Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2011., 15:07   #1
Procijenjeno da je 2radijus svemira 150 milijardi svijetlosnih godina, ali kako je to moguće?

Jednostavno pitanje, na više izvora sam pročitao da je radijus svemira = 150 milijardi svijetlosnih godina, ali kako je to moguće ako se također pretpostavlja da je svemir star 13.7 milijardi godina? Nije se valjda širio brže od svijetlosti... Možda griješim aplicirajući klasičnu fiziku na nešto ovakvo?

edit: whoops, zaboravio što je radijus, ignorirajte 2.
__________________
Python and JS for the win. http://yannbane.blogspot.com/... Upozorenja i upozorenja se redaju, nije kao da će trigger happy modovi cenzurom išta postići... Kifla > Allah

Zadnje uređivanje ybane : 02.11.2011. at 15:15.
ybane is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 15:28   #2
Prije neki dan sam baš to gledao (potaknut izjavom jednog gosta u Andromedi, koji je isto to izjavio). Ovaj link mi je nekako bio najjasniji.

http://curious.astro.cornell.edu/que...php?number=575
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 15:41   #3
svemir se siri (ili se sirio) vecom od brzinom svjetlosti..sve sto je unutar tog svemira je ograniceno na maksimalnu brzinu svjetlosti.
najbolji primjer ti je usporedba sa balonom/svemirom ..balon se moze siriti vecom od brzine svjetlosti ali u tom balonu se nista nemoze ici iznad brzine same svjetlosti
touch brain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 16:35   #4
Quote:
ybane kaže: Pogledaj post
Jednostavno pitanje, na više izvora sam pročitao da je radijus svemira = 150 milijardi svijetlosnih godina ...
Bilo bi lakse to komentirati kad bi dao i link na neki od tih izvora.

No ono sto mogu reci je da se iz pretpostavke o homogenosti svemira i cinjenice da je svemir skoro ravan moze zakljuciti da je velicina svemira puno veca od velicine VIDLJIVOG DIJELA svemira. Vidljivi dio svemira se siri brzinom c, ali ostatak svemira siri se puno brze.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 19:25   #5
Ne spada li promjer svemira od 150 milijardi svjetlosnih godina u jednu od čestih miskoncepcija?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 19:27   #6
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Bilo bi lakse to komentirati kad bi dao i link na neki od tih izvora.

No ono sto mogu reci je da se iz pretpostavke o homogenosti svemira i cinjenice da je svemir skoro ravan moze zakljuciti da je velicina svemira puno veca od velicine VIDLJIVOG DIJELA svemira. Vidljivi dio svemira se siri brzinom c, ali ostatak svemira siri se puno brze.
Ako usvojimo pretpostavku da je svemir veći od vidljivog dijela, ne bi li se onda vidljivi dio širio brzinom manjom od c, a nevidljivi dio eventualno brzinom c ili većom?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 20:34   #7
Po tome bi ispalo da se od središta širio 75 milijardi SG na svaku stranu od središta (točke Zero) u svim smjerovima.
I sad naizgled bedasto pitanje, otkud baš 150? Zakaj ne 200, 130, 110 ili 500? Mislim, ako se već nabacujemo brojkama, znači da bi razlika +/- 10mlrd godina bila ništa, zanemariva. A nije tako. 10 mlrd godina je do nedavno bila pretpostavljena starost galaksije i tek koju milijardu godina da je starije sve ostalo. A odjednom idemo 10x više i to paf!
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 22:06   #8
ne postoji središte, iz svake točke izgleda kao da se širi baš iz nje. Meni je to najlakše zamisliti ovako nekako: papir na kvadratiće, svaki kvadratić predstavlja najmanju jedinicu prostora, a između svake dvije nastaju stalno nove kockice. Brzina svjetlosti je broj kockica po sekundi, tako da, ako je dovoljno kockica između, kako nastaju nove, postoje udaljenosti koje ni svjetlost ne stigne preći.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 22:53   #9
Negdje sam procitao da se sirenje svemira moze predociti tockama flomastera na balonu,gdje su tocke galaksije. Kako se balon siri,tocke se razdvajaju,i to svaka od svake,kao da netko ubacuje prazan prostor izmedu njih.
Nije mi jasno kako svemir "zna" gdje stvoriti novi prazan prostor? Ako je ta analogija s balonom tocna,zasto se i galaksije ne "razvlace"?

Hvala
chien is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 00:03   #10
Jer ih gravitacijska sila drži na okupu. Neznam kako fizika to točno objašnjava, ali ako bi se stvarao nov prostor svugdje, Zemlja bi npr. onda valjda "padala" prema Suncu točno onom brzinom kojom nastaju te točke između, kao i sve ostalo što je dovoljno blizu da je gravitacijski vezano.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 00:06   #11
Quote:
chien kaže: Pogledaj post
Negdje sam procitao da se sirenje svemira moze predociti tockama flomastera na balonu,gdje su tocke galaksije. Kako se balon siri,tocke se razdvajaju,i to svaka od svake,kao da netko ubacuje prazan prostor izmedu njih.
Nije mi jasno kako svemir "zna" gdje stvoriti novi prazan prostor? Ako je ta analogija s balonom tocna,zasto se i galaksije ne "razvlace"?

Hvala
zato sto ih drzi gravitacija na okupu kuzis ono svemir se siri samo tamo gdje je gravitacija jako mala izmedju objekata.
dakle kad je jedna galaksija jako daleko od druge (milijarde godine svj) tada izmedju nih dvije djeluje enormno mala sila gravitacije jer su jako daleko jedna od druge, te sirenje svemira je dovoljno veliko da premasi tu silu gravitacije te umjesto privljacenja dogodi se razvlacenje sto se ocitava kao povecanje prostora.

e sad zasto je svemir toliko velik DANAS, to je zato jer mi gledamo u daaaleku proslost, e sad taj objekt je jos prije xx milijuna milijardi godina bjezao od nas i sto je dalje od nas, on bjezi sve brze i brze, na temelju tog ubrzanja po udaljenosti, jednostavnim matematickim putem dobije se da je danas svemir u sadasnjem vremenu promjera 150 mlrd godina a ne 26 koliko iznosi vidljivi svemir danas, no on je proslost, mi zelimo znati koliko je velik sada i koliko ce narasti u buducnosti. zanimljivo je da su starijem svemiru bilo je vise mladih zvijezda, prosjecne udaljenosti medju zvijezdama su bile manje nego danas. sto svemir vise stari to je vise i vise propalih zvijezda i ''crvenih'' zvijezda pri kraju svoga zivota. pustimo one radjaone zvijezda koje vidimo na 5 milijardi godina udaljenosti, danas su to vec zrele zvijeze hehe.

nakon odredjenog vremena, svemir ce toliko jako narasti i toliko se razrijediti materijom i energijom da ce u takvim uvjetima biti prakticki nemoguce formiranje novih zvijezda, a stare ce se ugasiti. biti ce sve vise i vise crnih rupa, te ce svemirom prevladavati zracenje. nakon jos duzeg perioda kada gustoca materije u ukupnom svemiru bude beskonacno mala, kada sila gravitacije izgubi na znacaju, svemir ce nestati. tj nece vise biti onakav kakav je danas. kolaps sile gravitacije dovestri ce do nove singularnosti te ce za ponovno stvaranje reda morati se opet nakupiti sva materija u jednoj tocki. mozda za taj proces nastane kena nova sila, tko zna.
i onda opet big bang i sve iz pocetka..
pitanje je samo, dali ce sve opet biti isto kao sad.. ili nece?

Zadnje uređivanje BB87 : 03.11.2011. at 00:16.
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 00:09   #12
Quote:
chien kaže: Pogledaj post
Ako je ta analogija s balonom tocna,zasto se i galaksije ne "razvlace"?

Hvala
Evo, ista analogija, samo balon od sapunice. Mrvice nekakve će se udaljavati, a ako ih povežeš koncem, onda neće. Konac bi bila gravitacija ili bilo koja druga sila.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 03:22   #13
Quote:
BB87 kaže: Pogledaj post
zato sto ih drzi gravitacija na okupu kuzis ono svemir se siri samo tamo gdje je gravitacija jako mala izmedju objekata.
dakle kad je jedna galaksija jako daleko od druge (milijarde godine svj) tada izmedju nih dvije djeluje enormno mala sila gravitacije jer su jako daleko jedna od druge, te sirenje svemira je dovoljno veliko da premasi tu silu gravitacije te umjesto privljacenja dogodi se razvlacenje sto se ocitava kao povecanje prostora.

e sad zasto je svemir toliko velik DANAS, to je zato jer mi gledamo u daaaleku proslost, e sad taj objekt je jos prije xx milijuna milijardi godina bjezao od nas i sto je dalje od nas, on bjezi sve brze i brze, na temelju tog ubrzanja po udaljenosti, jednostavnim matematickim putem dobije se da je danas svemir u sadasnjem vremenu promjera 150 mlrd godina a ne 26 koliko iznosi vidljivi svemir danas, no on je proslost, mi zelimo znati koliko je velik sada i koliko ce narasti u buducnosti. zanimljivo je da su starijem svemiru bilo je vise mladih zvijezda, prosjecne udaljenosti medju zvijezdama su bile manje nego danas. sto svemir vise stari to je vise i vise propalih zvijezda i ''crvenih'' zvijezda pri kraju svoga zivota. pustimo one radjaone zvijezda koje vidimo na 5 milijardi godina udaljenosti, danas su to vec zrele zvijeze hehe.

nakon odredjenog vremena, svemir ce toliko jako narasti i toliko se razrijediti materijom i energijom da ce u takvim uvjetima biti prakticki nemoguce formiranje novih zvijezda, a stare ce se ugasiti. biti ce sve vise i vise crnih rupa, te ce svemirom prevladavati zracenje. nakon jos duzeg perioda kada gustoca materije u ukupnom svemiru bude beskonacno mala, kada sila gravitacije izgubi na znacaju, svemir ce nestati. tj nece vise biti onakav kakav je danas. kolaps sile gravitacije dovestri ce do nove singularnosti te ce za ponovno stvaranje reda morati se opet nakupiti sva materija u jednoj tocki. mozda za taj proces nastane kena nova sila, tko zna.
i onda opet big bang i sve iz pocetka..
pitanje je samo, dali ce sve opet biti isto kao sad.. ili nece?
..nego kaj, lijepo zamišljeno
Ante Šteković is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 08:47   #14
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Ako usvojimo pretpostavku da je svemir veći od vidljivog dijela, ne bi li se onda vidljivi dio širio brzinom manjom od c, a nevidljivi dio eventualno brzinom c ili većom?
U pravu si. Ja sam racunao i granicu, ali nisam puno pogrijesio jer ona je i onako mjere nula (ako kuzis sto hocu reci).
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 08:59   #15
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Bilo bi lakse to komentirati kad bi dao i link na neki od tih izvora.

No ono sto mogu reci je da se iz pretpostavke o homogenosti svemira i cinjenice da je svemir skoro ravan moze zakljuciti da je velicina svemira puno veca od velicine VIDLJIVOG DIJELA svemira. Vidljivi dio svemira se siri brzinom c, ali ostatak svemira siri se puno brze.
Što misliš o ovome:

http://space.mit.edu/home/tegmark/PD...erse_sciam.pdf
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 11:57   #16
Quote:
BB87 kaže: Pogledaj post
zato sto ih drzi gravitacija na okupu kuzis ono svemir se siri samo tamo gdje je gravitacija jako mala izmedju objekata.
dakle kad je jedna galaksija jako daleko od druge (milijarde godine svj) tada izmedju nih dvije djeluje enormno mala sila gravitacije jer su jako daleko jedna od druge, te sirenje svemira je dovoljno veliko da premasi tu silu gravitacije te umjesto privljacenja dogodi se razvlacenje sto se ocitava kao povecanje prostora.

e sad zasto je svemir toliko velik DANAS, to je zato jer mi gledamo u daaaleku proslost, e sad taj objekt je jos prije xx milijuna milijardi godina bjezao od nas i sto je dalje od nas, on bjezi sve brze i brze, na temelju tog ubrzanja po udaljenosti, jednostavnim matematickim putem dobije se da je danas svemir u sadasnjem vremenu promjera 150 mlrd godina a ne 26 koliko iznosi vidljivi svemir danas, no on je proslost, mi zelimo znati koliko je velik sada i koliko ce narasti u buducnosti. zanimljivo je da su starijem svemiru bilo je vise mladih zvijezda, prosjecne udaljenosti medju zvijezdama su bile manje nego danas. sto svemir vise stari to je vise i vise propalih zvijezda i ''crvenih'' zvijezda pri kraju svoga zivota. pustimo one radjaone zvijezda koje vidimo na 5 milijardi godina udaljenosti, danas su to vec zrele zvijeze hehe.

nakon odredjenog vremena, svemir ce toliko jako narasti i toliko se razrijediti materijom i energijom da ce u takvim uvjetima biti prakticki nemoguce formiranje novih zvijezda, a stare ce se ugasiti. biti ce sve vise i vise crnih rupa, te ce svemirom prevladavati zracenje. nakon jos duzeg perioda kada gustoca materije u ukupnom svemiru bude beskonacno mala, kada sila gravitacije izgubi na znacaju, svemir ce nestati. tj nece vise biti onakav kakav je danas. kolaps sile gravitacije dovestri ce do nove singularnosti te ce za ponovno stvaranje reda morati se opet nakupiti sva materija u jednoj tocki. mozda za taj proces nastane kena nova sila, tko zna.
i onda opet big bang i sve iz pocetka..
pitanje je samo, dali ce sve opet biti isto kao sad.. ili nece?
Zaboravljamo očito postojanje još neke sile koja radi suprotno od gravitacije, jer kad bi samo gravitacija bila u igri, onda bi se svemir širio, kao što se do nedavno i mislilo, usporeno ili barem naizgled jednoliko. A ispada da se svemir širi ubrzano, što neminovno, na temelju naših dosadašnjih iskustava, zahtjeva postojanje sile (ona priča iz socijalizma - drugovi i drugarice, daje se na znanje, da sila masi daje ubrzanje). Uz sve teorije relativnosti i više ili manje shvatljive teorije koje smo izmislili, i dalje vrijedi drugi Newtonov zakon...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 15:59   #17
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Istinito, ali trivijalno i nevazno.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 17:08   #18
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
U pravu si. Ja sam racunao i granicu, ali nisam puno pogrijesio jer ona je i onako mjere nula (ako kuzis sto hocu reci).
Ma bio si napisao da se vidljivi svemir širi brzinom svjetlosti; očito lapsus lingve... nema veze...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 20:15   #19
Svemir se u milijarditinki sekunde povećao u velikom prasku sa veličine manjeg od atoma do današnjeg ogromnog i beskrajnog svemira to se zove inflacija svemira, naravno on se nastavlja širiti i dan danas. Dakle ta brizina širenja je puno veća od brzine svjetlosti.
crodiler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 23:58   #20
Quote:
crodiler kaže: Pogledaj post
Svemir se u milijarditinki sekunde povećao u velikom prasku sa veličine manjeg od atoma do današnjeg ogromnog i beskrajnog svemira to se zove inflacija svemira, naravno on se nastavlja širiti i dan danas. Dakle ta brizina širenja je puno veća od brzine svjetlosti.
To baš nije potpuno točno.
Nema baš pouzdane veličine ali čitao sam različita razmišljanja koja idu da se svemir inflatorno širio po nekima do veličina tenis loptice, a pa nekima do veličine Sunčevog sustava.
To su više teorijski modeli koji bi trebali objasniti današnje stanje jer eksperimentalno to ne možemo ustvrditi.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:18.