Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2015., 23:53   #241
Quote:
gargash kaže: Pogledaj post
U Srbiji od 23 000 nacionalno izjašnjenih kao Muslimani na popisu 2011.god. 12500 je u Raškoj,oni su realno isto što i Bošnjaci(osim maternjeg jezika-svi su naveli srpski)Ostalih 10 500 van Raške su svi odreda Romi islamske vere.Ono malo ljudi islamske vere van Raške koji nisu Romi svi odreda su izjašnjeni kao Bošnjaci,takvih je oko 2500.Dakle,po popisu ima 145 000 Bošnjaka od kojih su 142 500 u Raškoj i 2500 u ostatku Srbije i njima mozeš dodati ovih 12 500 muslimana bliskih Bošnjacima.To mozeš zajedno brojati.to je 157 500.Ostalo ne,ostalo su Romi kojih još ima svakojako izjašnjenih.
u pravu si gargash 100%
UŠTIPAK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 13:17   #242
Djes ba Drina,Dalian,Hunan i jos par nikova.Kakva je demograf.situacija u Luxemburgu.Jesu li se Bosnj.asimilirali u Arape ili Turke ili obratno ?
Sta ima na forumu ? Osim plakanja,kukanja,leleka o Hrv.dominaciji u ZDK gde kako ste kionstatovali da su u "tragovima".1/2 vlasti drze.
Esad Dzudzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 13:57   #243
Quote:
Esad Dzudzo kaže: Pogledaj post
Djes ba Drina,Dalian,Hunan i jos par nikova.Kakva je demograf.situacija u Luxemburgu.Jesu li se Bosnj.asimilirali u Arape ili Turke ili obratno ?
Sta ima na forumu ? Osim plakanja,kukanja,leleka o Hrv.dominaciji u ZDK gde kako ste kionstatovali da su u "tragovima".1/2 vlasti drze.
Stari ti si potpuno puko citajuci ove bulevar press gluposti.
Da neko kojim slucajem nekim dominira ne bih imali ove svakodnevne blokade politickoga sistema. Situacija je samo odraz crta povucenih u ratu gdje se tacno zna ko sta kontrolise i gdje mu je mjesto i to se svakodnevno vidi ogleda u zivotu.
Izuzetak su tu naravno: Drvar, Jajce, Odzak, Kozarac, Janja i par dr. manjih naselja koji su simboli ustrajanog i mukotrpnoga povratka i kamo srece da je vise i slicnih primjera i gdje stanovnistvo poprima svoj prijeratni etnicki omjer. Sveukupno ova situacija crpi i trosi sva tri nacionalna korpusa, s malom primjedbom da kod Bosnajka ne postoji demografsko prelivanje u tzv. matice jer ona jednostavno ne postoji.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 14:08   #244
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Dijeliš Mostar, a pola Travnika, Uskoplja, Fojnice, Jablanice i sličnog ne bi?
http://i43.tinypic.com/2h49k3k.jpg
Gledaj ovu bošnjinu kartu

Opet si zaboravio ove polovice

Kaj Grahovo i Drvar idu Srbima?
Po kojoj logici?
Vraćaš onda Pelagićevo Hrvatima ?

Manje od 23 %?
Dakle, fali pola SBŽa i pola HNŽa ?
Velikodušan si ti Herc.
Pogotovo s tuđim.

To ti je još jedan posto.
Na oko 30% smo...

Koji Srbi u fBiH?
Ona se dijeli na 2 dijela.
Ili misliš da se i RS treba dijeliti ?
Što se tiče preostalog, tu imaš 30ak posto koje pripadaju Hrvatima. Možda bi mogao oko 5% izdvojiti u gornjem Povrbasju i Poneretlju koje kontroliraju Muslimani, ali realno to su nac. parkovi i enklave.

Pusti, kako je krenulo i koliko su pohlepni, još će oni kretat u inicijativu za mijenjanje granica RSa u kojem će izgubit i ambicije prema DGGu (hr. nac. parkovima), a i pustim selima Posavine i graničnim selima...
Mogli bi popušiti i Šipovo (starohrvatsku župu Plivu ), Trebinje (starohrvatsku Travunju i još pokoje selo u zaleđu Dubrovnika) i ostala mjesta koja su im polupusta.

Stari ti si potpuno puko u svojim vizijama buduce BiH.
Ove tvoje planove ne bih ni merhametli Alija & Co. ili Fikret (u narodu poznat kao Todor) 1993 odobrio. S danjasnjim omjerom resursa i iskustvima iz proslosti cisto sumljam u bilo kakve ustupke od strane bosnjackoga korpusa. Ovo stanje mrtvila ce dugo potrajati.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 15:27   #245
Quote:
egej kaže: Pogledaj post
Stari ti si potpuno puko u svojim vizijama buduce BiH.
Ove tvoje planove ne bih ni merhametli Alija & Co. ili Fikret (u narodu poznat kao Todor) 1993 odobrio. S danjasnjim omjerom resursa i iskustvima iz proslosti cisto sumljam u bilo kakve ustupke od strane bosnjackoga korpusa. Ovo stanje mrtvila ce dugo potrajati.
A gle, mrtvilo obično ne odgovara najslabijima.
A takvi ste na ovim prostorima vi...
Mislim, može vaše vodstvo pričati (kao i Milošević) da narod treba jesti travu u svrhu visokih nac. ideala. Prije ili kasnije će se dogoditi slom.
On je neizbježan.
Quote:
egej kaže: Pogledaj post
Nije vazno koliko je on vremena proveo u BiH. Njegova vizija je samo manje vise odraz svakodnevne utopije desnicara ili ultra nacionalista na ovome forumu. Njegovi komentari, nacin pisanja i neskrivene zelje o BiH jasno govore kojoj se opciji priklonio.
Oduzmi Wikicehi hrvatsku verziju Wikipedije i on gubi svaku pozadinu za svoje teze. Samo toliko o ugledu onoga sto se pise!
A po čemu sam ja desničar?
Da li možda glasam za desne stranke?
U RH takve imaju par promila glasova. A i zalažu se za Hrvatsku do Drine.
Malo je smiješno kad me za nacionalizam optužuju ljudi koji zagovaraju totalnu dominaciju jednog naroda u etnički heterogenoj državi. Ili barem u jednoj njenoj polovici.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 15:39   #246
Quote:
egej kaže: Pogledaj post
Nije vazno koliko je on vremena proveo u BiH. Njegova vizija je samo manje vise odraz svakodnevne utopije desnicara ili ultra nacionalista na ovome forumu. Njegovi komentari, nacin pisanja i neskrivene zelje o BiH jasno govore kojoj se opciji priklonio.
Oduzmi Wikicehi hrvatsku verziju Wikipedije i on gubi svaku pozadinu za svoje teze. Samo toliko o ugledu onoga sto se pise!
Nije valjda da se "lozite" na ove kojekakve provokatore?!
Pa jedino mjesto koje im je preostalo da dijele Bosnu u Hercegovinu je - internet. Vec sam govorio, najtezi dani su vec podaleko iza nas. Svake godine imamo veci i veci procenat patriotskog stanovnistva, a ovih drugih je manje iz mjeseca u mjesec.
I ono sto je najvaznije, centralni dijelovi drzave, tamo gdje je najveca snaga, su i "najpatriotskiji". To je kao magnet, ne pusta ni one najudaljenije dijelove.

Jos sada kad EU pocne Srbiju uslovljavati odnosom prema Bosni i Hercegovini, pa to ce biti milina gledati i slusati. Garantujem za par godina NAJMANJE 75 posto stanovnistva koje ce biti ZA Bosnu i Hercegovinu. Zivi bili pa vidjeli. Ovi internet ultranacionalisti mi iz dana u dan izgledaju sve smjesniji.

Za Bosnu i Hercegvinu vise nema zime, treba se okrenuti rjesavanju unutarnjih pitanja a ne trositi bez veze vrijeme na ove ostatke 90-tih koji ce sami od sebe nestati.
plotice10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 15:52   #247
zato su se ovdje našli javljat bošnjaci koji samo tupe o ekstremnom nacionalizmu,islamu,arapima,turcima i pričaju (istinu) kako bošnjacima nepostoji matična država.a oni svi u dijaspori,očito je njima cijeli svijet matica.kad su neki u bostonu,luksemburgu,šveCkoj,belgiji itd.

svaki od njih tupi o BiH a nijedan da dođe živjeti ovdje.ovaj drina će se prije raznit bombom u siriji nego doći živjeti u BiH.iako realno nema muda ni za jedno ni za drugo

pozz ljudi
Falanga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 15:54   #248
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
Srbi i teorija krvi i tla, nikako da se odmaknu od toga. kakvim bi ti nazvao kanton koji ima 5 od 8 HDZ-ovih ministara i pritom dva najvaznija ministarstva, ona policije i obrazovanja? slovackim?
Ko da je to najvazniji kriterijum ?
Ko da je to i neka trajna kategorija ko zna kako ce biti na sledecim izborima ili u nekim drugim vladama.
Kako bi nazvao kanton u kome 65%+ su Bosnjaci ?
Kako bi nazvao entitet u kome su 70%+ stanovnika Bosnjaci ? Ili drzavu gde su Bosnjaci vecina. Logikom dominacije vama ne ide nista tamo. Ne treba se zanositi.


Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
.....
Ti samo talapas. I stalno iste price.

Lepo sam naveo svaki znacajniji kriterijum i ni po jednom niste ni blizu 25% a ne 30%. Bilo da je vecina u opstini, vecina rodjenih, znacajan udeo, vecina u kantonu + ovi gore kriterijumi. Bez skoro ikakvih odbitaka pa cak i tada niste ni blizu.

Tvoj kriterijum je sledeci... svaki kanton i opstina gde ste u vecini on je 100% vas. A onda od ostalog uzimas teritorije gde su Hrvati vecina, ili su bili vecina ili ti je iz nekog razloga zgodno da ubacis taj deo kao hrvatski.


Hrvatska naselja su i '91 zauzimala povrsinu od 15/16% teritorije Bih. Tako da ni u snu ne moze se govoriti o nekakvih 25 ili 30% teritorije Bih. Ni onda ni danas.

Uostalom solidan deo vasih opstina su obicne enklave sa znacajnim procentom Bosnjaka a neke su i vec sada vecinski njihove. Trendovi su nepovoljniji za Vas u tim sredinama (iako su generalno nepovoljni za sve u BiH, svi u teskoj banani... osim mozda par vecih gradova i prigradskih sredina) tako da bez nekog dogovora nemate cemu da se nadate.

Mene ne zanima puno sta ce biti sa Fbih i kako cete se raskusurati. Samo sam realan.

Sve preko 15/16% treba da gledate kao uspeh a vise od 20% BiH ni u ludilu ne biste dobili.

Cak i u ratu kad su bili pregovori govorilo se da Srbima ide 49%, Muslimanima 33.5% a Hrvatima 17.5%.

http://sorryserbia.com/2012/stoltenberg-english/

138-142 i 394 strane/pasusi ovde.


Sto se tice trendova. Vi nista niste dobili posle rata, osim nesto veceg udela u Mostaru (ali niste nijedno naselje preuzeli).

Sa druge strane. Srbi su se vratili u D,G,G i sada su vecina. A Muslimani su uzeli vecinu u Jajcu, Busovaci i NT. Opstine koje mozete demografski dobiti u narednih 20/30g su koje ? Glamoc (ako se ne odsele Hrvati, sto je pod znakom pitanja opet... a i druga dva naroda nisu bez sanse... Bosnjaci imaju slican broj rodjenih, a Srbi nesto manje ali vecu sansu za neki povratak... a ta dva naroda imaju manje sanse za odseljavanje od Hrvata?... sta jos mozete dobiti ? Nista... a izgubiti ? Pa Zepce, Kiseljak, Vitez... a mozda cak i Odzak ili Stolac... sto sad nije izgledno ali nije ni toliko nemoguce... a mozda i vise...

Osim toga Srbi i Bosnjaci dominiraju u svojim entitetima... a vi ste najvise nezadovoljni svojim polozajem... znaci niste u mogucnosti da trazite previse... vec da prihvatite nesto nepovoljnija resenja... ili u najboljem slucaju za vas da pozivate na neka realna resenja.

Trenutno je tako, mozda se sve okrene u vasu korist nekad... ali trenutno ste u najgorem polozaju.
__________________
Куд год да кренем теби се враћам поново, ко да ми отме из моје душе.....
Herc_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 16:00   #249
Quote:
plotice10 kaže: Pogledaj post
Nije valjda da se "lozite" na ove kojekakve provokatore?!
Pa jedino mjesto koje im je preostalo da dijele Bosnu u Hercegovinu je - internet. Vec sam govorio, najtezi dani su vec podaleko iza nas. Svake godine imamo veci i veci procenat patriotskog stanovnistva, a ovih drugih je manje iz mjeseca u mjesec.
I ono sto je najvaznije, centralni dijelovi drzave, tamo gdje je najveca snaga, su i "najpatriotskiji". To je kao magnet, ne pusta ni one najudaljenije dijelove.

Jos sada kad EU pocne Srbiju uslovljavati odnosom prema Bosni i Hercegovini, pa to ce biti milina gledati i slusati. Garantujem za par godina NAJMANJE 75 posto stanovnistva koje ce biti ZA Bosnu i Hercegovinu. Zivi bili pa vidjeli. Ovi internet ultranacionalisti mi iz dana u dan izgledaju sve smjesniji.

Za Bosnu i Hercegvinu vise nema zime, treba se okrenuti rjesavanju unutarnjih pitanja a ne trositi bez veze vrijeme na ove ostatke 90-tih koji ce sami od sebe nestati.
da čim vidim "varta" zastavu odmah mi toplo oko srca

i slažem se sve više patriota srpske,hercegbosne i bošnjakistana
dok će sarajevo postati država Bosanaca (kojima je nazadno i zatucano se izjašnjavati bošnjacima.a i nečudi me kad žive pokraj sandžaklija i podrinjaca hahaha)

al briga tebe tebi je lijepo u dijaspori
Falanga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 16:09   #250
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
A gle, mrtvilo obično ne odgovara najslabijima.
A takvi ste na ovim prostorima vi...
Mislim, može vaše vodstvo pričati (kao i Milošević) da narod treba jesti travu u svrhu visokih nac. ideala. Prije ili kasnije će se dogoditi slom.
On je neizbježan.

A po čemu sam ja desničar?
Da li možda glasam za desne stranke?
U RH takve imaju par promila glasova. A i zalažu se za Hrvatsku do Drine.
Malo je smiješno kad me za nacionalizam optužuju ljudi koji zagovaraju totalnu dominaciju jednog naroda u etnički heterogenoj državi. Ili barem u jednoj njenoj polovici.
Ovdje se jos uvijek pita na maslacu pece a nase djulbastije su mi jos uvijek ukusnije od Mac-hamburgera.
Malo prelistaj literaturu o industrijskoj proizvodnji u BiH, gdje su najveca ulaganja i povecanja proizvodnje prije nego li pucas naprazno.
A sto se tice direktne optuzbe upucene tebi, pa desniji si i od Bobana iz 1993 god. A ja licno ne zagovaram nikakve homogenizacije, vec samo tracak onoga sto je ova zemlja bila prije nesretnoga rata.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 16:32   #251
Quote:
Falanga kaže: Pogledaj post
dijasporo silna bošnjačka
hahaha

Iako je npr. Konzum zadnjih godina razvio svoj lanac trgovina u BiH, konkretni podatci daju drugo sliku:

01.-12. 2014 STATISTIKA ROBNE RAZMJENE SA INOSTRANSTVOM

"U istom posmatranom periodu najveći rast uvoza zabilježen je kod uvoza robe iz Italije u iznosu od 11,6 %, Srbije 9,7 %, Njemačke 7,8 % i Slovenije 1,2 %, dok je došlo do pada uvoza iz Hrvatske u iznosu od 5,4 %."

Izvor: Agencija za statistiku BiH
http://www.bhas.ba/index.php?option=...id=102&lang=ba


Bihać, fina vijest iz najveće BiH mljekare:
"Proširićemo kapacitete za 100 posto, na nekih 100 miliona litara prerade mlijeka na godišnjem nivou, što će nas staviti u red respektabilnih mljekara u regionu."
http://www.oslobodjenje.ba/ekonomija...-vjeruje-u-bih
http://www.mojusk.ba/usk/8238/8238/

Zadnje uređivanje egej : 26.05.2015. at 16:44.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 16:56   #252
Bihać rođeni

2000. 783
2001. 788
2002. 632
2003. 664
2004. 569
2005. 606
2006. 588
2007. 586
2008. 650
2009. 593
2010. ???
2011. 524
2012. 522
2013. 482
2014. 494

Bihać ima danas stopu nataliteta ispod 10 promila
sam grad ima negativan pp i također ispod 10 promila
veći je grad od Prijedora a danas je po rođenima u rangu grada Prijedora,malo iznad

po popisu navodno oko 61k i grad 43k haha svašta

hrvati u Mostaru danas imaju više rođenih nego cijela općina Bihać.vjerojatno i u samom gradu se rodi više hrvata nego u gradu Bihaću djece

po meni realno je da danas Bihać je pao na oko 55-56k i sam grad 38-40k

iako evo vidimo gospodarski dobo stoje,pa je pitanje zbog čega takav pad stanovništva i rođenih
Falanga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 16:57   #253
Quote:
Falanga kaže: Pogledaj post
zato su se ovdje našli javljat bošnjaci koji samo tupe o ekstremnom nacionalizmu,islamu,arapima,turcima i pričaju (istinu) kako bošnjacima nepostoji matična država.a oni svi u dijaspori,očito je njima cijeli svijet matica.kad su neki u bostonu,luksemburgu,šveCkoj,belgiji itd.
svaki od njih tupi o BiH a nijedan da dođe živjeti ovdje.ovaj drina će se prije raznit bombom u siriji nego doći živjeti u BiH.iako realno nema muda ni za jedno ni za drugo
pozz ljudi

A gle, ljudi u nekim svojim svjetovima, kaj im reć ?
@Herz, imaš krive kriterije.
Hrvatska naselja su 91 zauzimala oko 20% površine BiH, čemu ovo laganje?
U ratu je Hrvatski dio varirao od 27 (vance-owenov plan) do 18 % (owen-stoltenbergov plan). Oven je kasnije maknut kao pregovarač zbog svojih, izrazito prosrpskih, stavova.
Što se trendova tiče, Kupres, Stolac, Jajce, Novi Travnik, Vitez (gradovi prvenstveno)... ?
Srbi će vjerojatno do sljedećeg popisa izgubiti većinu i u Grahovu i u Glamoču.
Što se brineš za nas?
S čim muslimani dominiraju?
Ajd reci to u zap. Hercegovini
Quote:
egej kaže: Pogledaj post
Ovdje se jos uvijek pita na maslacu pece a nase djulbastije su mi jos uvijek ukusnije od Mac-hamburgera.
Malo prelistaj literaturu o industrijskoj proizvodnji u BiH, gdje su najveca ulaganja i povecanja proizvodnje prije nego li pucas naprazno.
A sto se tice direktne optuzbe upucene tebi, pa desniji si i od Bobana iz 1993 god. A ja licno ne zagovaram nikakve homogenizacije, vec samo tracak onoga sto je ova zemlja bila prije nesretnoga rata.
To govori o tebi (mišljenje da sam ja desniji od Bobana iz 93) nego o meni.
Rekao sam ti da ni po jednom parametru nisam nacionalist.
S druge strane, ti jesi.
Po tim istim parametrima.
Od ove trave koje se peče namaslacu i koja je ukusnija od Mc Donaldsa (osobno ne volim Mc Donalds, ali samo da ti ilustriram tvoj argument) pa nadalje.
Tračak onog što je bilo prije?
Aorist je vrijeme prošlo svršeno, a u prošlosti se ne da živjeti.
Ind. proizvodnja?
Čovječe, vi se hvalite sa šivanjem, "industrijom" koju i Kina seli u Afriku...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 18:04   #254
[QUOTE=Wikiceha;54334577]
@Herz, imaš krive kriterije.
Hrvatska naselja su 91 zauzimala oko 20% površine BiH, čemu ovo laganje?
U ratu je Hrvatski dio varirao od 27 (vance-owenov plan) do 18 % (owen-stoltenbergov plan). Oven je kasnije maknut kao pregovarač zbog svojih, izrazito prosrpskih, stavova.
Što se trendova tiče, Kupres, Stolac, Jajce, Novi Travnik, Vitez (gradovi prvenstveno)... ?
Srbi će vjerojatno do sljedećeg popisa izgubiti većinu i u Grahovu i u Glamoču.
Što se brineš za nas?
S čim muslimani dominiraju?
Ajd reci to u zap. Hercegovini

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=809

Mrzi me ponovo da racunam jer je ovo stara verzija karte (par izmena je napravljeno ali je sve u sustini isto)

Znaci vecina po naseljima

Srbi
53.28% (53-54%)
Bosnjaci/Muslimani
27.15% (27-28%)
Hrvati
17.64% (17-18%)

Daleko od 20%.

A ne moze se ni "navuci" cak ni 0.2% u odnosu na ove brojke. Ali ajde nek bude +- 0.5%.

Cak je i onaj Mrduljas sto je radio neki rad o etnickim prostirima u BiH (ima rad na netu, moze se izguglati) govorio o 19.44% BiH (a Hrvat je i bio je dosta pristrasan imao sam vise postova gde sam pokazao gde je sve gresio... ).


Sto se tice WO plana. Pitanje je da li su uopste Hr i bili vecina u Travnickoj provinciji mrzi me da racunam... u svakom slucaju sa prilivom izbeglica nisu bili, a vremenski bi svakako izgubili vecinu. A plan je svakako bio nerealan i pro hrvatski.

Tako da rezimiram.


25/30% BiH je cist mit. Da je i 20-tak treba biti sasvim zadovoljni. A ni sa 15/16% ne treba biti potpuno razocaran. Nekako je 17.5% zlatna sredina.
__________________
Куд год да кренем теби се враћам поново, ко да ми отме из моје душе.....
Herc_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 18:10   #255
Quote:
Falanga kaže: Pogledaj post
Bihać rođeni

2000. 783
2001. 788
2002. 632
2003. 664
2004. 569
2005. 606
2006. 588
2007. 586
2008. 650
2009. 593
2010. ???
2011. 524
2012. 522
2013. 482
2014. 494

Bihać ima danas stopu nataliteta ispod 10 promila
sam grad ima negativan pp i također ispod 10 promila
veći je grad od Prijedora a danas je po rođenima u rangu grada Prijedora,malo iznad

po popisu navodno oko 61k i grad 43k haha svašta

hrvati u Mostaru danas imaju više rođenih nego cijela općina Bihać.vjerojatno i u samom gradu se rodi više hrvata nego u gradu Bihaću djece

po meni realno je da danas Bihać je pao na oko 55-56k i sam grad 38-40k

iako evo vidimo gospodarski dobo stoje,pa je pitanje zbog čega takav pad stanovništva i rođenih
A ko se to danas moze pohvaliti jakim povecavavanjem rodjenih?
Ovaj kraj je dosta stradao a i sve okolne opcine imaju veoma dobra porodilista. Cazin je bio postedjen ratnih razaranja pa je jedna od najvitalnih opcina u BiH. S druge strane zagovoraci HB su u zadnjih 20 godina sve svoje raspolozive privredne i ljudske resurse uprla u gradnju stolnoga grada koji jos nije presao bulevar. Ako ikada tu granicu demografski i predje bice to o veliki trosak Livna, Duvna i ostalih podrucja u zaledju. Jer ljudski resurski te regije nisu isto beskonacni i dotakli su sigurno svoj zenit.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 18:26   #256
Quote:
egej kaže: Pogledaj post
A ko se to danas moze pohvaliti jakim povecavavanjem rodjenih?
Ovaj kraj je dosta stradao a i sve okolne opcine imaju veoma dobra porodilista. Cazin je bio postedjen ratnih razaranja pa je jedna od najvitalnih opcina u BiH. S druge strane zagovoraci HB su u zadnjih 20 godina sve svoje raspolozive privredne i ljudske resurse uprla u gradnju stolnoga grada koji jos nije presao bulevar. Ako ikada tu granicu demografski i predje bice to o veliki trosak Livna, Duvna i ostalih podrucja u zaledju. Jer ljudski resurski te regije nisu isto beskonacni i dotakli su sigurno svoj zenit.
ne govorim ja o povećanju nego o održavanju broja rođenih većih gradova.Mostar to održava,Banja Luka održava odkako se digla na oko 2000 rođenih,Sarajevo također.ti veći gradovi su mjesta doseljavanja i studiranja mladih.očito da Bihać nije uspio dostići tu razinu i zato je u ovoj situaciji

Cazin jedino što još ima je pozitivan pp,ali nema više toliko jaku stopu nataliteta

Cazin rođeni

2000. 831
2001. 870
2002. 802
2003. 717
2004. 725
2005. 677
2006. 688
2007. 707
2008. 709
2009. 735
2010. ???
2011. 626
2012. 549
2013. 531
2014. 528

u Cazinu popisano iznad 69k što je totalno nerealno
sam grad oko 14k ako se nevaram,što je i moguće da je istina

mislim da Cazin ima oko 58-60k !?!!

ali onda to znači da zadnje 3 godine ima dobro ispod 10 promila stopu nataliteta
Falanga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 18:34   #257
Quote:
Falanga kaže: Pogledaj post
ne govorim ja o povećanju nego o održavanju broja rođenih većih gradova.Mostar to održava,Banja Luka održava odkako se digla na oko 2000 rođenih,Sarajevo također.ti veći gradovi su mjesta doseljavanja i studiranja mladih.očito da Bihać nije uspio dostići tu razinu i zato je u ovoj situaciji

Cazin jedino što još ima je pozitivan pp,ali nema više toliko jaku stopu nataliteta

Cazin rođeni

2000. 831
2001. 870
2002. 802
2003. 717
2004. 725
2005. 677
2006. 688
2007. 707
2008. 709
2009. 735
2010. ???
2011. 626
2012. 549
2013. 531
2014. 528

u Cazinu popisano iznad 69k što je totalno nerealno
sam grad oko 14k ako se nevaram,što je i moguće da je istina

mislim da Cazin ima oko 58-60k !?!!

ali onda to znači da zadnje 3 godine ima dobro ispod 10 promila stopu nataliteta
Cazin je pun ko sibica i to ti mogu sigurno potvrditi.
Opcina sigurno ima oko 65.000, plus, minus par procenata. A i grad se je dosta prosirio. Krupa je nekada bila pojam grada za njih, danas je to upravo obratno. Najveci broj otkupljenog mljeka za bihacku mljekaru dolazi upravo sa podrucja Cazina. Uz to Cazinjani dosta rade u Gracu i Koruskoj tako da su za vikend ili najmanje jednom mjesecno kod kuce. Sto se tice podataka o rodjenim, vise manje je to svugdje isto. Baby Boom poslije rata koji je potrajao negdje do kraja milenijuma. I Sa i BL i Mo ostvaruju pozitivan demografski bilans na ledjima drugih opcina.

Zadnje uređivanje egej : 26.05.2015. at 18:58.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 19:00   #258
Quote:
Falanga kaže: Pogledaj post
ne govorim ja o povećanju nego o održavanju broja rođenih većih gradova.Mostar to održava,Banja Luka održava odkako se digla na oko 2000 rođenih,Sarajevo također.ti veći gradovi su mjesta doseljavanja i studiranja mladih.očito da Bihać nije uspio dostići tu razinu i zato je u ovoj situaciji

Cazin jedino što još ima je pozitivan pp,ali nema više toliko jaku stopu nataliteta

Cazin rođeni

2000. 831
2001. 870
2002. 802
2003. 717
2004. 725
2005. 677
2006. 688
2007. 707
2008. 709
2009. 735
2010. ???
2011. 626
2012. 549
2013. 531
2014. 528

u Cazinu popisano iznad 69k što je totalno nerealno
sam grad oko 14k ako se nevaram,što je i moguće da je istina

mislim da Cazin ima oko 58-60k !?!!

ali onda to znači da zadnje 3 godine ima dobro ispod 10 promila stopu nataliteta
Sa 400 umrlih Cazin da ima 58 000 ili 60 000st???Pa ljudi,nemojte,nismo deca,ako ima i 45 000 na konju su.To bi značilo da imaju stopu mortaliteta 6,6-6,7 promila,manju od Bošnjaka u Sandzaku koji su prosečne st. 33 godine i imaju 8 promila stopu mortaliteta i značajno duzi zivotni vek od Bošnjaka u BiH.To je apsurdno.I Bihać nema manju stopu nataliteta od 10 već ima i veću a manje od 50 000 stanovnika.Bošnjaci u federaciji jedino u K 10 i eventualno u PK imaju manje od 10 promila natalitet,u HNK su mozda na 10 ili sasvim malo ispod.Cazin,Kladuša i Buzim su sigurno po stopi nataliteta,uz TK, iznad proseka Bošnjaka u federaciji,bez obzira na sve migracije.Nevezano za Cazin,Bihać i BiH uopšte neka mi neko kaze gde je još(osim u nekim zemljama istočne azije gde je st.fertiliteta skoro 1) pp na nuli na 9 promila nataliteta i mortaliteta,a da nije reč o nekom malom mestu poremećene starosne strukture i to slučajno u jednoj godini da se dogodi.

Zadnje uređivanje gargash : 26.05.2015. at 19:16.
gargash is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 19:50   #259
Da, tesko da zbroj stope nataliteta i mortaliteta za ijednu dobno-spolnu piramidu i teoretski moze biti ispod 18.

Preko 20 je i za Japan i za africke zemlje.
Robbie MO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 20:51   #260
I što te slike pokazuju?
Quote:
Herc_ kaže: Pogledaj post
Mrzi me ponovo da racunam jer je ovo stara verzija karte (par izmena je napravljeno ali je sve u sustini isto)
Znaci vecina po naseljima
Srbi
53.28% (53-54%)
Bosnjaci/Muslimani
27.15% (27-28%)
Hrvati
17.64% (17-18%)
U ovom postu je bilo 15/16, a sad je skočilo za 2 % više?
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=248

Ajde budi malo ozbiljan.
Quote:
Herc_ kaže: Pogledaj post
Daleko od 20%.
A ne moze se ni "navuci" cak ni 0.2% u odnosu na ove brojke. Ali ajde nek bude +- 0.5%.
Cak je i onaj Mrduljas sto je radio neki rad o etnickim prostirima u BiH (ima rad na netu, moze se izguglati) govorio o 19.44% BiH (a Hrvat je i bio je dosta pristrasan imao sam vise postova gde sam pokazao gde je sve gresio... ).
Ma je, znanstveni rad od Mrduljaša je kriv, a tvoja računica je točna
Istina je da čovjek ima grešaka (računanje kontrole na kraju rata), ali te greške idu na štetu, a ne na korist Hrvata.
Quote:
Herc_ kaže: Pogledaj post
Sto se tice WO plana. Pitanje je da li su uopste Hr i bili vecina u Travnickoj provinciji mrzi me da racunam... u svakom slucaju sa prilivom izbeglica nisu bili, a vremenski bi svakako izgubili vecinu. A plan je svakako bio nerealan i pro hrvatski.
Plan je bio navlakuša.
Hrvata je tamo bilo 42%, a Muslimana 39% (po sjećanju).
Izbjeglice ne bi dobile pravo glasa, a radilo se i na uključenju Kiseljaka i Kreševa u taj kanton (Vareš je trebao ići Sarajevu), kao i spajanje s Hercegovinom.
Quote:
Herc_ kaže: Pogledaj post
Tako da rezimiram.
25/30% BiH je cist mit. Da je i 20-tak treba biti sasvim zadovoljni. A ni sa 15/16% ne treba biti potpuno razocaran. Nekako je 17.5% zlatna sredina.
To je kao da ja kažem sljedeće;
50% je čisti mit. Da je i 30% treba biti sasvim zadovoljan. A ni sa 20% ne treba biti potpuno razočaran. Nekako je 25% zlatna cjelina. To vam je istok RSa.
Shvaćaš koliko ti je blesava analiza?
17.5% je bio nekakav minimum. Ako se ne varam nešto slično je kad se od površine Banovine odbije površina RH.
A to je bilo prije nego što smo došli pred BL
I od kuda si izvukao ovih 15/16 % ?
Nekako mi se čini da će biti tko pod drugim jamu kopa

PS. ovu priču s egejom i "cazinskim megalopolisom" zbilja ne kužim.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.