Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2003., 19:16   #21
Quote:
by Ax-Mi
E ali ajde ti dokazi da je neko tebi drpio pare ako se taj logiro sa stvojim pinom?? To u teoriji mozda i ide ali sumnjam da je bas lagano u praksi.
Isto tako mogu i ja reci, hajde ti dokazi da je neko drpio pare, ako se taj logirao sa falsificiranim tokenom i tvojim pinom. U cemu je razlika? Ja je ne vidim.

Medjutim, zar ima potrebe da ja sto dokazujem? Ako je novac ukraden, logovi ce pokazati je li upad bio legalan, odkuda je ucinjen, koliko je racuna ocisceno... Uostalom, ne logiras se samo preko PIN-a, nego kombinacija nekog samo tebi poznatog podatka i PIN-a...

I na kraju, dok god postoji FDIC (federalno) osiguranje banaka, za svoj novac ne bih trebao brinuti.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 23:11   #22
Da bi dobio pare nazad od osiguranja trebas dokazati da je neko drugi uzeo pare.

Pin i sl staticka informacija se moze bez problema uhvatiti i onda nema nicega sta dokazuje da je neko drugi. Sisas ti log ako u njemu pise da si se ti logirao sa svojim pinom.

Da neko hackira banku onda nebi bilo frke to se vidi ali ovako nema razlike izmedju legitimnog i nelegitimnog pristupa racunu.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 04:56   #23
Quote:
by Ax-Mi
Pin i sl staticka informacija se moze bez problema uhvatiti i onda nema nicega sta dokazuje da je neko drugi. Sisas ti log ako u njemu pise da si se ti logirao sa svojim pinom.
Da, to bi vrijedilo pod uslovom da se dokaze da sam se logirao ja, a ne neko drugi. Svrha loga jeste upravo da se dokaze da li je bilo bilo kakvih nepravilnosti ili nezakonitih radnji. Ako ih je bilo, tvoj novac je jos uvijek zasticen. Druga svrha loga je da se dokaze gdje je novac otisao.

Kolika je mogucnost da osim mene neko zna broj racuna, login kombinaciju i PIN u isto vrijeme? Je li ta mogucnost veca od mogucnosti da neko ukrade karticu ili token? Ako je u pitanju sigurnost novca, obje opcije rade podjednako dobro, samo sto je jedna jeftinija.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 12:33   #24
Ja kao mali korisnik se ne bojim krađe. A veći korisnici se valjda još nisu opekli. Znači da za sada sve funkcionira dobro.
Bit će gusto kad zaposleni u banci odluče ukrasti..

Token svaki puta generira novi broj, a stari se može upotrijebiti samo jednom. Da bi ušao u token, moraš znati pass tokena.
Zlatokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 12:34   #25
Evo upravo sada kruzi crv koji logira tvoje tipkanje. Plus da prisluskivanje veze isto nije nemoguce.

A broj racuna se sazna zajedno sa loginom. Sansa da ces izgubiti karticu nije velika sem toga cim primjetis odmah se sve blokira.

Dok tebi ako neko tako dozna pin i sl preko neta ti nemas pojma o tome.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2003., 14:48   #26
Eeee, Ax-Mi... bas si cudan. Vec treci put govorim da postoje logovi. Nije vazno ima li crva ili je neko provalio tvoje login informacije, koliko je vazno gdje je novac otisao. Novac sa racuna ne moze tek tako nestati, tj. mora negdje otici. U slucaju da se desi kradja, nakon sto je prijavis, banke lako precesljaju sve transakcije u odredjenom vremenskom periodu i znaju gdje je novac prebacen. Zar je toliko tesko razumjeti da se ne radi o cash-u kojeg ti je neko pokupio iz dzepa pa da se ne moze locirati, nego o transakcijama koje ostavljaju tragove.

Cak i ako izgubis karticu ili token, ili ti budu ukradeni, pronalazac ili lopov imaju onoliko vremena kojiko ti ne znas da si ih izgubio. To moze biti par minuta, moze biti par dana...

Sto bi ti uradio da ti ja dam svoj login i PIN? Zar mislis da bi mogao tek tako da prebacis lovu na neki od svojih racuna, a da ne ostavis traga? Ili bi mogao da se usetas u banku i podignes cash? Malo sutra...

P.S. Jos uvijek mi nisi odgovorio a pitanje u topiku o padu dollara.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2003., 14:32   #27
Pa prosto nemrem bilivit da u HR naplačuju internet bankarstvo.Evo ja sa svojom bankom dilujem sam prek interneta i to več skoro 3 godine.I ima to i velike prednosti.Napr plača mi se direktno uplačuuje na moj račun u banci a ja onada šlihtam te novce di hoču i kada hoču i to sve sa kompa doma.Nema ovdije nikakvih redera,samo pri dolasku na bankovnu stranicu utipkate svoju šifru (8 brojeva) i svoju lozinku i to je to.Izlista mi sve račune;tekuče,kredite,kreditne kartice, račune koje sam otvorio za kikače ma sve izlista i pokaže sve tranzakcije za zadnjih godinu dana.I što je najbitnije mogu to raditi sa bilo kojeg kompa.
Zatim tu je i Bpay što znači da svoje račune isto tako mogu platiti prek kompa.
I onda ono najbolje,sa moga kompa doma prek moje internet bankovne stranice,mogu lovu direkt sa mog računa prebacivati starome na njegov račun u ZABi.Jako me izneneadilo kad sam to radio prvi put,internet stranica moje banke fino je izlistala sve podružnice ZABe u HR sa svim i najmanjim podacima,tak da sam samo morao upisati ime staroga ,broj računa i presto!
Jako mi to internet bankarstvo dobro dođe kada sam u HR jer točno imam uvid u financijsko stanje do i najmanjeg detalja.U banci nisam bio več dugo,dugo vremena i vršiti bankarstvo na ovaj način je super!
ZUJAN_BJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2003., 09:13   #28
Quote:
Anderlon kaže:
Uštekam smartcard reader u USB port notebooka ... Smartcard služi kao identifikator. ... Prije sam koristio varijantu sa tokenom (napravica slična kalkulatoru koja izbacuje šifrirane brojeve),...
Cudno. moja banka (UBS, Svicarska) je krenula obratnim putem: Najprije su imali smart card, pa nakon 2 godine to izbacili iz upotrebe i poslali token. Jeli token sigurniji?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2003., 09:47   #29
Quote:
Secundo kaže:
Cudno. moja banka (UBS, Svicarska) je krenula obratnim putem: Najprije su imali smart card, pa nakon 2 godine to izbacili iz upotrebe i poslali token. Jeli token sigurniji?
smart card je sigurniji , ali je token praktičniji. MOžda razmaženi korisnici nisu znali instalirati čitač i presnimiti certifikat na karticu pa su odustali od upotrebe, a banke su se onda "vratile" na token.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2003., 16:14   #30
Koristim internet bankarstvo jedne nashe banke...
Kod instalacije je bilo problema, kod nazivanja sluzbe takodjer problema (stalno zauzeto, stalno na cekanju)... kad sam konacno uspjela instalirati da sve radi i krenula s prebacivanjem love, vrlo cesto im pada server, ceka se na proslijedbu naloga, nalog se ne proslijedi s datumom s kojim je uplacen...

Uglavnom, zbog jednog takvog neproslijedjivanja imam velikih s*anja sad...
Mislim ako placas racun za telefon s danom zakasnjenja, nikom nish... ali ako za placanje necega imas striktan datum, odredjen zakonski, a tebi banka proslijedi nalog dan poslije i tebi propadne posao onda kvragu!
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2003., 22:54   #31
Quote:
atlantis kaže:
Koristim internet bankarstvo jedne nashe banke...
Kod instalacije je bilo problema, kod nazivanja sluzbe takodjer problema (stalno zauzeto, stalno na cekanju)... kad sam konacno uspjela instalirati da sve radi i krenula s prebacivanjem love, vrlo cesto im pada server, ceka se na proslijedbu naloga, nalog se ne proslijedi s datumom s kojim je uplacen...

Uglavnom, zbog jednog takvog neproslijedjivanja imam velikih s*anja sad...
Mislim ako placas racun za telefon s danom zakasnjenja, nikom nish... ali ako za placanje necega imas striktan datum, odredjen zakonski, a tebi banka proslijedi nalog dan poslije i tebi propadne posao onda kvragu!
Je da to je istina. I ovdje im prebacivanje na racun izvan banke traje barem jedan radni dan. Sto je zbilja fenomenalno kad se pomisli da sve banke imaju komp sustav i da ima svega par banaka. Vjerojatno samo kupe kamate stoka jedna.

A ako ti treba za posao onda bi preporucio da napises ugovor sa bankom tako da se zna ko placa kad naprave sranje.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2003., 23:09   #32
Ma dobili mi potvrdu, sluzbenu da su oni zeznuli... ali nam nije pomoglo.. zakon je zakon
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2003., 23:39   #33
Quote:
atlantis kaže:
Ma dobili mi potvrdu, sluzbenu da su oni zeznuli... ali nam nije pomoglo.. zakon je zakon
Pa onda oni trebaju snositi troskove valjda?? I ko je toliko zadrt da neuvazuje tako nes???

Ja znam da na mojim racunima uglavnom mozes dobiti prvo upozorenje bez ikakve kazne ili bilo cega. (desi se da covjek jednostavno zaboravi). Sta je biznis toliko drugaciji po tome??
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2003., 13:35   #34
ja sam
 
Odgovori s citatom
Old 02.06.2003., 23:41   #35
koristim smart card Zabe i RBA
nepta N°1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 08:53   #36
U Australiji

nema nikakvih smart-kardova, tokena i slicnih bedastoca, koje cisto sumnjam da ista simplificiraju, dapace, samo kompliciraju uz potrebu instaliacije softwarea/hardvera, i onda ogranicenja na manje vise jedan kompjeter.

Normalno, sve ide kroz 128 bit encripted SSL layer browsera i to je kraj price, jasno treba vam userID i password kojega sami mijenjate kako i kada hocete.

Uz to ne znam da je itko ikada u Australiji imao ikakvih problema s internet-bankingom, i B-PAYOM dapace, to mi se jos cini najsigurnija moguca komunikacija s bankom. U svakom drugom slucaju, odnosno kada idete kroz ljudski faktor, uvijek postoji mogucnost da vam taj netko zapamti, prepise brojceke kartica i slicno, opljacka vas ispred bankomata i sto vec ne.

I kako netko rece, pa sto moze uciniti netko i da se ulogira na moj account (sto je moguce samo ako ima userID i password, a i taj ne smije pogrijesiti 3 puta jer se cijeli account automatski suspendira). Valjda najgluplje sto moze uciniti je da prebaci bilo kakvu lovu na svoj account. Nesto pametnije bi mu recimo bilo, ak si vec neki lovator, da sazna s kol'ko para raspolazes pa da ti onda otme zenu, sestru ili slicno pa da te onda ucjenjuje.
Onda nadalje, mozete ograniciti maximalni iznos transakcije po danu sto je obicno par hiljada dolara ili kako vam se vec da, tako da je i to neka sigurnost.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 10:56   #37
Re: U Australiji

Quote:
Mr Spiker kaže:
I kako netko rece, pa sto moze uciniti netko i da se ulogira na moj account (sto je moguce samo ako ima userID i password, a i taj ne smije pogrijesiti 3 puta jer se cijeli account automatski suspendira). Valjda najgluplje sto moze uciniti je da prebaci bilo kakvu lovu na svoj account. Nesto pametnije bi mu recimo bilo, ak si vec neki lovator, da sazna s kol'ko para raspolazes pa da ti onda otme zenu, sestru ili slicno pa da te onda ucjenjuje.
Onda nadalje, mozete ograniciti maximalni iznos transakcije po danu sto je obicno par hiljada dolara ili kako vam se vec da, tako da je i to neka sigurnost.
Spikeru, nadam se da nemas neku tesku lovu na tom tvom australskom racunu. Mogao bi netko provaliti na taj account pa proslijediti tvoju lovu na adresu koju je dobio uz krivotvorene isprave. A doci do userIDa i passworda se moze us pomoc kompjutorskog virusa koji presnimava svaku tipku koju ti stisnes.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 11:47   #38
Evo ja već skoro dvije godine radim na razvoju internet bankarstva. Tehnologija je prilično sigurna. Ipak me tokeni više oduševljavaju (kao građanina) od smart kartica...

Mebanet je odličan. I agri majself vit anderlon. Ja sam se također prebacio na međimursku zbog te činjenice!

Zadnje uređivanje Hallon : 10.06.2003. at 19:54.
Hallon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 16:52   #39
us

slazem se amerom, meni se vise svidja ova kombinacija, online pristup sa bilo kog kompjutera, imas svoj user name i password.

Inace amer, kad si pitao o tome da li mozes kupovati dionice preko banke, pretpostavljam da si htio pojednostavniti proces i imati sve na jednom mjestu - checking, savings, brokerage account. To mozes napraviti recimo na Etradeu (ja tako radim). Dobis i cekovnu karticu. Jedini zajeb je sto trebas drzati dosta visoki limit da te na chargaju fees. I trebas vecinu racuna set up online pay. Ja doduse imam i lokalni bankovni racun cisto iz tih prakticnih razloga, a etrade cekovni racun ti dobro dodje ko savings account, ili recimo ako se cesto selis uvijek mozes privremeno prebaciti lovu iz lokalne banke na taj racun. Pretpostavljam da cu u narednih par godina vjerovatno sve prebaciti na taj racun, pa cu imati sve centralizirano u jednoj financijskoj instituciji, no mozda je dobro imati vise racuna (iz sigurnosnih razloga, ili recimo ako se bavise kriminalnim aktivnostima, ili ako vjerujes u conspiracy theories, ili ako se planiras razvesti, etc.)
 
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 17:08   #40
pajo ,

Mozda bi bilo dobro da se registriras pa da ti se bar moze poslati privatna poruka, ko covjeku... ovaj patku...

Nisam mislio na to... Vec imam otvorene racune kod brokera (Ameritrade i HarrisDirect), ali preko njih ne obavljam svakodnevne transakcije. Razlog tome je sto taj racun i nacin (uglavnom) zarade zelim da drzim odvojeno od ostalih racuna.

Lokalna banka (nije bas lokalna, vec internacionalna), mi sluzi za normalne bankovne transakcije, bilo online ili preko cekova i kartica. Ta banka takodje nudi brokerage account, ali nisu dostupni za day tradere poput mene, jer uglavnom obavljaju poslove preko drugih brokera na dnevnoj bazi...

Naravno, sve racune sam povezao tako da nesmetano mogu prebacivati novac s jednog na drugi svakodnevno... doduse, lova lijeze tek sljedeci dan.

BTW, koliki je commision na E-tradeu za stop i limit orders?
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.