Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2016., 21:00   #41
Quote:
ogistari kaže: Pogledaj post
Ljudi sve nazivaju tenkovima,onda je bilo 10.
Velik je to gubitak osobito kad se zna način na koji su izgubljeni i vrijeme kad su izgubljeni, HV u formiranju.
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 21:25   #42
Quote:
yildirim kaže: Pogledaj post
Velik je to gubitak osobito kad se zna način na koji su izgubljeni i vrijeme kad su izgubljeni, HV u formiranju.
Hebeš tehniku šteta ljudi koji su tada poginuli, a nisu trebali....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 01:39   #43
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Hebeš tehniku šteta ljudi koji su tada poginuli, a nisu trebali....
U svakoj loše koordiniranoj akciji je tako, nažalost. Mislim da je Una najtragičniji primjer toga.
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 18:42   #44
vihor

Nije stvar u tehnici(druge tenkove smo dobili za par dana) već način na koji su izgubljeni te zbog nekordinacije nije osvojen i zadržan određen teritorij.Tada nije bilo niš minirano na tom području a danas je još uvijek to područje razminirava i nikad neće biti potpuno očišćeno.
ogistari is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 18:51   #45
vihor

A kaj se tiče poginule posade tenka,rečeno im je da je to selo Gračenica očiščeno od četnika pa su u selo ušli s otvorenim lukovima a pošto je bio prvi tenk u koloni od snajpera su poginuli vozač i zapovjednik tenka(Žgela i Sajko),ostali su tragično završili.
ogistari is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 01:58   #46
Prije 25 godina u ovo vrijeme kad to pišem, jer ni sad ne mogu zaspati, uvijek se sjetim tog dana... (ponoć) prešli smo Kupu, imao sam pušku i 10 metaka, a neki M48 i još manje municije. I tako svi. Neki su imali kalašnjikov, možda 5 u cijeloj satniji. Bio je jedan puškomitraljez Njemački iz 2sr, sječam se dečka koji ga je vukao, i danas se nekad sretnemo pa pričamo o tome, Prije polaska u akciju dobili smo papir da pišemo oproštajna pisma, odbio sam, bilo je oko -15, nismo znali kamo idemo, nitko nam nije rekao, nakon par sati vožnje po zvuku kotača kamiona sam shvatio da idemo preko pontonskog mosta, a ispod cerade odsjaj vode, Kupa, Bože moj, kolko nas ima u kamionu svi zajedno nemamo ni 500 metaka, neki su se već putem smrzli, kamion nije imao ni vezanu ceradu, vozili smo se par sati, a onda kroz šumu hodali isto par sati dok nismo došli nekamo. Danas znam, ali onda ništa. (Slana, G Poljana). Razdanilo se, u daljini se čula žestoka, pucnjava, sad znam da su to naši dečki nadrapali u Stankovcima, a onda to nisam znao. U šumi na prikolici bio je razglas sa kojeg smo puštali zvukove tenkova da bi srbi mislili kak ih imamo, onda se čuo njihov avion koji je valjda tražio te tenkove, a onda kad se malo razdanilo ujutro počeo je pakao, od granata nisi mogao glavu dići, a zaklon nikakav osim neke grabe, ja sam se bacio iza nekog starog kamenog bunara, pod drvo se nisi smio baciti jer ako granata padne na krošnju nema te, brojao sam sekunde između srpskih plutona, oko 40, na njihovih desetak plutona mi smo ispalili nešto "jadno", trajalo je satima a zatim je stalo, valjda je čedo otišao ručati, bilo jo oko 14 sati kad su nam reki da ćemo ići u proboj, dijelili su nam tromblone (poslije smo skužili da su niš koristi), ručne bombe, a onda je opet počelo granatiranje, sva sreća, jer bi u tom našem nazovi jurišu i proboju defintivno svi izgubili život. Nekako smo preživjeli i dočekali noć. U nekoj kući smo pokušali naći san. Tih 24 sata su bili najgori, Tko je njih preživio, preživio je i još 2 dana dok nas nisu vratili u Zagreb. Najgore su prošli dečki koji su ušli u Stankovce slabo naoružani. Neki su izgubili život u borbi a neki u Kupi jer su plivali, nije bilo čamaca, neki su nestali. Bolje bi prošli da nas je išlo 100 dobro naoružanih i obučenih dragovoljaca nego ovako. Čede su sve znali unaprijed. I onda su nas kaznili za Božić sa 5 Luna raketa na rubne dijelove grada, Brezovica, Obrež, Odra...
nginfo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 00:54   #47
Quote:
nginfo kaže: Pogledaj post
Prije 25 godina u ovo vrijeme kad to pišem, jer ni sad ne mogu zaspati, uvijek se sjetim tog dana... (ponoć) prešli smo Kupu, imao sam pušku i 10 metaka, a neki M48 i još manje municije. I tako svi. Neki su imali kalašnjikov, možda 5 u cijeloj satniji. Bio je jedan puškomitraljez Njemački iz 2sr, sječam se dečka koji ga je vukao, i danas se nekad sretnemo pa pričamo o tome, Prije polaska u akciju dobili smo papir da pišemo oproštajna pisma, odbio sam, bilo je oko -15, nismo znali kamo idemo, nitko nam nije rekao, nakon par sati vožnje po zvuku kotača kamiona sam shvatio da idemo preko pontonskog mosta, a ispod cerade odsjaj vode, Kupa, Bože moj, kolko nas ima u kamionu svi zajedno nemamo ni 500 metaka, neki su se već putem smrzli, kamion nije imao ni vezanu ceradu, vozili smo se par sati, a onda kroz šumu hodali isto par sati dok nismo došli nekamo. Danas znam, ali onda ništa. (Slana, G Poljana). Razdanilo se, u daljini se čula žestoka, pucnjava, sad znam da su to naši dečki nadrapali u Stankovcima, a onda to nisam znao. U šumi na prikolici bio je razglas sa kojeg smo puštali zvukove tenkova da bi srbi mislili kak ih imamo, onda se čuo njihov avion koji je valjda tražio te tenkove, a onda kad se malo razdanilo ujutro počeo je pakao, od granata nisi mogao glavu dići, a zaklon nikakav osim neke grabe, ja sam se bacio iza nekog starog kamenog bunara, pod drvo se nisi smio baciti jer ako granata padne na krošnju nema te, brojao sam sekunde između srpskih plutona, oko 40, na njihovih desetak plutona mi smo ispalili nešto "jadno", trajalo je satima a zatim je stalo, valjda je čedo otišao ručati, bilo jo oko 14 sati kad su nam reki da ćemo ići u proboj, dijelili su nam tromblone (poslije smo skužili da su niš koristi), ručne bombe, a onda je opet počelo granatiranje, sva sreća, jer bi u tom našem nazovi jurišu i proboju defintivno svi izgubili život. Nekako smo preživjeli i dočekali noć. U nekoj kući smo pokušali naći san. Tih 24 sata su bili najgori, Tko je njih preživio, preživio je i još 2 dana dok nas nisu vratili u Zagreb. Najgore su prošli dečki koji su ušli u Stankovce slabo naoružani. Neki su izgubili život u borbi a neki u Kupi jer su plivali, nije bilo čamaca, neki su nestali. Bolje bi prošli da nas je išlo 100 dobro naoružanih i obučenih dragovoljaca nego ovako. Čede su sve znali unaprijed. I onda su nas kaznili za Božić sa 5 Luna raketa na rubne dijelove grada, Brezovica, Obrež, Odra...
Stvarno traumatično iskustvo.Kako se tvoja jedinica prebacila nazad preko Kupe kad je akcija prekinuta.Pozdrav
Baccarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 02:37   #48
Da li, se sječa netko da je jedan tenk vozio Toni K. ? velika greška slati mobilizirane dečke u tako zahtjevnu akciju a sve frendovi iz N ZG-a. Koji su prethodno par mjeseci spavali po kasarnama,a nisu niti metka ispalili te ih odjednom poslati u akciju? Bilo je dovoljno dragovoljaca več iskusnih tada, za tako nekaj. Znade li, se točan broj izgubljenih na napoj strani? Mislim da je spomenik 102 brigade kod Brkiševine ,strahovito,mnogo izgubljenih,što podavljenih u Kupi isl.... pozz.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 21:17   #49
Osobno mi je rođeni brat obitavao i najbolji frendovi iz kvarta,od kojih su mnogi i poginuli. Mislim,kako mi je sve jasno o toj tematici i koji su u startu bili propusti, no iskreno ,nakon toliko vremena ,mi se baš i nekako neda o tome raspravljati do u tančine. Jedan dio ekipe je pričao,kako je bila izdaja te da su bili prodani. Drugi su pak govorili ,kako ih je vodio nesposoban general sa suludim naredbama(mislim, da se spominjao nekaki muzičar ) . Znade li, se barem istina?
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 23:07   #50
Akciju vodio najnesposobniji general kojeg smo imali Basarac kojeg nije bilo briga za ljude...
Akcija poduzeta na svoju ruku te izostala kordinacija na višim razinama ....
Akcija je u biti i otkazana i nesreča 102 brigade je što je ona u akciju krenula dan ranije (forsiranje kupe)...

Hrpa je tu sitnica koje su dovele do katastrofe....
Isto se dogodilo 3 brigadi u akciji Maslenica kao i 2 brigadi u akciji UNA (opet Basarac).......
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 12:44   #51
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Akciju vodio najnesposobniji general kojeg smo imali Basarac kojeg nije bilo briga za ljude...
Akcija poduzeta na svoju ruku te izostala kordinacija na višim razinama ....
Akcija je u biti i otkazana i nesreča 102 brigade je što je ona u akciju krenula dan ranije (forsiranje kupe)...

Hrpa je tu sitnica koje su dovele do katastrofe....
Isto se dogodilo 3 brigadi u akciji Maslenica kao i 2 brigadi u akciji UNA (opet Basarac).......
... i ne zaboravi Petrinju u Oluji.

Sve u svemu čovjek je u smrt poslao na desetke ljudi i zamotao u crno mnoge obitelji. Nikada nije za ništa odgovarao.

Šta se tiče gubitaka, dugo je vremena kružila priča i do 100+ poginulih hrvatskih vojnika u toj akciji. Hodalj spominje u svom tekstu kako je to bilo gotovo pogubno za moral - to širenje dezinformacija i mistificiranje brojki.

Stvarni gubici su:

- 17 mrtvih
- 19 ranjenih
- 8 uništenih tenkova
- 2 oklopna transportera
- 7 desantnih čamaca

Nakon ljudskih života, gubici u tehnici su također katastrofalni, u postocima to je 10+% ukupnog oklopa kojeg smo tada imali (sve uništeno u jednom danu i silom prilika od naše vlastite ruke...).

Ispada da je tada izgubljeno više tehnike nego u cijeloj operaciji Oluja...

Quote:
Jedna cijela brigada Hrvatske vojske izbačena je iz borbe (102. brigada ponovno će se aktivirati tek krajem veljače 1992. godine). U cijeloj OGSB moral je opao, srećom bez težih posljedica.
Negativan utjecaj neuspjeha operacije najjače se pokazao u Zagrebu gdje su širene neprovjerene i najčešće dramatične vijesti.
Sa srpske strane našao sam samo ovo...

Quote:
Operacija "Vihor"


.....Rano ujutru 12. decembra 1991. Hrvatska vojska započela je operaciju "Vihor" (tema na forumu), koja je za cilj imala forsiranje reke Kupe i prodor u pravcu Gline. Zamisao i organizacija operacije su potpuno zakazali, pa je ovo postala jedna od akcija sa velikim brojem uništenih oklopnih vozila. Tokom noći ubačene izviđačko diverzantske grupe su uspešno savladale malobrojnu četu glinske brigade TO, koja je obezbeđivala sela Gračanica i Stankovci, a rano ujutro preko reke Kupe se čamcima i amfibijskim transporterima prebacuje se 102. brigada iz Zagreba. Nešto iza podneva na mostobran preko reke pristiže oklopna četa od 8 tenkova i 2 OT (mesto prelaskaje ranije JNA koristila za obuku svojih jedinica). Dok se ova faza operacije manje - više odvijala po planu, desnokrilni sused 10.brigada, koja je trebala izvršiti forsiranje u visini sela Pokupsko i Gajdekovo nije ni pokušala izvršiti zadatak. Takođe i na levom krilu dolazi do lošeg sprovođenja operacija jer delovi 2.Gardijske brigade sporo napreduju prema Marinbrodu, dok u nastaloj pometnji nije zauzet most preko reke Gline, kojim se trebao uvesti 3.bataljon 102.brigade. U večernjim časovima prekida se nastupanje i obezbeđuju se dostigniti položaji. Međutim u toku noći povlače se iviđačko-diverzantske jedinice iz Stankovaca, koje su bile borbeno najiskusnije, kao i delovi 2.bataljona 102. brigade, a što je najčudnije povukla se i pontonirska jedinica sa mesta prelaza, sa sve amfibijskom skelom (GSP) za prevoz tenkova. Tokom noći komanda glinske brigade TO odbrane angažovanjem malobrojnih rezervi i uz pomoć delova OG-1 JNA, koja je bila na širem prostoru Banije, priprema kontranapad u ranim jutarnjim satima. Za dalji razvoj događaja jako bitnim se pokazalo i angažovanje voda tenkova M-84, koji su bilu u marševanju iz pravca Gline prema Petrinji, ali su zaustavljeni i dobili su nov zadatak. Tokom izuzetno hladne noći 12/13.decembra nije bilo većih borbi, no rano ujutru takođe dolazi do događaja, koji je jako uticao na dalju promenu ratne sreće. Brdo iznad sela Gračanica je ostalo neposednuto, jer je po planu to trebalo da izvede 10.brigada, koja se i nakon smene komandanta, nije pokrenula ni narednog jutra. Tokom noći u taj prostor ulaze srpske jedinice iz pravca Taborišta i zauzimaju položaje u blizini Gračanice. Rano ujutro hrvatski tenk dolazi do porušenog mosta iznad sela Gračanica (koji je porušila div.jedinica prethodne noći) i posada izlazi iz vozila smatrajući da su na položajima hrvatske jedinice. U brzoj akciji, likvidirana je posada, a tenk je odmah iskorišćen u napadu, što pojačava efekat panike. U približno isto vreme kreće jaka artiljerijska priprema po mostobranu na desnoj obali Kupe, a na brda iznad Stankovaca izbijaju tenkovi i pešadija, tako da je čitav prostor mostobrana mogao biti neposredno tučen. Dolazi do paničnog povlačenja 102. brigade, kojoj je ovo bilo vatreno krštenje, odnosno prva borba. Na raspolaganju je samo nekoliko desantnih čamaca, te mnogi vojnici pokušavaju preplivati hladnu reku. Preostali tenkovi i OT se povlače prema prolazu preko reke Kupe, ali podpadaju pod vatru tenkova M-84, koji imaju odlične položaje iznad Stankovaca. Kako nemaju mogućnosti za prelaz reke posade napuštaju oklopna vozila i uništavaju ih ili oštećuju. Povlačenjem preko reke, praktično operacija "Vihor" je završena. Po službenim podacima Hrvatska vojska je u dvodnevnim borbama imala 17 mrtvih i 19 ranjenih te gubitak 10 oklopnih vozila. Istovremeno i gubici srpske strane su veliki i to 18 mrtvih vojnika i više povređenih. Većina od toga je stradala u iznenadnom napadu na selo Gračanica, kada su mnogi surovo likvidirani nakon zarobljavanja. Tokom 1992. uz asistenciju UNPROFOR-a, sa obale Kupe izvučena su tri tenka, od kojih su dva uspešno popravljena i uvrštena u sastav VRSK.
http://www.srpskioklop.paluba.info/o...ihor/opis.html
TangoMontana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 20:22   #52
Zar nije akcijom zapovjedao Živko Budimir?
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 16:37   #53
Taj Basarac je imao prste i u Posavini...Modrica kraj 5mj.92...

Po mom misljenju:uradjene su akcije oslobadjanja grada i onda se stalo kada je bilo kljucno da se oslobode daljni dijelovi opcine i naprave cvrsce linije obrane...
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 21:44   #54
Smile Tenkovi i stanje

Sretoh kolegu iz brigade prošli tjedan pa sam se išao nešto prisjetiti i surfajući vidjeh temu Vihor" ranije opisanu.
Mislim da sam tijekom akcije bio nakon prelaska Letovanićkog pontona u Slani ( i kako je ovdje rečeno bilo je jako artiljerijsko djelovanje po nama), ali smo s veljačom 1992 prebačeni u Brkiševina/Šišinec na mjesto prelaska, što zaključujem po datumima na fotkama koje sam radio i danas imam. Uključio sam se u temu jer vidim da se malo zna o mehanizaciji koja je102. ostala na drugoj strani pa ću to lagano opisat, a ne znam je li tko već pisao, jer tek ponukan ovom temom postadoh forumista.
Sjećam se da je nakon stalnih prepucavanja u jednom razdoblju nastalo primirje, Kupa se spustila i lijepo se vidio naš tenk po sredini, dok se ostala mehanizacija dobro vidjelacijelo vrijeme preko Kupe.
Jednog (mirnog) dana sa sumaglicom, s dvojicom kolega prešli smo čamcem do tenka u sredini, poslikali se i otišli na drugu stranu te se poslikali na oštećenim tenkovima i transporteru. Zamolio sam kolege iz našeg voda da osiguraju podršku s naše strane ako čedeki zapucaju. Bilo je mirno, možda nas nisu vidjeli , ali uglavnom vratili smo se bez ispucanog metka. Često su pucali po nama u Brkiševini iz Stankovaca, ali ovdje je bilo mirno taj dan. Čini mi se ono srpsko izvješće nelažirano jer tenk iz vode je izgledao neoštećen, a i ovaj vani oštećeni, izgledao je popravljiv. Imam lijepe ( žalosne ) fotke s njih.
Dečki iz našeg voda su, mislim , koji dan kasnije na bačvama izvukli i kampanju s druge strane te su ju popravili i dalje koristili . Imam i o tome fotke. Kad se to pročulo, ljudi iz sela su se raspitivali bi li im se mogla tako prebaciti mehanizacija s kojom su se spustili do Kupe prije okupacije ( traktori, prikolice).
Kad sam bio preko uz tadašnju razinu Kupe i naše položaje potpore zaključio sam da je mostobran uvelike branjiv, jer se i u koritu rijeke može sakriti cijela bojna te zajedno s ovom našom stranom djelovati, ali kasnije kad je Kupa narasla, sve je prilično izloženo, bez zaklona i tenk u vodi se ne vidi ( imam fotke).
Čuo sam da je kasnije UN pomogao izvlačenju tenka iz rijeke te odvlačenju ostalih, a kako mi je po odlasku s tih položaja smrtno stradalo '92 tamo još dragih kolega, nije me ništa vuklo da ponovno posjetim to mjesto. Možda odem ovo ljeto, a nadam se da sam dodao još koji podatak u mozaik,

Zadnje uređivanje Kupobranac : 04.07.2017. at 21:59. Reason: Ubačen je iz nekog razloga smajlić kojeg nisam htio
Kupobranac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 20:36   #55
Nekoliko karata iz akcije i istog vremena i područja.

Pokupsko 26.10-18.11.1991.
https://ibb.co/dkeinv

SV.Katarina prosinac 1991.
https://ibb.co/ejJtnv

Vihor-102.brigada
https://ibb.co/hvHfZa

https://ibb.co/hG23nv
dom197711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 11:47   #56
Verzija stradavanja posade T-55 u Gračanici sa Otvorenog Maketarskog Foruma:

Quote:
tomo kaže:
Quote:
domagoj kaže:
Fala na info.
Jel možeš samo napiati o toj zgodi s HV tenkom u Gračanici koja je opisana u obrisanom topicu?

Pa kao što sam već napisao u onom topicu ovo sa T-55 je rekla-kazala, ali ako se usporedi sa tekstom na serbiancafeu može se otprilike rekonstruirati što se desilo (upitno je jedino zašto, tj. koji su bili motivi posade tog T-55 da uđe u Gračanicu).

Znači, Gračanica je bila 12.prosinca ničija zemlja, tj. 102.br je vodila borbu sa srpskom obranom za nju. Koliko sam shvatio 102. br. je uspjela zauzeti mjesto ali se tokom noći 12-13. prosinac povukla u Šišinec. Sljedeće jutro OMB kreće u napad prema Gračanici (sad je nejasno jesu li oni znali da je 102. br. otišla), izostaje potpora pješaštva, pa oni pred selo dolaze sami (ukupno 8 tenkova T-55). Tu shvaćaju da nemaju podršku pješaštva i staju, neznajući što dalje (ulazak u naseljeno mjesto s oklopom bez potpore pješaštva je samoubojstvo). Prvi T-55 kreće naprijed, navodno, jer je želio trgnuti ostale da se pokrenu, projuri kroz selo i dolazi na drugi kraj gdje staje, jer tamo shvaća da ga ostali nisu slijedili. Srbi koji su u međuvremenu ponovo ušli u Gračanicu nakon što ju je 102. br. napustila, su pomislili da se radi o srpskom tenku jer je istodobno počeo i srpski tenkovski protunapad prema Stankovcima. Okružuju tenk da ga pozdrave i onda tek shvaćaju da se radi o HV tenku.
Posada T-55 nije mogla ništa učiniti da se spasi i biva likvidirana, a tenk vjerojatno zarobljen. Ostali HV-T-55 se okreću i počinju povlačiti prema Kupi.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 12:31   #57
Quote:
dambac kaže: Pogledaj post
Da se je moga onda bi se održao. Slažemo se da nije provedena po nikakvom planu. Hrvatski branitelji su zaslužili da se točno istraži tko je planirao, zapovijedao i jel sa time bio upoznat Vrhovni zapovjednik jer se ipak radi o napadnoj akciji HV-a polovicom dvanaestog mjeseca kad se već duboko ušlo u pregovore za dolazak međunarodnih snaga koje su i nama poslužile za dobivanje na vremenu. Nisam pripadnik 102. brigade ali sam siguran da upravo oni imaju pravo na punu istinu ali i odgovor zašto nisu odstranjeni iz HV-a oni koji su planirali ovakve gluposti nego su još kasnije nagrađivani i unaprijeđeni u veće činove. Razumljivo je da se za vrijeme rata ne govori javno o propustima ali rat je gotov. Propusti su koštali neke života a objašnjenje tipa, to je rat nije dovoljno.
Admiral u mirovini Davor Domazet Lošo, sudionik Domovinskog rata, izravni sudionik na livanjskoj bojišnici, načelnik Obavještajne uprave Glavnog strožera oružanih snaga Republike Hrvatske itd. u knizi "Admiralovi zapisi - O pobjedi i ljubavi", 2015, Zareb, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, CIP 000904325 objasnio je operaciju temeljem svojih saznanja i razmišljanja. Nadam se da će to pomoći u odgovoru na Vašu molbu/vapaj.

Izvršnu zapovjed za operaciju potpisao je brigadir Božo Budimir, zapovjednik Operativne grupe za Sisak i Banovinu. Operativna grupa bila je u sastavu Zagrebačke operativne zone, koja je bila podređena Glavnom stožeru, odnosno generalu zbora Antunu Tusu. (str 264).

Generali Antun Tus i general Petar Stipetić će nakon rata "i dalje zastuptupati krajnje nedemokratsku tezu" da "Ministarstvo obrane treba biti podređeno Glavnom stožeru", str 265. Naime, zastupali su je u ratu, Tus: "U miru vojska služa politiku, a u ratu politika mora slušati vojsku", str 238.

Iz izvješća glavne inspekcije obrane predsjedniku Republike, vidljivo je da je ona planirana 18. listopada, pripremana je 10 deset dana i da zapovjedništvo brigada i zapovjednici svih razina nisu dorasli svojim zadacima, a ni FIZIČKI NISU BILI SA SVOJIM POSTROJBAMA U KRITIČNIM MOMENTIMA, str. 265.

Operacija je morala nastati na višoj razini zapovjedanja, odnosno u Glavnom stožeru, (str 264).

Operacija je provođena u okolnostima primjene sporazuma o povlačenju snaga Jugoslavenske narodne armije, kojega je Hrvatska potpisnica i okolnostima sve izglednijeg njezinog međunarodnog priznanja, (str 264).

Osnovna postavka je da sa stajališta vojnog umijeća prethodno odluci o provođenju te operacije morala bi biti ispunjena četiri uvjeta:
1. popuno obavještajno osiguranje operacije
2. uvježbane snage za prelazak rijeke
3. snažna topničko-raketna potpora
4. pričuvne snage za "pothranjivanje" kupckog mostobrana
Niti jedan od ta četiri uvjeta nije bio zadovoljen, str. 263

U jednoj vježbi jugoarmije, deset godina prije operacije "Vihor", između sela Šišinec i Gračanica, za tenkove na rijeci Kupi napravljen je prijelaz "dubokim gazom", za koje su planeri operacije s hrvatske strane morali znati. Poglavito Petar Stipetić koji je obnašao dužnost u Operativnoj upravi, a po temeljnoj vojnoj stručnoj izobrazbi bio je inženjerac. I zapovjednik glinske brigade u svojoj analizi ustvrđuje "sumnjam da za taj prolaz nisu znali", str. 194., D. D. Lošo "Hrvatski domovinski rat 1991. - 1995. - strateški pogled", 2010.

Posljedica akcije je bila da je na međunarodnom planu neuspjeh operacije imao za posljedicu percepciju da je Hrvatska jedini krivac za nepoštivanje dogovorenog sporazuma o nepoštivanje dogovorenog sporazuma o povlačenju snaga, pa je njezino međunarodno priznanje pomakunto za punih mjesec dana, str 265.

Admiral postavlja pitanje "Zašto se Glavni stožer odlučio za izvođenje najsloženije taktičke operacije s nedovoljno uvježbanim snagama, bez smislenog obavještajnog osiguranja, kojom se na bojnom polju ništa značajno nije moglo promijeniti, a na političkom donijeti samo veliku štetu, i koja je unaprijed bila osuđena na propast?", str. 265.

Odgovor general Antun Tus, general Petar Stipetić i general Božo Budumir nikada nisu dali, niti su ih novinari pripadnici medijskog "vučjeg čopora" ikada o tome pitali, str. 265.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2022., 02:21   #58
Unhappy

Bok dečki,
Puno je vode proteklo Kupom od tih dana, ponešto i mutne.
Ne sjećam se svih detalja, ali da kažem i ja par riječi.
Prije akcije smo bili u Jaski u bivšoj kasarni i tamo smo uglavnom plandovali.
U neko doba noći došli su po nas autobusi i odvezli nas prema Galdovu. Zastali smo pred lokalnom radio stanicom a spiker najavljuje sljedeću budnicu riječima ”heroji su među nama”. Kako i gdje smo stigli se ne sjećam, samo znam da smo bauljali po mjestu te smo otišli do crkve gdje nam je svećenik podijelio krunice i izmolio par prigodnih. Srećom smo bili vezisti pa nismo išli preko već smo se smjestili u nečijoj praznoj kući ili vikendici gdje smo zakurili vatru i prespavali. Ujutro su stigle loše vijesti i mokri dečki koje smo sušili i grijali kraj vatre.
U neko doba dana stigli su kamioni i otfurali nas u Zagreb, na Črnomerac, gdje smo onda plandovali do siječnja/veljače.
Šta je bilo dalje neznam jer je cura otišla na fax i izvadila potvrdu da studiram, pa sam se skinuo.
Znao sam iz viđenja jednog dečka iz ‘pruđa koji je dole poginuo.
__________________
Alaj volem kad smislim ovako nešto.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.