Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2008., 22:43   #61
hvala, a što ako uopće ne predam račun?
zaphodhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 12:22   #62
Onda se tih 400 kn neće moći priznati kao trošak firme (a nećete imati ni priznavanje pretporeza po tom računu ukoliko ste u sustavu PDV-a), već će vam to biti kao da ste novce potrošili za svoje osobne potrebe. Ako ste obrtnik u sustavu poreza na dohodak, onda ćete na završnom obračunu poreza imati malo veću poreznu obvezu (postotak poreza + prirez), jer niste opravdali tih 400 kn.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 00:01   #63
ok, hvala!
zaphodhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 11:36   #64
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Onda se tih 400 kn neće moći priznati kao trošak firme (a nećete imati ni priznavanje pretporeza po tom računu ukoliko ste u sustavu PDV-a), već će vam to biti kao da ste novce potrošili za svoje osobne potrebe. Ako ste obrtnik u sustavu poreza na dohodak, onda ćete na završnom obračunu poreza imati malo veću poreznu obvezu (postotak poreza + prirez), jer niste opravdali tih 400 kn.

Pitanje..
Račun (ni R1 ni obični) je izgubljen, a plaćan je karticom firme.. Šta mogu napravit?
Pokušavam nekako nabavit taj račun (znam samo datum i iznos) ali kako se radi o prodajnom lancu to je jako teško jer se nikome ne da zamarat s time.
Uglavnom kako se to može knjigovodstveno izvest?
Mogu samo na isplatnicu stavit povrat u blagajnu bez broja računa, samo iznos i prodajno mjesto???
Molim pomoć!
daki0904 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 12:37   #65
Quote:
daki0904 kaže: Pogledaj post
Pitanje..
Račun (ni R1 ni obični) je izgubljen, a plaćan je karticom firme.. Šta mogu napravit?
Pokušavam nekako nabavit taj račun (znam samo datum i iznos) ali kako se radi o prodajnom lancu to je jako teško jer se nikome ne da zamarat s time.
Uglavnom kako se to može knjigovodstveno izvest?
Mogu samo na isplatnicu stavit povrat u blagajnu bez broja računa, samo iznos i prodajno mjesto???
Molim pomoć!
Budući ti je kartica naplaćena putem žiro računa možeš odmah po izvodu proknjižiti na ostale porezno nepriznate troškove na kl.4.Računa nemaš kao dokumenat pa u opisu se pozovi na dobavljača da znaš na kraju godine na što se odnosi.Račun je ou ovom slučaju vjerodostojna isprava za knjiženje pa ako uspiješ dobiti prijepis onda ispravi knjiženja do tada ništa.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 12:44   #66
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Mislim da nebi trebao biti problem. Meni se isto to nedavno dogodilo, pa su 2 R1 računa iz lipnja naknadno proknjižena. Danas se većinom sve radi kompjuterski, pa program sam ispravi redoslijed knjiženja. Bitno je samo da se na konačnom obračunu PDV-a, tj PDV-K obrascu također proknjiži pravo stanje, jer se svi ispravci (ukoliko ih ima) rade na tom završnom obračunu.
Nikakav problem nije ako se sada knjiži ulazni račun iz prethodnog poreznog razdoblja,u programu će se evidentirati po datumu knjiženja znači sada.Problem nastaje kad se zaboravi izlazni račun :u tom slučaju moramo biti oprezni i ako se to dogodi,za taj iznos PDV-a obračunati i platiti kamatu jer je jedino to ispravno u slučaju kontrole Porezne. A ako si ti zaboravio sebi uračunati pretporez,tu ti nitko ništa neće jer s i sebe oštetio a ne državu.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 15:08   #67
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Nikakav problem nije ako se sada knjiži ulazni račun iz prethodnog poreznog razdoblja,u programu će se evidentirati po datumu knjiženja znači sada.Problem nastaje kad se zaboravi izlazni račun :u tom slučaju moramo biti oprezni i ako se to dogodi,za taj iznos PDV-a obračunati i platiti kamatu jer je jedino to ispravno u slučaju kontrole Porezne. A ako si ti zaboravio sebi uračunati pretporez,tu ti nitko ništa neće jer s i sebe oštetio a ne državu.
Dubravka molim te pojasni mi malo situaciju ir i plaćanje kamate! Naime dogodilo se da je fakturiran puno manji iznos nego što je uplaćen....naravno našla su se dva bisera, jedan zeznuo fakturu a drugi nije ni pogledao račun i uplatio iznos koji mu je usmeno rečen i sada nakon dva mjeseca se otkriva greška u nemalom iznosu...kako najispravnije ispraiti situaciju,kada obračnati tu razliku pdv-a, jel odmah u idućem razdoblju ili kako???
molim vas neko rješenje?
gena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 09:43   #68
Quote:
gena kaže: Pogledaj post
Dubravka molim te pojasni mi malo situaciju ir i plaćanje kamate! Naime dogodilo se da je fakturiran puno manji iznos nego što je uplaćen....naravno našla su se dva bisera, jedan zeznuo fakturu a drugi nije ni pogledao račun i uplatio iznos koji mu je usmeno rečen i sada nakon dva mjeseca se otkriva greška u nemalom iznosu...kako najispravnije ispraiti situaciju,kada obračnati tu razliku pdv-a, jel odmah u idućem razdoblju ili kako???
molim vas neko rješenje?
Napravi slijedeće:ukucajm ispravan izlazni račun umjesto onoga koji je neispravan,to se u svakom programu može,izbriši PDV obrazac koji si predao i povuci iz programa novi,odi na Poreznu sa starim obrascem kod referenta i reci da je došlo do greške i ona će ti to primiti.Usput je pitaj da li trebaš za to obračunati kamatu i naravno ispričaj se u ime svog djelatnika i stvar rješena.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 16:27   #69
Trebam savjet. Dakle, Zakonom je neoporeziva stipendija redovitim studentima do visine osobnog odbitka. Mi smo odlucili stipendirati jednu curu, ali na nacin da joj platimo upis na fakultet. Upis na I godinu za redovite studente kostao je nesto vise od 5.000,00 kn. No, cura se nije uspjela upisati na redovan studij vec na vanredni. A to je cak i jeftinije, 3.300,00 kn. Platili smo joj tu godinu, no sad me pati taj porezni aspekt. Mogu li mozda nekom odlukom ili bilo cim progurati to u troskove (PDV-a nema - obrazovna ustanova).
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 18:07   #70
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Napravi slijedeće:ukucajm ispravan izlazni račun umjesto onoga koji je neispravan,to se u svakom programu može,izbriši PDV obrazac koji si predao i povuci iz programa novi,odi na Poreznu sa starim obrascem kod referenta i reci da je došlo do greške i ona će ti to primiti.Usput je pitaj da li trebaš za to obračunati kamatu i naravno ispričaj se u ime svog djelatnika i stvar rješena.

Prije nego odes u Poreznu, napisi dopis (u dva primjerka jer ti referent treba ovjeriti tvoj primjerak) u kom ces obrazloziti zasto radis ispravak PDV obrasca (ili bilo kojeg drugog). Ja sam rjesavala kamate na nacin da im uplatim razliku, odnesem obrazac i nakon 1-2, kad Porezna proknjizi, nazovem referenta i pitam kolike su mi kamate s danasnjim danom koje odmah uplatim.
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 22:51   #71
pozdrav svima,

ja imam par pitanja jako pocetnickih iz racunovodstva

u stvari ja nista ne znam, a dosao sam u dodir s nekim papirima pa bi mi pomoglo da mi se neke stvari razjasne.

npr.

objasnjenje konta i ono duguje potrazuje i saldo

npr ima bruto bilanca sa kontom:

kupci u zemlji pa onda duguje potrazuje i saldo

mozete li mi pojasniti (kao malom djetetu ) sto to znaci



također, zanima me kako neki konto moze u isto vrijeme i dugovati i potrazivati i sto to znaci.

i jos nesto:

kako saldo prihoda moze biti negativan??

hvala
geronimove mudrolije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 03:49   #72
Quote:
geronimove mudrolije kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,

ja imam par pitanja jako pocetnickih iz racunovodstva

u stvari ja nista ne znam, a dosao sam u dodir s nekim papirima pa bi mi pomoglo da mi se neke stvari razjasne.

npr.

objasnjenje konta i ono duguje potrazuje i saldo

npr ima bruto bilanca sa kontom:

kupci u zemlji pa onda duguje potrazuje i saldo

mozete li mi pojasniti (kao malom djetetu ) sto to znaci



također, zanima me kako neki konto moze u isto vrijeme i dugovati i potrazivati i sto to znaci.

i jos nesto:

kako saldo prihoda moze biti negativan??

hvala
Pa, evo , mogu ti na brzinu objasniti, čisto da nekako znaš o čemu se radi.
Konto ili dr rečeno račun,
Osnovno i jedino pravilo u računovodstu je da dugovna strana mora biti jednaka potražnoj , i još - tko prima duguje, tko daje potražuje.
Ako si ti npr.kupac u zemlji (to je u rač. naziv računa iliti konta), svaku primljenu robu (tj.kupljenu) ćeš knjižiti na dugovnu stranu konta, npr.12000,00 kn (tko prima duguje) , a svaku isplatu, tj. podmirenje novčano, primljene ili kupljene robe , ćeš knjižiti na potražnu stranu 12000,00( tko daje potražuje).
Sve to će kod prodavatelja biti na suprotnim stranama računa - kada bude izdavao robu knjižiti če na potražnu stanu , a kada primi tviju naplatu za isporučenu ili prodatu robu, knjižiti će na dugovnu stranu.
Kada se zatvara račun, zbrajaju se ukupno dugovna, ukupno potražna strana računa - uglavnom , dug i pot strana računa moraju biti jednake.
Evo , navela sam ti kako neki račun može , i zašto, u isto vrijeme duguje i potražuje.
Ovo ti je školski malo objašnjeno , za početnike. Puno tu toga ima za naučiti tako da ti forum nije dovoljan, upiši se na neki polugodišnji tečaj za računovodstvo, sada ih ima dosta , jako su in .
kate17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 09:18   #73
sebastyan
Gle moraš uvijek napisati sve detalje jer ovako se samo dopisujemo dok ne saznamo sve da vam možemo odgovoriti.Dakle ako je vanredni student zaposlenik firme onda račun za školovanje knjižiš na cto stručna usavršavanja,školovanja i sl.Ako nije zaposlenik,žao mi je ne ide u troškove,onda proknjižiš na porezno nepriznate rashode budući je plaćen sa žr firme i na kraju godine ga iskažeš u PD obrascu.POjasni detalje pa ćemo dalje

Zadnje uređivanje lili p. : 06.05.2010. at 22:18.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 15:45   #74
Kako se knjiže računi R1 ili R2 plaćeni kreditnom karticom i kako da knjižim zbirni račun Amex-a sa specifikacijom troskova ?


Hvala
a-ha02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 19:54   #75
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Gle moraš uvijek napisati sve detalje jer ovako se samo dopisujemo dok ne saznamo sve da vam možemo odgovoriti.Dakle ako je vanredni student zaposlenik firme onda račun za školovanje knjižiš na cto stručna usavršavanja,školovanja i sl.Ako nije zaposlenik,žao mi je ne ide u troškove,onda proknjižiš na porezno nepriznate rashode budući je plaćen sa žr firme i na kraju godine ga iskažeš u PD obrascu.POjasni detalje pa ćemo dalje
A kako bi bilo to proknjiziti kao darovanja u obrazovne,zdravstvene, i dr. svrhe? Mislim da su darovanja do 2 % ukupnih prihoda porezno priznata.
snjeguljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 23:08   #76
Quote:
snjeguljica kaže: Pogledaj post
A kako bi bilo to proknjiziti kao darovanja u obrazovne,zdravstvene, i dr. svrhe? Mislim da su darovanja do 2 % ukupnih prihoda porezno priznata.

Ovako:
Dogovorili smo s curom da cemo ju stipendirat. Ona je trebala samo upisat fakultet. Nikad nije radila kod nas. Vjerojatno ce radit kad diplomira. Bez ogveze vracanja skolaine. Nije se uspjela upisat kao redovan student, vec je presla u grupu izvendrdnih. Platila sam upis na fax po predracunu.
Mala studira i, za sad, polaze kolokvije.
Dakle, trebala bih
1. Ili to placanje tretirati kao neku privatnu isplatu,
2. Ili platiti poreze i doprinose na iznos od 3.300,00 kn za malu.

Ako ne ide drukcije, dodat cu to placanje na PPDOH na kraju godine [mi smo obrt, do konca godine u sustavu poreza na dohodak].

Samo razmisljam postoji li nacin da to "uvalim" u neoporezive troskove.

Ono, a sto ako brucos nije uspio upisati redovnu godinu,zbog popunjena kvote, vec samo izvanrednu. A firma odluku o placanju studija donije prijei spitnih razultata?

Mogu se kockat i stavit to u troskove, ionako, pa ako mi ne dodje porezna nikom nista... ali, ne zelim reskirati???

Ima li ovdje neki poreznik, pa da mi kaze bas onako kako treba?

Btw, cura je iz mnogobrojne, ne bas superstojece obitelji??? Ali, to je jedna od onih obitelji koja je bila pogodjena kojecim ovih prethodnih godina, ali ne spada u one koje su iskoristavale sve dobrobiti proizasle iz Domovinskog rata. Ja sam joj kuma, pa zbog privatne firme odlucih pomoci u skolovanju kako mogu.

A sad ispalo da ne mogu curu stimulirati u studiranju jer nije uspjela prijeci prag zbog kojekakvih maminih i tatnih sinova.
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 23:13   #77
Dubravka20

Oprosti, zaboravila sam napomenuti. Mi smo do 31/12/2008 obrt u sustavu poreza na dohodak. Od sljedeće godine prelazimo u porez na dobit zbog primitaka iznad 2.000.000,00 kn. Nebitno jer sam isplatu izvršila u ovoj godini.

Ja zapravo ne znam koja je to shema sa studentima. Platili smo skolarinu curi koja se nije uspjela upisat na redovan studij zbog ne znam cega, ali je upala u grupu za vanredan. OK.

A sto bi bilo da smo platili skolarinu curu koja se upisala na redovan studij i onda odustala na pola godine??
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...

Zadnje uređivanje sebastyan : 14.11.2008. at 23:37.
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 23:20   #78
Quote:
a-ha02 kaže: Pogledaj post
Kako se knjiže računi R1 ili R2 plaćeni kreditnom karticom i kako da knjižim zbirni račun Amex-a sa specifikacijom troskova ?


Hvala

Zatvaraš račune sa specifikacije (ali s datumom plaćanja karticom) i otvaraš obvezu prema Amexu. Kad platiš Amex, zatvaraš obvezu prema kreditoru kartice (Amexu). Ovo zadnje nema veze s PDV-om, dok PDV za sve ostala plaćanja možeš priznati s datumom uplate. Naravno, ne zaboravi uzeti račun!!!
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 13:56   #79
Quote:
sebastyan kaže: Pogledaj post
Ovako:
Dogovorili smo s curom da cemo ju stipendirat. Ona je trebala samo upisat fakultet. Nikad nije radila kod nas. Vjerojatno ce radit kad diplomira. Bez ogveze vracanja skolaine. Nije se uspjela upisat kao redovan student, vec je presla u grupu izvendrdnih. Platila sam upis na fax po predracunu.
Mala studira i, za sad, polaze kolokvije.
Dakle, trebala bih
1. Ili to placanje tretirati kao neku privatnu isplatu,
2. Ili platiti poreze i doprinose na iznos od 3.300,00 kn za malu.

...
Ovdje treba postupiti kao da je riječ o drugom dohotku, tj. ugovoru o djelu. Obračunati i uplatiti porez i prirez na dohodak te doprinose. Ako je ispata bila u ranijim mjesecima treba obračunati i uplatiti i kamatu.
kokoroko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 09:46   #80
ima pitanje(opet), direktor je odlučio da mu blagajna netreba i zamislio da sve isplate za gotovinske račune i dnevnice idu preko tekućeg računa. E sada se ja ubijam smišljajući kako to proknjižiti. Radim u iposu i za račune sam smislila da ih unesem u ulazne i pdv i zatvorim pješke temeljnicom gotovinsko plaćanje, no problem nastaje kada na izvodu imam prijenos na tekućem, gdje ga rasknjižit kada nigdje nije ni zadužen???? Vjerovatno sam u startu postavila krivo. A šta tek sa putnim nalzima, dnevnicama....???????Jel uopće smije doo tako plaćat račune bez blagajne?
gena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:13.