Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 15:24   #1
Eksproprijacija (izvlastenje) zemljista/nekretnine

Pozdrav, nisam vidio temu nigdje pa eto, pokrecem je u nadi da ce mi netko pomoci oko par stvari

nedavno sam pregledavao katastar/cestice online, kada bi htio vidjeti vlasnistvo itd.

Prilikom pregleda zeljene cestice i pregleda vlasnistva na registru izbaci mi da je vlasnik zemlje Pero Peric i da je njegova cestica 123/4 i 123/5 i ispod toga mi pise

pod poslovnim brojem Z. xxxx/xx zabiljezena je eksproprijacija cestica zemlje 123/4 NPR.

Koliko sam ja uspio pronaci na internetu, to izgleda drzava prakticira kada je rijec o "vecem dobru" odnosno na korist zajednice pri izgradnji cesta,odvodnja i sl.

Moja pitanja su sljedeca

Koliko dugo taj postupak moze trajati ? (molim bez odgovora tipa, banana drzava smo pa moze i 20 godina treba mi nesto malo okvirnije od toga :klap

Kada drzava to preuzme postoji li mogucnost otkupa tog dijela zemlje u slucaju da su oni trebali tipa 200m2 a uzeli su cesticu od 2000m2?

i mogu li sa ovim brojem iz gore navedenoga "pod poslovnim brojem Z. xxxx/xx zabiljezen je eksproprijacija cestica zemlje 123/4 NPR."
igdje provjeriti sto se dogada sa time i u kojem stadiju je, odnosno jel to drzava vec preuzela ili se poteze po sudu jos uvijek?

Hvala
kurijoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 00:54   #2
???!?
kurijoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 08:56   #3
Nije mi to primarno područje, pa ću odgovoriti općenito koliko znam
Postupak izvlaštenja je u tijeku, o točnoj fazi postupka zna vlasnik zemljišta, korisnik izvlaštenja i tijelo koje vodi postupak, najvjerojatnije ured državne uprave u županiji. Ti ako nisi stranka u postupku, nemaš pravo miješanja, osim eventualno uvida po pravomoćnosti rješenja o izvlaštenju.
Ako se vlasnik dogovorio sa korisnikom, tada to ide brzo, isplata i gotovo. Uknjižba novog vlasnika ovisi i o brzini gruntovne.
Ako ne, tada je sudski postupak u tijeku i koliko će trajati stvarno je teško znati. Za građevine od državnog značaja, investitor sada može dobiti i uporabnu dozvolu bez riješenih imovinskih odnosa, tako da državi nije stalo do toga da ti postupci budu žurni.
Otkup od države nečega što je država izvlastila? Pa izvlastila je zbog neke namjene, za koju je najvjerojatnije izdana građevinska dozvola i nešto se na toj zemlji gradi. Ne vidim zašto bi to država prodavala natrag ako je to privela za neku namjenu.
Da ne kažem da postoji i djelomično izvlaštenje npr. za potrebe infrastrukture, gdje vlasništvo ostaje na starom vlasniku, uz ograničenja u korištenju.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:33   #4
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Nije mi to primarno područje, pa ću odgovoriti općenito koliko znam
Postupak izvlaštenja je u tijeku, o točnoj fazi postupka zna vlasnik zemljišta, korisnik izvlaštenja i tijelo koje vodi postupak, najvjerojatnije ured državne uprave u županiji. Ti ako nisi stranka u postupku, nemaš pravo miješanja, osim eventualno uvida po pravomoćnosti rješenja o izvlaštenju.
Ako se vlasnik dogovorio sa korisnikom, tada to ide brzo, isplata i gotovo. Uknjižba novog vlasnika ovisi i o brzini gruntovne.
Ako ne, tada je sudski postupak u tijeku i koliko će trajati stvarno je teško znati. Za građevine od državnog značaja, investitor sada može dobiti i uporabnu dozvolu bez riješenih imovinskih odnosa, tako da državi nije stalo do toga da ti postupci budu žurni.
Otkup od države nečega što je država izvlastila? Pa izvlastila je zbog neke namjene, za koju je najvjerojatnije izdana građevinska dozvola i nešto se na toj zemlji gradi. Ne vidim zašto bi to država prodavala natrag ako je to privela za neku namjenu.
Da ne kažem da postoji i djelomično izvlaštenje npr. za potrebe infrastrukture, gdje vlasništvo ostaje na starom vlasniku, uz ograničenja u korištenju.
ok, a zna li netko nesto o tome kad se (procitao sam da je moguce na zahtjev zupana) neki dio zemlje hoce pripojiti morskom dobru za npr izgradnju prilaza/puta?
kurijoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 00:59   #5
Otvaranje teme me potaklo da i ja nešto priupitam tj. imam dva pitanja;

1. kad općina uzima zemljište da bi preko njega prešla cesta, da li je dužna isplatiti naknadu? U mom slučaju čestica zemljišta je bila pored stare ceste, i tu su nam davno (prije 20tak godina) uzeli dio parcele, ali jbga, treba nekako doć cesta. I za to nisu ništa platili. Da bi prije nekoliko godina tu našu građevinsku parcelu totalno iskasapili, netko je napravio kuću uz more, po mom mišljenju van svih propisa (15m od obale), ali nebitno, i sad je trebalo dovuć cestu do te kuće. To su napravili tako što su potegli cestu preko naše parcele i time vrijednu građevinsku parcelu učinili potpuno bezvrijednom jer ako je npr. široka 20m, oni su uzeli cca. 6m za cestu. Ako želim graditi moram biti udaljen 3-4m od susjedne parcele i otprilike toliko od javne prometnice, što ispada da bi mogao izgraditi kuću široku 2m. Otac se savjetovao s odvjetnicima koji su mu rekli da se nema smisla tužit jer ne može dobit, samo će izgubit novac i vrijeme. Meni to ne ulazi u glavu, gledam po novinama kako neki likovi skaču pred bager i traže po 10 milijuna kuna da dopuste da im cesta prođe pored kuće (a ovi im nude milijun za tih nekoliko m2), dok mi u praksi ostanemo bez cijele parcele i tu ne možemo ništa. Kao "shoping centar je privatan pa treba platiti za prometnicu", a gradnja ceste do nečije nelegano izgrađene kuće nije, to je javno dobro?

Ili ovo https://goo.gl/maps/kF685JjiQSJ2 čestica je privatna, nisu se mogli dogovoriti s vlasnikom pa pješaci, invalidi, majke s djecom moraju proći po prometnici? To nije javno dobro.

2. slično kao i ovo iznad, samo s nešto boljim ishodom (bar zasad). Opet se radi o otkupu, teoretski kupuje država, ali za privatnog vlasnika koji je već dobio koncesiju na to zemljište i marinu koju će izgraditi. Općina odluči izvlastiti vlasnike po cijeni koju je odredio sudski vještak. Otac se namjeravao tužiti, ali je odustao i na kraju nije htio ni usporavati proces zato što mi tu imamo samo manji dio, a većini vlasnika paše prodaja zato što su to nasljednici koje nije briga, mnogi su pod kreditima ili u inozemstvu. Nekakva prosječna cijena na tom području bi bila 100eur za m2 građevne parcele, sad već neki traže i 200e jer je izgradnja marine podigla cijenu, a sudski vještak je odredio 70eur. Taj novac su isplatili, istina s popriličnim zakašnjenjem, ali jesu. Nakon cca. 3 godine stiže tužba u kojoj se navodi da je zemljište pretplaćeno i da po njihovoj procjeni vrijedi max. 30eur. To što su tužili ne znači da će i dobiti, ali ne bih se začudio da su se odlučili na tužbu tek nakon što su dobili mig jer lik za kojeg sve to rade ima poprilično čvrste političke veze. Naš dio je manji i ja čak tu lovu imam, ali kako oni namjeravaju izbit lovu onima što su u Australiji, Americi, ili koji su je odmah potrošili na adaptaciju kuće, raspodjelili itd?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:49   #6
Kada god se vrši izvlaštenje za potrebe izgradnje, treba platiti pravično obeštećenje vlasniku zemljišta. To što je na ovim prostorima puno izgradnje lokalne infrastrukture bez građevinske i bez riješenih vlasničkih odnosa je druga stvar. Čak se i u trulom socijalizmu pazilo da papiri budu u redu, na žalost, 1990.-tih godina je i ta minimalna kultura nestala, pa je građeno svašta bez dozvole i uz blagoslov vlasti. Koliko je to daleko otišlo vidljivo je kad je za ceste npr. zadnjim izmjenama zakona omogućeno da se uknjiže na izgrađenome, bez dodatnih rješavanja vlasničkih odnosa, dakle, zakonski su te promjene legalizirane i gotovo. Tko je jamio - jamio je. Plus da si je danas država omogućila izdavanje uporabnih dozvola bez rješavanja vlasničkih odnosa. Ludo.
Naravno, oni koji su na vrijeme reagirali, zaustavili su gradnju bez rješavanje vlasničkih odnosa, mada je svaka situacija problem za sebe. Generalno, za sve bi prije kretanja u gradnju trebalo riješiti vlasničke odnose, osim za gradnju od državnog značaja. Tu ide ulazak u posjed i deponiranje novca u visini procjene od strane vještaka, pa ako vlasnik ne prihvaća nagodbu, ide se na sud. Ali gradnja ide.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2020., 19:07   #7
Punac mi dobio od katastra dopis u kojem ga oni obavještavaju o izvlaštenju parcele u ime HŽ infrastrukture. Da li mi netko može reći na koji se način određuje vrijednost parcele (voćnjak u ovom slučaju) te da li negdje postoji fiksna cifra po kojoj se formira cijena?

Hvala!
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2020., 23:40   #8
Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Punac mi dobio od katastra dopis u kojem ga oni obavještavaju o izvlaštenju parcele u ime HŽ infrastrukture. Da li mi netko može reći na koji se način određuje vrijednost parcele (voćnjak u ovom slučaju) te da li negdje postoji fiksna cifra po kojoj se formira cijena?

Hvala!
Dobiti ćeš "tržišnu cijenu". Cijenu određuje vještak ili sudski procjenitelj.
koliko ja znam, oni tebi ponude 3 vještaka, ti izabereš jednog koji procjenjuje vrijednost. I toliko dobiješ.
Imaš 8 dana da se očituješ. Ak ne izabereš ni jednog, smatra se da si dao suglasnost bilo kome. Tebe to ništa ne košta, trošak je njihov.

https://www.zakon.hr/z/726/Zakon-o-i...ivanju-naknade
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:24.