Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2004., 18:52   #1
Postporođajna depresija

Jutros cujem za jednu poznanicu koja je rodila prije 3 mjeseca da je zavrsila u bolnici,da pati od depresije...postporođajne depresije.Kazu da se pokusala ubiti...
Septy ako mislis da je ovo tema za Zdravlje prebaci je.
Htjela sam bas cuti misljenja mama ovdje,i da mi malo pojasne o cemu se tocno radi.

Zadnje uređivanje croft : 22.01.2004. at 19:49.
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 19:19   #2
Alo Mala,
Ja nisam mama ka šta znaš,ali žene obično upadnu u tu depresiju,bar šta sam čitala o tome,jer im nitko ne kaže da kad rode ne moraju se odmah zaljubit u svoje dite,a što se smatra normalnim.Problem je šta smo svi kao osobe različiti i ne reagiraju sve mame isto kao i šta sve žene na svijetu ne žele djecu.
Događa se čak i ženama koje cijeli život misle da kad rode da bi bile odlične mame.
Također se događa jer neke žene su navikle na svu pažnju svijeta,koja se sad prebaci na to malo biće i onda se osjećaju kao rasplode krave,jer su sad izvršile svoju funkciju,

i najgore jer kad padnu u depresiju jer osjećaju da ne znaju šta bi dalje,jer misle da neće moć same se snać itd.

To je ono što sam pročitala da me se krivo ne shvati,i ne znam koliko još stvari može bit da se ženi to nekoj dogodi.
Interesiralo me jer sam ja na neka rođenja djece prilično čudno reagirala i jer se nekako bojim da bi se i meni to moglo dogodit jer sam razmaženo derište koje sumnjam da bi podnijelo da mi muž budući više voli dite(šta je možda normalno) nego mene.
Ja se nadam da će se taj moj stav promijenit jer je užasno sebičan i MOLIM vas da sad ne prospete po meni drvlje i kamenje.
Eto
Lorelai is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 19:27   #3
Quote:
i jer se nekako bojim da bi se i meni to moglo dogodit jer sam razmaženo derište koje sumnjam da bi podnijelo da mi muž budući više voli dite
...a stvarno si razmazena


ali zao mi zene...
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 19:30   #4
Do lagane post porodjane depresije (tzv. baby blues) dolazi zbog naglih hormonalnih promjena nakon poroda. Neke zene ju osjete jace, neke slabije, ali uzrokovana je hormonima. Kod nekih zena se to, nazalost, razvije u pravu depresiju, koja moze cak rezultirati samoubojstvom i slicnim strasnim postupcima. Bitno je da okolina rodilje prepozna o cemu se radi i da se pocne sa strucnim lijecenjem. Ali to su rijedji slucajevi.
Lijecenje, naravno, nije potrebno kod obicnog baby bluesa, koji traje oko tjedan dana.
Ja ni to nisam imala. Beba mi je imala jaku zuticu i ostala u bolnici, pa sam bila previse zabrinuta i opsjednuta izdajanjem da sacuvam proizvodnju mlijeka, da bih imala vremena za baby blues .
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 19:48   #5
ovdje je zabiljezneo nekoliko samoubojstava samo u zadnjih par mjeseci za ciji su uzrok naveli postp. depresiju. Pisale su cure iz Hrvatske i prosle godine o nekoj poznatoj osobi u Zg - isti slucaj

Ja se tjesim da se fakat tezi oblik depresije dogadja cesce onima koji su i ranije imali problema i koji su "skloniji" ( glup izraz , znam ) takvim stanjima i mislim si da jednoj zdravoj mladoj mami s potporom njene blize okoline uspije to savaladati i bez lijekova i lijecenja.

Inace sve do jedne frendice koje su rodile imale su tu depresiju, kako big blue pise najduze oko tjedan dana ali kazu da su tad bile tako ocajne misleci kako su odvratne mame .....sve je doslo na svoje mjesto ali je je najgore onog trena
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 21:09   #6
Moja je susjeda imala takav tezak oblik pp depresije, da su joj skoro uzeli dijete. Dosasvsi iz rodilista cula bi glas pokojnog oca na radiju, budila se nocu i cinila neke radnje koji se ujutro ne bi sjecala....trajalo je oko godinu dana sa cestim odlascima u bolnicu.Nakon toga bila je sluzbeno zdrava i nekih sedam godina poslije opet ostala trudna. Pod paskom lijecnika, trudnoca je bila ok, jako se veselila bebi, kupovala kolica i robicu, uredjivala djecju sobu...no kada se to drugo dijete rodilo, vise ga nije mogla podnijeti. Niti pogledati, a kamoli nahraniti ili premotati. Dijete je ostalo s njom, uz veliku pomoc supruga, a ona se opet lijeci po bolnicama. Danas to mladje dijete ima deset godina, mamu ne vidim cesto, ali curica ide s mojom u razred, cesto dolazi kod nas i mislim da s djetetom nije sve u redu. Npr, dodje po moju kad imaju popodne skolu i kad vidi ovu za ruckom oci joj ispadaju od gladi. Naime, kaze da nista nije jela, da mame nema, nema ni tate, a starija sestra je kod decka. Rekla sam to uciteljici, rekla sam pedagogici, i nista...ali to je vec jedan drugi problem kojem ovdje nije tema.......(samo me bode).
Lavanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:38   #7
tako malo odaziva na ovu temu, imal li koja forumska mama za podijeliti s nama - kako je ona proslo onih prvih tjedan nakon poroda ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:56   #8
Ja sam morala ostati duže u rodilištu jer mi je sin imao upalu oba dva uha i žuticu. Kada su mi rekli plakala sam kao luda, frcale iz mene suze kao u japanskim crtićima. Jako sam se bojala za svoje malo čedo, a tu su bili i hormoni koji su me ludo vozali.
Ipak, ja nisam patila od depresije, prije bih rekla od straha što ću ja sada sa tom malom bebom, pa ja ništa to neznam, da li beba diše i tako to.
Moja sestra je nedavno rodila, ništa od depresije, samo je u vrijeme promjene hormona gledala u bebu i plakala od sreće.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 12:21   #9
Re: Depresija nakon poroda

Quote:
croft kaže:
Jutros cujem za jednu poznanicu koja je rodila prije 3 mjeseca da je zavrsila u bolnici,da pati od depresije...postporođajne depresije.Kazu da se pokusala ubiti...
Septy ako mislis da je ovo tema za Zdravlje prebaci je.
Htjela sam bas cuti misljenja mama ovdje,i da mi malo pojasne o cemu se tocno radi.
bas mislim da joj je mjesto ovdje
hm i ja sam cula da to postoji, ali nisam se licno srela stim,
jebiga ja sam se bukvalno borila da prezivim na porodjaju, tak da mi nikakve depresije nisu padale na pamet, vec samo radost i zelaj za sto brzim oporavkom

a niti itko iz moje okoline (koliko ja znam)

mozda je uobicajenije nego sto vjerujemo, ali se majke stide priznat da umjesto da su najsretnije na svijetu one padaju u komu i crne misli
vjerojatno osjecaju grizu savjesti i misle da su lose majke, pa zato ni ne priznaju
a uglavnom ima veze sa naglim hormonalnim nebalansom
kao i bremenom iznenadne odgovornosti
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 12:23   #10
ja sam nesto nalik baby bluesu osjetila dva put: u bolnici na novu godinu, kad sam bila sama, a maleni i ja jos nismo bili uskladili dojenje pa je plakao kad su ga odveli od mene. sat vremena sam steala po hodniku i slusala bebe kako placu pitajuc se dal je to moja
drugi put sam takva bila kad smo dosli doma i ostali sami. vjerujem da je uzrok bila potpuna fizicka iscrpljenost i nespavanje. isto je kratko trajalo, par sati.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 12:54   #11
link o PPD
http://www.hinet.hr/hpd/novosti/mzz.htm
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 13:59   #12
moja prijateljica me stalno "upucivala" na mogucnost da me prevlada post porodjajna depresija....ali nije.Mene je uhvatila zbog problema s grudima i nemogucnosti dojenja.

ali znam zene koje su odbijale i po mjesec dana da uzmu svoje dijete,hrane....
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 14:09   #13
je rekla-kazala, ali...

moja frendica je isto rodila prije par mjeseci

prije poroda ona je bila jedna od humorističnijih i izravnijih osoba koje sam ikad upoznala. znam da se užasno veselila djetetu, skupa s mužem.

ali nekidan na kavi, (rodila je prije jedno cca 3-4 mjeseca) priča ona meni da ju je uhvatila tolika posporođajna depra da je razmišljala o samoubojstvu i sad pije neke antidepresive...

ono što mi je bilo zanimljivo je da se ona iznenadila koliko žena ima PPD samo što ti nitko ne priča o tome i svi šute. da ona nije počela pričati ljudima da je hvata ta depresija, niti jedna od njenih bliskih žena ne bi joj rekle da su isto prošle..
Agirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 14:11   #14
da, nazalost i meni je frendica rekla da nije nikome to pricala ( osim meni i svojoj mami ) bojala se osuda
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 14:48   #15
Nije me hvatala postporođajna depresija, ni nakon prvog, ni nakon drugog poroda.
To se na sreću ipak ne događa svakome.
ALI - preporučujem da promatrate svoje prijateljice koje su rodile, kladim se da ćete prije opaziti neobičnosti na njima no njihovi muževi&familija, jerbo svi se dolaze kreveljiti malcu i mjeriti kol'ko mlijeka imaš, a zaborave te pitati kako si. Ma, i kad pitaju - ne čuju odgovor, jer je dijete gladno&pokakano&popiškino&razno, a dijete je najvažnije, ne, ti si samo muzilica.

Zovite i posjećujte svoje frendice i kada vam se čini da ste nametljive, i kada vas ne zovu!
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 14:52   #16
Quote:
Zovite i posjecujte svoje frendice i kada vam se cini da ste nametljive, i kada vas ne zovu!
tako tocno.

Muzevi ni od jedne nisu pojma imali a nisu svi odreda neki bezosjecajni mamlazi.
Vjerojatno su vidjeli promjenu ali je nisu povezali s depresijom.

I meni je frendica rekla tek kad sam direktno pitala a poslije je rekla da joj je bilo tako drago da je netko pitao ....
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 14:57   #17
Quote:
maristella69 kaže:
.
ALI - preporučujem da promatrate svoje prijateljice koje su rodile, kladim se da ćete prije opaziti neobičnosti na njima no njihovi muževi&familija, jerbo svi se dolaze kreveljiti malcu i mjeriti kol'ko mlijeka imaš, a zaborave te pitati kako si. Ma, i kad pitaju - ne čuju odgovor, jer je dijete gladno&pokakano&popiškino&razno, a dijete je najvažnije, ne, ti si samo muzilica.

Lorelai is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 11:09   #18
A postporođajna depresija?

Priča se u posljednjih nekoliko postova o depresiji prije poroda, a što je za postporođajnom depresijom.
Igrom slucaja prije par dana bio sam u kontaktu sa covjekom kojem je zena nakon poroda ostala na psihijatriji na liječenju. On je ostao kuci sa novorođenim djetetom (cca 15-20 dana staro) i jos dva starija djeteta stara nekoliko godina. Svaki dan joj ide u posjetu, etc..ali ne zna jos kada ce van iz bolnice.
Nismo toliko dobri da bih ga mogao pitati kako se to sve skupa pokazalo, da li je bilo prije problema tokom trudnoće i slicno.
Zato me zanima ima li itko takvih iskustava?
Recimo, ja nisam poslije oba poroda moje zene primjetio da ima depresiju ili neke druge smetnje, osim fizičkih tipa bolova od savova i sl. E sad, mozda mi muski to i ne skuzimo, kao i hrpu drugih stvari koje ne primjetimo na zenama, a dogode se?
Sto vi mislite?
__________________
epruveto sretan ti majčin dan
SANJAM U BOJAMA
ixox is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 20:14   #19
Meni je sad osam dana poslje poroda i cekam,ako ovako nastavim sa ne spavanjem ne bi bilo ni cudo da me uhvati tak nesto. Ali inace sma pozitivac po prirodi pa se nadam da ne ce. Uglavnom zanm dosta zena koje je uhvatilo i razlikuje se od trudnoca. Moze i ne mora se desiti, zavisi od hormona koji te strefe. JAvim se ak pocnem cvilit,pa ces zanat iz prve ruke
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 12:22   #20
Re: A postporođajna depresija?

Quote:
ixox kaže:
Priča se u posljednjih nekoliko postova o depresiji prije poroda, a što je za postporođajnom depresijom.
Igrom slucaja prije par dana bio sam u kontaktu sa covjekom kojem je zena nakon poroda ostala na psihijatriji na liječenju. On je ostao kuci sa novorođenim djetetom (cca 15-20 dana staro) i jos dva starija djeteta stara nekoliko godina. Svaki dan joj ide u posjetu, etc..ali ne zna jos kada ce van iz bolnice.
Nismo toliko dobri da bih ga mogao pitati kako se to sve skupa pokazalo, da li je bilo prije problema tokom trudnoće i slicno.
Zato me zanima ima li itko takvih iskustava?
Recimo, ja nisam poslije oba poroda moje zene primjetio da ima depresiju ili neke druge smetnje, osim fizičkih tipa bolova od savova i sl. E sad, mozda mi muski to i ne skuzimo, kao i hrpu drugih stvari koje ne primjetimo na zenama, a dogode se?
Sto vi mislite?
Ne bih rekla da je to kod te zene postporodjajna depresija,pre ce biti neki poremecaj koji se desio u toku porodjaja,ja zmam jednu uciteljicu,normalna zena,imala starije dete nekih 5 godina,normalna trudnoca,normalan porodjaj i kad su joj doneli da pokazu bebu,ona kaze ne treba mi,dajte je kome hocete i nije htela dete ni da vidi.Posle se jedno vreme lecila na psihijatriji(ako se tamo uopste ko izlecio) i evo je sada seta ulicom,smeje se,deli deci bombone...
Ipak mora da postoji jaci razlog od postporodjajne depresije da bi je zadrzali na psihijatriji
SaraTroroga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.