Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2017., 19:50   #1
Robovi i Dubrovačka republika

Znamo iz povijesti da je Rodos bio glavna prodavaonica roblja. Ak su nekom robovi hitno trebali sumnjam da je potegnuo do Rodosa, a zna se da je D. Republika ima odličnu trgovinu, pa me zanima da li postoje nekakvi tragovi o trgovanju robljem i u D. Republici
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 19:58   #2
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Znamo iz povijesti da je Rodos bio glavna prodavaonica roblja. Ak su nekom robovi hitno trebali sumnjam da je potegnuo do Rodosa, a zna se da je D. Republika ima odličnu trgovinu, pa me zanima da li postoje nekakvi tragovi o trgovanju robljem i u D. Republici
Koliko znam Dubrovacka Republika je zabranila ropstvo i trgovinu robovima jos 1416. godine.
Cim je trgovina robovima ukinuta, znaci da je i postojala.

A za neke poseben pisane izvore i dokaze ne znam.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 14:49   #3
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Koliko znam Dubrovacka Republika je zabranila ropstvo i trgovinu robovima jos 1416. godine.
Cim je trgovina robovima ukinuta, znaci da je i postojala.

A za neke poseben pisane izvore i dokaze ne znam.
Evo
http://slobodnadalmacija.hr/scena/mo...na-prije-sad-a
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 20:48   #4
To je storija o Salamankezima i Sorbonezima.http://hrcak.srce.hr/165287
Poanta je da Dubrovacka Republika bez obzira na svoju unutrasnju raslojenost (plemstvo se raslojavalo po pitanju "plemicke krvi" na Salamankeze i Sorboneze; gradani na Antunine i Lazarine; te seljaci koji su se raslojavali na slobodne seljake sa mogucnoscu posjedovanja zemlje te poluslobodne seljake te seljake vojnike na rubovima DU kojo su granicili sa osmanlijskim carstvom) prema van DU i njeni diplomatski predstavnici su djelovali jedinstveno cesto stavljajuci svoj zivot ispred Republike (slucaj poklisara Nikolice Bunica).
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 21:05   #5
Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
To je storija o Salamankezima i Sorbonezima.http://hrcak.srce.hr/165287
Poanta je da Dubrovacka Republika bez obzira na svoju unutrasnju raslojenost (plemstvo se raslojavalo po pitanju "plemicke krvi" na Salamankeze i Sorboneze; gradani na Antunine i Lazarine; te seljaci koji su se raslojavali na slobodne seljake sa mogucnoscu posjedovanja zemlje te poluslobodne seljake te seljake vojnike na rubovima DU kojo su granicili sa osmanlijskim carstvom) prema van DU i njeni diplomatski predstavnici su djelovali jedinstveno cesto stavljajuci svoj zivot ispred Republike (slucaj poklisara Nikolice Bunica).
Svaka cast, hvala.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 21:11   #6
Ma nista bas sam zavrsila PDS na temu Diplomacije Dubrovacke Republike u 18. stoljecu pa mi je frisko Ali postoji vec tema o povijesti DR https://www.forum.hr/showthread.php?t=742314
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*

Zadnje uređivanje ChienSaintHuber : 10.01.2017. at 21:33.
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 23:09   #7
Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
To je storija o Salamankezima i Sorbonezima.http://hrcak.srce.hr/165287
Poanta je da Dubrovacka Republika bez obzira na svoju unutrasnju raslojenost (plemstvo se raslojavalo po pitanju "plemicke krvi" na Salamankeze i Sorboneze; gradani na Antunine i Lazarine; te seljaci koji su se raslojavali na slobodne seljake sa mogucnoscu posjedovanja zemlje te poluslobodne seljake te seljake vojnike na rubovima DU kojo su granicili sa osmanlijskim carstvom) prema van DU i njeni diplomatski predstavnici su djelovali jedinstveno cesto stavljajuci svoj zivot ispred Republike (slucaj poklisara Nikolice Bunica).
Da, to je to, hvala. Procitao sam ponovo tvoj link. Ne znam, citajuci o tim svadjama i mrznji, nisam siguran da sam nekad u to vrijeme zivio u Dubrovniku, bez obzira bio Sorbonez ili Salmankez, da bi mi srce kliktalo o lijepoj i slatkoj slobodi.

Sto me navodi na jos jedno pitanje o Dubrovniku.
Znam da je talijanski u ono vrijeme bio lingua franca na Mediteranu, i ne iznenadjuje me da je talijanski jezik i speling rabljen medju Dubrovcanima, ali zasto su oni potpuno talijanizirali svoja imena i prezimena? Izgleda me da su svi sluzbeni dokumenti za unutrasnji i vanjsku uporabu nosili talijanska imena koje mi danas moramo prevoditi i odgonetavati njihovo (stvarno?) hrvatsko ime.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 04:19   #8
Ne bh ulazio u istinitost članka, ali u njemu pred kraj imaju izvori iz dubrovačkog arhiva o trgovini robovima.
http://muzejibtuzla.podkonac.org/wp-content/uploads/sites/7/2014/10/06-2002-Mr-Smajlo-Halilovi%C4%87-TRGOVINA-ROBLJEM-U-SREDNJEVJEKOVNOJ-BOSNI-S-OSVRTM-NA-USORU.pdf
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 16:21   #9
odlicna tema
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2018., 08:43   #10
Prvo sirotište u Europi je u Dubrovniku. Ropkinje u Dubrovniku su uglavnom bile iz Bosne i Raške. Nikad iz Hrvatske/Dalmacije. Dubrovčani su redovno svršavali u svoje ropkinje i kada bi ove ostale trudne bile bi napuštene. Te jadne žene su rađale djecu i ostavljale ih u sirotište.
uzkul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:07.