Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2016., 08:25   #1
Dimnjačari-novi projekt pražnjenja novčanika?

Na ovom podforumu imali smo teme o legalizaciji i energetskom certifikatima koji su, između ostalog, dobro poslužili za financiranje silnog državnog aparata u narodu poznatijeg kao "uhljebi".
Međutim već neko vrijeme postoji "tihi ubojica džepova naših građana" koji nije toliko eksponiran, a ima veliki potencijal za stvaranje strukovnih mafija kao i punjenje državnog proračuna. Dok se o legalizaciji i energetskim certifikatima pričalo i pisalo nadugačko i naširoko (pa su građani bili dobro upoznati sa čitavim procesom izvlačenja novca, ali i sa svojim zakonskim pravima) ovdje su mediji ostali gotovo nijemi (osim onih željnih senzacionalizma) pa se mnogi građani osjećaju zakinuti, a horror pričama nema kraja.

Radi se o dimnjačarima. Da, oni simpatični "garavi" momci u crnom zbog kojih smo se hvatali za gumb i koji su prema narodnom vjerovanju donosili sreću odjednom su postali simbol tuge i straha. Uostalom, koliko sam iz osobnog primjera imao prilike vidjeti, ta ekipa sada više izgleda kao grupa mađarskih navijača na Euru i moderne generacije teško će shvatiti sentimentalnu vezanost naših roditelja za lik dimnjačara.

A sve je počelo implementacijom Zakona o dimnjačarstvu koji je navodno donesen prije 15 godina, ali se tek odnedavno počeo primijenjivati. I to, kažu upućeni, nije bila direktiva EU već naš autohtoni uradak. Zakon nemam vremena čitati i proučavati, ali ću reći nešto o posljedicama što je, nadam se, dovoljno za raspravu.

Prvi put sam čuo za probleme sa dimnjačarima kada je kolega sa posla potrošio preko 20.000kn na sanaciju dimnjaka.
Uskoro se i moja obitelj suočila sa tim problemom. Ukupno nas je sve koštalo oko 2000 kn ne računajući posao koji smo sami odradili (zidanje, razbijanje pločica, bušenje vrata, postavljanje odzračnika,vratašca i sl.).Naše preinake danas više ne prolaze pa roditelji sa strahom čekaju ponovno pojavljivanje dimnjačara.
Prošli tjedan ekipa se pojavila i kod mog strica. Praktički u čitavom susjedstvu ne postoji ispravan dimnjak, bojler, peć... Neke kuće su stare svega nekoliko godina sa svim papirima, ali opet i tu treba raditi preinake. Problemi se kreću od kombiniranih bojlera za grijanje koji su zastarjeli (iako se ti tipovi uređaja još uvijek mogu kupiti u dućanu), neimanja atesta za bojler, pa preko dimnjaka koji nemaju dobar promjer, onih u koje treba ugraditi cijev, onih na kojima se ne može izmjeriti kvaliteta sagorijevanja, onih dimnjaka koje treba "sanirati" proširivanjem i ugradnjom cijevi, pa sve do prekapacitiranih dimnjaka itd. itd.. Tu su čak i zahtjevi za modifikacijom pojedinih uređaja koje bi trebao napraviti sam proizvođač istih?! Da bi sve bilo po pravilima službe treba izdvojiti od nekoliko tisuća pa i na desetke tisuća kuna u stambenim zgradama sa više stanara. I to sve nakon što se svi ti ljudi griju bez problema već desetljećima. Naravno, mogući su i razni oblici "dogovora" što opet nije garancija ničega jer koncesiju kroz koju godinu može dobiti neko drugi.
Čitavu tu komediju najčešće radi ekipa koja očito ima proizvoljno tumačenje zakona pa jednom stanaru kažu jedno, a drugom drugo za istu stvar. Što je najgore vidio sam dopis koji pokazuje težak slučaj nepismenosti tih majstora što nikako ne ulijeva povjerenje. Uglavnom kada se suoče sa opravdanim i argumentiranim pitanjima obično prijete zatvaranjem plina pa se ti onda dalje baja snalazi preko vrlo efikasnih pravnih i inih institucija države.

Malo je predugačak post za otvaranje teme i neko može reći da se temelji na rekla-kazala. Ali rekla-kazala je uvijek prisutan kada zakažu oni dijelovi države koje bi građane trebali informirati. Gledajući na pravni forum Legalis vidim da ni pravna struka nije upućena u ovu problematiku pa držim da je naslov teme sasvim primjeren. Što se tiče izbora podforuma mislim da je ovoj temi mjesto uz legalizaciju i energetski certifikat jer je država itekako zainteresirana za primjenu ovog zakona zbog golemog PDV potencijala. Ako nešto ne štima minimalno ide negativan i pozitivan atest što je >200 kn u proračunu, a prostora za lov u mutnom ima napretek. Da li je sve ovo napravljeno planski, a država glumi nezainteresiranu stranu umjesto da zaštiti građane od moguće zlouporabe zakona?
malinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 08:56   #2
Istina je što pišeš. Uglavnom se dimnjaci po postojećim zgradama proglašavaju neadekvatnim, ne dozvoljava se promjena bojlera, sve uz pozivanje na EU norme. Suglasnost za postavljanje novog bojlera uvjetuje se skupim sanacijama, a onaj koji se ne želi smrzavati po zimi nema izbora nego platiti.

Slično je i sa samim bojlerima, propisuje se uvođenje novih, kondenzacijskih, koji su kao efikasniji, a pod normalno se uzima da su 50 - 100 % skuplji od dosada uobičajenih. Sve se opravdava time da je tako i u Njemačkoj, ali naravno jednom Njemcu ili Šveđaninu koji zarađuje znatno više to možda nije problem platiti, a prosječnom Hrvatu jest.

Uglavnom, uvode se norme visokorazvijenih zemalja za koje mi nemamo materijanu podlogu. Pri tome nije na odmet primjetiti da sva ta oprema dolazi iz već spomenutih zemalja koje su nametnule takve propise.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 21:04   #3
Da. dimnjačari su novi harač, sad nekoliko pitanja, koja nude odgovor.

1. Tko je dimnjačar?

2. Tko kaže da smije ući u dom?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 23:22   #4
Quote:
malinko kaže: Pogledaj post
*******Prvi put sam čuo za probleme sa dimnjačarima kada je kolega sa posla potrošio preko 20.000kn na sanaciju dimnjaka. *****
Propisi i zakoni o dimnjacima i gradnji istih postoje ne već 15 godina nego popriličan broj desetljeća
to što nisu uvijek poštivani je drugi par rukava

Quote:
malinko kaže: Pogledaj post
*****I to sve nakon što se svi ti ljudi griju bez problema već desetljećima. *****
pa nakon nekoliko desetljeća je pretpostavka da prvo dimnjak nije kao novi a naročito ako i nije održavan, a ima popriličan broj ljudi koji nisu održavali a dodatno u tih nekoliko desetljeća su se promijenili i materijali i norme i propisi.

kondenzacijske preporučuju ali ne propisuju. Još.
sve je to harač do momenta dok se nešto ne dogodi.
Nije baš da je često, ali nije baš ni da ne znamo za slučajeve da su ljudi stradali zbog neispravnih dimnjaka

sve to bi bio manji problem ali je kako piše stil21
Quote:
Uglavnom, uvode se norme visokorazvijenih zemalja za koje mi nemamo materijanu podlogu
a mi oćemo biti visokorazvijena zemlja

EDIT: koliko ljudi i dalje izbjegava obavezan jednogodišnji pregled dimnjaka? hebiga, košta 130 kuna no metneš u godišnji proračun
manje od svih ostalih izdataka
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 04:57   #5
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da. dimnjačari su novi harač, sad nekoliko pitanja, koja nude odgovor.

1. Tko je dimnjačar?

2. Tko kaže da smije ući u dom?
Zakoni i uredbe.

http://www.dimnjacar.hr/komunalno/odluka/

Pokušaj ga ne pustiti unutra pa ćeš dobiti prekršajnu prijavu i novčanu kaznu.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 10:42   #6
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da. dimnjačari su novi harač, sad nekoliko pitanja, koja nude odgovor.

2. Tko kaže da smije ući u dom?
nije novi harač jer odavno čiste i naplaćuju.
2.krivo tumačenje ustava.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 17:39   #7
Bez obzira na to, ovdje kod mene je skroz normalno da ga se ne pušta u kuću.

Puštaju ga u kuću samo starije žene koji se smrznu na riječ "kontrola".

Gomili ljudi uruči obavijest da ih nije našao kod kuće, i da se oni jave kad da dođe pregledati dimnjak.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 19:46   #8
kako...ne može u kuću.

pa mi ga svake godine pozovemo na čišćenje radi sebe, kurimo na plin
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 19:58   #9
Moji starci lože na drva, vanjski dimnjak 7 metara visine, čiste ga sami.

Dimnjačara kad dođe, taj dimnjak niti ne zanima, već ga zanima samo plinski dimnjak od bojlera.

Pri tome uvijek želi naplatiti pregled i čišćenje, samo što uvijek ispadne da ga ne treba čistiti(što je i logično), jer plinski dimnjak sagori i 90 %.Znam i slučajeve provjee dimnjaka s isključenim instrumentom.
Ponekad znaju pitati i je'l baš treba račun, a Zapisnik ili dnevnik ne ostave nikad

Oni su tu zbog sigurnosti korisnika.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 22:31   #10
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
već ga zanima samo plinski dimnjak od bojlera.

Pri tome uvijek želi naplatiti pregled i čišćenje, samo što uvijek ispadne da ga ne treba čistiti(što je i logično), jer plinski dimnjak sagori i 90 %.Znam i slučajeve provjee dimnjaka s isključenim instrumentom.
Ponekad znaju pitati i je'l baš treba račun, a Zapisnik ili dnevnik ne ostave nikad

Oni su tu zbog sigurnosti korisnika.
to sam i rekla.

dimnjak ne sagori nego plamenik.
što je logično...što ne treba čistiti? nusprodukt plinskog bojlera je para i ona se skuplja u dimnjaku, pretvara se u kristaliće. to treba očistiti i na vratašcima izvaditi.

svake godine ih pozovem da, zbog naše sigurnosti. i uredno dobijem račun i to pravi, iz aparatića, ne ručni

prošle godine su izvršili dodatne provjere o kojima se sada govori.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 09:22   #11
Prije bi se dimnjačar u svom zmazanom odijelu i kefama o ramenu dovezao na biciklu, popio kavicu/gemišteka, naplatio uslugu (najčešće bez računa i potvrde) i otišao, a da u stvari ništa nije napravio jer "plin ne treba čistiti", a dimnjak na drva smo ionako sami čistili pa bi samo "pogledao".

Ekipu dimnjačara koja je došla prije dvije (možda i tri godine?) mogao je čovjek lako zamijeniti za Jehovine svjedoke-elegantne krep hlače i crni T-shirt kratkih rukava zamijenili su legendarnu dimnjačarsku uniformu, a mjerni uređaj i tablet tu su bili umjesto kefa. Dovezli su se autom i ničim se nije dalo naslutiti da oni imaju namjeru išta čistiti (što se u konačnici pokazalo i točnim).
Taj njihov dolazak koštao nas je cca 2000 kn ne računajući naš rad (jedan negativan i jedan pozitivan atest dimnjaka, atest bojlera, odzračnici, cigla za produljenje dimnjaka i nova dimnjačarska vratašca jer stara nisu dobra). Dimnjak u dvorišnoj stambenoj prostoriji na koji je spojen kamni na drva uopće ih nije zanimao. Samo su se naluknuli u prostoriju da vide da li pokušavamo zatajiti neki plinski uređaj. Toliko o brizi za sigurnost građana. Atest smo tada dobili, ali ljudi koji imaju zidan dimnjak od pune cigle kao i mi ove godine nisu pa očekujemo još neugodnih susreta sa njima.

I gdje je tu problem? Ljudi rade svoj posao i brinu da se ne pogušimo. Pa problem je u tome što se najmanje 15 godina koliko postoji novi zakon (neki na forumu kažu da je i duže) prevlačila kožica i hladila jaja, a onda se u implementaciju krenulo preko noći. Sve ove godine dimnjačari, ali i sredstva javnog informiranja pod ingerencijom države nisu upozoravali ljude da njihove instalacije i uređaju u stvari ne valjaju. Svaki put je bilo sve OK do trenutka kada je neko spoznao da tu leži unosan biznis. Moglo se ljudima reći u čemu je problem i dati im rok deset, pet, tri godine da naprave preinake. Uredno su mogli izdati dokument kako su obavijestili domaćinstvo o problemu, dati im razuman rok za popravak i ograditi se od bilo kakvih mogućih problema u tom razdoblju. Mogli su zabraniti uvoz i prodaju uređaja i opreme koja ne zadovoljava nove standarde. Država se, ne daj bože, mogla odreći PDV-a ako je u pitanju zamjena starih nepropisnih uređaja sa novim-sigurnosno i energetski prihvatljivim. Mogli su dati i popust od 800 kn kako su dali na bijelu tehniku. Mogli su odbiti dio kazne za legalizaciju ako se donese račun gdje je vidljivo da je nabavljena energetski unčinkovita oprema. Moglo se napraviti svašta, a nije napravljeno ništa.

Nerad je opet nagrađen. Dimnjačari su se, nakon zimskog sna od nekoliko desetljeća, probudili i odlučili da sve mora biti preko noći. Jer ako ne valja odmah, sad i ovdje zatvara se plin pa ti onda smišljaj kako ćeš se grijati, kupati i kuhati. Država, umjesto da pomogne ljudima (to je valjda njena svrha) da što bezbolnije ispoštuju zakone koje je sama donijela i sama ih nije poštovala godinama sada glumi gljivu i veselo ubire PDV. Boli njih briga što čovjek koji spaja kraj s krajem odjednom mora istresti dodatnih desetak tisuća kuna da bi imao ono što se smatra minimumom civilizacije-grijanje i toplu vodu. A što je najgore do sada je sve štimalo i zaista im nitko nije rekao.
malinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 16:27   #12
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
to sam i rekla.

dimnjak ne sagori nego plamenik.
što je logično...što ne treba čistiti? nusprodukt plinskog bojlera je para i ona se skuplja u dimnjaku, pretvara se u kristaliće. to treba očistiti i na vratašcima izvaditi.

svake godine ih pozovem da, zbog naše sigurnosti. i uredno dobijem račun i to pravi, iz aparatića, ne ručni

prošle godine su izvršili dodatne provjere o kojima se sada govori.
Nek' si ti mene ispravila, ipak sam ja neznalica kad ne znam da plamenik sagorijeva, a ne dimnjak.

Jesi ti kad vidila kakav je dimnjak poslije sezone loženja drva i ugljena? Taj i takav dimnjak pred kraj sezone izvlači normalno, a plinski dimnjak ne izvlači.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 07:37   #13
je, mogu potvditi da tu niko nezna više ko pije ko plaća - vj. je i to došlo preko EU - ugl. sad su manjeviše svi bojleri u hrvatskoj nelegalni - tj. oni koji nemaju duplu cijev, nego koriste kisik iz prostorije za gorenje. Isto, kolko sam shvatio, svi bojleri s žižkom su zastarjeli tj nelegalni - samo tih vj. ima 50%;
Postrožili su i proračune snage po gorivom mjestu, tak da i tu bi vj. na zajedničkom dimnjaku s nedovoljnim fi vj. već pola bojlera palo... tj. biti zamjenjeno za manje kapacitete.

Dakle 99% bojlera u hrvatskoj su vj. nelegalni, iako im apsolutno ništa ne fali s sigurnosne strane, što potvrđuje njihov rad sve preth. godine, jedino su tehnički zastarjeli, i potezom pera nekog birokrata učinjeni nelegalnim;
Naravno nemogu sad cijeloj državi zabranit grijanje , pa će vj. to provodit selektivno na onima koji im se ne sviđaju, ili ne plaćaju redovni harač za "kontrole", ili su čl. krive nac.manjine i sl., kako to kod nas već ide i svi sretni i zadovoljni osim tih par koji najebu , na kojima će se trenirati "stečevine EU". To je nama naša borba dala , al svi su vikali mi bi u EU.

I naravno, niko u hrvatskoj ne proizvodi bojlere, sve je to u EU zamišljeno za njihovu, točnije njemačku, industriju, ne našu.


Inače kolki je kaos u toj branši, može ilustrirat i činjenica da recimo za kupnju bojlera traže atest dimnjaka, a atest dimnjaka ovlašteni dimnjačar (bar onaj s kojim sam ja imao iskustva) ne izdaje bez kupljenog bojlera, vj. mu treba snaga uteđaja koji se priključuje. Neko od njih dva je u pravu, doduše, vj. prodavač, ili što je još tragičnije, oba, jer je zakon možda neprecizan ali tad znači da je sustav u totalnom rasulu i da ga vode totalni imbecili

Dakle totalni kaos, bas kao što bi se u jednoj banana državi koja preuzima slijepo i preko noći tuđe zakone neprimjerne svojim soc. tehn. uvjetima i interesima, moglo očekivati.
Tako je s bolonjom, tako je bilo s razdjeljnicima, televizore mjenjmo sad 2.put, itd svime ostalim, zato tonemo ekonomski a drugi lijepo žive prijevremeno zastarjevajući našu imovinu i prodavajući nam svoje nove proizvode.

"efikasnost", "učinkovistost", sve je to lijepo, ali sve to košta, a za imbecile u vladi to je izgleda samo komad papira koji moraju potpisati, oni se ne opterećuju ni interesima zemlje ni soc./ek./tehn. uvjetima ni ničim, oni su preuzeli tolko i tolko zakona, a vi bagro krepajte, ko vas jebe.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 13.07.2016. at 08:52.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:00.