Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2004., 22:36   #1
Hipotekarni kredit

Jel mi netko može objasniti što je točno hipotekarni kredit?Unaprijed thanks
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2004., 09:56   #2
to je nenamjenski kredit kod kojeg hipoteka na nekretninu služi kao osiguranje kredita. obično je vrijednost nekretnine 2-3 puta veća od iznosa kredita. kamatna stopa kod hipotekarnog kredita je veća nego kod stambenih kredita, a manja nego kod nenamjenksih (nehipotekarnih) kredita.

ako uzimaš stan/kuću na kredit onda uzimaš stambeni kredit koji je zapravo hipotekaran kredit jer se kod takvih kredita obavezno traži hipoteka na neku nekretninu, može i na stan/kuću koja se uzima na kredit. omjer nekretnine i kredita u tom slučaju je manji nego kod hipotekarnih (nenamjenskih ) kredita .

znači kad se govori o hipotekarnom kreditu misli se na kredit kojem ne mora biti poznata namjena , ali se kao osiguranje kredita stavlja hipoteka na neku nekretninu.
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2004., 19:57   #3
hvala ti... da, onda u stvari meni treba stambeni kredit. a ni o tome ništa ne znam... jel znaš možda kako ide sve to?
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2004., 22:59   #4
http://www.esb.hr/RB-04-05_02.html
evo tu su ti svi uvjeti.
vec cijela hrvatska bruji o najpovoljnijem stambenom kreditu u svicarskim frankima.
ak ti poslije jos nekaj ne bude jasno vichi!!
Maui_High is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2004., 09:57   #5
ako želiš kupiti stan, onda se u tom slučaju radi o stambenom , a ne hipotekarnom kreditu (iako se traži hipoteka na nekretninu) !
trenutno je "hit" stambeni kredit Erste banke po 4,99% kamate.
Maui-High ti je dao web stranicu Erste banke, pa se možeš informirati o svim uvjetima. "Akcija" traje , čini mi se, do kraja kolovoza , pa požuri.
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2004., 10:43   #6
Može malo pomoći i meni?

Da li je kod stambenih kredita neophodno da se kupuje/gradi nekretnina namjenjena isključivo rješavanju stambenog pitanja?

Npr. da li bi banka odobrila stambeni kredit za kupnju apartmana na moru (bez namjere iznajmljivanja istog)?
 
Odgovori s citatom
Old 20.04.2004., 11:13   #7
Quote:
holl kaže:
Može malo pomoći i meni?

Da li je kod stambenih kredita neophodno da se kupuje/gradi nekretnina namjenjena isključivo rješavanju stambenog pitanja?

Npr. da li bi banka odobrila stambeni kredit za kupnju apartmana na moru (bez namjere iznajmljivanja istog)?

stambeni kredit nema veze sa rješavanjem stambenog pitanja, već se on zove "stambeni" jer je namjena kredita kupovina neke nekretnine.

po toj logici, banka odobrava i kredit za kupovinu apartmana na moru . moraš, naravno, imati ugovor o kupnji apartmana jer banka iznos kredita isplaćuje direktno na račun prodavatelja.

da li ćeš ti iznajmljivati ili ne apartman , banku se to ne tiče.
a ako se želiš baviti iznajmljivanjem apartmana, onda u tu svrhu postoje "gospodarski" ili "turistički" ili kako-li-se-već-ne-zovu krediti.
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2004., 08:58   #8
prije nego uletite u hipotekarni kredit dobro proučite kreditne uvjete.jer mnogi su se zaletili i uzeli kredite,a nakraju su ostali bez imovine.ako vam treba kredit za aute,otplate dugova i sl.nikako,nikako ne uzimajte hipotekarni kredit.ne isplati se.jer kod nas to još nije zakonski riješeno kao u svijetu pa se banke mogu kačiti na razne klauzule da u slučaju neredovite otplate kredita one (banke)potražuju svoje.
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2004., 14:49   #9
Potpuno se slazem. Nebulozno je je staviti krov nad glavom kao jamstvo za kupnju necega sto je trosak (auto, dugovi). Medjutim, mislim da je pod hipotekarnim kreditom Chloe mislila na stambeni kredit. Kupnja nekretnine se ne smatra trosak nego investicija. Jer je mnogo manja vjerojatnost da ce cijena nekretnine pasti za 50% u roku od 3 godine. Sa automobilom je to sigurno.

Svakako da je svako zaduzivanje riskantno u uvjetima ove drzave gdje je malo toga sigurno tako da se svaki taj potez treba pazljivo i proracunato ocjeniti.

A u hrv. je veliki problem nas mentalitet na koji se konstantno vracamo u ovim topicima. ljudi ce prije dici kredit za auto ili opremiti stan (ako ga imaju) sa monstruoznim audio sistemima i televizorima nego kupiti drugi stan kojem ce vrijednost svakako porasti.
Maui_High is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2004., 20:00   #10
Chloe je zapravo mislila na stambeni kredit, a o mentalitetu naših ljudi i odnosa prema (neracionalnoj) potrošnji i neodgovornom i lakomislenom zaduživanju postoje zasebni topici.
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2004., 11:18   #11
To znate da hrv. djecu u skoli uce: Mi imamo sve, mi smo bogata zemlja, jadran je najljepsi na svijetu, slavonija moze hraniti 20 mil. ljudi itd. itd.
a svicarsku djecu u skoli uce: evo vidite kakva nam je zemlja, samo gorje i planine. mi nemamo nista pa zato moramo biti marljivi i stedljivi da bi nesto postigli.
Maui_High is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 10:36   #12
[QUOTE]Maui_High kaže:
[B]To znate da hrv. djecu u skoli uce: Mi imamo sve, mi smo bogata zemlja, jadran je najljepsi na svijetu, slavonija moze hraniti 20 mil. ljudi itd. itd.
__________________________________

istina je da su i mene to učili u školi, ali ja sam bila inteligentna učenica pa sam povjerovala samo u onu " jadran je najljepši na svijetu"
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2004., 12:49   #13
Hipotekani kredit

Ovako,ako imas neku zemlju recimo da vrijedi 30000E (samo primjer).Dali se moze dici kredit na osnovu te zemlje da ulozis u nesto drugo i koliko se moze dici kredita?Kolika je kamata?Dali moras banki reci zasto ti to treba itd itd...
Koja banka je najbolja/najbrza i najlaksa i koliko se dugo ceka?

Drugi problem je dali moras imat poso u Hr da to realiziras?
Covjek naprimjer dolazi iz druge drzave i oce da otvori business ili kupi drugu kucu na konto zemljista sto ima.Dali moras da zivis u Hr neko vrijeme da bi to realiziro?

Molio bih ljude koji se razumiju u ovo da mi opisu kako se to radi u Hr jer nekuzim kako banke rade danas.

Hvala unaprijed!
Braco
__________________
'' Great people talk about ideas'' "Average people talk about things" "small people talk about other people"
Braco is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 11:43   #14
Nemogu vjerovat da niko nezna o tome kako se to radi u Hrvatskoj?
__________________
'' Great people talk about ideas'' "Average people talk about things" "small people talk about other people"
Braco is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 12:27   #15
Pogledaj malo po internet stranicama banaka.
__________________
niš pametno
linol3um is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 13:07   #16
Quote:
Pogledaj malo po internet stranicama banaka.
Koja pomoc bas ti hvala
__________________
'' Great people talk about ideas'' "Average people talk about things" "small people talk about other people"
Braco is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 08:38   #17
mislim da ti je omjer 1:3. znači da za tu svoju zemlju dobiješ 10.000 eura kredita. ako imaš sreće neće ti više gnjaviti s nikakvim osiguranjima. naravno preduvjet je da za zemlju imaš vlasnički list.

i koliko si potrošio vremena na pisanje upita mogao si prosurfati zabom i još po par banaka, poslati sveukupno jedan(1) mail na 5-6 adresa i sve bi ti odgovorili
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 08:50   #18
a čuješ brzi, ovom braci je teško i pogledat stare topice po forumu (kojih ima barem 100), a kamo li gledat web stranice od banaka..
najlakše je čekat da mu se servira na gotovo..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 10:27   #19
Hvala Brzi,poslao sam svim bankama u Hr a niko nece da odgovori,koja brzina ufffff
Izgubio sam takt kako idu te stvari doma pa sam posteno upitao.



nn-st1 nisam tebe ni pitao,pa muci.Sta ti uopce znas za servis?Ja ga nisam trazio,nego posteno upitao.Ti sam trosis svoje vrijeme da mi dajes glupave odgovore,bad luck huh.....

Ako neko nesta zna,neka mi posteno napise i ja cu biti zahvalan...
Bas cu da vidim koja Hrvatska banka odgovori prva....
__________________
'' Great people talk about ideas'' "Average people talk about things" "small people talk about other people"
Braco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 22:24   #20
hipotekarni krediti

Zanimaju me Vaša iskustva i mišljenja o bankama i HIPOTEKARNIM KREDITIMA.
Koja banka ima najpovoljnije uvjete, koliko se čeka na realizaciju, jamci, sudužnici, procjene nekretnine i sve ostalo što uz to ide?
namještajViktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:45.