Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2012., 14:35   #1
Exclamation Da li je Mars izgubio atmosferu zbog udara asteroida?

Kad se gleda karta Marsa, onda u oči upadaju dva ogromna udarna kratera Argyre (Argaria) Planitia i Hellas Planitia. Prvi je promjera 1800 km, a drugi 2300 km. Ako uzmemo približno pravilo da su tijela koja uzrokuju kratere deset puta manja od promjera kratera koji nastane njihovim udarom, onda slijedi da su asteroidi koji su proutzočili gore navedene kratere bili približno veliki 180 km i 230 km. Moje je pitanje dali je toplinska energija koja je nastala prilikom tih udara bila dovoljno velika da toliko zagrije prvobitnu (možda gustu) atmosferu marsa, da je većina pobjegla u svemir s obzirom na manju gravitaciju marsa (g=3,73m/s2 ili 38% zemljine gravitacije). Mislim da bi se u obzir trebale uzeti i vulkanske erupcije koje su pri tome nastale na suprotnim krajevima marsa od udarnih kratera gdje se danas nalaze dvije velike koncentracije vulkana. Još jedno pitanje koje mi se nameće je dali je Mars usljed tih udara asteroida i vulkanskih erupcija na antipodima kao odgovor marsove kore na njih moga imati kao posljedicu osim gubitka atmosfere i gašenje globalnog marsovog magnetskog polja, svodeći ga tako samo na đžepove magnetizma na pojedinim dijelovima površine koji dijeluju poput kišobrana, od sunčevih čestica za, dio površine pod njima.

P.S. Kad pomislim da je na zemlji asteroid veličine 15 km uzrokovao izumiranje dinosaura onda je teško zamisliti udare asteroida od 180 km i 230 km na Marsu.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 15:54   #2
To je sigurno moguće, ali mislim da nije uzrokovalo gašenje magnetskog polja. Mars je jednostavno premalen da bi mu unutrašnjost bila tekuća.

Veliki udari asteroida su bili normalna stvar na početku stvaranja Sunčevog sustava, tj. za vrijeme "Late Heavy Bombardmenta" (ne znam hrvatski naziv). Još više ožiljaka od Marsa ima Mjesec, a definitivno ih je bilo i na Zemlji, samo što su izbrisani zbog geoloških procesa.

E sad, jedna je stvar udar velikog asteroida na površinu planeta na kojem nema nikakvog života ili tek nekih jednostavnih oblika, a sasvim drugo kad se udar pojavi u složenom ekosustavu...

Inače, najveći potvrđeni udarni krater nalazi se na Mjesecu i promjera je 2500 km. Onaj na Marsu još nije 10% potvrđen da je nastao udarom.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 17:48   #3
Astrobobo, što kažeš na ovaj tekst?

Ipak nije moguće naći tragove života na Marsu
puls is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 20:36   #4
Quote:
puls kaže: Pogledaj post
Astrobobo, što kažeš na ovaj tekst?

Ipak nije moguće naći tragove života na Marsu
Čim vidim neki naslov koji nešto rezolutno tvrdi, odmah mi je sumnjivo. Na Mars se spustial tek šačica sondi/rovera i još uvijek je vrlo malo toga analizirano da bi se takve stvari mogle tvrditi. Iako je zaista vrlo vjerojatno da je Mars jako dugo suh, to ne znači da neki oblici jednostavnog života ne postoje negdje ispod površine ili su nekad postojali - a na Marsu su definitivno nekad postojali uvjeti za život kakvog mi poznajemo. Kao što piše u članku na Universe Today, na drugim mjestima na Marsu ima više dokaza o postojanju vode, što su odavno potvrdili Spirit i Opportunity.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 03:28   #5
http://www.youtube.com/watch?v=2wOogk2LSSw
http://www.youtube.com/watch?v=V_T6__JDeyw

grmljavine ili praznjenje
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 18:49   #6
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Čim vidim neki naslov koji nešto rezolutno tvrdi, odmah mi je sumnjivo. Na Mars se spustial tek šačica sondi/rovera i još uvijek je vrlo malo toga analizirano da bi se takve stvari mogle tvrditi. Iako je zaista vrlo vjerojatno da je Mars jako dugo suh, to ne znači da neki oblici jednostavnog života ne postoje negdje ispod površine ili su nekad postojali - a na Marsu su definitivno nekad postojali uvjeti za život kakvog mi poznajemo. Kao što piše u članku na Universe Today, na drugim mjestima na Marsu ima više dokaza o postojanju vode, što su odavno potvrdili Spirit i Opportunity.
Tako je. Sve uzimati cum grano salis. Uostalom, naslov koji daje obično urednik nije baš koherentan sa zadnjom rečenicom u tekstu:
"Budućim NASA-inim i ESA-inim misijama na Mars ne preostaje ništa drugo nego još dublje kopati tlo Crvenog planeta kako bi uspješno pronašli tragove života, barem nekakve". Da 100% nije moguće, nitko više ne bi tražio.
__________________
Wokot šprica vodicu
Wokot is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 21:34   #7
za 6 dana na mars stiže novi rover
http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/index.html
croat1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 01:33   #8
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
To je sigurno moguće, ali mislim da nije uzrokovalo gašenje magnetskog polja. Mars je jednostavno premalen da bi mu unutrašnjost bila tekuća.
Kad kažeš "premalen" dali misliš na masu ili volumen odnosno promjer. I koliko bi zapravo planet trebao biti velik da bi mogao imati tekuću unutrašnjost.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:13.