Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2006., 16:52   #21
ja sam se raspitivala za takav oblik štednje, na dulji rok. ispalo je da su najveće kamate po tekućem računu. probaj tako štedjeti, makar znam da je teško ponekad ne potrošiti.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 18:27   #22
Quote:
Renata kaže:
ja sam se raspitivala za takav oblik štednje, na dulji rok. ispalo je da su najveće kamate po tekućem računu. probaj tako štedjeti, makar znam da je teško ponekad ne potrošiti.
O cemu ti ????? Pa kamate na tekuci su 0.5% godisnje. Tekuci nije stednja.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 19:27   #23
Quote:
Gazda kaže:
Iako sam pristaša investicijskih fondova, ne bih nekome preporučio da u to ulazi ako nije spreman prvo malo učiti i ako nije spreman to pratiti na najmanje tjednoj osnovi.
Pa dobro, bez da se prouče barem osnovni materijali o fondovima i redovito prati stanje nema smisla ulaziti u to. Ali, fondovi ipak uglavnom donose samo jedan rizik - da će vrijednost udjela pasti i da će ulagači zbog toga izgubiti dio uloženog novca. No, neće joj se dogoditi to što se dogodilo njenim roditeljima, a uvjerio sam se i da je neuloženi novac izložen najvećem riziku, od mogućeg potrošačkog poriva vlasnika/ce, preko kojekakvih "fantastičnih ponuda" do svih mogućih "prijatelja" i rođaka...
Eto, možda za početak uložiti nešto, npr. u neki mješoviti fond. Moja preporuka bi bila proučiti malo krivulje fondova i izbjegavati one kod kojih ima puno naglih promjena vrijednosti u kratkom vremenu (=jako nazubljena krivulja).
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 19:54   #24
Ono što bi mi bilo zanimljivo, budući da par puta godišnje imam neke dodatne prihode, je mogućnost štednje gdje ću ja uložiti kad mi uleti lova onoliko koliko mogu, a tijekom cijele godine uplaćivati mjesečno neki sitni iznos, pa koliko se skupi... Postoji li uopće kod nas takva varijanta?
Hvala.[/QUOTE]

ima, zove se čarapa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 21:10   #25
Quote:
Juraj2 kaže:
O cemu ti ????? Pa kamate na tekuci su 0.5% godisnje. Tekuci nije stednja.
u pbz-u je 0,8%.
znam što hoćeš reći. ali ja ne govorim o oročenim novcima, nego o takvoj štednji da svaki mjesec uplatiš npr. 500 kn kao štednju. to onda ne možeš oročavati, svaki mjesec.
a takav oblik štednje sa dobrim kamatama ne postoji, barem kolko ja znam.
da, bili bi dobri fondovi, npr. obveznički, ili neki sigurniji, ali je pitanje da li je to dobra investicija kroz razdoblje od 15 godina, npr.
a da razmisliš o osiguranju? tako si osigurana, imaš dobit i traje dugo godina, kao štednja.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 22:17   #26
Quote:
Mme Pipi kaže:
Dakle forumaši, molim vas za pomoć.
Imam 30 godina i htjela bi početi uplaćivati nekakvu štednju da se skupi za 30-tak godina. Treći stup mirovinskog fonda mi baš nije zanimljiv, osiguranja gdje moram redovno uplaćivati veći iznos svaki mjesec mi ne pašu jer mi plaća baš nije velika i ne mogu se obvezati na to. (Usput, pušem na hladno jer su starci sebi uplaćivali osiguranje, pa im je nešto s poslom loše krenulo i prestali su plaćati, i onda su dobili dopis ili da plate sve zaostale rate ili sve pada u vodu. Nisu imali love za platiti u tom trenutku i popušili su nekih 20 k kuna.)
Ono što bi mi bilo zanimljivo, budući da par puta godišnje imam neke dodatne prihode, je mogućnost štednje gdje ću ja uložiti kad mi uleti lova onoliko koliko mogu, a tijekom cijele godine uplaćivati mjesečno neki sitni iznos, pa koliko se skupi... Postoji li uopće kod nas takva varijanta?
Hvala.
Imaš mogućnost tzv. otvorene štednje u ZABI, a vjerujem da i druge banke nude nešto slično.

Kamata je identična kao kod "obične" oročene štednje, ali možeš uplaćivati kada i koliko hoćeš, a kamata se uvijek obračunava na cjelokupni uplaćeni iznos u nekom trenutku.

Više: http://www.zaba.hr/info/pb/savings/hpb_otvorena.htm
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 22:57   #27
Quote:
Renata kaže:
u pbz-u je 0,8%.
znam što hoćeš reći. ali ja ne govorim o oročenim novcima, nego o takvoj štednji da svaki mjesec uplatiš npr. 500 kn kao štednju. to onda ne možeš oročavati, svaki mjesec.
a takav oblik štednje sa dobrim kamatama ne postoji, barem kolko ja znam.
da, bili bi dobri fondovi, npr. obveznički, ili neki sigurniji, ali je pitanje da li je to dobra investicija kroz razdoblje od 15 godina, npr.
a da razmisliš o osiguranju? tako si osigurana, imaš dobit i traje dugo godina, kao štednja.
Ako imaš tekući u PBZ-u, i spadaš u ziheraše, najjednostavnije je ulagati u PBZ novčani fond, što možeš preko njihovog internet bankarstva. Kamata u zadnjih 12 mjeseci iznosi 3,95% (otprilike pokriva inflaciju), a fleksibilnost je maksimalna - nema ulazne ni izlazne naknade, svaki dan je prinos nekih 0,01% (ponekad 0 ili 0,02 , rjeđe 0,03 ili 0,04). Možeš povući novce za dva-tri dana. Zbog tako malih dnevnih promjena rizik je minimalan.
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 12:44   #28
ima, zove se čarapa [/QUOTE]

Hvala, upoznata sam s tom mogućnošću, samo nisam čula da daje kamate!
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 12:48   #29
Trazim auto, hvala na konstruktivnim savjetima.
Razmišljala sam već o investicijskim fondovima, ali sam totalno neupućena. Gdje bi mogla dobiti najbolje informacije , možda neki link? Ajde molim te, ta mi je opcija vrlo zanimljiva.
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 13:22   #30
Quote:
Mme Pipi kaže:
ima, zove se čarapa
Hvala, upoznata sam s tom mogućnošću, samo nisam čula da daje kamate![/QUOTE]


čuj, nećeš vjerovati, ali čarapa možda i ne daje prinose, ali je nekad bolje ulaganje nego inves. fondovi, pogotovo kada krenu prema dolje

www.hrportfolio.hr
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 14:19   #31
Quote:
Mme Pipi kaže:
Trazim auto, hvala na konstruktivnim savjetima.
Razmišljala sam već o investicijskim fondovima, ali sam totalno neupućena. Gdje bi mogla dobiti najbolje informacije , možda neki link? Ajde molim te, ta mi je opcija vrlo zanimljiva.
odes prvo na sajtove od nasih banaka, na njima ima linkovi na njihove investicijske fondove, kad prucis malo statut, prava i obaveze i odlucis se za neki od fondova odes u poslovnicu i tamo sjednes sa osobnim bankarom i on ti objasni sve ono sto te zanima, ako odlucis uplatis a ko ne odlucis ne uplatis i stvar rjesena.

zaba nudi otvorenu stednju s najmanjim uplatama po 200 kuna.... mozes uplacivati kad ti padne na pamet iznose vece od 200 kuna (svaki drugi dan, jednom u 3 godine i tako dalje), ostale banke na zalost ne nude ovakvu opciju, tj. nude otvoreni tip stednje ali mislim da moras prvi polog napraviti u najmanjem iznosu od 1000 eura pa u nekim banakam cak i 5000 eura a onda naknadne uplate moraju biti redovite (mjesecno, dvomjesecno, tromjesecno i tako dalje ovisi od dogovora) i uvijek mora biti isti iznos, ako ugovoris 200 kuna onda 200 kuna ako ugovor 5000 onda 5000.... sve do raskida ugovora.
Fixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 20:44   #32
Quote:
Mme Pipi kaže:
Trazim auto, hvala na konstruktivnim savjetima.
Razmišljala sam već o investicijskim fondovima, ali sam totalno neupućena. Gdje bi mogla dobiti najbolje informacije , možda neki link? Ajde molim te, ta mi je opcija vrlo zanimljiva.
Neke najosnovnije informacije o fondovima možeš pročitati na www.hrportfolio.hr . Pročitaj nakon toga par prospekata konkretnih fondova. Dosta toga može se naučiti (u smislu iskustava) i na ovom forumu, pa zatim na http://www.fondmaster.biz . Ne bi škodilo ni da pročitaš neku knjigu o osobnim financijama. Sve u svemu, svi smo krenuli prilično "zeleni" u sve to, ali polako se stiću iskustva.
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 09:51   #33
Na listi prioriteta kod ulaganja novca na prvom mjestu moraju biti životna osiguranja. A ti razmisli zašto. U fondove ulažeš novac koji si spremna izgubiti, na štednju u banci tj preko tekućeg zaboravi, jer kada ti ta lova zatreba potrošit ćeš ju i za 30 g. nećeš imati ništa. Što se gubitka 20K kuna u osiguranju tiče, zašto nije izvršena kapitalizacija police ili polica stavljena u mirovanje kada više nije bilo moguće uplaćivati?
Obzirom da lovu želiš za 30 godina predlažem kombinaciju ŽO i DMF (ovisno o iznosu), a uplaćivati možeš i na druge načine a ne samo mjesečno ako ti mjesečno ne odgovara. Mme PiPi, ako te zanimaju detalji javi se na PM. Nađemo se na kavi da ti objasnim.
LionKing is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 18:44   #34
Quote:
LionKing kaže:
Na listi prioriteta kod ulaganja novca na prvom mjestu moraju biti životna osiguranja. A ti razmisli zašto. U fondove ulažeš novac koji si spremna izgubiti, na štednju u banci tj preko tekućeg zaboravi, jer kada ti ta lova zatreba potrošit ćeš ju i za 30 g. nećeš imati ništa. Što se gubitka 20K kuna u osiguranju tiče, zašto nije izvršena kapitalizacija police ili polica stavljena u mirovanje kada više nije bilo moguće uplaćivati?
Obzirom da lovu želiš za 30 godina predlažem kombinaciju ŽO i DMF (ovisno o iznosu), a uplaćivati možeš i na druge načine a ne samo mjesečno ako ti mjesečno ne odgovara. Mme PiPi, ako te zanimaju detalji javi se na PM. Nađemo se na kavi da ti objasnim.
U kako zagovara životno, mora da prodaješ police, kaj ne?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 20:58   #35
ima puno mogućnosti ali i puno mjesta gdje se možeš posavjetovati.
kod otvorene štednje je bed što ukoliko podižeš lovu( U ZABI) prije isteka perioda oročenja (1 mj., 3, 6 ili dr.), gubiš tu kamatu, a kod klasičnog oročenja ne. znam iz osobnog iskustva.dobro se raspitaj. moji te kolege mogu posavjetovati o štednjama ili ulaganjima. moš se javiti ako te zanima.
cesma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 08:03   #36
Talking

Quote:
Edgar kaže:
U kako zagovara životno, mora da prodaješ police, kaj ne?
A što ima loše u životnim osiguranjima? Edgare, ja ljudima samo predlažem u što da ulože: ŽO, DMF, stambene štednje, fondove...sviđalo se to tebi ili ne. Možda tebe ŽO ne zanima ili ga već imaš, ali odgovaram na konkretno pitanje. Ona želi lovu za 30 godina. Pa što misliš zašto lovu iz DMF-a ne možeš koristiti prije 50-te? Zato jer su to namjenska sredstva koja ćemo koristiti kada malo ostarimo. I onda lijepo u 55. godini kažeš: To je to. Ne želim više raditi. Uzet ću lovu od životnog i to pola u komadu od ćega ću mali dio opet uložiti u novu policu, a ostatak mi rentajte narednih 15 godina. Ono što sam uštedio u DMF-u želim također kroz mjesečne rente. I tako primam mirovinu iz 1.stupa, iz 2. stupa, od štednje u ŽO i iz 3.stupa., dakle 4 mirovine. OK. A ti samo štedi na tekućem ili u čarapi....
LionKing is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 08:22   #37
Quote:
LionKing kaže:
A što ima loše u životnim osiguranjima? Edgare, ja ljudima samo predlažem u što da ulože: ŽO, DMF, stambene štednje, fondove...sviđalo se to tebi ili ne. Možda tebe ŽO ne zanima ili ga već imaš, ali odgovaram na konkretno pitanje. Ona želi lovu za 30 godina. Pa što misliš zašto lovu iz DMF-a ne možeš koristiti prije 50-te? Zato jer su to namjenska sredstva koja ćemo koristiti kada malo ostarimo. I onda lijepo u 55. godini kažeš: To je to. Ne želim više raditi. Uzet ću lovu od životnog i to pola u komadu od ćega ću mali dio opet uložiti u novu policu, a ostatak mi rentajte narednih 15 godina. Ono što sam uštedio u DMF-u želim također kroz mjesečne rente. I tako primam mirovinu iz 1.stupa, iz 2. stupa, od štednje u ŽO i iz 3.stupa., dakle 4 mirovine. OK. A ti samo štedi na tekućem ili u čarapi....

Malo si me krivo shvatio ja se samo šalio. Tvoja spika me neodoljivo podsjeća na bog bratića koji se bavi istim poslom. dok god kruh zarađivao na pošten način, nema ništa loše u tome, pa makar se radilo i o policama životnog osiguranja. Ja osobno nikad neću uzeti žo. jer kao što rekoh, ne vjerujem da će netko samo tako dobiti lovu iz osiguranja ak mu se kaj desi, a ako idemo na štednu komponentu, onda je to prilično zastario oblik.

Za tvoju informaciju ne bavim se štednjom ni na tekućem ni u čarapi, već nečim što ljudi zovu investiranjem
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 20:54   #38
Štednja-što se najbolje isplati

U moru ponuđenih štednji neznam izabrati ono najpovoljnije.
Bila sam u doticaju sa agentima iz Cosmopolitan life životnog osiguranja i oni su me malo zainteresirali za štednju no nisam sigurna dali je to ono što želim.
U biti želim odvajati mjesečno određenu svotu nova cca 250kn i da za nekih 10 - 20 godina taj novac uvečan za određenu kamatu mogu dignuti i raspolagati s tim novcem u nešto što bi mi bilo tada potrebno, no zanima me i onaj uvid štednje gdje sada mogu mjesečno odvajati neku manju svotu novaca i da jednog dana kada odem u mirovinu moja "normalna" mirovina bude uvečana za svotu koju sam do tada uplačivala.
Imam 25 godina tako da sam dosta mlada ali me zanima briga za moju budućnost.
Što mi možete konkretno savjetovati.
Probala sam prićati sa par agenata za životno, stanbeno i ino ali sve dok mi oni pričaju je bajno no nisam u ništa sigurna. Bojim se da se odlučim za nešto a nakraju da se razočaram.
Koji uvid štednje je najpovoljniji za te male cifre?
__________________
Pece cica rakiju....
Lady Jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 21:41   #39
(Do)životno osiguranje nije štednja! Ove bajke o tome da kad (i ako) doživiš osigurnje, to si se može isplaćivati kao renta tj. kao "nadopuna" mirovine zaboravi.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 22:00   #40
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
(Do)životno osiguranje nije štednja!
A šta je onda životno osiguranje?
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:12.