Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2016., 23:56   #1
Muslimanska svadba

Zapala me uloga pratnje kuma - na vjenčanju muslimana, a ja ne znam ništa o tome!

Molim da mi netko opiše kako izgledaju muslimanske svadbe na našim prostorima (nisam sigurna da li će svadba biti u HR ili Bosni), na što treba pripaziti, kako se obući, baš sve me zanima.

Napišite mi please sve tips & tricks koje bi trebala znati da ne obrukam sebe ili kuma i ne uvrijedim nekoga od pristunih

Hvala!
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 21:45   #2
Pa hoce li biti bas po islamu, znaci sa hodzom?



Sent from my iPhone using Tapatalk
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 20:02   #3
E to ne znam, ali pretpostavljam da hoće...
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 20:15   #4
Pa najbolje da direktno pitas...
may@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 08:20   #5
pa ako nema hodže onda to nije muslimanska svadba
a i sumnjam da će biti ako ti nisu rekli.
moguće da će se samo vjenčati kod matičara, iako su islamske vjeroispovijesti.
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 08:26   #6
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
pratnje kuma
Onda on zna kako će što izgledati.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 17:43   #7
Pitaj kuma. On to mora znati, a ako ne zna onda opet opušteno jer ćete oboje ispasti tutleki
Dudeson is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 17:52   #8
Ni kum nema pojma. Ovaj ga je preko telefona pitao za kumstvo, a živi 300 km dalje pa se još nisu vidjeli, tak da ni jedan ni drugi nemamo pojma na kaj da se pripremimo samo znamo da su obje familije muslimani i da su jako tradicionalni. Svadba je ugovorena preko roditelja, čekaju da cura završi srednju pa je na ljeto "prodaju" za par godina starijeg materijalno dobro potkovanog mladoženju.

Znate kaj u vezi odjeće? Moram li imat pokrivena ramena, haljina duga/kratka ili ni to nije bitno?
Baš ću mu danas reć da nazove mladoženju i proba saznat više detalja...
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 17:56   #9
Ja ne bih išla na ugovoreno vjenčanje Sirota djevojka.

Sorry, ne bih išla. Imala bih neku tešku zaraznu bolest taj vikend, ali ne bih se na tom pojavila. I to najmanje iz straha da ću uvrijediti nekoga od "važnih" na takvom vjenčanju.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 17:59   #10
Nije ni meni previše drago, ali ja sam samo random katolik koji se nekim slučajem našao na mjestu pratnje.

Ali njoj to odgovara. Stalno se naslikava po fejsu s budućim mužem i izgleda sretno kaj se udaje.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 18:41   #11
Zašto nju ne pitaš (vidim da spominješ da se naslikava na fejsu pa sam pretpostavila da ju poznaješ)?
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 18:55   #12
Realno, sta te briga? Jednostavno se obuci pristojno i to je to. Nije da itko ocekuje da stavis abaju ili nesto slicno.

Muslimanska svadba sama po sebi ne znaci nista. Ja sam bila na turskoj svadbi i vidjela sam svadbu ekipe iz Saudijske Arabije i nisu bas bile slicne.

Na ovoj zadnjoj su muskarci i zene bili odvojeni, ali sumnjam da su ovi tvoji tako ekstremni.

Turska svadba je izgledala skoro isto kao i svadba nekog Hrvata s manjkom ukusa. Vjencao ih je maticar i nije bilo nikakvih obreda. Rekli su mi da bi nemaju neki poseban obred vjencanja, eventualno mozes pozvati imama da te blagoslovi (nemoj me drzati za rijec, ovi moji veze nemaju s religijom).

I nemoj im dati da ti se priblizavaju s kanom. Ove turkinje imaju neku foru da umjesto djevojacke imaju neku vecer kane pa si sve crtaju 'ukrase' po rukama koje tjednima ne mozes oribati s koze.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 19:16   #13
Ja isto ne bi išla na tu svadbu čisto zbog "prodaje", ali bi recimo išla na tu djevojačku da me farbaju sa kanom. Šta ću, meni je to lijepo :')

Jednom prilikom sam bila na muslimanskoj svadbi, ali kao gost sa roditeljima. Jedino što su nam rekli da mama i ja moramo biti obučene tako da ništa ne pokazujemo, ali ne hlače. Imale smo duge haljine i pokrivena ramena, dekolte ni inače nije opcija jer smo genetski daske :')
Kosu nismo pokrivale jer nismo ni bile na obredu ( a ne znam ni jel ga bilo jer koliko sam skontala ni nemaju neku ceremoniju).
Ali smo kao žene sjedile prije večere u odvojenim prostorijama od muškaraca.
Ostatak svadbe je prošao ko i inače... Šote mori šote šote mašala... nije život jedna žena... kolo prvo, kolo drugo... samo nema svinjetine.

Nisam baš od neke koristi, sigurna sam da na forumu ima koji musliman da ti malo bolje pojasni. Ovo je u magli jer sam imala nekih 15 godina, al mi je sve to bilo jako neobično pa sam zapamtila tako neke detalje koji odstupaju od katoličkih svatova.
QMSBiaaač is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 23:00   #14
Nasi muslimani, tj bosanski nemaju veze sa kanom tak da nista od toga...

Ja sad ne znam tocno tko ulazi u dzamiju ili prostoriju gdje se obavlja obred sa hodzom, znam da na sprovode ne smiju zene...
E sad ak smiju jedno je sigurno, moras se pokriti.
A ovako inace, kada nije obred, zene su uglavnom najnormalnije obucene. Haljine, stikle i slicno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 09:02   #15
Cula sam za jednu svadbu. One si moraju naci zenika iskljucivo iz svog sela. I kad je svadba, cijelo selo se okupi na trgu, ona je dva dana obucena u dvije razlicite nosnje, plesu, igraju kolo i oni su tako ozenjeni. Eventualno ako to negdje ovjere kod maticara. Mislim da je jedino obitelj obucena u nosnje. Ostali iz sela su normalno obuceni, i ne biste vjerovali koliko golotinje ima, s obzirom na druge njihove obicaje. Vrtoglave stikle, dekoltei, ne daj boze dvaput ista odjeca. To valjda ovisi i o mjestu u kojem jesu......
ovčica5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 18:00   #16
Sad već polako dobivam nekakvu sliku...
Ne poznam mladenku niti je imam na fejsu, ali sam je stalkala pa zato znam za slike

Joj nisam fan dugih haljina, ali ako se mora, mora se. Nisam stigla pitati kuma, probat ću danas saznat više detalja.
Ako još tko zna kako to izgleda kod bosanskih muslimana neka podijeli s nama!
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 20:32   #17
Saznala sam da se ide samo kod matičara i onda kasnije fešta, dakle ništa ekstra!
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 20:40   #18
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Ni kum nema pojma. Ovaj ga je preko telefona pitao za kumstvo, a živi 300 km dalje pa se još nisu vidjeli, tak da ni jedan ni drugi nemamo pojma na kaj da se pripremimo samo znamo da su obje familije muslimani i da su jako tradicionalni. Svadba je ugovorena preko roditelja, čekaju da cura završi srednju pa je na ljeto "prodaju" za par godina starijeg materijalno dobro potkovanog mladoženju.

Znate kaj u vezi odjeće? Moram li imat pokrivena ramena, haljina duga/kratka ili ni to nije bitno?
Baš ću mu danas reć da nazove mladoženju i proba saznat više detalja...
Odustani od toga.
Odlaskom na vjencanje priznajes ''moralnost', legitimnost'' ovakog nakaradnog cina, na tebi je...nitko te ovdje ne pozna osobno, no ja bio bih jako razocaran da mi to napravi bliska osoba.
Znam da nije tema o tome, no ne mogu prijeci preko ovoga, tu su u pitanju ljudska prava.

U biti sad kaj jos jednom razmislim, fakat je greska otici...to nista ne mijenja za nju, sirotica ce se udat i sjebat si zivot.
Jeboga Yuna pa zena si, nemoj dopustit blacenje svog spola.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2016., 07:24   #19
eto Yuna, onda nisu neki veliki vjernici

The End, iako mi je također taj čin groooozan, znam dečka koji je imao ugovoren brak. Kako se prilagodio ovdje tako je plakao par dana prije nego su išli po mladu. Na kraju su stvarno sretni i uživaju
Iako, naravno, to ne mijenja činjenicu da bi si svatko trebao sam odabrati životnog partnera.
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 10:33   #20
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Ni kum nema pojma. Ovaj ga je preko telefona pitao za kumstvo, a živi 300 km dalje pa se još nisu vidjeli, tak da ni jedan ni drugi nemamo pojma na kaj da se pripremimo samo znamo da su obje familije muslimani i da su jako tradicionalni. Svadba je ugovorena preko roditelja, čekaju da cura završi srednju pa je na ljeto "prodaju" za par godina starijeg materijalno dobro potkovanog mladoženju.

Znate kaj u vezi odjeće? Moram li imat pokrivena ramena, haljina duga/kratka ili ni to nije bitno?
Baš ću mu danas reć da nazove mladoženju i proba saznat više detalja...
gdje je ta muslimanska svadba?
moras biti pokrivena, ako ces ulaziti u dzamiju. ako neces, onda ne moras biti pokrivena, nisi ti muslimanka, ali ne bi trebala doci u minici na bretelice, trebala bi imati tradicionalniju haljinu.
mozda neki veci sal ako se ipak trebas na brzinu pokriti po glavi i rukama, mada tebe se te odredbe bas i ne ticu, osim ako ulazis u vjerski objekat
ako te neko zove za kuma? onda je to vjerojatno gradjansko vjencanje...jer islamsko nema bas kuma, dva svjedoka...bilo koja dva svjedoka...i nije da su sad vezani kumstvom.
ako je u bosni, onda to uglavnom ide tako, da se ti sredis kako hoces (bez dopicnjaka i gore gola) i ides u svatove, ides kod maticara, a onda (prije ili poslije, nije to vazno), oni idu u dzamiju (ti- mozes odmah tamo gdje je slavlje, ili cekati ispred dzamije), a oni koji su vjernici idu u dzamiju i tamo se u 5-10-20 minuta maksimalno obavi serijatsko vjencanje. onda svi idu na slavlje.
onda oni koji su bas bas vjernici i ne piju alkohol i sl. uglavnom daju poklon i odu svojoj kuci, a oni koji piju i slave ostanu na festi. nekad ovi sto ne piju budu i na slavlju, docekaju hranu itd. ali ne piju i budu medju prvima koji odu sa svadbe.
sto se tebe tice, nemoj se obuci kao turbo-folkerke, nego kako bi ti mama i tata rekli da si bas lijepa
to ako hoces ostaviti dobar dojam...dodju zenske i u dopicnjacima, nije da ce ih neko vratiti sa svadbe.
prijateljica mi je bila na jednoj bas serijatskoj svadbi isto u bosni...morala je imati duge rukave, dugu haljinu, nije bilo muzike i pica i sve je bilo prilicno brzo gotovo, tu je bila samo kao gosca, prijateljica od mlade. ne vjerujem da bi takvi zvali nemuslimana ili cak nepoboznog muslimana za svjedoka u dzamiji.

sad vidim da je u bosni, i da je obicna svadba kod maticara...obuci se kako bi za bilo koju drugu svadbu.
kod njih je znaci tradicionalno da je mladozenja dobro potkovan? ne mogu vjerovati da je ugovorena svadba...nije to bas normalno.
OneHitWonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.