna!
Kod nas je bilo sunčano i vruće, sve je bilo lijepo ako ne uzimamo u obzir relativno kratki totalitet (malo više od 2 min).
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 08:14   #5
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Kod nas je bilo sunčano i vruće, sve je bilo lijepo ako ne uzimamo u obzir relativno kratki totalitet (malo više od 2 min).
Haha, totalitet, ma koliko trajao, uvijek prođe prebrzo
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 13:59   #6
Također bio na Balatonu 1999., od tada nigdje i volio bi ponoviti to.
Astronomijom sam se dosta bavio kao klinac i u srednjoj školi, ali kako su s vremenom došle prizemne teme sada jako malo kao hobi.
Ovo me zainteresiralo jer imam kumove u Australiji 100km od Sydneya koji me nagovaraju već neko vrijeme da ih posjetim, a ovo bi bila odlična prilika, evo postoje šanse 50:50 da idem, malo je bed jer trag prolazi samim sjeverom kontinenta, ali vidjet ću ako se odlučim javim se na PM ili AD Beskraj.
nef is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 17:05   #7
Ajde javi se, dapače! Prijatelj i ja već imamo karte i biti ćemo prvo u Sydneyu par dana, a onda šibamo u Cairns.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 11:41   #8
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ajde javi se, dapače! Prijatelj i ja već imamo karte i biti ćemo prvo u Sydneyu par dana, a onda šibamo u Cairns.
Koliko novca je potrebno i trebaju li vam Hrvatima vize za Australiju. Nama još uvijek trebaju vize i procjenjujem novac koji moraš imati da je oko 2-3 000 eura.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 10:33   #9
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Koliko novca je potrebno i trebaju li vam Hrvatima vize za Australiju. Nama još uvijek trebaju vize i procjenjujem novac koji moraš imati da je oko 2-3 000 eura.
Da, treba i nama viza. Avionske karte su same cca 1500 eur.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 21:35   #10
eto ,blago vama...no koliko got bi htio i ja vidjeti to (po prvi put u životu), moja plaća mi to ne omogućava...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 13:30   #11
Mislim da se isplati putovati u Cairns za ovu potpunu pomrčinu ne samo zbog eklipse (svake 2-3 godine ima potpune pomrčine Sunca negdje u svijetu, ako je cilj promatrati neku takvu eklipsu, moglo bi lako sačekati neku u bližoj lokaciji) već i zbog promatranja zviježđa koja su anticirkumpolarna u Europi. Pretpostavljam da ima puno zanimljivih objekata na južnom nebu koji su nepoznati nama Europljanima.
Samo moram naći novac za to preskupo putovanje, bit će mi preteško.

Zadnje uređivanje Orlin1979 : 27.08.2012. at 13:37.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 22:18   #12
Upravo tako, ovo je odlična prilika za kombinaciju pomrčine i uživanja u južnom nebu! Doduše, tada će Mliječni put brzo zaći, a Magellanovi oblaci izlaze tek pred svitanje pa neće biti skroz spektakularno..ali će biti super vidjeti Oriona u zenitu

Inače, u skoroj bidućnosti baš i nema potpunih pomrčina koje su na nekom pristupačnom mjestu jedino u SAD za par godina, ostalo je sve po oceanima i tak
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 08:36   #13
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Inače, u skoroj bidućnosti baš i nema potpunih pomrčina koje su na nekom pristupačnom mjestu jedino u SAD za par godina, ostalo je sve po oceanima i tak
Bit će potpuna pomrčina u relativno bliskoj lokaciji 20. 3. 2015. - totalitet se može promatrati s Farskih otoka (npr. iz Torshavna) i sa Svalbarda.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 23:57   #14
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Bit će potpuna pomrčina u relativno bliskoj lokaciji 20. 3. 2015. - totalitet se može promatrati s Farskih otoka (npr. iz Torshavna) i sa Svalbarda.
Da, samo, koliko je to pristupačno...?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 08:29   #15
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Da, samo, koliko je to pristupačno...?
Meni je to pristupačnije od Australije ili nekog tropskog regiona jer je ipak u Europi (Danska ili Norveška) i zahtijevalo bi mnogo manje troškova i birokratskih problema (mi Bugari putujemo slobodno u te zemlje).
Ja bih radije išao na Farske otoke jer mislim da je prehladno na Svalbardu u ožujku - vidi ovdje.
Vidim da je u ožujku vrijeme relativno blago u Tórshavnu.

Zadnje uređivanje Orlin1979 : 29.08.2012. at 08:40.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 11:15   #16
P. S.: Vidim jednu moguću prepreku: u Tórshavnu je sunčano vrijeme jako ograničeno: u prosjeku manje od 2.5 sata sunčevog grijanja po danu, pa bi bilo velika sreća uspjeti vidjeti pomrčinu.

Zadnje uređivanje Orlin1979 : 29.08.2012. at 11:24.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 23:54   #17
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Upravo tako, ovo je odlična prilika za kombinaciju pomrčine i uživanja u južnom nebu! Doduše, tada će Mliječni put brzo zaći, a Magellanovi oblaci izlaze tek pred svitanje pa neće biti skroz spektakularno..ali će biti super vidjeti Oriona u zenitu
Usput, Wikipedia kaže da s obzirom na koordinate Velikog i Malog Magellanovog oblaka oni su cirkumpolarni u Sydneyu i moraju biti vidni (skoro) svu noć iz Cairnsa u studenom.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 08:05   #18
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Usput, Wikipedia kaže da s obzirom na koordinate Velikog i Malog Magellanovog oblaka oni su cirkumpolarni u Sydneyu i moraju biti vidni (skoro) svu noć iz Cairnsa u studenom.
Imaš pravo, ali u Cairnsu se neće popeti iznad 35 stupnjeva. Svejedno, budem ih probao detaljno ufotkati
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:04.