Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2017., 22:50   #1
Porez na nekretninu

Pozdrav,

Kupio sam stan u Zagrebu, početkom prvog mjeseca ove godine. A od 1.1. se plaća porez na prvu nekretninu, i onda sam nakon kupovine otisao u poreznu da vidim kako i kolko trebam platiti, oni su mi rekli da to prijavljuje javni biljeznik kod kojeg sam kupoprodjani ugovor ubiljezio i da mi to postom dodje na moju adresu.

I evo proslo je pola godine a meni nista nije došlo poštom. Jel netko bio u sličnoj situaciji? Kad bi to trebalo doći?

I jos jedno pitanje, jel moguće porez u ratama platiti?

Lijep pozdrav
Ivo
wolfshund is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 01:03   #2
Ne brini doći ćeš na red sigurno... Meni je rješeno 10 mjeseci nakon kupnje stana...
__________________
“No matter how far you travel, you can never get away from yourself.”
Haruki Murakami
maribili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 06:09   #3
Odgođen famozni porez!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 18:34   #4
Samo je rečeno a nije donesena zakonska odluka.

Odgodio sam ja i gemišt za 18.15 ali to ništa ne znači jer ću ga popit u 19.15 ili u 20.15.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2018., 22:52   #5
Ako se sa susjedom radi zamjena zemljišta i pritom nema novčane transakcije (pretpostavka da je vrijednost ista), mora li se pritom plaćati kakav porez?
Brijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2018., 22:53   #6
Ako se sa susjedom radi zamjena zemljišta i pritom nema novčane transakcije (pretpostavka da je vrijednost ista), mora li se pritom plaćati kakav porez?
Brijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2018., 03:00   #7
Quote:
Brijana kaže: Pogledaj post
Ako se sa susjedom radi zamjena zemljišta i pritom nema novčane transakcije (pretpostavka da je vrijednost ista), mora li se pritom plaćati kakav porez?
Da, zamjena je takoder nacin stjecanja nekretnine te je stjecatelj obveznik poreza na promet nekretnina (5% vrijednosti nekretnine).
Takodjer sudionik zamjene moze biti i obveznik poreza na dohodak od nekretnine ako svoju nekretninu otudji (zamjeni u ovom slucaju) u razdoblju kracem od tri godine od stjecanja (25% od razlike u vrijednosti nekretnine).
ICU is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2018., 11:42   #8
Quote:
ICU kaže: Pogledaj post
Da, zamjena je takoder nacin stjecanja nekretnine te je stjecatelj obveznik poreza na promet nekretnina (5% vrijednosti nekretnine).
Takodjer sudionik zamjene moze biti i obveznik poreza na dohodak od nekretnine ako svoju nekretninu otudji (zamjeni u ovom slucaju) u razdoblju kracem od tri godine od stjecanja (25% od razlike u vrijednosti nekretnine).
Hvala na odgovoru.

Radi se o razdoblju većem od 3 godine, odnosno ideji rekombiniranja parcela sa susjedom. Naime, dva su posjeda bila podijeljena "štrafte" i isprepleteni su, ideja je da se odvojimo zamjenom samo nekih parcela a ne cjelih posjeda.

Tko određuje cijenu posjeda od koje se plaća 5 posto? Naime u kupoprodajnom ugovoru piše cijena, a parcele prilično variraju po cijenama u tom dijelu. Piše li se i u ugovoru o zamjenu neka "cijena"?
Brijana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:34.