Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2010., 16:43   #1
Zašto svak misli za sebe da je dobar?

svak kaže "ja sam dobra osoba, ja nebi ono, ja nebi ovo". pa gdje
su onda ti loši ljudi o kojima se prica?
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 16:46   #2
Quote:
Melpina kaže: Pogledaj post
svak kaže "ja sam dobra osoba, ja nebi ono, ja nebi ovo". pa gdje
su onda ti loši ljudi o kojima se prica?
Ne znam za druge, al ja sam nabolji
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 16:48   #3
Evo, ja ne mislim. Znam da ponekad nisam dobra.
Ti iz tvog primjera se zovu licemjerima, lažljivcima, dvoličnima - kako kad.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 16:54   #4
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Evo, ja ne mislim. Znam da ponekad nisam dobra.
Ti iz tvog primjera se zovu licemjerima, lažljivcima, dvoličnima - kako kad.
Kako me možeš tako vrijeđati?
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 16:56   #5
Jesi li ti čula za onu da cilj opravdava sredstvo?I da je put prema paklu popločan dobrim namjerama...Ima tog još,no poanta je da svatko ono što radi,radi iz dobrih namjera,ne vidi neki svoj čin kao nešto loše,već kao postupak kojim će postići nešto dobro.
Rippersenzibilna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 17:03   #6
Može se ponekad imati "dobre namjere" i biti nesvjestan krajnjih posljedica svojih postupaka, svih aspekata koji utječu na nekog, utjecaja na nekog drugog (misliti da činiš dobro, a u stvari nekog oštetiti i sl.), no jedno su ti koji su blaženi u nesvjesnosti, drugo oni koji vole reći za sebe da su dobri ili da ne bi nikad nešto, a praksa pokaže sasvim drugo.

Edit: i btw, ja ponekad također jesam nesvjesna da radim nešto loše, misleći da radim dobro
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 17:07   #7
OKEEEEEEEEE priznajem, nisam dobar
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 17:10   #8
Quote:
Melpina kaže: Pogledaj post
svak kaže
tko to?
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 17:16   #9
ja ne mislim da sam dobra. ja mislim da sam ja najgori ljudski izmet i svakom bih zabila nož u čelo ko od šale.
šalim se...
nisam dobra. loša sam
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 17:24   #10
U ime dobra se napravilo najviše zla,pojednostavila si vrlo kompleksnu temu,npr.,zašto ljudi misle da ako oni tako misle da i drugi isto misle.Nepostoji dobro i zlo to je naš subjektivan pogled na neku stvar ili osobu,oni koji stvarno rade na sebi teško će reći da su dobri,što neznači da nepokušavju biti što objektivniji prema sebi,a potom i drugima(promjeni sebe,promjeni si svijet).Isto je tako"put u pakao poločen dobrim namjerama".Ovisno o duhovnom napretku osobe tj.mjenajem,naše duhovne percepcije mi odabiremo naše delanje,dok radimo za sebe i prema sebi ,te na taj način ispadne dobro i drugima nismo uradili ništa loše,sve ostalo možemo nazvati "lošim".Ovak nabrzinu napisano nadam se da je poanta shvaćena,ova tema je previše pojednostavljena,to je bar moje mišljenje,ali nikako "loša".
tiberian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 17:29   #11
Quote:
Melpina kaže: Pogledaj post
svak kaže "ja sam dobra osoba, ja nebi ono, ja nebi ovo". pa gdje
su onda ti loši ljudi o kojima se prica?
ja sam odvratna osoba, no zapravo nisam, ko beba sam al to sam zatomila, jer je tretman koji sam imala u djetiljstvu bio oduran, ni za psa, a zašto pitam se i isčekujem samo smrt od života
Perzijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 17:31   #12
dobar sam dok me ne pogodiš u živac..do tada mislim da sam bolji od većine ljudi koje znam...naravno neki misle da su dobri(iako nisu) jer nisu dovoljno inteligentni da analiziraju sebe i ne žele vidjet svoje mane....a i kako se kaže, pravo čovjekovo lice se vidi kad dobije moč i kad je po nećemu iznad drugih..ne mogu za sebe bit siguran kako bi reagirao u nekim određenim situacijama u kojima se još nisam našao....a nadam se i da neću
cudan_decko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 18:37   #13
ja se trudim biti što 'dobriji' i istovremeno se ne obazirati previše ako netko nije dobar i ogovarati ga,to je po meni jedini produktivan način za biti mirne savjesti,a onaj tko se puno opterećuje takvim stvarima,očito ima gadne komplekse i to će mu se kad tad obiti o glavu.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 20:16   #14
pa niko se neće hvaliti svojim manama, svi to pokušavaju zataškati. to jedino priznaješ najboljim prijateljima koji te neće osuđivati zbog toga. ali po postupcima se vidi tko je kakav zapravo...
__________________
I live in a world of fantasy, so keep your reality away from me.
TheNYCityBabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 11:18   #15
Quote:
Melpina kaže: Pogledaj post
svak kaže "ja sam dobra osoba, ja nebi ono, ja nebi ovo". pa gdje
su onda ti loši ljudi o kojima se prica?
Zanimljiva i kompleksna tema.
Najprije bi trebalo definirati kriterij, što se to smatra " univerzalno dobrim".
Vjerojatno većina ljudi polazi od nekog svojeg unutarnjeg kriterija "dobrote", a kontam kako je često glupost i nesnalaženje u situaciji uzrok većine "zla".
Dakle, nemogućnost sagledavanja situacije iz različitih kuteva, nesposobnost da si priznaš vlastite greške,tj. problemi s nadrastanjem ega.
ružan i dužan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 11:32   #16
Postoje i studije o tome kako i zašto dobri ljudi počnu raditi izuzetno zle stvari. Nisu stvari baš jako jednostavne.

Ali zašto svatko o sebi misli da je dobar, mislim da ne treba posebno objašnjavati. Tko bi mogao živjeti sâm sa sobom da misli da je zlo, pogano đubre?
Zato racionaliziramo koješta.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 12:05   #17
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post

Ali zašto svatko o sebi misli da je dobar, mislim da ne treba posebno objašnjavati. Tko bi mogao živjeti sâm sa sobom da misli da je zlo, pogano đubre?
Zato racionaliziramo koješta.
Ne bih se baš složila. Ja sam dugo godina živjela u tom uvjerenju (da sam takva) i nije me baš diralo. Kasnije sam skužila da to baš i nije istina (zapravo jedna osoba mi je jasno dala do znanja da nisam takva), ali i dan danas moja definicija dobre osobe vjerojatno nema veze s definicijom većine ljudi
nova_xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 12:28   #18
ne bih se složila s tom tvrdnjom ja npr. o sebi mislim da bi mogla bit puno bolja, trudim se, ali daleko je to od dobrote...
i ne, ne patim od osjećaja manje vrijednosti, ni onog više, svjesna sam svojih limita, racionalno poimam i sebe, i okolinu, i sebe u okolini, i vidim da postoje istinski dobri i pošteni ljudi, a vidim i da ja još imam puno radit da bih do toga dogurala
najčešće najbolje o sebi misle baš ekstremno loši ljudi, oni koji smatraju da su uvijek u pravu, da su bolji i vrijedniji od drugih
redovito se čuvam tih koji misle da ne trebaju raditi na vlastitom karakteru i osobnosti, već na mijenjanju i prilagođavanju sebi onih oko sebe
sudbina je takvih ionako ili da ostanu sasvim sami ili da se okruže slabićima i beskičmenjacima, što na kraju dođe na isto ...
__________________
01.01.2019. LAJTE KERE JAKOBSFELDA
marčelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 15:46   #19
Ja sam zloćo ... i baš mi je super
.:domy:. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 16:13   #20
Quote:
Melpina kaže: Pogledaj post
svak kaže "ja sam dobra osoba, ja nebi ono, ja nebi ovo". pa gdje
su onda ti loši ljudi o kojima se prica?
Zato što očekuju neku nagradu za takvo ponašanje. A onda možemo da se zapitamo koliko je to suštinski dobro ako smo mi zapravo dobri iz koristoljublja. Dakle očekujemo ili pohvalu kao nagradu, ili prihvatanje, ili na kraju krajeva sažaljenje jer eto ja sam tako dobar a takve stvari mi se dešavaju...nepravda itd.

Mislim da je za to kriva crkva- ako smo dobri idemo u raj, dakle dobijamo za to nagradu na takav "materijalan" način, kažem materijalan iz razloga što nas neka viša sila postavlja na dobro mesto gde uživamo u svetu oko nas. Kad bi se se princip dobrote postavio na načelu koji se tiče unutrašnjeg sveta- dobar sam zato što se osećam dobro kada činim dobra dela i mislim dobro, a ne da bi mi se za to dala neka nagrada u spoljnom svetu-od strane ljudi ili boga; da bismo tek onda mogli da kažemo da je to dobrota.

Ovo delo crkve je bilo pozitivno na tom stupnju evolucije kada je vladao haos i kada je bilo potrebno uvesti moralni poredak, ali danas bismo trebali biti napredniji.
Trans4macija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.