Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2011., 15:24   #1
Protupožarna inspekcija

Molim upućene za pomoć. Jedan od suvlasnika u našoj stambenoj zgradi je u svom sumanutom preuređenju stana u konobu izveo plinski priključak na terasu gdje valjda misli imati roštilj i pečenjaru. Prijavili bismo ga protupožarnoj inspekciji. Ima li netko ideju kamo to spada? U MUP?
Nastavno, prijavili bismo ga i Gradskoj plinari Zagreb, no na njihovim stranicama ne nalazim službu kojoj bismo se pismeno mogli obratiti, pa i tu molim informaciju ako netko zna.
Taj priključak/izvod naravno nema atest niti bilo kakve dozvole.

Hvala na informacijama i pomoći.
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 17:52   #2
Da, inspekcija zaštite od požara je pod MUP-om.

S druge strane, zbog čega ga prijavljujete, kako mislite sročiti prijavu?

Radi li on to po nekom projektu? Ima li on lokacijsku, građevinsku i uporabnu dozvolu?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 18:39   #3
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da, inspekcija zaštite od požara je pod MUP-om.

S druge strane, zbog čega ga prijavljujete, kako mislite sročiti prijavu?

Radi li on to po nekom projektu? Ima li on lokacijsku, građevinsku i uporabnu dozvolu?
Zgrada (od 6 stanova) je izgrađena 2007. i ima građevinsku i uporabnu. Čim je zgrada dobila uporabnu, on je počeo s nadogradnjom i dogradnjom svog stana. Naime, radi se o zadnjoj etaži koja mora biti 70% izgrađenosti u odnosu na druge dvije etaže, pa tako moj i njegov stan (koji su na toj etaži) imaju velike terase. Pa se lik odlučio manjak stambenog prostora kompenzirati time što se proširio na terasu. Svakakva čuda izvodi, malo po malo zatvara tu terasu. Naravno, nema ni jednog papira, suglasnosti, dozvole, atesta ... Mi ostali suvlasnici građevinskoj smo ga prijavili 2009. no to je neka druga priča.

Neki dan smo otkrili kako si je na terasu izveo plinsku cijev. Lijepo cijev ide iz stana van po fasadi dolje do visine štednjaka/roštilja.

Pa želimo očitovanje mjerodavne inspekcije, a bome i sankciju.
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 18:48   #4
Što je građevinska inspekcija napravila?
Ima li on projekt po kojem to uređuje? Ako nema, tu ga imate, ali vam onda neće pomoći protupožarna, već građevinska inspekcija.
To za plinsku cijev vani, ne mora nužno biti prekršaj(iako vjerojatno jest).
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 18:59   #5
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Što je građevinska inspekcija napravila?
Ima li on projekt po kojem to uređuje? Ako nema, tu ga imate, ali vam onda neće pomoći protupožarna, već građevinska inspekcija.
To za plinsku cijev vani, ne mora nužno biti prekršaj(iako vjerojatno jest).
Građevinska nije napravila ništa. 2 godine od podnošenja prijave (potpisane imenom i prezimenom i urudžbirane u njihovoj pisarnici) od građevinske niti slova. Prije mjesec dana poslala sam požurnicu na ruke načelniku inspekcije, odgovora nema. Kada smo povukli neke veze, dobili smo odgovor da se ta situacija može riješiti vrlo brzo ukoliko ponudimo više novca Zaključak izvedi sam.
On nema nikakav projekt po kojem izvodi dodatne radove. Ne može niti imati jer zgrada ima dostignuti maksimalni BRP pa mu nitko neće izdati nikakve papire. Uostalom, za tako nešto treba imati i suglasnost svih suvlasnika, a nitko mu je nije dao.
Plinska instalacija izvan jest prekršaj, to nam je i veza potvrdila, no to nije u domeni građevinske.
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 19:20   #6
koji luđak, grozim se od takvih eventualnih susjeda..

evo kome da se obratiš:

MUP
Sektor upravnih, inspekcijskih i poslova civilne zaštite
Inspektorat unutarnjih poslova


meni su oni rješavali jednu prijavu zbog mogućeg kršenja Zakona o zaštiti od požara (NN br. 47/09)

rade i po anonimnoj prijavi, i čak su i vrlo brzi što se tiče dolaska na teren, barem u zg.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 19:21   #7
Jeste pokušali s kaznenom prijavom, npr. opasno izvođenje građevinskih radova, ugrožavanje opće opasnom radnjom ili sredstvom. dovođenje u opasnost života i imovine? Ako tip ima vezu u građevinskoj, tko ti kaže da nema u protupožarnoj inspekciji?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 19:34   #8
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Jeste pokušali s kaznenom prijavom, npr. opasno izvođenje građevinskih radova, ugrožavanje opće opasnom radnjom ili sredstvom. dovođenje u opasnost života i imovine? Ako tip ima vezu u građevinskoj, tko ti kaže da nema u protupožarnoj inspekciji?
Ma, pokušali smo i idemo dalje. Nije frajer nikakva manga, samo je slatkorječiv i gurne ispod stola kada može. I ja ću rado toj inspektorici dati više, no označene novčanice od DORH-a. Oni dižu kaznenu prijavu.
Inače, lik je gradio tu zgradu. Taj jedan stan ostao mu je neprodan iz 2 razloga: mali stan (s ogroooomnom terasom) koji glasi na (njegovu) firmu koja je bila izvođač radova. E sad, lik nije platio lipe poreza i na sam spomen porezne, bježi u mišju rupu. Prijava poreznoj već je zaprimljena, pa nek se znoji pomalo.

Od tužbi nema vajdi jel bu se to razvlačilo godinama, do tada on podigne svoj čardak, a mi ostali možemo sjest i plakati.

A što je s plinarom? Imaju li oni neku svoju inspekciju?
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 19:37   #9
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
koji luđak, grozim se od takvih eventualnih susjeda..

evo kome da se obratiš:

MUP
Sektor upravnih, inspekcijskih i poslova civilne zaštite
Inspektorat unutarnjih poslova


meni su oni rješavali jednu prijavu zbog mogućeg kršenja Zakona o zaštiti od požara (NN br. 47/09)

rade i po anonimnoj prijavi, i čak su i vrlo brzi što se tiče dolaska na teren, barem u zg.
Hvala. Ma ne bojim se ja potpisati prijavu. Ništa ne skrivam.
Donosi li protupožarna kakvo rješenje, sankciju, stavljaju obavijest na vrata ili kak to već ide?
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 19:43   #10
Quote:
Marja kaže: Pogledaj post
Hvala. Ma ne bojim se ja potpisati prijavu. Ništa ne skrivam.
Donosi li protupožarna kakvo rješenje, sankciju, stavljaju obavijest na vrata ili kak to već ide?
nam je riješila u korist tuženoga (i on je bio u pravu), donijela rješenje i to je bilo to.
vjerujem da ovaj po sili zakona mora ukloniti "to i to" kada tužba nije u njegovu korist.
ja sam tome prisustvovala, potpisala zapisnik (osim tuženoga i inspektora) kao predstavnik stanara dobila sam rješenje na svoju adresu tako da sam bila skroz u toku.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 19:44   #11
Ne izravno, ali prema Zakonu o zapaljivim tekućinama i plinovima, za sigurnosti instalacija odgovoran je distributer(na stranu sad nelogičnost toga i sve oko toga), ali oni mogu uskratiti isporuku plina ukoliko se isti ne koristi sigurno. Prijavite i njima.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 19:52   #12
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
nam je riješila u korist tuženoga (i on je bio u pravu), donijela rješenje i to je bilo to.
vjerujem da ovaj po sili zakona mora ukloniti "to i to" kada tužba nije u njegovu korist.
ja sam tome prisustvovala, potpisala zapisnik (osim tuženoga i inspektora) kao predstavnik stanara dobila sam rješenje na svoju adresu tako da sam bila skroz u toku.
Super, i to je već nešto.
Našeg lika inspektor neće naći (on se skriva i ne pojavljuje u zgradi, samo šalje radnike kada nekaj treba napraviti) no ja ću mu sa zadovoljstvom pokazati kamo treba gledati.
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 20:07   #13
pa ovaj moj pojavio se po dogovoru, vjerojatno pozivu MUPa.

ipak je riječ o MUPu, mislim da se njih ne može samo tako zaj..
za ovog svog znam sigurno da ima veza i vezica po gradu, pa ga nije mimoišla inspekcija.

samo pročitaj malo te NN da vidiš točno da se plinske instalacije nalaze u tom zakonu (a vjerujem da bi trebale), kod mene nije bio slučaj plin.

sretno!
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 20:47   #14
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ne izravno, ali prema Zakonu o zapaljivim tekućinama i plinovima, za sigurnosti instalacija odgovoran je distributer(na stranu sad nelogičnost toga i sve oko toga), ali oni mogu uskratiti isporuku plina ukoliko se isti ne koristi sigurno. Prijavite i njima.
Apsolutno ću i njima prijaviti, u prvom postu to sam i napisala, samo na njihovim stranicama nisam našla službu kojoj se to može prijaviti, osim brojeva centra za potrošače. Budem u ponedjeljak nazvala njih pa ću se raspitati, ako u međuvremnu ne saznam.
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 20:48   #15
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
pa ovaj moj pojavio se po dogovoru, vjerojatno pozivu MUPa.

ipak je riječ o MUPu, mislim da se njih ne može samo tako zaj..
za ovog svog znam sigurno da ima veza i vezica po gradu, pa ga nije mimoišla inspekcija.

samo pročitaj malo te NN da vidiš točno da se plinske instalacije nalaze u tom zakonu (a vjerujem da bi trebale), kod mene nije bio slučaj plin.

sretno!
Hvala indian, budem proučila NN
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 16:05   #16
Evo update:

Danas sam zvala Gradsku plinaru. Nisu svojim ušima mogli vjerovati o čemu pričam. Uglavnom, zaprimili su prijavu i šalju hitni izvid. Prekršitelju vjerojatno slijedi oduzimanje plinskog brojila, pečačenje cijevi i nemogućnost ponovne kupovine priključka - ikad, kao i prekršajna prijava.

Držimo fige da se pojave uskoro.
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 14:29   #17
i, kako je prošlo?
xstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 13:59   #18
Plinara je izašla odmah sljedeći dan, napravili zapisnik, slikali situaciju i zapečatili mu brojilo.
Građevinska se pojavila nekih mjesec dana poslije toga i zaljepila mu tablu "zatvoreno gradilište". Onda se lik pojavio par dana prije Uskrsa i mrtav hladan maknuo tablu (jer je imao potencijalnog kupca).
E onda je došla policija na uviđaj i sad se eto to dalje rješava.
J****a sapunica

Zadnje uređivanje drot13 : 21.04.2012. at 08:27. Reason: brisanje citata
Marja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 11:37   #19
Quote:
Marja kaže: Pogledaj post
Plinara je izašla odmah sljedeći dan, napravili zapisnik, slikali situaciju i zapečatili mu brojilo.
Građevinska se pojavila nekih mjesec dana poslije toga i zaljepila mu tablu "zatvoreno gradilište". Onda se lik pojavio par dana prije Uskrsa i mrtav hladan maknuo tablu (jer je imao potencijalnog kupca).
E onda je došla policija na uviđaj i sad se eto to dalje rješava.
J****a sapunica
nije lako...u našoj Hr
xstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 10:31   #20
Pozdrav,

zanima me da li ovaj slučaj prijaviti protupožarnoj inspekciji ili kome? Dakle imamo susjeda u zgradi od 9 katova (on je na 6.) koji skuplja doslovno smeće i stavlja ga po stubištu na svom katu u ormar ogromni drveni koji ide preko cijelog stubišta skoro i ispred toga ormara još ima veš mašina te bicikala, njemu se pridružili su i ostali susjedi s tog kata, jedni imaju vani ogormne kutije igračaka, drugi imaju bicikle i školjke.. Neki dan sam išao po stepenicama dolje i imao kaj vidjeti.. Još su kupili jedan bicikl zavezali ga za gelender i sad se mora preskakati kotač od bicikla da bi se prošlo jer sada s jedne strane je ormaričina puna smeća dok sa druge školjke i bicikli.. Sada zamislite da hitna mora nekog nositi dolje ili da se zapali nešto i ne možete proći na prizemlje dolje? Situacija je izmakla kontroli više jer čovjek ima probelma sa OKP-om i skupljanjem smeća... Razumijem ako netko nema mjesta da stavi vitrinu malu van ili nešto al ovo je kaos.. veš,mašine, bicikli, frizideri, ormari, vrečice, igračke... stvarno nema se kuda proći... bila je obavijest prije godinu dana od GSKG dolje na ulazu zaljepljena samo da se mora ukloniti sve ispred stanova ali na tome je ostalo samo... kamo dalje??
Leonardodavinci is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:11.