Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2014., 18:02   #61
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Zaista bi bilo uvredljivo gradove koji su aktivno pružali otpor Turcima stavljati u istu rečenicu s gradovima koji su im dali guze.
Donekle istina, ali;
Dubrovnik je ucinio nesto potpuno genijalno;

1. U stvarnosti su zapravo bili potpuno neovisni o vlasti Turaka i danak koji su placali Turcima je nista u usporedbi s parama koje su zaradili od njih s obzirom da su postali jedina zapadnjacka trgovacka sila na balkanskim prostorima Turskog Carstva. Bogatstvo koje im je donijelo ratovanje Venecije i Turaka se jedva moglo zamisliti u ono vrijeme kao realni prihod jednog obalnog gradica.

2. Iako pod budnim okom Istanbula, i dalje su slali pomoc Hrvatskoj tu i tamo, pogotovo za vrijeme biskup-bana Berislavica bez obzira na posljedice koje je su ti cinovi mogli izazvati.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 19:44   #62
Znači, ne samo davanje danka da ih se ne dira, već i ratno profiterstvo. Zaista stvari za ponositi se.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 00:48   #63
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Znači, ne samo davanje danka da ih se ne dira, već i ratno profiterstvo. Zaista stvari za ponositi se.
zašto pružiti otpor i imati cijeli grad razoren umjesto platiti danak koji će se vratiti višestruko i s kojim se može financirati i neka protuturska država?
Kiki114 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 21:27   #64
http://dubrovacki.hr/clanak/62528/sn...acka-republika

FOTOGALERIJA: Počelo snimanje serijala "Dubrovačka Republika"

Snimanje dokumentarno-igranog serijala "Dubrovačka Republika" redatelja i scenarista HRT-a Božidara Domagoja Burića već se nekoliko dana snima po raznim lokacijama Grada. Danas je snimanje održano na Stradunu, a atmosferu je zabilježio naš fotoreporter Nikša Duper.
Dubrovački redatelj i scenarist HRT-a Božidar Domagoj Burić planira snimanje na brojnim izvornim lokacijama u povijesnoj jezgri Grada do sredine svibnja.
Serijal će se snimati u sličnom stilu kao i popularna dokumentarna igrana serija javne televizije 'Hrvatski kraljevi' koju su pratili milijuni gledatelja u 30 zemalja svijeta, pa Burić očekuje dobar prijem „Republike“ na domaćem i međunarodnom tržištu, kao prilog promidžbi Grada i njegove bogate povijesti.
Burić je poznat i kao autor serijala “Tajnoviti srednji vijek”, “Ludi rimski carevi” te idejni autor i pokretač popularnoznanstvenog TV serijala “Na rubu znanosti”. Kako je nedavno najavio, serijal bi trebao početi bitkom na Mohaču i pobjedom Sulejmana Veličanstvenog nad kršćanskim snagama, što je odredilo tri predstojeća stoljeća Dubrovnika.
U Dubrovniku s esnimaju četiri pedesetominutne epizode, a narativna struktura slijedit će pojedine cjeline dubrovačke povijesti, poput unutarnjeg ustroja Republike, svakodnevnog života ili odnosa Dubrovnika sa svijetom. Gledatelji će tako vidjeti kako u 14. stoljeću Dubrovnik uspijeva izmaknuti vrhovnoj vlasti Mlečana, doznati o procvatu slikarstva u 15. stoljeću i usponu brodogradnje i mornarice u 16. stoljeću.
- Dubrovnik je fenomen svjetske diplomatičke povijesti. Inteligencija starih Dubrovčana i njihovo poznavanje ljudske prirode zadivljuju i danas. Dubrovčani su bili majstori u izazivanju suosjećanja s njihovom situacijom. A priča o špijunima u starom Dubrovniku ni najmanje po uzbudljivosti ne zaostaje za najboljim špijunskim trilerima današnjice. U seriji ćemo upoznati pravu mrežu stranih obavještajaca u Dubrovniku, a koja je bila točna preslika političkih prepucavanja tadašnjih velikih sila, Španjolske, Turske, Francuske. Svaka od velikih sila imala je svoje špijune u Dubrovniku, koji su svoja zapažanja slali u šifriranim pismima - ispričao je za Slobodnu Dalmaciju uoči početka snimanja Božidar Domagoj Burić.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 21:50   #65
Sta obuhvataju u tom serijalu samo period XIV-XVI vek? period Osmanlija

Mislim da ce tesko neko u HR pokrenuti serijal o srednjevekovnoj istoriji Dubrovnika a da to uradi realno i objektivno,to mi zvuci prosto nemoguce.
Veliki Despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 21:59   #66
Quote:
Veliki Despot kaže: Pogledaj post
Sta obuhvataju u tom serijalu samo period XIV-XVI vek? period Osmanlija

Mislim da ce tesko neko u HR pokrenuti serijal o srednjevekovnoj istoriji Dubrovnika a da to uradi realno i objektivno,to mi zvuci prosto nemoguce.
Problem je u tvom naopakom shvaćanju što je realno i objektivno, to što neće snimati o srpskom Dubrovniku će tebe vjerojatno uvjeriti da nije realan i objektivan. Ja sam ipak siguran da će biti riječi samo o činjenicama zato o "srpskom" Dubrovniku sasvim sigurno neće biti ni riječi.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 23:18   #67
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Problem je u tvom naopakom shvaćanju što je realno i objektivno, to što neće snimati o srpskom Dubrovniku će tebe vjerojatno uvjeriti da nije realan i objektivan. Ja sam ipak siguran da će biti riječi samo o činjenicama zato o "srpskom" Dubrovniku sasvim sigurno neće biti ni riječi.
Problem je u istorijskim cinjenicama vezanim za srednjevekovnu istoriju Dubrovnika koja apsolutno nema nikakve veze sa Hrvatskom,vec sa Srbijom u najvecoj meri, niko nije rekao da je Dubrovnik srpski,uvek je bio nezavistan grad republika, s druge strane cinjenica je da su pored straosedelaca Romana u Dubrovniku i oko njega ziveli Srbi i da se pored latinskog govorio srpski jezik. Zato mi je nezamislivo da neko iz Hrvatske napravi serijal koji ce govoriti o tom periodu istorije,sem eventualno fragmentalno i tematski bez sire price. Tako i ovaj serijal obradjuje period Osmanlija kad nema Srbije.
Veliki Despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 23:48   #68
Quote:
Veliki Despot kaže: Pogledaj post
Problem je u istorijskim cinjenicama vezanim za srednjevekovnu istoriju Dubrovnika koja apsolutno nema nikakve veze sa Hrvatskom,vec sa Srbijom u najvecoj meri, niko nije rekao da je Dubrovnik srpski,uvek je bio nezavistan grad republika, s druge strane cinjenica je da su pored straosedelaca Romana u Dubrovniku i oko njega ziveli Srbi i da se pored latinskog govorio srpski jezik. Zato mi je nezamislivo da neko iz Hrvatske napravi serijal koji ce govoriti o tom periodu istorije,sem eventualno fragmentalno i tematski bez sire price. Tako i ovaj serijal obradjuje period Osmanlija kad nema Srbije.
Ako Dubrovnik kako kažeš nije bio srpski, zašto te smeta što se snima serija.

To kakva će serija biti i o čemu će se govoriti se vas sasvim sigurno ne tiče, jer se neće govoriti o Srbiji.

I ne komentiraj svaku temu na ovom forumu, spadalo provokatorsko
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 00:14   #69
Quote:
Veliki Despot kaže: Pogledaj post
Problem je u istorijskim cinjenicama vezanim za srednjevekovnu istoriju Dubrovnika koja apsolutno nema nikakve veze sa Hrvatskom,vec sa Srbijom u najvecoj meri, niko nije rekao da je Dubrovnik srpski,uvek je bio nezavistan grad republika, s druge strane cinjenica je da su pored straosedelaca Romana u Dubrovniku i oko njega ziveli Srbi i da se pored latinskog govorio srpski jezik. Zato mi je nezamislivo da neko iz Hrvatske napravi serijal koji ce govoriti o tom periodu istorije,sem eventualno fragmentalno i tematski bez sire price. Tako i ovaj serijal obradjuje period Osmanlija kad nema Srbije.
Jel ja ovo zbilja ovdje moram čitat? Došla vlašina nama govorit ko smo mi bili, kojim jezikom smo govorili i danas govorimo (i to konstantno i u nekoliko topica)
Clogad is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 02:07   #70
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Ako Dubrovnik kako kažeš nije bio srpski, zašto te smeta što se snima serija.

To kakva će serija biti i o čemu će se govoriti se vas sasvim sigurno ne tiče, jer se neće govoriti o Srbiji.

I ne komentiraj svaku temu na ovom forumu, spadalo provokatorsko
Ko kaze da meni smeta,svasta procitaj malo bolje komentar.

A na vredjanja ne zelim da odgovaram tu su administratori koji to kaznjavaju.
A ja cu biti na svakoj temi koja se meni ucini zanimljivom.A to sto neke boli i pogadjaju cinjenice, uglavnom istorijski cinjenice to je vas problem moj nije
Veliki Despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 02:09   #71
Quote:
Clogad kaže: Pogledaj post
Jel ja ovo zbilja ovdje moram čitat? Došla vlašina nama govorit ko smo mi bili, kojim jezikom smo govorili i danas govorimo (i to konstantno i u nekoliko topica)
Ne znam ko si ti ni sta si pricam o Dubrovniku iz srednjeg veka,a ako znas istoriju onda znas kojim se jezikom govorilo i pisalo i ko su bili stanovnici i sa kim je Dubrovnik trgovao, u svemu tome nema Hrvata i Hrvatske nigde,jer je ona poprilicno daleko.
Veliki Despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 02:48   #72
Quote:
Veliki Despot kaže: Pogledaj post
Ko kaze da meni smeta,svasta procitaj malo bolje komentar.

A na vredjanja ne zelim da odgovaram tu su administratori koji to kaznjavaju.
A ja cu biti na svakoj temi koja se meni ucini zanimljivom.A to sto neke boli i pogadjaju cinjenice, uglavnom istorijski cinjenice to je vas problem moj nije
Quote:
Veliki Despot kaže: Pogledaj post
Ne znam ko si ti ni sta si pricam o Dubrovniku iz srednjeg veka,a ako znas istoriju onda znas kojim se jezikom govorilo i pisalo i ko su bili stanovnici i sa kim je Dubrovnik trgovao, u svemu tome nema Hrvata i Hrvatske nigde,jer je ona poprilicno daleko.
Ima vas par iz Srbije koji ste ovdje samo da bi osporavali nečije hrvatstvo, iritirate prosječje forumaše/čitatelje.
Nije problem što sudjelujete, al vam fali malo kulture i rezerviranosti.

Što se Dubrovnika tiče, neznam zašto bi se Srba ticalo kako ćemo mi pričati o njemu. Vas nećemo spominjati. Jer vas se i ne tiče. A to da on "nije imao veze s HR", a što da ti kažem, Dubrovnik je u Hrvatskoj. Preboli.

I molim admina da malo baci oko na provokatore i smutljivce. Odakle god bili.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 03:10   #73
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Ima vas par iz Srbije koji ste ovdje samo da bi osporavali nečije hrvatstvo, iritirate prosječje forumaše/čitatelje.
Nije problem što sudjelujete, al vam fali malo kulture i rezerviranosti.

Što se Dubrovnika tiče, neznam zašto bi se Srba ticalo kako ćemo mi pričati o njemu. Vas nećemo spominjati. Jer vas se i ne tiče. A to da on "nije imao veze s HR", a što da ti kažem, Dubrovnik je u Hrvatskoj. Preboli.

I molim admina da malo baci oko na provokatore i smutljivce. Odakle god bili.
Hm ja pricam o srednjem veku i istorijskim cinjenicama,znas to je istorija, ne sporim nicije hrvatstvo niti bilo sta danas u 2014.god. kao sto rekoh pricam o srednjem veku.

Ne vredjanja ne odgovaram kao sto rekoh, a postoji istorija za one koji ne znaju pa se informisite i naucite nesto,ocigledno da jako puno stvari kod vas se gura pod tepih ili se izvrce,tako da u skolama sigurno to necete nauciti.
Ali ima dosta vasih istoricara koji se bave time i koji su se bavili, pa evo ti jedan citat.

NAtko Nodilo hrvatski istoricar

„ U Dubrovniku, ako i ne od prvog početka, a ono od pamtivijeka, govorilo se srpski: govorilo - kako od pučana, tako od vlastele; kako kod kuće, tako u javnom životu i u općini, a srpski je bio i raspravni jezik.“
(Natko Nodilo, „Prvi ljetopisci i davna historiografija dubrovačka“, JAZU, Zagreb, 1883, sveska 65, str. 92-128.)
Veliki Despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 03:13   #74
Quote:
Veliki Despot kaže: Pogledaj post
Hm ja pricam o srednjem veku i istorijskim cinjenicama,znas to je istorija, ne sporim nicije hrvatstvo niti bilo sta danas u 2014.god. kao sto rekoh pricam o srednjem veku.

Ne vredjanja ne odgovaram kao sto rekoh, a postoji istorija za one koji ne znaju pa se informisite i naucite nesto,ocigledno da jako puno stvari kod vas se gura pod tepih ili se izvrce,tako da u skolama sigurno to necete nauciti.
Ali ima dosta vasih istoricara koji se bave time i koji su se bavili, pa evo ti jedan citat.

NAtko Nodilo hrvatski istoricar

„ U Dubrovniku, ako i ne od prvog početka, a ono od pamtivijeka, govorilo se srpski: govorilo - kako od pučana, tako od vlastele; kako kod kuće, tako u javnom životu i u općini, a srpski je bio i raspravni jezik.“
(Natko Nodilo, „Prvi ljetopisci i davna historiografija dubrovačka“, JAZU, Zagreb, 1883, sveska 65, str. 92-128.)
Što se Dubrovnika tiče, jedno je sigurno, to je da većinsko stanovništvo nikad nije bilo srpsko. Jesu li se oni smatrali Hrvatima ili ne, to s vama veze nema.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 03:49   #75
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Što se Dubrovnika tiče, jedno je sigurno, to je da većinsko stanovništvo nikad nije bilo srpsko. Jesu li se oni smatrali Hrvatima ili ne, to s vama veze nema.
Srednji vek je jedno danasnje vreme nesto sasvim drugo,tako da u Dubrovniku srednjeg veka su ziveli starosedeoci romani,latinizovano stanovnistvo tzv Vlasi,pored njih su ziveli Srbi,jer Dubrovnik bio okruzen srpskom srednjevekovnom drzavom,tako da stanovnistvo DU je primalo Slovene iz okolnih krajeva a oni su bili Srbii u samom gradu a izvan je vec suvisno i pricati,u tom periodu nema pomena ni Hrvata niti hrvatske drzave,jednostavno jer su Hrvati i Hrvatska bili daleko od Dubrovnika.
Bosanski vladari korespondiraju sa Dubrovnik na latinskom i srpskom jeziku,ne znam sta je tu toliko problematicno,danas je DU u HRvatskoj,njegovi stanovnici su Hrvati i ne znam sta vise reci,jedno je istorija a drugo je danasnja stvarnost.

A DU je izuzetno vazan i povezan sa srednjevekovnom Srbijom i Srbima pa je zato vazan za srpsku istoriju,zato ja i komentarisem ovde
Veliki Despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 08:48   #76
Quote:
Veliki Despot kaže: Pogledaj post
Srednji vek je jedno danasnje vreme nesto sasvim drugo,tako da u Dubrovniku srednjeg veka su ziveli starosedeoci romani,latinizovano stanovnistvo tzv Vlasi,pored njih su ziveli Srbi,jer Dubrovnik bio okruzen srpskom srednjevekovnom drzavom,tako da stanovnistvo DU je primalo Slovene iz okolnih krajeva a oni su bili Srbii u samom gradu a izvan je vec suvisno i pricati,u tom periodu nema pomena ni Hrvata niti hrvatske drzave,jednostavno jer su Hrvati i Hrvatska bili daleko od Dubrovnika.
Bosanski vladari korespondiraju sa Dubrovnik na latinskom i srpskom jeziku,ne znam sta je tu toliko problematicno,danas je DU u HRvatskoj,njegovi stanovnici su Hrvati i ne znam sta vise reci,jedno je istorija a drugo je danasnja stvarnost.

A DU je izuzetno vazan i povezan sa srednjevekovnom Srbijom i Srbima pa je zato vazan za srpsku istoriju,zato ja i komentarisem ovde
Dubrovnik i Srbi. U dvije riječi. Tako blizu, a tako daleko. Duhovno, kulturno, pa i jezično, o arhitekturi da i ne govorimo. Baš ništa napisano u Dubrovniku nema kulturni pandan u bilo kojem povjesnom trenutku tijekom cijelog tisućljeća kako Srbi "komuniciraju" sa Dubrovnikom. NULA.

Dubrovnik je komunicirao sa Srbima i Srbijama od Nemanjića naovamo i to novcem, robom i preko nišana. Pravoslavni Srbi su u Dubrovniku bili dobrodošli jednako kao i kuga. Kulturno su to dva paralelna svemira.

Dubrovnik je tipičan Dalmatinski grad država kakvih je na istočnoj obali Jadrana bilo više. No, nisu bili tako uspješni u zadržavanju svoje neovisnosti kao Dubrovnik upravo zato jer se nisu uspjeli toliko dobro odijeliti od zaleđa.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 10:08   #77
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Dubrovnik i Srbi. U dvije riječi. Tako blizu, a tako daleko. Duhovno, kulturno, pa i jezično, o arhitekturi da i ne govorimo. Baš ništa napisano u Dubrovniku nema kulturni pandan u bilo kojem povjesnom trenutku tijekom cijelog tisućljeća kako Srbi "komuniciraju" sa Dubrovnikom. NULA

Dubrovnik je komunicirao sa Srbima i Srbijama od Nemanjića naovamo i to novcem, robom i preko nišana. Pravoslavni Srbi su u Dubrovniku bili dobrodošli jednako kao i kuga. Kulturno su to dva paralelna svemira.

Dubrovnik je tipičan Dalmatinski grad država kakvih je na istočnoj obali Jadrana bilo više. No, nisu bili tako uspješni u zadržavanju svoje neovisnosti kao Dubrovnik upravo zato jer se nisu uspjeli toliko dobro odijeliti od zaleđa.
stagod da si ovde napissao samo ti znas sta si hteo ovim reci, Dubrovnik je ima sve moguce veze sa Srbijom,trgovinske,kulturne,jezicke,etnicke.... Dubrovnik je zavisio od Srbije i pre Nemanjica a pogotovu za vreme Nemanjica. Dubrovcani su osnivali svoje trgove po Srbiji, dubrovacki majstori,arhitekte....su gradili po Srbiji,DU kultura se sirila Srbijom....Jezik kojim su govorili pored latinskog je bio srpski odnosno lingua serviana kako su ga zvali,stanovnistvo grada je pored starosedelaca bilo srpsko,tokom istorije stanovnistvo je opet iz okolnih srpskih krajeva dolazilo u DU i tu ostajalo.
Bilo je i ratova sa DU naravno,ali je bilo i da su mu srpski kraljevi poklanjali teritorije tako da sirio itd,itd
Ja bih rekao da ta tvoja velika nula koju si spomenuo je u odnosu na Hrvatsku i HRvate,jer DU srednjeg veka kao sto sma rekao vise puta nema blage veze niti ikakvih dodira sa HRvatskom,apsolutno nikakvih.
DU su bili katolici naravno i nisu dozvoljavali da se siri pravoslavlje unutar grada,jer da je bilo tako DU bi veoma brzo postao ceo pravoslavan i samim tim bi svojom voljom postao deo Srbije,ovako su verom odrzavali neku svoju posebnost,ako uzmemo u obzir da je tada jako puno bilo Srba katolika sirom srednjevekovne Srbije,onda nije bilo ni nekakvih prevelikih problema jos da dodam da je u Stonu nedaleko od DU bilo sediste Humske eparhije srpske crkve,u vreme Stefana Nemanje

Quote:
Srednjevekovna Srbija je u značajnoj meri, u zavisnosti od vladara, bila u raznolikim vezama sa Dubrovčanima, diplomatskim, poslovnim, administrativnim, pa i kulturnim – a poznato je da su Dubrovčani svojim obrazovanjem i kulturom značajno uticali na uglavnom mlađu vlastelu na srpskim dvorovima.
Pri ovome ne treba gubiti iz vida jednu činjenicu – da u gradu Dubrovniku i na njegovoj teritoriji, od samog osnivanja, borave i žive, ili u njega dolaze i tu ostaju Srbi iz vrlo uglednih porodica Srbije, Bosne, Hercegovine kao i većina iz skromnijih društvenih redova.
Što se kasnijih veza tiče, ja vas moram podsetiti na jednu misao koja je vladala u intelektualno-literarnim krugovima Dubrovčana druge polovine 19. veka: Medo Pucić, Matija Ban, Antun Fabris sasvim su iskreno mislili kada su govorili da je između Dubrovnika i stare pa zatim i savremene Srbije uspostavljen u kulturnom smislu izvesni kontinuitet: kada je propalo Kosovo, muza – zaštitnica poezije, poletela je sa razbojišta i sletela u Dubrovnik, gde je vekovima gajena i negovana na mnogim rukopisima starih pesnika dubrovačkih. I tako sve do 1806, odnosno 1808, kada je Napoleonov general Loriston, bez borbe, stupio u Grad, čime je okončano postojanje Dubrovačke Republike, pa je ista ta vila, zaštitnica poezije, uzletela do Beograda – doletevši u Karađorđevu Srbiju.
Veliki Despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 11:55   #78
Quote:
Veliki Despot kaže: Pogledaj post
stagod da si ovde napissao samo ti znas sta si hteo ovim reci, Dubrovnik je ima sve moguce veze sa Srbijom,trgovinske,kulturne,jezicke,etnicke.... Dubrovnik je zavisio od Srbije i pre Nemanjica a pogotovu za vreme Nemanjica. Dubrovcani su osnivali svoje trgove po Srbiji, dubrovacki majstori,arhitekte....su gradili po Srbiji,DU kultura se sirila Srbijom....Jezik kojim su govorili pored latinskog je bio srpski odnosno lingua serviana kako su ga zvali,stanovnistvo grada je pored starosedelaca bilo srpsko,tokom istorije stanovnistvo je opet iz okolnih srpskih krajeva dolazilo u DU i tu ostajalo.
Bilo je i ratova sa DU naravno,ali je bilo i da su mu srpski kraljevi poklanjali teritorije tako da sirio itd,itd
Ja bih rekao da ta tvoja velika nula koju si spomenuo je u odnosu na Hrvatsku i HRvate,jer DU srednjeg veka kao sto sma rekao vise puta nema blage veze niti ikakvih dodira sa HRvatskom,apsolutno nikakvih.
DU su bili katolici naravno i nisu dozvoljavali da se siri pravoslavlje unutar grada,jer da je bilo tako DU bi veoma brzo postao ceo pravoslavan i samim tim bi svojom voljom postao deo Srbije,ovako su verom odrzavali neku svoju posebnost,ako uzmemo u obzir da je tada jako puno bilo Srba katolika sirom srednjevekovne Srbije,onda nije bilo ni nekakvih prevelikih problema jos da dodam da je u Stonu nedaleko od DU bilo sediste Humske eparhije srpske crkve,u vreme Stefana Nemanje
Sve što si napisao je dolazilo iz Crvene Hrvatske.

Koliko su Dubrovčani bili oduševljeni svetosavskim duhom se sastojalo u tome da pravoslavci NISU SMJELI niti prespavati na teritoriji grada Dubrovnika. A Nemanjić koji je kršten kao katolik je svoje oduševljenje svojim rodom iskazao tako da je poslao svoje trupe u rat.... Komunicirali su novcima i preko nišana to da.

Srbi? Ma koja je to haplogrupa taj rod Srpski? Je li to R1a - Slavenski? ili I2a-din - germanski ili onaj E - albanski ??? da bi mogao reći da su okolo Dubrovnika bili Srbi? Koji ste Vi traumatizirani narod pa to je strašno...
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 12:06   #79
Dubrovnik je Japanski.Kratko i jasno. Molim ''decu'' na sajtu da se ne kace. Japanci znaju istinu. Gospari su fina gospoda.
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 12:56   #80
Quote:
Veliki Despot kaže: Pogledaj post
.............
Čekaj, jel ti ono pričaše o srednjem vijeku ili o početku 20. stoljeća kad je u Gradu postojala relativno manja skupina Srbokatolika, a na vlasti bio HSP?

A desetak godina prije bijaše ovo:

Frano Supilo;

Ime hrvatsko, kojim se ponosi Crvena Hrvatska, nema da ti bude zazorno, o Dubrovniče! Hrvatsko je ime slavno ime, hrvatska je misao rodoljubna, misao dostojna tebe, o Dubrovniče! Za hrvatsku misao ti si se borio od kad si stupio na poprište narodne borbe, pa sve do najnovijeg doba, kad ti šaka ljudi, najprije, čini zamrzjeti na sve što je hrvatsko, opisujući ti Hrvata najcrnjim bojama, pa te onda zavede u srpsko-talijansko kolo da igraš nedičnu ulogu među slavenskim gradovima.»

Zadnje uređivanje Clogad : 01.05.2014. at 13:04.
Clogad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:23.