Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2010., 13:20   #21
kad ja napišem problem onda me svi izgadu.
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:23   #22
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Na ovu temu potaknula me zanimljiva izjava forumaša N'dugua koji je pokretačici teme o ambicijama i prioritetima na ovom pdf-u odgovorio sljedeće:



Bez obzira je li njegova opservacija tek provokacija za maloumne, što sam ja u ovom slučaju spremna biti, ili iskreno mišljenje, neka nam posluži kao povod za temu. Što mislite o tome?

Krstite li jariće na forumu, posebno na ovom pdf-u, dijelite li savjete i mišljenja iz čiste dosade ili mislite da imate nešto i za reći?

Jeste li ovdje iz stvarne potrebe i interesa ili vam je naprosto dosadno?

Je li vam na ovom pdf-u netko nekad pomogao savjetima i je li vam bilo zanimljivo i korisno čitati što forumaši pišu?

Meni je, bilo mi je i korisno i zanimljivo, ponekad dosadno i predvidljivo. Ali zbog pozitivnih stvari sam tu.

Sad vi. Hvala unaprijed.

Savjeti sa Foruma pomažu isto koliko i sveta vodica!

Ako vjeruješ pomaže,

a ako ne vjeruješ to je samo obična voda
__________________
All characters and events in my posts are fictional!
Ian Anderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:33   #23
Quote:
melpy kaže: Pogledaj post
kad ja napišem problem onda me svi izgadu.
Kritika - u svakodnevnici pojam obično uključuje ukazivanje na grešku ili loše upravljanje s implicitnim pozivom na promijenu lošeg stanja.

Shvaćaš li sada zašto? :retoričko:
Mislim kako se jasno može razaznati kada se nekome želi naškoditi, a kada pomoći tako da si jasnije preispita mišljenje kako bi ga prilagodio.
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 02:30   #24
ima.




ali autosugestija je najmoćnija stvar ever
nevanevičicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 09:36   #25
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Nije problem (toliko) u ljudima koji na postove odgovaraju, koliko u onima koji savjet traže. Po onom što čitam, ljudi tu zavape, no nisu spremni poslušati niti jedan savjet. Zapravo, dolaze tu kukati i da ih netko tješi i da se tješe međusobno. Što ne mora biti samo po sebi loše, no vidim tu višegodišnje korisnike koji stalno jedni druge tješe, no osim toga ne rade aspolutno ništa i tako se već godinama vrte u krugu svojih depri, tjeskoba i paničnih poremećaja.
Također, sve vrvi predrasudama i temeljnim neznanjem, pa će tako svaki drugi komentar biti "što će ti tablete, upiši se na aerobic", "što će ti psihijatar, oni su svi budale", savjeti da se depresija liječi tako da se trgneš, a anoreksija tako da pošalješ svoju fotku u badiću pa će im određeni forumaš reći jesu li debele ili nisu.

Tako da, niti oni koji savjet traže (a mole boga da ga ne dobiju) niti oni koji savjete dijele bazirane na svom neznanju ne čine ovaj pdf nekom referencom za traženje savjeta. I najbolji savjet doista jest - potraži stručnu pomoć, ako se radi o ozbiljnom problemu, a druge ležernije teme tu su više za zabavu.

Ako netko ima kliničku depresiju, ako ima panične napade, ako ima bulimiju ili anoreksiju - to su kliničke dijagnoze i liječe se, nema tu savjeta koji će riješiti problem.


potpis od A do Ž! tu sam redovna na temi depresija i anksioznost posebice,i zaista je onako kako pišeš.
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 15:53   #26
Nema smisla.. za tako nesto bi trebao postojati podforum savjetovanje, ali po meni bi takve stvari trebalo zakonski zabranit

Zelja za pomaganjem ne znaci nuzno i sposobnost pomaganja.. to se nerijetko susrece i na plavom telefonu i slicnim besplatnim savjetovanjima na netu i sl., jer svatko tko bi to htio radit nerijetko i moze bez edukacije, provjere sposobnosti, itd. A nerijetko takve za to motiviraju osobni problemi.. zato je nekad na prijamnom za psihologiju postojao i interview da se prepoznaju "bolesni" jer je postojala izrazena tendencija da ljudi upisuju taj fax misleci da ce tako sebi pomoc... da ne spominjem ni ljude koji ovdje dodju i, u sigurnosti anonimnosti, se predstavljaju kao neka struka i dijele pamet, cisto lijececi svoje komplekse...

A forum.. svatk omoze pisati sto zeli; vecina pise osobna misljenja koja postavlja generalno vazeca za sve ljude; osobno iskustvo s necim znaci da je to tako generalno; osobni stavovi su iznad objektivnosti... npr. na drugom podforumu zena se raspituje o abortusu gdje i kako i onda ju neka pocne j... s time kako je to grijeh, ubojstvo, itd. to se isto i ovdje radi, osobni stavovi su jedini ispravni...

Na to dolazi ljudska sklonost trazenja rjesenja carobnim stapicem pa doslovno ocekuju da ce im se reci kako da rijese problem u tri koraka za 5 minuta... uz to dolazi ocekivanje da ovaj podforum postoji da samo da bi se njima pomoglo... npr. jedna forumasica mi posalje PM s nekim pitanjem; tri sata nakon toga (a ja nisam uopce bio online u medjuvremenu) mi posalje jos jedan traktat u kojem me izvrijedja da kakav sam to psiholog jer joj ne zelim pomoc i da je to sigurno zato jer je zena.... (imam i bizarnijih situacija)

Utjecaj osobnog iskustva je vidljiv na ljudima koji su isli ili idu na neki oblik terapije jer onda svoje iskustvo dozivljavaju kao alfu i omegu pojma psihoterapije i znaju sve o tome, potpuno nesvjesni da postoji nekoliko stotina psihoterapeutskih pravaca i pristupa, a kamo li tek razlike u metodama, pristupu, nacinu, itd. medju njima...

Recentni primjer je thread "Partnerova proslost".. Imamo rijec partner koja jemuskog roda, kao i nespominjanje zenske osobe igdje.. a svi autoru pricaju o njegovoj partnerici.. nije tu poanta u stereotipu musko-zenski odnos sto se odrazumijeva ili je najcesce (sto nije nikakva isprika za takav propust pri savjetovanju), koliko u tome (sto je primarno) sto nitko nije ni procitao kako treba post da to zamijeti... ljudi koji bi savjetovali ne mogu utrositi ni dovoljno energije za pazljivo procitati post?

I tako se opet vracam na pocetak... da nema smisla

Zadnje uređivanje Sacreus : 09.01.2010. at 16:13.
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 16:08   #27
Sacreus, mislim da si u pravu sve što si napisao.

ali opet, ja mislim da ima smisla. zašto? možda nekome pomogne već samo to što se potrudi formulirati svoj problem. kad čuje razna mišljenja, od kojih su neka sasvim besmislena, možda ipak shvati da mu je najpametnije potražiti stručnjaka?

problem je što mnogi dođu na Psihologiju misleći da ovdje valjda dežura 100 psihologa i daje savjete po narudžbi

ovo je forum, teme se pokreću i ljudi odgovaraju na njih. malo se zabave ili što već traže na netu.

ne vjerujem da će ovdje netko dobiti praktičan savjet npr na pitanje "kako se riješiti paničnih napada". ali mu može puno pomoći kad shvati koliko je ljudi s njegovim problemom, pa idu u školu, imaju dečke i cure, žive ok. i s njima razmjenjuje iskustva i ohrabrenja
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 16:12   #28
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
ali opet, ja mislim da ima smisla. zašto? možda nekome pomogne već samo to što se potrudi formulirati svoj problem. kad čuje razna mišljenja, od kojih su neka sasvim besmislena, možda ipak shvati da mu je najpametnije potražiti stručnjaka?
Naravno uz to bih dodao da i sve ono sto se nekome cini glupo, moze autoru trazenja pomoci bas biti neki trigger za nesto da ga poamkne s mjesta ili da shvati nesto...

I to je onaj manji dio zbog kojeg mislim da ima smisla forum, ali kao sto rekoh poseban forum s tom namjenom s rigidnom moderacijom.. ljude se moze izdresirat da samo pametno savjetuju
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 19:50   #29
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Naravno uz to bih dodao da i sve ono sto se nekome cini glupo, moze autoru trazenja pomoci bas biti neki trigger za nesto da ga poamkne s mjesta ili da shvati nesto...

I to je onaj manji dio zbog kojeg mislim da ima smisla forum, ali kao sto rekoh poseban forum s tom namjenom s rigidnom moderacijom.. ljude se moze izdresirat da samo pametno savjetuju
Složio bih se s ovim.
Ono što vrijedi je empatija i trud koji jedna osoba uloži da shvati drugu osobu i njen problem, a onda su šanse da savjet pokrene taj okidač puno veće. Problem je što je forumska komunikacija prilično ograničena i prikladnija za čisto racionalnu raspravu, kao na pdf. filozofija, tako da su za dobre savjete na temelju ograničenih podataka, bez fizičkog kontakta, govora tijela i svih tih drugih elemenata koji predstavljaju punu informaciju, potrebne stvarno dobro istrenirane (ne baš "izdresirane") ili vrlo talentirane i motivirane osobe koje savjetuju. Takve koje na temelju malih razlika u nečijem postu mogu odrediti što je točno problem, koji kod dva naizgled slična posta i problema dvoje raznih forumaša može biti različit kao nebo i zemlja.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 01:50   #30
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
U mom slucaju sve zajedno... i nema ni jednog mjesta u stvarnosti gdje covjek moze na jednom mjestu naici na takvo obilje i raznolikost tema, osobnosti, pameti i gluposti...
potpisujem
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 14:58   #31
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Nema smisla.. za tako nesto bi trebao postojati podforum savjetovanje, ali po meni bi takve stvari trebalo zakonski zabranit

...
A forum.. svatk omoze pisati sto zeli; vecina pise osobna misljenja koja postavlja generalno vazeca za sve ljude; osobno iskustvo s necim znaci da je to tako generalno; osobni stavovi su iznad objektivnosti... npr. na drugom podforumu zena se raspituje o abortusu gdje i kako i onda ju neka pocne j... s time kako je to grijeh, ubojstvo, itd. to se isto i ovdje radi, osobni stavovi su jedini ispravni...
Da, nažalost ostaje taj dojam, nakon većine tema, da nema smisla. Samo savjetovanje i pružanje podrške mi nekako ima rezona, ljudi dožive neku vrstu terapije ovdje ili ih sama činjenica da ljudi odluče pomoći malo podigne. Ponekad se zbilja i zalomi neki baš pametan savjet, zanimljivo tuđe životno iskustvo ili dobar uvid u funkcioniranje stvari. Oko stavova je posebno nezgodno jer mnogi misle da ih ne moraju argumentirati. A poseban problem je ogroman manjak obrazovanja. To se da ispraviti tamo gdje postoji volja za raspravom (razmjenom mišljenja i informacija), a tamo gdje nema ni elementarne pristojnosti (ili argumentiranosti) u raspravljanju, samo impuls i emocija, izgubljen slučaj.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 17:47   #32
Prošlo mjesec dana pa da zabilježim svoja nova razmišljanja o temi. Dođe mi u stvari da jednostavno potpišem svoj gornji post. Evo mi:
Jer, situacija je identična, ako ne i gora.
U međuvremenu otvorila sam topik o jednoj svojoj osobnoj situaciji i pokazalo se, da krenem s dobrim primjerom, da itekako ima smisla sudjelovati na ovom pdf-u i tražiti mišljenje i savjete. Dobila sam pametne i dobronamjerne savjete. Dobila sam i, koje čudo, savjete koji se nisu međusobno slagali, ali su svi bili dobro argumentirani i korisni. I razmišljala sam o obje strane, upravo zbog tih savjeta, i na kraju se odlučila ipak za onu koja mi se od početka najviše činila kao dobra opcija. Ali sam razmišljala o svemu što su mi forumaši napisali, i bilo mi je korisno.
No, u međuvremenu se isto tako dogodilo i to da primjećujem da dobre, kvalitetne teme (s pametnim tezama ili pitanjima) koje zahtijevaju malo više mozganja naprosto zamiru (ostaju u pravilu na do 30 postova) dok gluposti dobivaju znatno veću pažnju. Možda je to i zato što nas glupost više intrigira, kao što nas intrigiraju i glupi i besmisleni youtube uratci. Ali pitam se zašto se takva stvar ne dešava i na drugim pdf-ovima, barem ne na nekima koji imaju reputaciju pametnih. Naime, jučer sam dobila mišljenje od, sad se već može reći, tipičnog korisnika ovog pdf-a da je Psihologija šaljiv pdf, a psihologija kao takva šaljiva znanost. To je, pretpostavljam, po onoj da se svi mi bavimo amaterski psihologijom, svi smo sociolozi za po doma i pred tv ekranom pa što se netko tamo ima i profesionalno baviti time. Ili ozbiljno postavljati teme i pitanja na pripadajućem podforumu. U međuvremenu, tema na kojoj je forumaš izvaljivao takve stvari (u nizu drugih nebuloza koje su se dogodile na istoj temi) stoji i dalje na primjer svima, čitateljima i sudionicima pdf-a, kao jedna od najčitanijih i najkomentiranijih tema u zadnjim danima.
Iako daleko od tog da imam nešto protiv šale i zafrkavanja, počinjem imati nešto protiv mediokriteta (i ovo je prvi put da sam upotrijebila tu riječ u ovakvom kontekstu) pa i mediokritetskog nerazlikovanja kvalitetne zafrkancije od naprosto besmislene i već viđene.

Ali to sam samo ja. No, kako je ovo moja tema, imam sreće da imam to gdje izraziti. Zato još jednom sebi samoj:
:neka šale ne prestanu:
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:25.