Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2016., 20:49   #1
Birokracija terorizira gradjane

Citam vijest i ne vjerujem:
http://www.jutarnji.hr/biznis/tvrtke...a-sud/4600256/

Mozete nazvati tvrtku na bilo kojem jeziku EU (a zasto ne bi mogao ako zelim nazvati je nekako na japanskom?), pri cemu je sucu (koji sad sudac) dostaviti presliku rjecnika (naravno ne priznaju elektronicki rjecnik da ne bude prelagano) na kojoj se vidi sta ta rijec znaci na hrvatskom.

Ne shvacam zasto bi ime tvrtke moralo znaciti ista? Npr. imamo google, ime koje nista ne znaci. Imamo u startup svijetu tendenciju da se tvrtkama daje ime po nekoj rijeci modificiranoj do neprepoznatljivosti da zvuci cool, npr. carhoo, upwork, patpat, growco...

Dalje mi je jos manje jasno sta se birokrati imaju mjesati u ime tvrtke. Ako nikoga ne vrijedja i ne kosi se s postojecim imenima tvrtke unutar RH, sta se birokrate tice koje je znacenje imena?

Ime je samo mali, ali znakoviti primjer poslovno neprijateljske atmosfere u RH. Ako ste mali, inventivni i imate volju zapoceti posao, bolje da odete u Irsku, Rumunjsku, Madjarsku, Cesku ili neku drugu liberalniju i napredniju zemlju. Zalosno...
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 22:21   #2
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Citam vijest i ne vjerujem:
http://www.jutarnji.hr/biznis/tvrtke...a-sud/4600256/

Mozete nazvati tvrtku na bilo kojem jeziku EU (a zasto ne bi mogao ako zelim nazvati je nekako na japanskom?), pri cemu je sucu (koji sad sudac) dostaviti presliku rjecnika (naravno ne priznaju elektronicki rjecnik da ne bude prelagano) na kojoj se vidi sta ta rijec znaci na hrvatskom.

Ne shvacam zasto bi ime tvrtke moralo znaciti ista? Npr. imamo google, ime koje nista ne znaci. Imamo u startup svijetu tendenciju da se tvrtkama daje ime po nekoj rijeci modificiranoj do neprepoznatljivosti da zvuci cool, npr. carhoo, upwork, patpat, growco...

Dalje mi je jos manje jasno sta se birokrati imaju mjesati u ime tvrtke. Ako nikoga ne vrijedja i ne kosi se s postojecim imenima tvrtke unutar RH, sta se birokrate tice koje je znacenje imena?

Ime je samo mali, ali znakoviti primjer poslovno neprijateljske atmosfere u RH. Ako ste mali, inventivni i imate volju zapoceti posao, bolje da odete u Irsku, Rumunjsku, Madjarsku, Cesku ili neku drugu liberalniju i napredniju zemlju. Zalosno...
Pa tu bi i Franz Kafka poludio.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 22:51   #3
Usrana birokracija i pravosudje su najveći problemi ove zemlje.
MaurS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 23:36   #4
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Citam vijest i ne vjerujem:
http://www.jutarnji.hr/biznis/tvrtke...a-sud/4600256/

Mozete nazvati tvrtku na bilo kojem jeziku EU (a zasto ne bi mogao ako zelim nazvati je nekako na japanskom?), pri cemu je sucu (koji sad sudac) dostaviti presliku rjecnika (naravno ne priznaju elektronicki rjecnik da ne bude prelagano) na kojoj se vidi sta ta rijec znaci na hrvatskom.

Ne shvacam zasto bi ime tvrtke moralo znaciti ista? Npr. imamo google, ime koje nista ne znaci. Imamo u startup svijetu tendenciju da se tvrtkama daje ime po nekoj rijeci modificiranoj do neprepoznatljivosti da zvuci cool, npr. carhoo, upwork, patpat, growco...
Slažem se

To se i zaobilazi(lo) pod normalno na ovaj ili onaj način.
Sjećam se da sam čuo za par primjera u detalje, ali sam te detalje pozaboravljao do danas.

Probao sam naći detalje ovdje - http://www.doingbusiness.org/data/ex...ng-a-business/ - i usporediti s Rumunjima, ali taj dio o imenu nije ondje do tih sitnica razrađen i naveden.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 09:48   #5
Možda se svi izvan kruga certificirane elite smatraju neprijateljima i konkurencijom i spriječava ih se da poslovno djeluju?

Možeš biti konobar, sobarica, možeš raditi kod certificiranog u firmi, ali ako želiš nešto sam početi, onda se postavljaju prepreke, jer stvaraš konkurenciju našoj eliti, bolje je da odseliš u Njemačku: zapreke i barijere kod osnivanja firme, kod rada firme, kod dobijanja poslova, itd.

Ja ne vidim drugo objašnjenje za to kako je u Hrvatskoj postavljeno poslovno okruženje.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 13:02   #6
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Ja ne vidim drugo objašnjenje za to kako je u Hrvatskoj postavljeno poslovno okruženje.
Nema tu nikakve visoko inteligentne urote, shvati to u doslovno suprotnom smislu, na razini Majke Prirode.

Mali odmak prvo, imaš jedan perfektan SF na tu temu, stvarno se sad ne mogu sjetiti autora i naslova, gdje neki lik odradi neku psajho kockarsku prevaru i mora gibat s tog planeta, te odlazi na planet na kojem su sva živa bića doslovno histerična i gdje on samo da bi izašao iz blindiranog kompleksa na svježi zrak mora prvo mjesecima prolaziti užasno tešku obuku koja će ga obučiti samoobrani.

To je ta spika, novi poslovni subjekt jednostavno nije sposoban preživjeti u okruženju kad ga mater okoti na tle, jednostavno ako odmah ne krene trčati k'o Bolt, skakati k'o Šarić, tući k'o Kličko i urlikati k'o Urša, takav jednostavno u par sekundi bude prekriven parazitima iskusnog sedamdesetogodišnjeg sustava i isšaketan i iscipelaren na način da je pitanje kad će se dignuti bespredmetno, već je samo pitanje da li je dovoljno inteligentan za crknuti odmah ili će ostati živ dovoljno dugo da se paraziti presele i na ostatak krda koje ga čuva.

P.S. Harry Harrison - Deathworld

http://www.superknjizara.hr/?page=knjiga&id_knjiga=886

Zadnje uređivanje kradem : 10.08.2016. at 13:15.
kradem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:04.