Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2014., 07:07   #101
Hvala lili u potpunosti se slažem s tobom....
Zapošljavam se kod drugog poslodavca, ali ne razmišljam na način kao ti bitchy...osoba koja je početnik se i informira i zato pitam....
pitala sam ovjde jer je ovo forum ako netko zna da odgovori, ista stvar si ti bila kada si pitala svoj knjigovođu koji ima iskustva....a za ono šta ne zna isto se informira i šta je loše u tome da sam to pitala ovdje na forumu...gdje se javljaju ljudi isto sa iskustvom...
sova003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 20:37   #102
jedna firma, doo, se registrirala sa sjedistem na mojoj adresi, bez mog znanja.
kome prijaviti nepravilnost? poslala sam dopis vlasniku firme koji je ujedno i direktor, ali bez uspjeha
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 20:47   #103
Traži da ti plate najam prostora.
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 20:56   #104
Ali oni tu ne postoje fizicki, niti su ikad bili. A ne zele promijeniti adresu, oglusuju se na moje dopise. Sigurno postoji neka sluzba gdje bih mogla prijaviti, jer na lijep nacin ocito ne ide
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 21:08   #105
Prijavi ga referentu u poreznoj.
Bez ugovora o najmu ne može krenuti s poslovanjem.
City is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 21:11   #106
Otvaranje DOO-a Pitanja i Odgovori

Hvala, dobit ce prvo pismenu obavijest da ga namjeravam prijaviti, a onda slijedi i sama prijava
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 21:14   #107
Quote:
sova003 kaže: Pogledaj post
Hvala lili u potpunosti se slažem s tobom....
Zapošljavam se kod drugog poslodavca, ali ne razmišljam na način kao ti bitchy...osoba koja je početnik se i informira i zato pitam....
pitala sam ovjde jer je ovo forum ako netko zna da odgovori, ista stvar si ti bila kada si pitala svoj knjigovođu koji ima iskustva....a za ono šta ne zna isto se informira i šta je loše u tome da sam to pitala ovdje na forumu...gdje se javljaju ljudi isto sa iskustvom...
Samo ti pitaj, kako netko od nas ima vremena odgovorit ce ti sa zadovoljstvom.... Nije bitno dali su pocetnicka pitanja ili komplicirana..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 23:26   #108
Quote:
Cvrčak i Mrav kaže: Pogledaj post
jedna firma, doo, se registrirala sa sjedistem na mojoj adresi, bez mog znanja.
kome prijaviti nepravilnost? poslala sam dopis vlasniku firme koji je ujedno i direktor, ali bez uspjeha
Kad je firma otvarana ili je osnivač morao imati osobnu s tom adresom pa je tamo prijavio sjedište, ili je imao ugovor o najmu gdje je bila navedena ta adresa a nitko nije provjeravao...ali osnivač daje izjavu pod materijalnom i krivičnom odgovornošću da su podaci istiniti.

Ja bih krenula od trgovačkog suda, budući oni moraju imati sam osnivački akt i tko je vodio postupak upisa (javni bilježnik ili hitro.hr), a mogu i provjeriti dali je prilikom samog upisa došlo do pogreške.

Svakako ponijeti sa sobom osobnu iskaznicu i dokaz o vlasništvu nekretnine, pa neka ga oni gone po službenoj dužnosti.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 09:39   #109
Osnivanje doo, dva direktora, minimalna plaća

Pozdrav,
ja i prijatelj osnivamo firmu, bavili bi se razvojem softvera. Već smo našli nekoliko poslova koje ćemo raditi preko firme, sutra uzimamo poslovni prostor, neke pravne stvari smo već rješili, samo imamo nedoumicu u vezi plaće.

Odlučili smo da ćemo obojica biti direktori (zbog pravnih stvari, neovisno djelovanje u slučaju da jedan od nas nije prisutan u trenutku, ako moze bez komentara zašto 2 i slično ). Zanima nas koja je prema zakonu minimalna plaća za direktora.

Hvala lijepo unaprijed
RAMONES is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 10:20   #110
Quote:
RAMONES kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
ja i prijatelj osnivamo firmu, bavili bi se razvojem softvera. Već smo našli nekoliko poslova koje ćemo raditi preko firme, sutra uzimamo poslovni prostor, neke pravne stvari smo već rješili, samo imamo nedoumicu u vezi plaće.

Odlučili smo da ćemo obojica biti direktori (zbog pravnih stvari, neovisno djelovanje u slučaju da jedan od nas nije prisutan u trenutku, ako moze bez komentara zašto 2 i slično ). Zanima nas koja je prema zakonu minimalna plaća za direktora.
Hvala lijepo unaprijed
vidim da vas zanima minimalna plaća, pretpostavljam radi davanja državi, jel da? .......ako je to pa budite vi obojica direktori, ali se ne trebate prijaviti kao direktori, nego jedan bude npr.vozač, a drugi tajnica hehee
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 10:55   #111
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
vidim da vas zanima minimalna plaća, pretpostavljam radi davanja državi, jel da? .......ako je to pa budite vi obojica direktori, ali se ne trebate prijaviti kao direktori, nego jedan bude npr.vozač, a drugi tajnica hehee
Pa mi baš da budemo direktori da možemo zastupati firmu i donositi sve važne odluke. Zaboravio sam dodati da obojica imamo diplomu magistra (prema bolonji), negdje sam čitao da se i to uzima kao faktor u određivanju minimalca.
Obojica imamo vanjski izvor prihoda, tako da nam u ovom trenutku primanje od naše firme nije od presudnog značaja, nego minimaliziranje troškova.
RAMONES is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 19:56   #112
Quote:
RAMONES kaže: Pogledaj post
Pa mi baš da budemo direktori da možemo zastupati firmu i donositi sve važne odluke. Zaboravio sam dodati da obojica imamo diplomu magistra (prema bolonji), negdje sam čitao da se i to uzima kao faktor u određivanju minimalca.
Obojica imamo vanjski izvor prihoda, tako da nam u ovom trenutku primanje od naše firme nije od presudnog značaja, nego minimaliziranje troškova.
Miješaš dvije stvari - direktori možete biti oba, i to se upisuje u sudski registar, te je to funkcija (pravo zastupanja, potpisivanja i sl.), ako niste nigdje drugdje osigurani onda bi bilo dobro da obojica sa svojom firmom potpišete Ugovor o radu na temelju kojeg ćete dobivati plaću i u tom Ugovoru možete navesti što ćete raditi u firmi, npr. voditelj poslovanja i administrator (bez obzira što imate funkciju direktora) i možete se prijaviti temeljem RADNOG ODNOSA na minimalac za puno radno vrijeme koji iznosi 3017,61 kn bruto trenutno.

To znači da će vam trebati cca 7.000 kn mjesečno za isplatiti neto plaće i sva davanja državi, od čega ćete dobiti na svoje račune kao plaću cca 4.800 kn (2.400 svaki), a razlika do 7.000 kn ide državi.

To je okvirno za dvojicu bez uzdržavanih članova u Zagrebu.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 11:18   #113
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Miješaš dvije stvari - direktori možete biti oba, i to se upisuje u sudski registar, te je to funkcija (pravo zastupanja, potpisivanja i sl.), ako niste nigdje drugdje osigurani onda bi bilo dobro da obojica sa svojom firmom potpišete Ugovor o radu na temelju kojeg ćete dobivati plaću i u tom Ugovoru možete navesti što ćete raditi u firmi, npr. voditelj poslovanja i administrator (bez obzira što imate funkciju direktora) i možete se prijaviti temeljem RADNOG ODNOSA na minimalac za puno radno vrijeme koji iznosi 3017,61 kn bruto trenutno.

To znači da će vam trebati cca 7.000 kn mjesečno za isplatiti neto plaće i sva davanja državi, od čega ćete dobiti na svoje račune kao plaću cca 4.800 kn (2.400 svaki), a razlika do 7.000 kn ide državi.

To je okvirno za dvojicu bez uzdržavanih članova u Zagrebu.
Zahvaljujem na odgovoru. Koliko smo saznali, želimo se prijaviti na nepuno radno vrijeme (minimalno moguće), kako smo vidili u zakonu to je 1 sat tjedno. Kako onda ide sa reguliranjem plaće.
RAMONES is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 20:12   #114
Odamh po osnivanju tvrtke, a prije upisa u registra tvrtki kod porezne uprave morate naći računovođu pa predlažem da ga odmah nađete i on će vam odgovoriti na sva pitanja kojih vjerujem imate dosta.
miho70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 23:20   #115
Quote:
RAMONES kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru. Koliko smo saznali, želimo se prijaviti na nepuno radno vrijeme (minimalno moguće), kako smo vidili u zakonu to je 1 sat tjedno. Kako onda ide sa reguliranjem plaće.
Ispravak, minimalno je 1 sat DNEVNO, 5 sati tjedno.

Bruto 400 kn ide prijava minimalno, ukupni trošak cca 480 kn mjesečno,neto dobijete na tekući 320 kn, a razlika do 480 kn državi.

Ovo je za jednoga, znači sve pomnoži puta 2 ako ste dvojica.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 13:40   #116
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
gle, meni knjigovođa naplaćuje 650 kn mjesečno s pdv-om
znaci, svaki mjesec mi pripremi papire za isplatu place i doprinosa, posalje mi mailom stanje zaliha, posalje i knjigu popisa (to je ona debela knjiga u koju pisem promet na dnevnoj bazi)

To je nesto sto je obvezno iz mjeseca u mjesec jer je to nesto sto se ne mijenja. No, ako trebam bilo sto, nazovem ju i pitam i ona mi veli.

Kad bih sutra otvarala ducan ili bih prosirivala biznis ili bilo sto, nju bih prvu nazvala i pitala

1. sto mi je potrebno od papira?
2. kog trebam zvat za ovo?
3. kakve dozvole trebam imat?

i hrpu drugih pitanja, ovisno o cem se radi.

Kad sam otvarala firmu zapravo sam htjela otvoriti obrt. Isla sam na savjetovanje u jedan servis. Zena je dala pola krivih informacija i nakon razgovora s njom mi je doslo da sjednem i placem.

Preko frendice sam dosla do sadasnje knjigovode i zena je potrosila doslovce minimalno 4 sata objasnjavajuci mi i savjetujuci me sto je najbolje. I da, nije to naplatila!

Zbog nje nisam otvorila obrt vec firmu.. jer kad smo sve stavili na papir vidjeli smo da je isplativije.. i bolje za mene..
Koji god problem da se desi, ona je tu. Velim, rijetko je to ustvari jer mi posao ide ko po spagi ali kakva god da se promjena desi, ona mi javi.

Primjerice, da se sutra donese zakon u kojem pise nesto sto se tice mog posla, ona bi me odmah nazvata i obavijestila jer su to stvari o kojima ja ne vodim brigu.

Ljudi sa iskustvom su dobro rekli kad kazu da je "knjigovoda zlata vrijedan"...
super... možeš ju i meni preporučiti?
naime i ja otvaram firmu (d.o.o.) a djelatnost bi bila pizzeria. pa me zanima dali ja mogu iznajmiti stan, pošto bi bila samo dostava. pa da od tamo obavljam svoju djelatnost. pošto stan ima MTU i MSU?
i koja bi bila procedura... hvala
Brletina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 14:18   #117
Vjerojatno ima negdje odgovor na moje pitanje, ali nemam vremena tražiti, pa bi bila zahvalna na informaciji.
Da li se troškovi osnivanja doo-a poput troškova javnog bilježnika, upisa u sud.reg, sudske pristojbe mogu knjižiti u troškove te nove firme.
Ti troškovi su plaćeni 1 dan prije osnivanja.
Hvala puno.
she is is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 14:22   #118
Mogu. Search foruma slj put
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 14:24   #119
Quote:
technorocker1 kaže: Pogledaj post
Mogu. Search foruma slj put
Hvala puno.
she is is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 12:47   #120
Hello!
Novi poduzetnik wannabe stupa na scenu !
Nakon godinu ipo kombiniranja, želja bez povlačenja poteza, slaganja svega, jutros je krenulo!
Otvaramo d.o.o. - dva osnivača, i oboje ćemo zastupati društvo samostalo i pojedinačno.

Prvi korak
Posjeta šalteru hitro.hr-a.... Ful simpatična teta.... Provjerila postoji li ime koje želimo i rekla da možemo odmah kod javnog bilježnika, ali da ona ne može garantirati da će se ime potvrditi. Kako nam par dana ne igra u cijeloj priči odlučili smo ipak rezervirati ime.
10,00 kn - uplatnicom na šalteru u FINA-i.
Rješenje mogu dobiti najranije sutra ujutro, a najkasnije u ponedjeljak tijekom dana.
Ostavila svoj broj moba i mail i čekam.

Drugi korak
Za slučaj da se rješenje o imenu otegne do ponedjeljka da ne sjedimo besposleno, otišli odmah do javnog bilježnika.
Iako nemamo rješenje o imenu, a valjda da se i ne odlučimo za kog drugog bilježnika u međuvremenu, primila nas je da napravi pripremu.
Prošli smo zajedno kroz sve djelatnosti (ja sam štreberski imala kod sebe cijeli NKD isprintan ), razgovarali malo što je potrebno što nije.... i u biti smo popisali podosta toga srodnog onome čime ćemo se baviti, ali i još par stvari za svaki slučaj.....
Rekla je da će pripremiti Društveni ugovor i da joj se javimo čim imamo rješenje o imenu da dogovorimo sastanak.

Eto... it's rolling
__________________
Sve dobro svakome, ništa lošeg nikome............

Zadnje uređivanje Bad Robot : 15.10.2014. at 12:48. Reason: .
Bad Robot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:45.