Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2004., 09:29   #81
Quote:
Ges kaže:
Uh, koliko informacija...

Znaci DPS-ovi ne dolazie u isto vrijeme svake godine? U biti nema nekog datuma kad bi DPS "morao" lec na racun?
Ges, DPS dobivaš od države Zar si mislio da su redoviti s uplatama na dan
__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 09:57   #82
Quote:
monique kaže:
Ges, DPS dobivaš od države Zar si mislio da su redoviti s uplatama na dan
pa nisam na dan, ali na mjesec recimo... mislio sam da se uplacuju svima tocno u neki mjesec. sad kom prije kom kasnije u tom mjesecu je manje bitno...
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 10:36   #83
Quote:
monique kaže:
....Dakle imate 2 bitne stvari u stambenoj štednji koje trebate ostvariti da bi mogli podnjeti zahtjev za kredit:

1. treba proći vrijeme štednje
2. trebate na računu imati ugovoreni iznos vlastitih sredstava

.... DPS- i će vam bez obzira na to sjesti kasnije na račun
Ja bas razmisljam o dodatku na moj prethodni strategijski plan.
Ovako stavit cu nadopunu:

- datum sklapanja ugovora o štednji 22.11.2001.
×uplatio sam 5000 kn 30.12.2001 i to mi je 1. DPS
- godinu dana štednje ti je 22.11.2002.
×uplatio sam 5000 kn 30.12.2002 i to mi je 2. DPS
- 2 god. štednje ti je 22.11.2003.
×uplatio sam 5000 kn 30.12.2003 i to ce mi biti 3. DPS
- 3 god. štednje ti je 22.11.2004.
×uplatim 5000 kn 30.12.2004 i to bu mi 4. DPS
- 4 god. štednje ti je 22.11.2005.
×uplatim 5000 kn 30.12.2005 i to bu mi 5. DPS
- 5 god. štednje ti je 22.11.2006.
×uplatim 5000 kn 1.11.2006 i to bu mi 6. DPS

Kako 6. DPS dopsijeva negdje sredinom godine, ja mogu napraviti slijedeci potez:
10.1.2007. godina doplatiti 1250 za svaki racun stednje i tako zatvoriti cijelu stambenu stednju!!!!

Mislim da cu odmah dobiti cijeli iznos plus DPS plus kamata!
I tako biti sretan.

A onda negdje sredinom godine pa i mozda do kraja godine povremeno kontrolirati racun i vidjeti da li je DPS stigao i onda to ubrati zaostatke?! Je li to moguce?
Ako zatvorim stambenu stednju, to znaci da je racun zatvoren i ako stigne zadnji 6. DPS onda nema bas pravo dignuti jer je racun zatvoren?! Uh, bojim se...
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 10:45   #84
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Ja bas razmisljam o dodatku na moj prethodni strategijski plan.
Ovako stavit cu nadopunu:

- datum sklapanja ugovora o štednji 22.11.2001.
×uplatio sam 5000 kn 30.12.2001 i to mi je 1. DPS
- godinu dana štednje ti je 22.11.2002.
×uplatio sam 5000 kn 30.12.2002 i to mi je 2. DPS
- 2 god. štednje ti je 22.11.2003.
×uplatio sam 5000 kn 30.12.2003 i to ce mi biti 3. DPS
- 3 god. štednje ti je 22.11.2004.
×uplatim 5000 kn 30.12.2004 i to bu mi 4. DPS
- 4 god. štednje ti je 22.11.2005.
×uplatim 5000 kn 30.12.2005 i to bu mi 5. DPS
- 5 god. štednje ti je 22.11.2006.
×uplatim 5000 kn 1.11.2006 i to bu mi 6. DPS

Kako 6. DPS dopsijeva negdje sredinom godine, ja mogu napraviti slijedeci potez:
10.1.2007. godina doplatiti 1250 za svaki racun stednje i tako zatvoriti cijelu stambenu stednju!!!!

Mislim da cu odmah dobiti cijeli iznos plus DPS plus kamata!
I tako biti sretan.

A onda negdje sredinom godine pa i mozda do kraja godine povremeno kontrolirati racun i vidjeti da li je DPS stigao i onda to ubrati zaostatke?! Je li to moguce?
Ako zatvorim stambenu stednju, to znaci da je racun zatvoren i ako stigne zadnji 6. DPS onda nema bas pravo dignuti jer je racun zatvoren?! Uh, bojim se...
DPS ti mora biti isplaćen jer si u toj godini "zaradio" DPS. Drugačije bi bilo krađa
__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 12:29   #85
Razumijem, ali ako dizem samo lovu, ne kredit (za kredit si lijepo objasnila drugim primjerom). Dakle, samo za lovu do kada mi isplacuje ako imam zavrsetak stednje 22.11.2006. i s time da imam DPS za 2006. godinu?

Ja nekako vise vjerujem da ce mi isplatiti lovu u 1-3. 20007, ali ne vidim kako cu dobiti 6. DPS ako ono stize puno kasnije? Mislis li da ce mi stedionica svejedno isplatiti jer ce oni to dobiti kasnije nazad, kao da mi posudjuje a oni ce dobiti ono sto je bilo moje?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 12:59   #86
Wink

Monique, jedan savjet pliz. Ja ne namjeravam podizati kredit (valjda) nego samo stedjeti 5 godina. Kada je najbolje uplatiti odnosno sklopiti ugovor sa stambenom stedionicom? Uplacivao bih mjesecno jer mi se ova varijanta sa "pcelicom" cini neisplativa. Puno truda za par kuna ako i par jer i Sonic naplacuje odrzavanje racuna (valjda?)
Thx
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 12:59   #87
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Razumijem, ali ako dizem samo lovu, ne kredit (za kredit si lijepo objasnila drugim primjerom). Dakle, samo za lovu do kada mi isplacuje ako imam zavrsetak stednje 22.11.2006. i s time da imam DPS za 2006. godinu?

Ja nekako vise vjerujem da ce mi isplatiti lovu u 1-3. 20007, ali ne vidim kako cu dobiti 6. DPS ako ono stize puno kasnije? Mislis li da ce mi stedionica svejedno isplatiti jer ce oni to dobiti kasnije nazad, kao da mi posudjuje a oni ce dobiti ono sto je bilo moje?
ako ne dižeš kredit nego ušteđene novce, isplatit će ti ono što imaš na računu (neće dodavati DPS). Poticaj će ti sjesti na račun kasnije (račun štednje ti ostaje aktivan) te ga možeš naknadno podignuti.

Provjeriti ću to još jednom pa ti postam
__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 13:03   #88
Quote:
Partfiš kaže:
Monique, jedan savjet pliz. Ja ne namjeravam podizati kredit (valjda) nego samo stedjeti 5 godina. Kada je najbolje uplatiti odnosno sklopiti ugovor sa stambenom stedionicom? Uplacivao bih mjesecno jer mi se ova varijanta sa "pcelicom" cini neisplativa. Puno truda za par kuna ako i par jer i Sonic naplacuje odrzavanje racuna (valjda?)
Thx
Kao što sam već prije postala jednako ti je u koje doba godine otvoriš štednju jer u svakom slučaju možeš uhvatiti šesti državni poticaj. Ono što ja osobno smatram mudrijim je - otvoriti račun što prije, jer ti u tom slučaju prije i izlazi pet godina štednje pa ćeš prije i dobiti lovu
__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 13:26   #89
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Ja stedim u Sonic banci gdje je kamata 5,5 do 6% ovisno o vremenu orocene stednje i tako vise zaradjujem nego da svakog mjeseca uplacujem u svoju stambenu stedionicu....

Mozda ima neka banka jos bolje kamate nego Sonic, ali stekao sam povjerenje u Sonic i jos je drzim, i evo vec trecu godinu je OK....pa nek bude i dalje...

Evo, baš odoh na web Sonic-a uvjerit se u te kamate i čak su veće od 5,5%.
Na oročenje 9-12 mj (znači, početkom godine uplatiš svoju svotu za SŠ i vadiš krajem godine) kta se vrti 8,25-8,50 %. Jesam malo sumnjičava, al ne bi valjda pokupili one nagrade za bez veze...
Ajd komentirajte da nam svima bude bolje
Lujza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2004., 13:34   #90
Monika,

Veliko hvala.
Mislim da bi to trebalo tako raditi. Dignem lovu i sacekam 6.DPS jer mi je eto tako racun jos otvoren...

Lujza,

Imas pravo, ali ja sam to prije igrao na 9-10 mjeseci s kamatom vecom od 8%, prije je bilo preko 10% ali se kamata smanjivala zbog politike kamate u HR. Ove godine ja se igram na 4-5 mjeseci jer mi je iznos preko osigurane svote pa to vise niej dobro i tako svako po malo moram smanjivati.

Sonic jeste sigurna banka i dobra je, ali je rizicna i tako dokel se igras ispod osigurane svote sve ti je na pladnju, a meni se probio i tako polako to razvodnjavam drugamo, pokusavam pretakati visak kamo gdje je dobro....
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2004., 11:41   #91
Eto, čitam ja po netu i naletim na "kredit za međufinanciranje" Wustenrot stambene štedionice

http://www.wuestenrot.hr/main.asp?ID=76

Da i netko ima iskustva s ovim načinom kreditiranje i da li se to uopće isplati?
Petra001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 19:55   #92
Drugi puta po 5 godina

Je sam trenutno na polovici stednje od pet godina u stambenoj stedionici (cetiri osobe). Kada 5 godina istekne, podignut cu novac, ne treba mi kredit.

Zanima me da li imam pravo nakon toga ponovo otvoriti novu stednju na 5 godina i opet brati drzavne poticaje na iste osobe?

Postoji li mozda kakvo ogranicenje u broju ponavljanja ovakve petogodisnje stednje kojoj nije cilj kredit?
Tapio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 14:55   #93
Ne postoji ogranicenje, koliko ja znam....
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 08:48   #94
Re: Drugi puta po 5 godina

Quote:
Tapio kaže:
Je sam trenutno na polovici stednje od pet godina u stambenoj stedionici (cetiri osobe). Kada 5 godina istekne, podignut cu novac, ne treba mi kredit.

Zanima me da li imam pravo nakon toga ponovo otvoriti novu stednju na 5 godina i opet brati drzavne poticaje na iste osobe?

Postoji li mozda kakvo ogranicenje u broju ponavljanja ovakve petogodisnje stednje kojoj nije cilj kredit?
Nema ograničenja sigurno. Čak se rade i nove tablice po kojima će biti moguće samo produžavati štednju u slučaju da ne želiš dići ni vlastita sredstva, tj. spora će se štednja ugovarati na 5 ili više godina. Moje iskrene čestitke tebi
__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 12:37   #95
Jucer u Vecernjaku je napisan clanak pa pogledajte:

http://www.vecernji-list.hr/2004/05/...ORENO-NAJ.html

Sve je OK napisano ali me upada u oci bodovi. Znam da istu metodu koriste sve stambene stedionice pa mene zanima slijedece:
Posto imam ugovor za mjesecnu uplatu, a vec dvije zadnje godine uplacujem samo jednom u godini, jer mi se vise isplati orocavati lovu na godinu dana i onda nakon toga uplacivati u stambenu tako da imam dobivenu lovu iznad 3% koliko daju stambene stedionice. Problem nastaje sto se u stambenoj ako se odlicno pridrzavas ugovora dobijes maksimalan broj bodova te da ce zbog toga bolje kotirati na listi za kredit. A ako me ne zanima kredit, onda slobodno pokupim lovu, no da li to znaci da cu ostati bez 900kn koliko sam uplatio na pocetku kao naknadu za ugovor.

U RBA dobijem ako ne diram kredit 3,5% (bonus je od 0,5%) i to je to, no mozda cu dobiti bonus, ali ne i 900kn.

Ima li netko boljeg saznanja kako se bodovi dobivaju na temelju postivanja ugovora..
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 10:43   #96
ako sam dobro pozbrajao,
uplačuješ li oko 5000 kuna godišnje i dobiješ DPS,
ispada da imaš godišnju kamatu od najmanje 8,6%,
s obzirom na dinamiku uplaćivanja.

hipotetski, ako bi uplaćivao 6 komada (nađem 6 žrtava koje to ne koriste) po 60 EUR (trenutno cca 2660 Kn) mjesečno za uplaćenih 21k6 EUR dobio bi nakon 5 godina 26k6 EUR što je oko 23% više. sad peti korijen iz toga pa ispadne 4,3%, no kako uplaćujem od 0 do 100% linearno kamata je fakat dupla. daklem 8,6%. napominjem da još nisam dirao poticajnu kamatu od strane štedionice od oko 3%.

s kamatom štedionice od 3% kamata za mene ispadne preko 11%, a s 3,5% --> 12%. kako dinamika isplate DPS-a od strane države nije ažurna vrijednosti su, u mom proračunu, uglavnom nategnute na lošiju stranu po štedišu, pa bi uz to i onih 360 EUR-a mjesečno (ukupno čisto uplaćenih 21k6 EUR s time da ih nemam unaprijed) nakon 5 godina ispalo oko 28k8 EUR-a.

čak nema ni veze sa trećim stupom i tim DPS-om.

kaj velite, sam tu negdje sa brojkama? zna li tko da li ovakva vrsta štednje umanjuje porez?
__________________
_______________
they just bounce up and down and it makes me happy
DiscoDave is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 15:46   #97
dobar si sa brojkama, to bi ukratko bilo to samo sto moras uracunati i naknadu od 1% koja malo pokvari racunicu i par EUR-a godišnje za vodjenje racuna.

Nema nikakve porezne olakšice za ovu vrstu štednje već sam DPS.

3. stup jedini ima i DPS (1250 kn) + olaksicu + dobit koju ostvari drustvo. Samo je bad kaj nemreš do love prije 50.g. zivota.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 16:39   #98
Quote:
gogo kaže:

3. stup jedini ima i DPS (1250 kn) + olaksicu + dobit koju ostvari drustvo. Samo je bad kaj nemreš do love prije 50.g. zivota.

Pozdrav,
gogo
e, a veže li se taj 3. stup za EUR ili ko živ ko mrtav za 20 godina?
__________________
_______________
they just bounce up and down and it makes me happy
DiscoDave is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 21:57   #99
ne, u kunama!

ali kako kuna sljedećih 5-8 godina ostaje tu gdje je, a onda i tako uzimamo euro, dođe ti na isto, ako si mlađi od 40 i koju godinu
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 17:39   #100
Stambena štednja

Jel moguće otvoriti više štednji na svoje ime u različitim štedionicama?
Pretpostavljam da je, ali kod nas se nikad ne zna...

To mi se čini najisplativiji oblik štednje zbog državnih poticajnih sredstava, jesam li u pravu ?
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.