Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2011., 23:55   #1
cijevi za centralno grijanje

zanimaju me iskustva majstora,planiram postaviti cijevi za grijanje u glazuru,e sad,razlika između bakarnih i alpex cijevi je ogromna..ne mogu se odluciti,znam da ce svi reci da je bakar bolji,ali prilicno je skup,a osobno ne vjerujem da je toliko bolji..
m111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 07:31   #2
Quote:
m111 kaže: Pogledaj post
zanimaju me iskustva majstora,planiram postaviti cijevi za grijanje u glazuru,e sad,razlika između bakarnih i alpex cijevi je ogromna..ne mogu se odluciti,znam da ce svi reci da je bakar bolji,ali prilicno je skup,a osobno ne vjerujem da je toliko bolji..
za ispod glazure bolje su kompozitne cijevi (al-pex),a posebice ako su bez nedostupnih spojeva dakle spajane preko razdjelnika
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 00:34   #3
Bakar, osim što je skup do bola, zahtijeva i tvrdo lemljenje (srebrom) na svim spojevima koji ostaju nedostupni. Tko misli da nije tako, neka radi s "tinolom". Svejedno, ja bih bakar ostavio samo električarima

No, razvučeš li bakar ispod estriha, računaj sa zaista niskotemperaturnim grijanjem i sa puno čvorišta. Bakar otprilike 2000-3000 puta bolje vodi toplinu od polimernih materijala...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 00:46   #4
cijevi bi trebale samo za radijatore,znaci nikakvo podno grijanje..ako je bakar kvalitetniji,dali to znaci da ce al-pex mozda puknuti ili sto?
m111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 01:00   #5
Ah, zo... i meni je bilo čudno, ali svakakvih ideja ima. Neće ništa puknuti, nemaš brige, ali bakar u estrihu moraš malo bolje izolirati da ne gubiš previše (doduše, sva toplina ostaje u kući, pa i nije neki bed). Ako se odlučiš na bakar, svakako se sjeti što nam napisao o spojevima.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 10:57   #6
Cijevi za centralno

Quote:
m111 kaže: Pogledaj post
zanimaju me iskustva majstora,planiram postaviti cijevi za grijanje u glazuru,e sad,razlika između bakarnih i alpex cijevi je ogromna..ne mogu se odluciti,znam da ce svi reci da je bakar bolji,ali prilicno je skup,a osobno ne vjerujem da je toliko bolji..


Ova tema već postoji na forumu!

No ponavljanje je majka mudrosti, pa da usvojimo gradivo.
Kako nije postavljena glazura najbolje je cijevi za centralno položiti u pod, ispod glazure. Za takvo polaganje se koriste PEX – cijevi , recimo od Wiega , Wavina ili nekog drugog proizvođača. U tavom slučaju najbolje je postaviti razvodu kutiju na svakoj etaži , ako ima više katova.
Do kutije se polažu polazni i povratni vod ( Ø 25 mm ), a prema svakom radijatoru se polažu po dvije cijevi od Ø 16 mm.. Na takav način se postiže spajanje cijevi izvan poda , jer su svi spojevi vani , odnosno u razvodnoj kutiji i na samim radijatorima. U razvodnoj kutiji postoji sav potrebni pribor - da ga sada ne nabrajam i sve za kontrolu i sigurnost sistema.

Spajanje radijatora se može izvoditi iz zida i iz poda, što ovisi o samoj estetici i želji investitora. Za sigurnost samih cijevi nije potrebno brinuti jer postoje atesti, a ukoliko se poštuje pravilno polaganje svaki ozbiljan proizvođač priznaje reklamacije.
Kada se instalacija napravi , sve se treba ispitati sa zrakom – kompresorom prije samog polaganja glazure.
O načinu polaganja i samim pravilima može se puno više pogledati na stranicama : http://www.viega.hr/

Važno je pridržavati se danih uputa jer iza toga stoji sigurnost i iskustvo. Osobno nisam pristalica toga , da se bakar stavlja ispod glazure, bez obzira na toplinske karakteristike.
Za polaganje u glazuru, postoje cijevi sa svojom originalnom izolacijom i kao takove je najbolje i koristiti, zajedno sa potrebnim materijalom za pričvršćivanje.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 22:42   #7
hvala na odgovorima,sad mi je malo jasnije..
m111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 16:21   #8
Bakar je skup i već polako izlazi iz upotrebe,ali kako je trebalo podosta vremena da se prestanu upotrebljavati pocinčane cijevi tako će trebati i za bakar.Naši stariji i iskusniji majstori ne vjeruju novitetima(a ima ih puno),pa to sve polako ide bez obzira što se na zgradama i svim novijim objektima unatrag 10 godina koristi alu/pex.
7822381 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 00:01   #9
a sto je s temperaturnim pragom pex cijevi,pisalo je nekih 90 stupnjeva,a to mi se cini da one konstantno gotovo rade na granici..? sto ako stogod zakaze?
m111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 10:18   #10
Quote:
m111 kaže: Pogledaj post
a sto je s temperaturnim pragom pex cijevi,pisalo je nekih 90 stupnjeva,a to mi se cini da one konstantno gotovo rade na granici..? sto ako stogod zakaze?
Ko danas koristi temperaturu od 90 stupnjeva za grijanje,uglavnom je to 75 i manje radi uštede,a mislim da i bojleri nemogu raditi na takvoj temperaturi.
7822381 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 15:26   #11
Quote:
m111 kaže: Pogledaj post
a sto je s temperaturnim pragom pex cijevi,pisalo je nekih 90 stupnjeva,a to mi se cini da one konstantno gotovo rade na granici..? sto ako stogod zakaze?
Al-pex cijevi recimo pipelife ili slovenske Re imaju pogonsku temperaturu 95 stupnjeva,ali ko što neko reće to su rijetki petki kad je takva temperatura u tim cijevima.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 17:19   #12
Quote:
m111 kaže: Pogledaj post
a sto je s temperaturnim pragom pex cijevi,pisalo je nekih 90 stupnjeva,a to mi se cini da one konstantno gotovo rade na granici..? sto ako stogod zakaze?
Ponovno pogledaj kaj je pisalo? Ako je u pitanju 90 Stup, tada piše i koliki pritisak izdrži na toj temperaturi.
A sada, koliki je pritisak u centralnom sistemu grijanju?

Kad sve još jedanput dobro pogledaš, imaš odgovore!
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 00:35   #13
znaci,al-pex i gotovo,nemam brige?
m111 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:41.