Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2006., 20:36   #41
Quote:
banderas kaže:
O čemu ti pričaš?
Ako ti netko drugi uplaćuje honorar, on MORA ti to uplatiti na žiro račun. Ako ćeš sam sebi uplaćivati, onda si uplaćuj na tekući, iako mi nije jasna svrha tih uplata . Porezna na tekući nema uvid, u žiro ima.
Hm, jedna mi kaže uplati na žiro, drugi uplati na tekući - ajmo se dogovorit!
R@LE is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 20:47   #42
evo pitanje :

otvorim žiro račun kao fizička osoba na koji mi uplačuju honorare i lova stoji, ja ju ne trošim i ona se fino skuplja - kamata po viđenju 0% ali what-the-heck , ne treba mi lova a sigurnije je tamo nego u čarapi .......iiii, lijepo se skupi 20.000 kuna i ja velim - idem ja otvoriti firmu, pa imam za početni kapital
-> jel' se žirac automatski transferira kao račun pravne osobe ?
-> ako se mora otvorit drugi a ostane mi prvi , kakva je igra sa prebacivanjem (i poreznim čišćenjem) takvih transakcija ?
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 21:54   #43
Gle, postoje ŽR za fizičke osobe i ŽR za pravne osobe. Jdeno nije poveznano s drugim.
Na žiro postojeći sjedaju tvoji honorari (btw-glupo ti je da lova stoji na njemu, imaš razne druge oblike).
Kada otvoriš firmu (dobiješ rješenje trg. suda, statistiku i pečat) dođeš u banku i zatražiš otvaranje računa za pravnu osobu. I preko njega posluješ za potrebe firme.
Možeš imati i jedan i drugi. Ne vidim razlog zašto bi lovu koja je tvoj honorar (znači nema veze s poslovanjem firme prebacivao na račun firme) a i nema logike.
Što se tiče poreza tu ti baš ne mogu pomoći, ali mislim (mislim) da se o tome već diskutiralo.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 13:07   #44
Quote:
R@LE kaže:
Hm, jedna mi kaže uplati na žiro, drugi uplati na tekući - ajmo se dogovorit!
Gle, jednostavno, ne može ti nitko uplatiti honorar na tekući, shvati to. Proći ćeš kao walter ako im daš broj tekućeg
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 13:16   #45
Quote:
gogo kaže:
2. AUTORSKI HONORARI isključivo za znanstvenike, stručnjake, novinare

na njega se obračunava porez od 35%, ali se osnovica na koju se lupa taj porez smanjuje za 40% + kod ovih honorara nema doprinosa (zdrastveno i mirovinsko)
Sad jedan banalni primjer:
Isplatim 19.000 kn autorskog honorara liku koji živi tamo gdje nema prireza i nema nikakvih ostalih primanja u godini. Dakle, plaćam 35% na 60% honorara, što ispada 3990 kn. Sljedeće godine on podnozi prijavu poreza na dohodak i može svih 3990 kn vratit nazad jer su mu ukupna godišnja primanja ispod 19.200 kn.
Je li tako?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 14:20   #46
Koji je aktualni limit na pare koje mogu primit na ime autorskih honorara preko žirca, a dobiti povrat poreza iduće godina? I imaju li ti novci ikakve veze s primanjima na tekući? I, hoće li isti zakon vrijedit iduće godine kad ja podnesem prijavu?
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 15:10   #47
Do 19200 kn sveukupno SVIH primanja, dakle i plaće na tekući, godišnje je neoporezivo. Od 19200 do, čini mi se, 36000 kn je 15% porez.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 15:20   #48
Quote:
gogo kaže:
CroPro,
ne znam kaj si krivo pročitao ali svi honorari se oporezuju i isplaćuju na žiro račun.

Trenutno ima 3 vrste honorara:

1. Honorar (običan temeljem ugovora o djelu npr. trg.putnici, akviziteri, agenti, predstavnici stanara, sudski vještaci, športski suci, delegati)

na njega se obračunava porez od 35% na osnovicu koja se umanjuje za 25%

2. AUTORSKI HONORARI isključivo za znanstvenike, stručnjake, novinare

na njega se obračunava porez od 35%, ali se osnovica na koju se lupa taj porez smanjuje za 40% + kod ovih honorara nema doprinosa (zdrastveno i mirovinsko)

3. AUTORSKI HONORARI UMJETNIKA (nježnih dušica....) stopaa od 35% na umanjenu osnovicu za 25% i 40% i kod njih nema doprinosa.

Osim tih honorara imaš još i primitke od povremene djelatnosti tipa članovi skupština, nadzornih odbora, upravnih vijeća, stečajni upravitelji i sl. Na njih se lupa 35% poreza i doprinosi na punu osnovicu (nema umanjenja)

eh, da i kod svih tih primitaka se lupa i prirez na porez ovisno o mjestu prebivališta samo taj prirez posebno ne pišem, ali se podrazumjeva

Pozdrav,
gogo
Upravo sam provjerio kod knjigovođe, ovo za autorske honorare baš i ne štima. Ukoliko se radi o umjetniku-nježnoj dušici koja nije član nijedne udruge, porez se ovako obračunava:

1) brutto cifra se smanjuje za 30% "troškova", dakle, porezna osnovica je 70% brutto cifre
2) Na tu poreznu osnovicu se lupa porez 25% (a ne 35%)
3) Na to se lupa prirez

Ovo je izračun najčešćeg autorskog honorara (novinari, dizajneri, umjetnici i kvaziumjetnici...). Ako je član neke udruge, onda mislim da mu se prizna više troškova od 30%

Za ovu gore računicu, za autorski honorar u Zagrebu za neto od 19.000 kn treba uplatiti bruto 23944,55 kn.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2006., 16:52   #49
Quote:
Silajn kaže:
I, hoće li isti zakon vrijedit iduće godine kad ja podnesem prijavu?
Da, jer se postojeci zakon i pravilnik odnose na sve prihode u 2006 godini a ti ces u veljaci 2007 podnijeti poreznu prijavu za 2006.

PS Krajem godine, u 12 mj. se obicno donese novi pravilnik koji regulira pravila igre u slijedecoj godini.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 10:56   #50
pa za sve sto mozete koristite tekuci osim ako strana koja vas placa moze to napraviti samo na zirac.Ako ja dobijem na kladionici recimo 2000kn pa necu to stavljat na zirac i izgubit 20% radi poreza vec na tekuci...
 
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 14:30   #51
Šta je žiro račun?

Koja je razlika između žiro i tekućeg računa?

Imam žiro račun na koji mi dolazi stipendija, ali sam ga koristila i u druge svrhe, npr. s obzirom na to da studiram u drugom gradu, roditelji mi uplaćuju novce na taj račun. Da li je to u redu? To nije više od 2000 kn mjesečno (stipendija i novci od roditelja). Da li bi se neka veća svota novca oporezivala?

Ma ništa ne razumijem
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 15:02   #52
Tekući račun je račun građana odnosno fizičkih osoba putam kojega dobivaju redoviti priljev sredstava(novca). Kod nekih banaka ne mora biti uvijet da ostvarjueš stalni priljev novca, da bi ti otvorile tekući račun.

Žiro račun je račun pravnih osoba preko kojeg vrše plaćanja za svoje poslovanje, s tim da žiro račun može imati i fizička osoba koja pvremeno (ili stalno) obavlja neku djelatnost i ostvarjue prihod putem npr. obrta.

Novac koji ti stoji na žiro ili tekućem računu nema veze s oporezivanjem. Porez plaćaš npr. na dohodak. Tako recimo dok se zaposliš, firma ti daje plaću na tvoj tekući račun, i prije nego ti novac sjedne na taj račun oduzme se od njega porez koji moraš platiti na taj dohodak. Dakle novac koji ti sjeda na tvoj račun je "očišćen" od poreza
__________________
Čisto zlo!
Discovery.v2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 16:44   #53
Novac koji je na žiro računu se oporezuje. Na žiro račun ne primaš dohodak nego honorar i on nije unaprijed oporezovan. Banka je dužna poreznoj upravi dati na uvid tvoje prihode na žiro račun i ak oni prelaze 50000 kuna godišnje platit ćeš porez(čak i na ono kaj su ti starci uplatili, ili ti sama). Zato stipendije, honorari, lovica prek stud.servisa moraju ići na žiro a ne tekući. A za lovu od staraca otvori tekuči i tu nemaš nikakvih ograničenja.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 18:29   #54
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Banka je dužna poreznoj upravi dati na uvid tvoje prihode na žiro račun i ak oni prelaze 50000 kuna godišnje platit ćeš porez(čak i na ono kaj su ti starci uplatili, ili ti sama).
Priljevi na račun mogu uopće ne biti podložni oporezovanju ako se porez plaća paušalno!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 18:42   #55
Tome služi porezna prijava iz koje se vidi jel porez plaćen il ne. Al ovom slučaju je očito da nije
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 20:49   #56
ovdje u njemackoj ne postoji takva stvar kao sto je tekuci racun.. postoji samo girokonto i stvar je odlicna.. puno bolje jer svatko moze uplatiti na tvoj racun super jednostavno i ti isto tako super jednostavno mozes vrsiti placanja preko tog istog racuna.. koji kurac kod nas kompliciraju mi nije jasno..
 
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 07:38   #57
mene zanima dali se na žiro računu može ići u minus? neznam kako to funkcionira.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 08:15   #58
Aha, u "blokadu"
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 11:36   #59
Quote:
neocortex kaže: Pogledaj post
ovdje u njemackoj ne postoji takva stvar kao sto je tekuci racun.. postoji samo girokonto i stvar je odlicna.. puno bolje jer svatko moze uplatiti na tvoj racun super jednostavno i ti isto tako super jednostavno mozes vrsiti placanja preko tog istog racuna.. koji kurac kod nas kompliciraju mi nije jasno..
A jadni nijemci nesposobni, ni državu ne znaju pokrast kak se spada Ko je vidio plačat poreze ak te ne ulove, iz čistog mira.
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
mene zanima dali se na žiro računu može ići u minus? neznam kako to funkcionira.
Kak ne. Al u onaj dozvoljeni jok
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 15:16   #60
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Novac koji je na žiro računu se oporezuje. Na žiro račun ne primaš dohodak nego honorar i on nije unaprijed oporezovan. Banka je dužna poreznoj upravi dati na uvid tvoje prihode na žiro račun i ak oni prelaze 50000 kuna godišnje platit ćeš porez(čak i na ono kaj su ti starci uplatili, ili ti sama). Zato stipendije, honorari, lovica prek stud.servisa moraju ići na žiro a ne tekući. A za lovu od staraca otvori tekuči i tu nemaš nikakvih ograničenja.
Tih 50000kn je jednako za sve? Mislila sam da je za studente to još niže?
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:10.