Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 11:13   #3921
Imam preporuku za Psihološki centar TESA. Tamo sam bila prije nekoliko godina i konačno sam se riješila IBS-a nakon 11 godina (tko zna što je to, zna kakve su to muke - recimo da sam došla do najgoreg stadija gdje nisam više izlazila iz kuće, a nakon 10 mj. kbt terapija 2x mjesečno po 2 sata (bolje je 1 sat tjedno) sve je bilo iza mene. Cijena 250 kn - 90 min (imaju besplatne konzultacije i besplatni tel. za informacije i slično).

Još veću preporuku imam za KBT centar. Ljudi su stvarno divni i profesionalni i stvarno mislim da nema toga što ne mogu pomoći. Ja sam konkretno u Zagrebu bila na psihoterapiji (iako je riječ o kbt, meni je bila dovoljna obična psihoterapija). Ovdje je popis svih njihovih psihoterapeuta http://cabct.hr/savjetovaliste/pronadite-terapeuta Ja sam plaćala 300 kn sat vremena. Nakon samo 4 tretmana sam se preporodila, a radilo se zbilja o teškom problemu. Ako nekoga zanima detaljnije može mi se javiti na pm. Iz Tese sam prešla u KBT jer se radilo o posve drugačijem problemu (doduše sve je u našim životima povezano) i nisam se našla na istoj valnoj dužini sa psihoterapeutkinjom koja mi je prvi put pomogla.
Neki KBT terapeuti rade i preko Skypea tako da i ako ste u manjoj sredini i/ili nemate mogućnosti doći do njih drugim putem možete se raspitati za ovu opciju.
Old 12.10.2017., 12:42   #3922
Pitala sam se da li da podijelim ovo iskustvo s psihoterapeutom ili ne jer je vrlo individualno i ne bi htjela da to govori o njemu kao takvom, nego naglašavam da je to moj subjektivni stav.
Dakle, nekoliko godina pt bihevioralno-kognitivnog usmjerenja koja mi je donijela pomake ali po mojem mišljenju to su mikro pomaci i sve je moglo biti brže da su se stvari imenovale pravim imenom, da su se relacije i problemi označili pravim imenom, da se detektirao problem, da mu se naprosto dao naziv, ime, nadimak.
Svi smo mi različiti, a ja sam osoba kojoj znači nešto imenovati, obilježiti, označiti. Te konstrukcije mi pomažu i on je kao psihijatar to trebao vrlo brzo uočiti i na taj način raditi sa mnom.
No, on je išao korak naprijed, pa dva natrag, pa se rasplinjavao, često je i banalizirao, katkad sam stekla dojam da čitam Lastana.
Mislim da psihijatri griješe kad ne osjete svoje klijente, kad se ne potrude iznaći način koji će baš njima pomoći. Zašto nisam još prije prekinula tu pt? Zato jer je katkad znao izreći pravu rečenicu. No, ipak, zbog jedne rečenice u hrpi rečenica, recimo jedna rečenica koja zvoni, a 500 koje su bačene u vjetar? ne znam baš.
Nisam tip osobe koja se vezuje za psihiće, općenito ne vezujem se na onaj patološki način za nikoga i nisu mi potrebne mentalne štake. Ono što mi je potrebno je pomoć da kliknem, da kažem, da to je to, prodro si mi u kosti s tom rečenicom, da, sad si označio mjesto koje me boli, našao si ga, bravoo.
Kažem, tu i tamo je bilo toga ali rijetko i blago. Jako, jako blago. Toliko blago kao kad imaš karijes i zubar ti s četkicom ide četkati to umjesto da uzme svrdlo i izbrusi ga.

No, ako mu je u interesu da što dulje dolaziš onda ok, shvaćam da i oni imaju te male, ljigave poteze.
Old 17.10.2017., 20:16   #3923
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
...
No, on je išao korak naprijed, pa dva natrag, pa se rasplinjavao...
pišeš kao da je on klijent, a ti psihoterapeut. pa jel to bila tvoja ili njegova terapija? ako je tvoja, zar ne trebaš ti negdje stići, raditi korake, imati regresivne faze i sve što ide u rok jedne psihoterapije?

da li bi ovaj razgovor morala voditi s nji? pa naravno, jer se i radi o vašem odnosu. a trebaš li? ne, treba se jedino umrijeti. tako da slobodno možeš odšetati s te pt koja te nije usrećila.

a to koliko je trajalo, što nisi ranije reagirala - čuj, bolje ikad nego nikad
Old Danas, 17:47   #3924
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
pišeš kao da je on klijent, a ti psihoterapeut. pa jel to bila tvoja ili njegova terapija? ako je tvoja, zar ne trebaš ti negdje stići, raditi korake, imati regresivne faze i sve što ide u rok jedne psihoterapije?

da li bi ovaj razgovor morala voditi s nji? pa naravno, jer se i radi o vašem odnosu. a trebaš li? ne, treba se jedino umrijeti. tako da slobodno možeš odšetati s te pt koja te nije usrećila.

a to koliko je trajalo, što nisi ranije reagirala - čuj, bolje ikad nego nikad
Neko vrijeme je inzistirao na našem odnosu. Zapitkivao je što osjećam u vezi toga, tražio da se izjasnim o nama, ali ja nisam nešto posebno imala za reći o tome. Poznanica koja je krenula kod njega se u jednom periodu zaljubila (u njega) oduševljena je s njime, kaže da on predstavlja njezine štake pomoću kojih može funkcionirati.
Ja od toga ništa nisam osjetila.
Old Danas, 18:55   #3925
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Neko vrijeme je inzistirao na našem odnosu. Zapitkivao je što osjećam u vezi toga, tražio da se izjasnim o nama, ali ja nisam nešto posebno imala za reći o tome. Poznanica koja je krenula kod njega se u jednom periodu zaljubila (u njega) oduševljena je s njime, kaže da on predstavlja njezine štake pomoću kojih može funkcionirati.
Ja od toga ništa nisam osjetila.

ne mislim da ga moraš doživljavati tako posebnog kao tvoja prijateljica koja ga je postavila na tron. to su sve odnosi koji se uobičajeno grade tijekom pt i nisu nebitni. zato je i tražio da opišeš svoje osjećaje vezane za pt i kaok si u pogledu cijelog odnosa. odnosa terapeuta i klijenta je jako bitan i presuđujuć u određivanju kvalitete i razvoja psihoterapije.

i to što u trenutku nisi imala što za reći je isto tako normalno. neke stvari trebaju vrijeme - da bi došle do svijesti i bile eventualno verbalizirane.
ali isto tako si sad u situaciji kad mu itekako imaš što za reći (makar ovo što si pisala na temi). mišljenja sam da sve vezano za terapiju, terapeuta mora biti podijeljeno na seansi.

dakako, ne moraš ti ništa od toga. tvoj izbor. ali za progres je potrebno imenovati stvari svojim imenom i izreći ih na za to predviđeno mjesto, među ljude koji su neizostavni dio toga - u ovom slučaju ti i terapeut.
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:50.