Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2013., 10:36   #341
hm.... ne znam to s čajevima. Stvarno nisam isprobavala iako mislim da ne bi trebalo biti problema skuhati čaj u destiliranoj vodi i onda s tim raditi, ali mislim da boje koje tako dobiješ neće biti bajne? Možda se i varam... Stvarno ne znam.
Ja sam zadnju turu napravila tako da sam u trag dodala 1,5 žlicu spiruline u prahu koja mi doma stoji i htjela sam ju potrošiti i ispali su stvarno prekrasni zeleni sapuni. Stvarno sam prezadovoljna. Ali nadodajem da sam tu spirulinu pomiješala sa maaaalo jojobe i onda tako razmućenu dodala u trag jer smo brat i ja već bili dodavali nekakav prah (ne sjećam se više što... magmu, možda ) koji nismo razmutili prethodno u ulju pa smo dobili nejednoliko umiješan prah jer koliko god smo mi miješali on se nije dao razbiti već se onako formirao u male grudice a nismo smjeli više ni miješati jer nam je sapunska smjesa postajala sve gušća. Dakle, prah u malo ulja razmutiti pa onda u sapunsku smjesu, malo izmiješati i gotovo.
Super je boja i od kakaa i radili smo s aktivnim ugljenom (ono: pola smjese ostavili bijelo, pola pobojali crno pa radili "swirls" ) Isto diiivan sapun
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 14:20   #342
ma nemam onaj mlin za kavu pa ne znam kako da sameljem, imam jako puno čajeva, i sušim ih nakon što puste svoju aromu u vrelu vodu. tako da, htjela bi ih upotrijebiti, a ne znam kako izmrvit!

aktivni ugljen mogu u ljekarni kupit, prah?

aime sigurno je divan )
zaraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 16:34   #343
Quote:
zaraaa kaže: Pogledaj post

aktivni ugljen mogu u ljekarni kupit, prah?
Imas aktivnog ugljena u petshopovima, koristi se kao medij za filtraciju. U malim peletima su, nisu u prahu.
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 08:50   #344
pozdrav :-)

imam pitanje za sve koji rade sapune doma - jučer sam pokušala po drugi put napravit svoj sapun i opet nije ispao dobro - oba puta mi ostane pretekuć (kao smjesa za palačinke, tako otprilike) i od traga ni traga :-(
prvi put sam mislila da je zato što nisam pazila da temp. ulja i lužine budu iste, sad sam to popravila, ali i dalje ne valja.

radila sam ovako: izračunala na SoapCalcu za 33% water as percent of oil weight i 5% popusta - 82.5 g vode + 32 g NaOH + 250 g suncokretovog ulja (od Alnature), dodavala polako lužinu u ulje i miješala normalnim mikserom (ne štapnim), ali samo s jednom metlicom (da bude više nalik štapnom) i ništa :-( Prvi put sam miksala 2 sata, a drugi 1,5 jer mi se više nije dalo čekat, a i vidjela sam da ne izgleda ništa bolje nego prvi put.

šta ne valja???

hvala unaprijed :-)
sunce- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 14:07   #345
koji termometar koristite?
jel može onaj ubodni ili?
zaraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 19:25   #346
Quote:
sunce- kaže: Pogledaj post
pozdrav :-)

imam pitanje za sve koji rade sapune doma - jučer sam pokušala po drugi put napravit svoj sapun i opet nije ispao dobro - oba puta mi ostane pretekuć (kao smjesa za palačinke, tako otprilike) i od traga ni traga :-(
prvi put sam mislila da je zato što nisam pazila da temp. ulja i lužine budu iste, sad sam to popravila, ali i dalje ne valja.

radila sam ovako: izračunala na SoapCalcu za 33% water as percent of oil weight i 5% popusta - 82.5 g vode + 32 g NaOH + 250 g suncokretovog ulja (od Alnature), dodavala polako lužinu u ulje i miješala normalnim mikserom (ne štapnim), ali samo s jednom metlicom (da bude više nalik štapnom) i ništa :-( Prvi put sam miksala 2 sata, a drugi 1,5 jer mi se više nije dalo čekat, a i vidjela sam da ne izgleda ništa bolje nego prvi put.

šta ne valja???

hvala unaprijed :-)

I nakon što si izlila u kalup i čekala 2 dana još uvijek je bio tekući?
I zašto samo suncokertovo ulje?
Starleta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 20:04   #347
Quote:
sunce- kaže: Pogledaj post
šta ne valja???

hvala unaprijed :-)
Od kud ti NaOH i koliko je star? NaOH moze s vremenom izgubiti na snazi tj postati manje luznat,mozda je tu problem. Da li si ikad napravila dobar sapun sa tom luzinom?
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 01:27   #348
Quote:
Starleta kaže: Pogledaj post
I nakon što si izlila u kalup i čekala 2 dana još uvijek je bio tekući?
I zašto samo suncokertovo ulje?
Starleta, hvala na brzom odgovoru...
Prvi sam izlila u kalup jučer navečer, a drugi danas poslijepodne pa još nisu prošla 2 dana, ali za sada je još uvijek tekuć.
Prvi sam radila s mješavinom suncokretovog i maslinovog ulja, a drugi samo sa suncokretovim jer nisam htjela trošiti maslinovo s obzirom da sam, na temelju iskustva, posumnjala da bi i drugi mogao ne uspjeti.
sunce- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 01:45   #349
Quote:
beznicka kaže: Pogledaj post
Od kud ti NaOH i koliko je star? NaOH moze s vremenom izgubiti na snazi tj postati manje luznat,mozda je tu problem. Da li si ikad napravila dobar sapun sa tom luzinom?
Beznicka, hvala na brzom odgovoru...

NaOH sam kupila u "Opremotehna" u Maksimirskoj 47. Na pakovanju piše da je proizveden 29.04.2013., proizvodi ga "Ivero d.o.o.", a rok upotrebe mu je 2 godine.

Ne, prvi sapun u životu sam probala napraviti jučer i danas i to s ovim NaOH. Možeš li mi, molim te, reći gdje si ti kupio NaOH pa da eventualno kupim tamo i usporedim? Možda je ovaj NaOH koji ja imam loš. Čak sam danas posudu sa smjesom prilikom miješanja stavila u toplu vodu da bude viša temp. i mrvicu se zgusnula, ali čim je temp. pala, smjesa je opet postala rijeđa (kao za palačinke). Na kojoj temp. ti miješaš ulje i lužinu? Negdje piše 28-37°C, negdje 50-60°C pa nisam sigurna. Vidjela sam tvoje sapune - onaj s aktivnim ugljenom mi je prekrasan, i s mrvljenom koprivom isto... pa sam odmah i ja poželila takve :-) i onda hladan tuš - nisam uspjela ni teksturu dobiti, a kamoli još i izgled.
sunce- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 19:37   #350
Quote:
Starleta kaže: Pogledaj post
I nakon što si izlila u kalup i čekala 2 dana još uvijek je bio tekući?
I zašto samo suncokertovo ulje?
Upravo sam provjerila svoju smjesu u kalupu - zgusnula se u odnosu na jučer, možda s vremenom još očvrsne pa ipak bude kruti sapun na kraju. Sad preostaje čekati i vidjeti hoće li se još stvrdnuti.
sunce- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 23:18   #351
sunce- pa ako si radila sapun te vrste onda je i za očekivati da se suši i do 3 tjedna
ajajajaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 17:24   #352
Da, suši se 3-4 tjedna, ali bi nakon 2-3 dana trebao biti tvrdi sapun koji se može izvaditi iz kalupa da bi se sušio.
Starleta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 18:09   #353
ima li netko iskustva sa sapunom avene sindet?za lice
__________________
Another day in paradise
Hur Em is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 19:11   #354
sunce- Najveći dio saponifikacije odvije se u prvih 24 sata, a sapun bi se već nakon 24 sata morao moći izvaditi iz kalupa i oblikovati te potom ostaviti još da zrije, odnosno da se suši tri do 6 tjedana i tek tada je spreman za uporabu. Nešto tu kod tebe nije dobro. Već kod ulijevanja sapuna u kalup, sapun bi trebao biti konzistencije smjese pudinga.
ajajajaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 19:57   #355
Quote:
sunce- kaže: Pogledaj post
pozdrav :-)

imam pitanje za sve koji rade sapune doma - jučer sam pokušala po drugi put napravit svoj sapun i opet nije ispao dobro - oba puta mi ostane pretekuć (kao smjesa za palačinke, tako otprilike) i od traga ni traga :-(
prvi put sam mislila da je zato što nisam pazila da temp. ulja i lužine budu iste, sad sam to popravila, ali i dalje ne valja.

radila sam ovako: izračunala na SoapCalcu za 33% water as percent of oil weight i 5% popusta - 82.5 g vode + 32 g NaOH + 250 g suncokretovog ulja (od Alnature), dodavala polako lužinu u ulje i miješala normalnim mikserom (ne štapnim), ali samo s jednom metlicom (da bude više nalik štapnom) i ništa :-( Prvi put sam miksala 2 sata, a drugi 1,5 jer mi se više nije dalo čekat, a i vidjela sam da ne izgleda ništa bolje nego prvi put.

šta ne valja???

hvala unaprijed :-)
Prvo, suncokretovo ulje je iznimno nezasićena masnoća i vrlo sporo saponificira. Nezasićene masnoće je u izradi sapuna potrebno kombinirati sa zasićenima (svinjska mast nesoljena, shea maslac, kakao maslac....).

Drugo, receptura za sapun od 250g suncokretovog ulja (optimalna receptura) bi bila sljedeća:
250g suncokretovog ulja
33,95 grama NaOH
82,5 g DESTILIRANE vode (obavezno mora biti destilirana, ne ova iz pipe jer sadrži klor)

Popust obično iznosi oko 3-15% od količine lužine. 3% bi bilo oko 1,02, dakle, 32,93 grama NaOH u konačnici. Što se popusta tiće, meni je bolje ostaviti tjedan dana sapun duže na sušenju. Isti mi je učinak, a dobijem čvrsti i kompaktan sapun.
U prvu recepturu se može dodati i vrlo malo glicerola.

Preporučam ti da za sapune koristiš repičino ulje (ista ti ej cijena u Muleru ko i suncokretovog) i da si nađeš dobar izvor nesoljene svinjske masti. Svinjska mast nije bauk i vrlo je dobra za sapune i njegu kože. Probaj kombinirati i sa maslinovim i ricinusovim uljem (od njega će biti pjenušav sapun, a super vlaži kožu). I još nije skupo!

Moja preporuka za recepturu ti je: 60% masti, 20%repice i 20%ricinusa. I ne trebaš miješat satima... Dovoljno je 15tak minuta lagano pjenjačom.
Eh, zaboravih skoro, temperatura OBAVEZNO mora biti 35-37 stupnjeva. Meni se pokazala kao najidealnija
__________________
često zvučim glupo.... da se odem ispovjedit?
Bunny Slippers is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 20:33   #356
Hvala vam svima na odgovorima i savjetima - super ste .

Sad sam baš išla provjeriti svoj pokušaj sapuna i izvadila ga iz kalupa - definitivno nije uspio, konzistencije je pudinga ili mekanog margarina, a na dnu mi se sleglo ulja oko 2 cm (kao kad radimo biskvit pa stavimo previše ulja i slegne se). A izlila sam ga u subotu. Sad je u smeću :-( Očito sam pogriješila i u odabiru ulja i s receptom... Sad sam malo razočarana, ali definitivno ću probati s palminim uljem (svinjsku mast stvarno ne znam od kud da nabavim, jedino da idem po tržnicama pitati... ili mesnicama??). I moram paziti na temperaturu (kao za inat sam u subotu razbila i termometar, skroz novi naravno). Sad i to moram kupiti, ali neću više stakleni jer očito ne znam s njim, radije bih onaj ubodni koji ima gore digitalni display... zna li netko gdje to mogu kupiti i koja je cijena?? U biti, najradije bih kupila neki polovni da sad ne potrošim pola ušteđevine na pripreme za sapun... koji tko zna kako će mi opet ispasti... ima li netko koji viška možda pa da hoće prodati??
sunce- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 20:42   #357
... i da, ja sam koristila vodu iz pipe... eto još jednog mogućeg razloga neuspjelog sapuna... a baš sam se veselila da ću se konačno svojim vlastitim sapunom
sunce- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 20:54   #358
Quote:
Bunny Slippers kaže: Pogledaj post
Prvo, suncokretovo ulje je iznimno nezasićena masnoća i vrlo sporo saponificira. Nezasićene masnoće je u izradi sapuna potrebno kombinirati sa zasićenima (svinjska mast nesoljena, shea maslac, kakao maslac....).

Drugo, receptura za sapun od 250g suncokretovog ulja (optimalna receptura) bi bila sljedeća:
250g suncokretovog ulja
33,95 grama NaOH
82,5 g DESTILIRANE vode (obavezno mora biti destilirana, ne ova iz pipe jer sadrži klor)

Popust obično iznosi oko 3-15% od količine lužine. 3% bi bilo oko 1,02, dakle, 32,93 grama NaOH u konačnici. Što se popusta tiće, meni je bolje ostaviti tjedan dana sapun duže na sušenju. Isti mi je učinak, a dobijem čvrsti i kompaktan sapun.
U prvu recepturu se može dodati i vrlo malo glicerola.

Preporučam ti da za sapune koristiš repičino ulje (ista ti ej cijena u Muleru ko i suncokretovog) i da si nađeš dobar izvor nesoljene svinjske masti. Svinjska mast nije bauk i vrlo je dobra za sapune i njegu kože. Probaj kombinirati i sa maslinovim i ricinusovim uljem (od njega će biti pjenušav sapun, a super vlaži kožu). I još nije skupo!

Moja preporuka za recepturu ti je: 60% masti, 20%repice i 20%ricinusa. I ne trebaš miješat satima... Dovoljno je 15tak minuta lagano pjenjačom.
Eh, zaboravih skoro, temperatura OBAVEZNO mora biti 35-37 stupnjeva. Meni se pokazala kao najidealnija

Bunny Slippers, sve mi je jasno, samo ne od kud ti 33,95 g NaOH (koji kalkulator ti koristiš za to?... ili je to već na temelju iskustva?). Ja sam koristila SoapCalc i nikako ne mogu doći na tih 33,95 g NaOH.
sunce- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 21:20   #359
Quote:
sunce- kaže: Pogledaj post
I moram paziti na temperaturu (kao za inat sam u subotu razbila i termometar, skroz novi naravno). Sad i to moram kupiti, ali neću više stakleni jer očito ne znam s njim, radije bih onaj ubodni koji ima gore digitalni display... zna li netko gdje to mogu kupiti i koja je cijena?? U biti, najradije bih kupila neki polovni da sad ne potrošim pola ušteđevine na pripreme za sapun... koji tko zna kako će mi opet ispasti... ima li netko koji viška možda pa da hoće prodati??
imaš na njuškalu za 45-70kn, kako tko prodaje. a u nanotehu imaš za 115kn taj ubodni! inače, imaš i u chipoteci!

btw, ja da se pohvalim..konačno sam se odvažila na ovaj postupak, i nadam se da je uspjelo, sve je bilo kako je opisano na internetu, temeratura, trag, dodavanje, konzistencija, ulijevanje.. budemo sutra vidjeli
zaraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 21:29   #360
zaraaa...držim palčeve
ajajajaja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:48.