Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2002., 19:08   #21
Quote:
Zlatokosa kaže:
zahvaljujem na savjetima. Reci, jesi li kupio kakvu nekretninu na konto tih 20% dobiti?
Nisam kupio nekretninu.
Pošto se u to ne razumijem niti ne pokušavam tamo ulagati, iako imam kolege koji ulažu tamo i kažu mi da je to siguran profit.
Možda, jednog dana.

No, ali najveće novce zarađujem na burzi.
Ove sam godine imao puno sreće tamo (ili znanja).

Ali sam najviše zaradio na Plivi kada je nakon terorističkih napada na USA pala čak na 300 kuna.

Ali, svakako još ne ulazi u dionice prije nego se dobro ne educiraš.
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 19:22   #22
Quote:
Zlatokosa kaže:
500 kuna svaki mjesec, to je 6000 kuna godišnje puta 8 godina je oko 50 000 kuna. I koji je prijedlog kako oploditi taj novac... Za sada je pametno ulaganje u investicijske fondove...i koliko sam shvatila u RBA 5 godišnju stambenu štednju. Šta još?
Taj novac je još nedovoljan za kupnju nekretnine koja bi sama otplaćivala kamatu ( na primjer iznajmljivanje stana ).
A da treba ići polako i mudro, slažem se s tobom.
Joj, ti me nisi shvatila kad sam rekla da je vrijednost ili snaga kamata velika, jer s kamatama i s novcima od povremenog fuša to iznosi da imam duplo veće novce već na štednji.

A za stan?
Namjeravam podići kredit od stambene štednje i iznajmivat ga.
Pa, ak računaš da bi mogla dobit stanarinu koja je jednaka rati kredita, puno sam napravila.
Kredit na 10 godina, koji se sam isplaćuje, a nakon 10 godina imam stan kojeg mogu il koristit, il ga iznajmljivat, il ga prodat.

Smatram se uspješnom iako imam osrednju plaću, al tko krene mojim stopama, za par će godina imati dobre financije. A za 10 il 15 godina, ak se izdrži, ajme novaca ( s možda 10 % kamata - a kak veli kolega 20 % boli glava)
iguana free is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2003., 14:05   #23
Luk, možeš mi nešto odgovoriti u vezi sa dionicama, to mi je malo nejasno. Kažeš da si zaradio na dionicama Plive. Jel to znači da si ih kupio jeftino, a prodao skupo, ili ih još uvijek imaš pa misliš da si zaradio...? Hoću reći, ako su kod tebe, i nisi ih prodao, to ne znači da ćeš zaraditi kad odlučiš prodati, jer uopće ne znaš koliko će vrijediti...
Dakle, ako si ih prodao i kupio nešto čemu raste vrijednost, kad odlučuješ prodati? I da li tako stalno obrćeš dionice?
PS...ne znam baš da imam petlje za baviti se dionicama.. meni nikad nije išao Monopoly.., pa nekako mislim da bih i ovdje tako prošla.
Zlatokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2003., 18:08   #24
Quote:
Zlatokosa kaže:

Dakle, ako si ih prodao i kupio nešto čemu raste vrijednost, kad odlučuješ prodati? I da li tako stalno obrćeš dionice?
PS...ne znam baš da imam petlje za baviti se dionicama.. meni nikad nije išao Monopoly.., pa nekako mislim da bih i ovdje tako prošla.
Ne obrćem stalno dionice.
Kupujem ih kad sam strašno siguran da će cijena porasti.
Na dionicama Plive sam zaradio već jako puno puta u ovih 4-5 godina.
Ima onih koji stalno vrte novac na burzi, puno, puno više od mene, ima ih koji zarađuju, a ima ih koji gube.
Mislim da je tu najvažnije iskustvo.

Ali, meni nije investiranje u dionice najvažnije.
Najvažnije je imati dobro struktuirani portfelj.
Uvijek gledam da imam na godinu barem 10-12 % dobiti na moj portfelj, a ponekad kad imam sreće na burzi je to i mnogo više, pa mi je prosjek oko 15-20 %, otprilike, ne znam točan broj.

Postoji tzv. "PRAVILO 72" !
Ako broj 72 podijeliš sa dobiti na godinu koja je ostvarena, dobije se broj godina kada se udvostručava svota novaca koja je investirana.
To znači ako se recimo 50 000 kuna investira i dobije se godišnja dobit 10 %, 72 podijeljeno s 10 je oko 7 godina kad svota naraste na 100 000 kuna ili udvostručava.
Naravno ako je dobit oko 20 %, 72/20=3,6. Znači 50 000 za 3,6 godina postaje 100 000 kuna.

Moj portfelj izgleda ovako:
30 % obveznički investicijski fondovi
30 % stambena štednja
25 % dionice
15 % oročenje u banci
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 14:06   #25
Quote:
presvetli kaže:
Nije vrag da bi joj preporučila ona savjetovanja u stilu "vi kažete kolike su vaše potrebe i koliko želite zarađivati, a mi ćemo vam napraviti plan. I naravno to vas neće ništa koštati."
Prijatelj mi je o tome pričao i umirao sam od smijeha.

Pa čuj, ne znam na sto ti mislis, ali ovi mi se cine ok....nude sve ovo što je navedeno....investicijske fondove, stambenu štednju... osim dionica. Sve ti izračunaju i pripreme tako da nemaš brige. Meni se to čini ok.
Ne znam sad kako se zove firma...znam samo da je iz Njemačke.
Armina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 14:20   #26
Ne znam jedino jesi li obratila pažnju na detalj imaju li podrapane cipele?
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 21:52   #27
Pozdrav...

Quote:
luk2 kaže:
Moj portfelj izgleda ovako:
30 % obveznički investicijski fondovi
30 % stambena štednja
25 % dionice
15 % oročenje u banci
Moje pitanje je, da li investiranje u sebe smatraš troškom ili ulaganjem.. Hoću reći, to nigdje ne spominješ...
Zlatokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 11:51   #28
Quote:
luk2 kaže:
Moj portfelj izgleda ovako:
30 % obveznički investicijski fondovi
30 % stambena štednja
25 % dionice
15 % oročenje u banci
MAJ VEJ

prednost dajem stambenoj stednji (bez obzira sta ja o njoj mislio) na pet godina uz ugovore (na cijelu obitelj) uplacene odjednom i to mi cini ipak najsigurnije ulaganje.

orocenje u banci u devizama je neminovno i to mi cini 40% ukupnog udjela (to je siguran novac pogotovo ako imas nekoga u banci). glavnica se kumulira i to se ne dira.

ostatak koristim za igru s dionicama (netko preprodaje aute na hrelicu), nekad zaradim nekad ispusim, ali bitno je biti u plusu.
kromanjonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 12:19   #29
Re: Pozdrav...

Quote:
Zlatokosa kaže:
Moje pitanje je, da li investiranje u sebe smatraš troškom ili ulaganjem.. Hoću reći, to nigdje ne spominješ...
Pa kakvo ti je to pitanje?

Investiranje u sebe je čisto ulaganje 100 %.

Oni koji govore da je to trošak su samo luzeri u životu.
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 12:38   #30
Quote:
Quote:
Zlatokosa kaže:
Moje pitanje je, da li investiranje u sebe smatraš troškom ili ulaganjem.. Hoću reći, to nigdje ne spominješ...


Pa kakvo ti je to pitanje?

Investiranje u sebe je čisto ulaganje 100 %.

Oni koji govore da je to trošak su samo luzeri u životu.
investiranje u sebe se odnosi na osobni izgled, znaci dojma koji ostavljas na prvi pogled, a isto tako i dojam koji ostavljas na drugi pogled tj kad progovoris.

ako ne ostavis dobar dojam, neces dobro ni poslovati.

nikad mi nije zao potrositi novac na izgled ili obrazovanje sebe ili bilo kojeg clana obitelji. novac se na kraju krajeva po meni na to i svodi, hedonisticko uzivanje u obitelji.
kromanjonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 20:29   #31
luk, shala...

Ma samo sam se pitala, uz ove postotke, koliko je postotaka na sebe? Mislim, ja jako ulažem u sebe..
I baj d vej, gdje tu kotira zlato?
Zlatokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 16:44   #32
Luk2, bas si me zaiteresirao sa svojom pricom oko dionica. Sto je sve potrebno da bi se netko ukljucio u to (lova naravno ), kako sve to hoda?
 
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 11:21   #33
Dakle, moj savjet ti je da uzmeš bilježnicu, olovku i kalkulator u ruku.
Odrediš si neku virtualnu lovu za investiranje, recimo 50 000 kuna ili 100 000 kuna i počneš virtualno ulagati novce u dionice.
To činiš barem godinu dana !!

Uz to svakako proučavaj financijsku literaturu, prati štampu i internet o dionicama, zovi brokere, interesiraj se .......

Kad virtualno naučiš kako zaraditi novac na dionicama, onda polako počinji s ulaganjem.

Toliko za početak.

Imaš na www.fima.hr, odličnu igru koja se zove Cyber Traders. Potraži je.
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 13:12   #34
Quote:
luk2 kaže:
Ja osobno imam znatne udjele u ZB BOND i u RBA BOND i mogu ti reći da je prinos od 8 do 12 % godišnje.
ZB BOND ima prinos ~9% na 18 mjeseci, tj. ~6% godisnje (u 18-mj. periodu) ili ~4% s uracunatom inflacijom. Takodjer, to je najprofitabilniji fond ZABA-e u istom periodu.
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 14:37   #35
Pogledaj malo temu na ovom forumu:
Investicijski fondovi - 2002.

Prinos u 2002. godini je puno viši.
Za ZB BOND se mora uzeti u obzir da je startao sredinom 2001., pa je tek znatnije kamate počeo "keširati" u 2002.
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 17:22   #36
ZB BOND:

01.01.2002 - 102,78
31.12.2002 - 109,84

Dakle 6,87% u 2002. (ne racunajuci inflaciju).
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:16.