Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2011., 18:20   #1001
Quote:
nemax kaže: Pogledaj post
Njihova namjena danas je više orjentisana na obezbjedjenje predsjednika i vojnih zvaničnika;
tj, ratnih zločinaca
JoZ@ is offline  
Old 29.05.2011., 20:17   #1002
Ma kakav speznaz. Kobre ne trebaju obuku da bi savladali bol. Oni se samo najedu bunike pa su najopasnija postrojba u svojem radijusu od 5 km. Kao i novinar koji je prilog pisao... Svaka čast svakome ali kaj je previše previše je...
ludolf is offline  
Old 29.05.2011., 21:46   #1003
Nije mi jasno zašto dižete toliku strku.Papir (i Internet) trpi svašta.Kod nas kao nije bilo dizanja u nebo od čizme i uniforme, preko puške pa do specijalne postrojbe.
Nikoga ne omalovažavam, samo kažem, novinarima je cilj da im netko i pročita tekst.Čisto sumnjam da će netko ići u opsežnu studiju u kojoj će objektivno izanalizirati opremu, iskustvo i ostale faktore.
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
Gurevich is offline  
Old 30.05.2011., 11:16   #1004
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zašto dižete toliku strku.Papir (i Internet) trpi svašta.Kod nas kao nije bilo dizanja u nebo od čizme i uniforme, preko puške pa do specijalne postrojbe.
Nikoga ne omalovažavam, samo kažem, novinarima je cilj da im netko i pročita tekst.Čisto sumnjam da će netko ići u opsežnu studiju u kojoj će objektivno izanalizirati opremu, iskustvo i ostale faktore.
Uopće ne dižemo strku. Samo se zabavljamo.

Ako si primijetio, opletemo mi i naše kad počnu srat kvake.

Ali Kobre bre, bolji i od Delta Fors, Specnaza, GSG-9, Francuza, majketi mile. Njih 60 najelo se čokolešnika, još malo pa će i Izraelce stić. Mrtva trka...
Ferrando is offline  
Old 30.05.2011., 14:57   #1005
Quote:
ludolf kaže: Pogledaj post
Ma kakav speznaz. Kobre ne trebaju obuku da bi savladali bol. Oni se samo najedu bunike pa su najopasnija postrojba u svojem radijusu od 5 km...

Oprostite ali
Jeremiah is offline  
Old 30.05.2011., 17:35   #1006
No dobro, svi pretjeruju kada hvale svoje, a to što Servi usraše motku, to ti dođe onak, kao genetska greška, svi znamo kakvi su.... Nego, samo jedno pitanje za upučene, jel ti sljepići čuvaše i Z.Đinđića?
Jarovit is offline  
Old 30.05.2011., 19:33   #1007
Quote:
Jarovit kaže: Pogledaj post
No dobro, svi pretjeruju kada hvale svoje, a to što Servi usraše motku, to ti dođe onak, kao genetska greška, svi znamo kakvi su.... Nego, samo jedno pitanje za upučene, jel ti sljepići čuvaše i Z.Đinđića?
Ne, premijera su čuvali a i danas čuvaju pripadnici MUPa, uostalom džaba bi mu bilo da ga je čuvao i SAS kada je obavještajni aparat bio zakazao.
nemax is offline  
Old 03.06.2011., 16:28   #1008
Quote:
nemax kaže: Pogledaj post
Ne, premijera su čuvali a i danas čuvaju pripadnici MUPa, uostalom džaba bi mu bilo da ga je čuvao i SAS kada je obavještajni aparat bio zakazao.
da ga je cuvao SAS nebi mu dlaka sa glave pala

Servi su dobri samo kad trebaju reklamirat Nike u ratu....."Masovna bježanija....JUST DO IT"
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Old 03.06.2011., 23:01   #1009
Quote:
nemax kaže: Pogledaj post
Da si pročitao vidio bi da to nema nikakve veze sa "silnim milionima " već sa nesposobnošću vlade. A evo ti citat iz istog teksta koji si postavio:

- Kašnjenje u isplati zarada je samo povod. Već mjesecima čekamo na izvozne dozvole za Azerbejdžan. Zbog odugovlačenja ministarstava Vlade da daju suglasnost, ne možemo realizirati ugovor vrijedan 26,5 milijuna eura - izjavio je predsjednik sindikalne organizacije "Zastava oružje" Dragan Ilić.
Cim ti kasne place znaci da nesto ne stima sa poslovnim modelom.
Mislim da je osnovni problem Srbpske vojne industrije to sto su to jos uvijek vise manje nekakva socijalisticka poduzeca iz doba Juge sa tisucama zaposlenih. A takva par poslova sa Azerbedzanom nemogu spasiti.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 03.06.2011. at 23:12.
u prolazu is offline  
Old 03.06.2011., 23:14   #1010
Uskoro protivoklopni sistem ”bumbar”
R. Dr. | 01. jun 2011. 20:51 | Komentara: 9
Domaći protivoklopni raketni sistem uskoro će biti predstavljen javnosti. Na meti mogu biti tenkovi i oklopna vozila na daljini do 600 metara


Srodne vesti
“Strah i trepet“ iz Valjeva
PROTIVOKLOPNI sistem ”bumbar”, projekat Vojno-tehničkog instituta, uskoro će biti predstavljen javnosti. Ovaj raketni bacač, na kome vojni inženjeri rade već punu deceniju i po, namenjen je uništavanju tenkova i borbenih vozila na malim daljinama.

Da će ”bumbar” i zvanično poleteti najavio je nedavno ministar odbrane Dragan Šutanovac.

- Očekujem da će protivoklopni sistem vrlo brzo biti predstavljen medijima, i to na poligonu ”Pasuljanske livade” - rekao je Šutanovac. - Ovo naoružanje biće još jedna šansa za izvoz.

Oružje poput ”bumbara” izrađuju vojne industrije svega nekoliko država - Rusije, SAD, Francuske, Švedske i Izraela. Municiju za ovaj sistem proizvodiće valjevski ”Krušik”. Rakete za domaći ”protivoklopnik” biće prvi proizvod obnovljenog raketnog programa ove fabrike.

- Sistem ”bumbar” namenjen je uništavanju tenkova i oklopnih vozila, mada zna da ”ujede” bunkere i utvrđene objekte na daljini od 60 do 600 metara - objašnjavaju stručnjaci Vojnotehničkog zavoda, koji su radili na njegovom razvoju. - Lako se prenosi, a raketa može da se ispaljuje sa ramena, klečeći ili stojeći, i ima veliku razornu moć. ”Bumbar” može da dejstvuje čak i iz zatvorenog prostora, što ovo oružje ”preporučuje” za urbana dejstva.

Rad na razvoju sistema ”bumbar” započet je još 1994. godine, ali je zbog teške situacije u zemlji i besparice, nekoliko puta prekidan.

SPREMNA I HAUBICA

U ZAVRŠNIM fazama razvoja u ustanovama sistema odbrane je i haubica 122 milimetra ”sora” i višecevni raketni lanser, a već je u upotrebi bespilotna letelica ”vrabac” i školski avion ”lasta”. ”Utvina” letelica, koja će pojačati srpsko vojno vazduhoplovstvo, dobila je nedavno i modernu kabinu identičnu najsavremenijim avionima, koja će olakšati obuku pilota.
1978 is offline  
Old 04.06.2011., 00:22   #1011
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Cim ti kasne place znaci da nesto ne stima sa poslovnim modelom.
Mislim da je osnovni problem Srbpske vojne industrije to sto su to jos uvijek vise manje nekakva socijalisticka poduzeca iz doba Juge sa tisucama zaposlenih. A takva par poslova sa Azerbedzanom nemogu spasiti.
Osim Zastave Oružije mislim da nema ni jednog dinosaura i sva preduzeća posluju ok osim nje. A ukupno u vojnoj industriji u Sr. radi oko 9000 ljudi, to je podatak od ministarstva. ZO tu učestvuje sa oko 1500 ljudi ali nisam siguran i njoj svakako predstoji restruktuiranje.
Uostalom nije ni ona sama kriva jer je poslovala prilično ok, imala je posao sa Remingtonom, osim u zadnje vreme ali i tu ima nekih zakulisnih igara oko ministarstva i izvoznih dozvola.
Velizar is offline  
Old 04.06.2011., 00:22   #1012
Quote:
1978 kaže: Pogledaj post
SPREMNA I HAUBICA

U ZAVRŠNIM fazama razvoja u ustanovama sistema odbrane je i haubica 122 milimetra ”sora” i višecevni raketni lanser, a već je u upotrebi bespilotna letelica ”vrabac” i školski avion ”lasta”. ”Utvina” letelica, koja će pojačati srpsko vojno vazduhoplovstvo, dobila je nedavno i modernu kabinu identičnu najsavremenijim avionima, koja će olakšati obuku pilota.
Sora-ja 122 (tako moćno ime za tako nežnu napravu) - ne kužim svrhu toga, nije prošlo u drugim zemljama slični projekti, nora je OK ali ovo...

o kojem je to VBRu riječ?
__________________
Fakultetski obrazovani krkan.
bana002 is offline  
Old 04.06.2011., 00:26   #1013
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
Sora-ja 122 (tako moćno ime za tako nežnu napravu) - ne kužim svrhu toga, nije prošlo u drugim zemljama slični projekti, nora je OK ali ovo...

o kojem je to VBRu riječ?
Top montiran na kamion i to je to.

VBR je modularan i tako zamišljen da se lanser ne puni raketu po raketu nego da se na položaju montira čitav napunjen lanser, koji je ranije napunujen. Tako da funkcioniše kao automatska puška koja menja okvire. I jedan kamion može upotrebljavati lansere raznih kalibara pa je logistika olakšana.
Velizar is offline  
Old 04.06.2011., 11:17   #1014
Pošto pominjete Soru evo nešto o njenim tehničkim podacima

http://www.vti.mod.gov.rs/index.php?...tegory=1&id=78
nemax is offline  
Old 04.06.2011., 11:41   #1015
Quote:
Velizar kaže: Pogledaj post
Osim Zastave Oružije mislim da nema ni jednog dinosaura i sva preduzeća posluju ok osim nje. A ukupno u vojnoj industriji u Sr. radi oko 9000 ljudi, to je podatak od ministarstva. ZO tu učestvuje sa oko 1500 ljudi ali nisam siguran i njoj svakako predstoji restruktuiranje.
Uostalom nije ni ona sama kriva jer je poslovala prilično ok, imala je posao sa Remingtonom, osim u zadnje vreme ali i tu ima nekih zakulisnih igara oko ministarstva i izvoznih dozvola.
hm...znaci to je smanjeno...ok, mozda ja imam malo zastarjele informacije....nije bas sada da pratim...9000 zaposlenih u namjenskoj industriji mi svakako zvuci kao neki optimalan broj.
Ovo boldano...nevezano za namjensku industriju...pusti ti to ok. Ako njima isplate place ovise o jednom poslu znaci da su na rubu sloma.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 08.06.2011., 11:31   #1016
http://www.militaryphotos.net/forums...fully!/page318


Kakva je to puška na regrutacijskom posteru?

Ne čini mi se kao M21S.

Jel to nešto novo domaće ili uvozno?
Ferrando is offline  
Old 08.06.2011., 11:51   #1017
xxL

Quote:
Ferrando kaže: Pogledaj post
http://www.militaryphotos.net/forums...fully!/page318


Kakva je to puška na regrutacijskom posteru?

Ne čini mi se kao M21S.

Jel to nešto novo domaće ili uvozno?
Mislim da se radi o HK-416,ali poznato je da "komšije" jedno pričaju,drugo misle,treće rade...
Dakle,neuspješna M-21 po ocjeni srbijanskih stručnjaka za promidžbu nije
"najpogodnije" sredstvo za privuć mladog Srbina ili Srbijanku u vojsku Srbije!!
I kao što je normalno posegnulo se za "atraktivnijim" stranim rješenjem ovog puta u vidu HK-416.
Mislim da su to mogli učinit i sa nama u Zg-u pokradenim "Kikaševim" Južno-Afričkim R4.

Dakle M-21 nije kvalitativno dosegnula skoro 30 godina staru R-4,što je iznenađujuće za srbijanske konstruktore koji imaju (moram priznati) jednu vrlo mudru naviku..
Uzmi provjeren strani proizvod kopiraj,poboljšaj u određenim detaljima i prodaj kao svoje..
Može se reći da je to u slučaju puškostrojnice M-84 bio pun pogodak dok je u slučaju puške M-21 pun promašaj.
HUNTER4 is offline  
Old 17.06.2011., 17:27   #1018
Vojska Srbije je primilia donaciju 20 Hamera 175 000 USD po komadu.Novi VBR 14 Oktobar
echolite is offline  
Old 17.06.2011., 17:33   #1019
Inace cim, smo dobili Hamere mozemo pretpostaviti nesto tipa Cada,Konga,Liberije.
echolite is offline  
Old 24.06.2011., 16:36   #1020
Quote:
echolite kaže: Pogledaj post
Vojska Srbije je primilia donaciju 20 Hamera 175 000 USD po komadu.
Vojska Srbije nije jos uvek primila donaciju od 20 vozila HMMWV-i vozila, primice je tekom ove i/ili sledece godine.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:12.