Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2012., 00:30   #21
Vec su vidljivi jupiter i saturn oko mjeseca u odredjeno vrijeme tokom veceri, venera je malo pomjerena u stranu .
U veljaci se mogu vidjeti merkur, venera, mars, saturn, mjesec svi zajedno.
Ko hoce neka pripremi opremu.
__________________
we shall fight with growing confidence and growing strenght in the air, whatever the cost may be
England is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 14:04   #22
Quote:
England kaže: Pogledaj post
Vec su vidljivi jupiter i saturn oko mjeseca u odredjeno vrijeme tokom veceri, venera je malo pomjerena u stranu .
Ovo je malo nezgodno rečeno budući da se Mjesec svaki dan poprilično pomakne. Saturn izlazi tek oko ponoći:

Heavens Above

Quote:
U veljaci se mogu vidjeti merkur, venera, mars, saturn, mjesec svi zajedno.
Ko hoce neka pripremi opremu.
Možda u jednoj noći, ali svi odjednom se neće vidjeti. Za vidjeti planete nije potrebna nikakva oprema, svi navedeni se vide golim okom.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 17:01   #23
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ovo je malo nezgodno rečeno budući da se Mjesec svaki dan poprilično pomakne. Saturn izlazi tek oko ponoći:

Heavens Above



Možda u jednoj noći, ali svi odjednom se neće vidjeti. Za vidjeti planete nije potrebna nikakva oprema, svi navedeni se vide golim okom.

Trebo sam staviti sve moguce pojedinosti da ti nebi smetalo ovako pisanje !
Trebo sam staviti dan , sat, minute i sekunde kad je mjesec n anebu i u kojem kutu i u kojem obliku. Poslije toga sam trebo staviti i meterolosku prognozu mozda bude oblacno pa nis od toga.
A isto tako sam trebo staviti zvjezdani kalendar za ovu 2012 god. da nebi bilo dosadno citateljima googlati i listati astro news.

Mislim da cu se u buduce popraviti, nastojacu sve moguce pojedinosti iznjeti da ne bi citateljima pravilo nejasnoce.

poz
__________________
we shall fight with growing confidence and growing strenght in the air, whatever the cost may be
England is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 20:09   #24
Quote:
England kaže: Pogledaj post
Trebo sam staviti sve moguce pojedinosti da ti nebi smetalo ovako pisanje !
Da, trebao si. Ukoliko ideš objašnjavati gdje se što nalazi na nebu budi precizan, u protivnom objašnjavanje nema smisla.

Quote:
Mislim da cu se u buduce popraviti, nastojacu sve moguce pojedinosti iznjeti da ne bi citateljima pravilo nejasnoce.
Super, veselim se tome.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 00:47   #25
pozdrav

zanima me jedna stvar, a nekako mi se učinilo najprikladnije ovdje pitati(ako sam pogriješila, slobodno premjestiti temu)

naime, zanima me gdje se u zagrebu može otići gledati zvijezde, a da to ne bude " na sljeme" i sl.

mislim na planetarije/zvjezdarnice ( ne kužim se u tematiku, pa možda fulam pojmove )

našla sam na netu da tehnički muzej ima nešto, onda sam našla i zvjezdarnicu na opatičkoj...

znači gdje bi se moglo otići i vidjeti tako nešto zanimljivo? sjećam se da smo davno u osnovnoj organizirano išli u tehnički muzej i da je bilo divno.

također, da li je to moguće preko zime ili je potrebno čekati ljepše vrijeme?

hvala na svim odgovorima unaprijed
__________________
. Ludo moja, zar ne znaš : divno je nemati plan.
twistedLollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 07:04   #26
Quote:
twistedLollipop kaže: Pogledaj post
naime, zanima me gdje se u zagrebu može otići gledati zvijezde, a da to ne bude " na sljeme" i sl.

znači gdje bi se moglo otići i vidjeti tako nešto zanimljivo? sjećam se da smo davno u osnovnoj organizirano išli u tehnički muzej i da je bilo divno.

također, da li je to moguće preko zime ili je potrebno čekati ljepše vrijeme?
U planetariju možeš uvijek gledati zvijezde jer su one projekcija unutar kupole u Tehničkom muzeju Mislim da dvaput dnevno imaju prezentacije, probaj provjeriti s njima..

Što se tiče promatranja pravih zvijezda, uvijek možeš doći na zagrebačku zvjezdarnicu i ako je vedro sigurno će se nešto gledati. Sada je najzanimljiviji Jupiter. Na žalost iz grada nećeš moći vidjeti puno više, tek osnovne obrise najsjajnijih zviježđa. Sada niti Sljeme nije pogodno jer skijaška staza bliješti sve u 16...tako da je ipak najbolji prijedlog - kartu neba u ruke i put pod noge što dalje od Zagreba!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 14:32   #27
Ako ste ovih dana pri zalasku Sunca gledali u nebo sigurno ste vidjeli Veneru i Jupiter kao sjajne "zvijezde" u smjeru zapada. O tome sam već pisao, ali opet moram reći da svakako obratite pažnju na njih sljedećih dana jer je već lako vidljivo kako se međusobno približavaju da bi 12. i 13. ožujka bili svega tri stupnja udaljeni. Dva najsjajnija planeta zajedno na nebu, to je prizor za pamćenje..i fotografiranje Tri stupnja je otprilike udaljenost šes punih Mjeseca - kada ih budete gledali sjetite se da galaksija Andromeda na nebu zauzima površinu ta tri stupnja, a udaljena je od nas više od dva milijuna svjetlosnih godina...na žalost golim okom ne možemo vidjeti cijelu površinu galaksije pa će nam "mjerne točke" Jupiter i Venera pomoći da shvatimo koliko je Andromeda galaksija ogromna
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 10:06   #28
Je li probao netko fotkati? Jučer je bila odlična prilika jer je Mjesec došao na scenu. Evo mog pokušaja sa Zagrebačke zvjezdarnice. Nisam previše zadovoljan jer pejzaž nije baš zanimljiv, ali nema veze. Fotka je snimljena Nikonom D5100, imam i verziju sa Mamiyom Super 23, ali to mora pričekati da se razvije dijapozitiv

Danas je još jedna dobra prilika, Mjesec će biti blizu Venere. Ako bude vedro, pokušajte još po danu pronaći Mjesec, recimo sat vremena prije zalaska Sunca kad je nebo već malo tamnije i pokraj njega ugledati Veneru. Mjesec pomaže kao točka za izoštravanje pa bi se Venera trebala vidjeti bez problema! Detaljnije pročitajte u tekstu Sky & Telescope. Neka javi tko je uspio!!!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 13:28   #29
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Je li probao netko fotkati? Jučer je bila odlična prilika jer je Mjesec došao na scenu. Evo mog pokušaja sa Zagrebačke zvjezdarnice. Nisam previše zadovoljan jer pejzaž nije baš zanimljiv, ali nema veze. Fotka je snimljena Nikonom D5100, imam i verziju sa Mamiyom Super 23, ali to mora pričekati da se razvije dijapozitiv

Danas je još jedna dobra prilika, Mjesec će biti blizu Venere. Ako bude vedro, pokušajte još po danu pronaći Mjesec, recimo sat vremena prije zalaska Sunca kad je nebo već malo tamnije i pokraj njega ugledati Veneru. Mjesec pomaže kao točka za izoštravanje pa bi se Venera trebala vidjeti bez problema! Detaljnije pročitajte u tekstu Sky & Telescope. Neka javi tko je uspio!!!
Jučerašnji prizor je bio , nebo je kod mene bilo super, vedro, potpuno sam se raspametio dok sam ih vidio. Snimil sam par slika, ali onak bezveze, na brzinu, pa i nisu za izložbu.

Budući da se prvi put javljam na ovaj pdf, da ukratko velim par stvari, da ne ispada da samo tak upadam. Kaj se tiče astronomije (amaterske, naravno) prilično sam novi u tome, počeo sam prije nekih 2-3-tjedna, polako učim zvijezde, najviše preko literature i za sad mislim da mi dobro ide. Teleskop ću nabaviti dok naučim malo više, dok vidim kak ću se snalaziti po nebu i u teoriji. Tranutno teoriju radim po knjizi 'Elementarna astronomija 1', uz to ponavljam malo osnove atomistike, ima tu i par publicističkih naslova, npr. 'Sunce - Biografija) i one klasične 'širokokutne' enciklopedije ('Astronomija' i 'Planeti' - prema kojima sam uglavnom skeptičan). Za snalaženje po nebu koristim program Stellarium.

No sve skupa - za sada mi se slika dobro i prilično brzo slaže i ne mogu se načuditi kako me astronomija nije prije zanimala.

Astrobobo, prošvrljal sam malo tvojom stranicom, imaš dobrih sadržaja, super članaka i osvrta, i općenito, stranica je odlična.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 13:36   #30
Dobrodošao!

Bome si počeo ozbiljno preporučam nemu popularniju literaturu poput Kozmosa od Sagana.

Slobodno stavi fotke, ovo je ipak tema za početnike..biti će poticaj drugima da pokažu svoje uratke, a možemo i malo popričati kako se može fotka poboljšati!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 11:44   #31
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Dobrodošao!

Bome si počeo ozbiljno preporučam nemu popularniju literaturu poput Kozmosa od Sagana.

Slobodno stavi fotke, ovo je ipak tema za početnike..biti će poticaj drugima da pokažu svoje uratke, a možemo i malo popričati kako se može fotka poboljšati!
Vjeruj mi, fotke nisu za izložbu Slikal sam s Nikonom D3000 i standardnim 18-55 objektivom na f tipa 5.6, 'iz ruke' i uz ISO 1600, pa nije teško zamisliti kak fotke izgledaju Nisam se nikad bavio astrofotografijom, malo ću sad i na tome poraditi.

Uzet ću Sagana, ali kad bude vraćen u knjižnicu.

I zanima me jedna stvar, naišao sam na podatak da bi ovih dana trebao biti vidljiv Merkur, najjasnije oko 5.3., no ovih dana sam ga čekao i nema šanse da ga uočim. Ko za inat, svaki dan do sada je nebo na zapadu - i to samo u tih desetak stupnjeva od obzora na više - kompletno prekriveno oblacima. Jel tako i drugdje ili se Merkur ipak već sada vidi?
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 12:32   #32
Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
I zanima me jedna stvar, naišao sam na podatak da bi ovih dana trebao biti vidljiv Merkur, najjasnije oko 5.3., no ovih dana sam ga čekao i nema šanse da ga uočim. Ko za inat, svaki dan do sada je nebo na zapadu - i to samo u tih desetak stupnjeva od obzora na više - kompletno prekriveno oblacima. Jel tako i drugdje ili se Merkur ipak već sada vidi?
U petak se jako lijepo vidio, a jučer sam ga uhvatila na svega 2-3 minute. Neki su uspjeli i snimiti. Pogledaj na http://www.zvjezdarnica.com/forum/in...?topic=6914.30
nova_xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 23:29   #33
Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
Vjeruj mi, fotke nisu za izložbu Slikal sam s Nikonom D3000 i standardnim 18-55 objektivom na f tipa 5.6, 'iz ruke' i uz ISO 1600, pa nije teško zamisliti kak fotke izgledaju Nisam se nikad bavio astrofotografijom, malo ću sad i na tome poraditi.
Pa dobro, za početak upotrijebi stativ ili neko priručno sredstvo - aparat se uvijek može na nešto nasloniti ili barem prisloniti da ekspozicija od sekunu-dvije bude mirna.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 19:38   #34
S obzirom da je tema o promatranju neba,dvije stvari me zanimaju:

1.Može li se negdje u Rijeci,Zagrebu ili nekom drugom velikom gradu u Hrvatskoj iči do neke ustanove gdje imaju teleskop za promatranje nočnog neba?
2.Vidi li se iz hrvatske mali medvjed,jer sam primjetio da cijelu zimu več viđam zvijezdu tog oblika i naravno svako malo je na drugom mjestu,čini mi se čak da je po ljeti ne vidim.
__________________
There is no faith but what we make for ourselves
Cruces is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 20:16   #35
1.Može se, zvjezdarnice su otvorene za posjetitelje, samo se pribaj raspitati za termin.

2. Mali medvjed je cirkumpolarno zviježđe, što znači da se može vidjeti uvijek, tijekom cijele godine iz naših krajeva. Zviježđa su imaginarni oblici koje čine pojedinačne zvijezde. Dakle nešto si pomiješao, jedna zvijezda ne čini zviježđe.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 20:27   #36
Konačno sam uspio vidjeti Merkur danas, malo sam kasnio ali sam ga nekak strpal u kadar. Nebo je oblačno kod mene i jedino kaj je ovaj put donekle vedro je zapad

Slika je katastrofa, ali baš sam sretan :klap:


By
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 22:19   #37
Čestitam :klap:
nova_xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 10:47   #38
Quote:
nova_xy kaže: Pogledaj post
Čestitam :klap:
hehe... hvala. Probat ću sad par ovih slijedećih dana uhvatit bolji kadar, ako mi se vrijeme posreći.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 11:31   #39
Fotka je super, Merkur nije lako uhvatiti!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:45   #40
mene se čini da Veneru nikad nisam vidjela tako sjajnu
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:34.