Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2006., 11:17   #1
Etažiranje

U mojoj zgradi sprema se etažirane. Kao suvlasnik, dobio sam za potpisati Suglasnost, u kojoj stoji (između ostalog) da sam suglasan da se:

- vlasništvo mog posebnog dijela nekretnine i ostalih posebnih dijelova uspostavi na temelju ove Suglasnosti, koja je tehnički preduvjet, a koji će biti zaključen sukladno Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima
.......
- u tom pravcu omogući stručnim službama Zavoda za stanovanje, odn. stručnim radnicima istog premjer svih prostorija moga posebnog dijela nekretnine.

(Ima još točaka, ali nisu nejasne kao ove)

A što mi je nejasno:

S obzirom da je moje vlasništvo nad stanom upisano u Zemljišne knjige i za to imam Izvadak / vlasnički list, gdje piše kvadratura moga stana, nejasno mi je sljedeće:

1) Zašto bi se vlasništvo mog posebnog dijela (ako sam dobro shvatio čitajući navedeni zakon - to je stan) ponovo uspostavljalo, ako je već uspostavljeno (Izvadak iz zemljišne knjige - vlasnički list)

2) Zašto bi se radio premjer mog posebnog tijela (stana), kao je to već ranije utvrđeno i upisano u Zemljišne knjige

S obzirom da su mi te dvije točke Suglasnosti nejasne, molim za pojašnjenje, jer ne želim potpisati nešto što mi nije u potpunosti jasno.

Puno hvala!
DJ_SOS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 11:57   #2
Pa da bi se nesto etaziralo mora se i izmjerit,jer je sigurno tokom gradnje doslo do nepravilnosti u kvadraturi stanova i ostalih zajednickih dijelova zgrade.
Pa ce se izmjerom stanova i ostalih zajednickih dijelova zgrade dobiti STVARNA
kvadratura i kao takva moc upista u zemljisne knjige.
Isto tako ce se utvrdit kolko kvadrata imaju zajednicki dijelovi zgrade i koji su to,od krova do podruma i dvorista.
uglavnom to traze banke i ostale ustanove zbog kredita,jer ak nekom sjedaju na hipoteku u tvom slucaju bi vjerojatno zapljenili cijelu zgradu jer nije tvoj dio etaze posebno odvojen.
Netko ima takav problem pa zeli da se etazira da bi mogao ili prodat ili uzet hipotekarni kredit.
Nije to nis strasno,jos bolje da se vlasnicki odnosi rijese crno na bijelo.
__________________
Problem s nasim vremenima je taj da budućnost više nije što je nekad bila.
Paul Valery
blog is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 10:37   #3
Etažiranje će se izvršiti kako bi ti postao vlasnik i na zemljištu, a ne samo na stanu (poseban dio).
To se zove pravno jedinstvo nekretnine, pri čemu se zemljište "spaja" sa zgradom. Točno će se odrediti koliko ti je stan velik u odnosu na katastarsku česticu kojoj pripada zgrada.
Dakle osim što si vlasnik na stanu, imati ćeš suvlasništvo i nad zemljištem. Vidiš i sam da se danas osim stanova moraju kupiti i parkirna mjesta kod zgrade.

Moj ti je savjet da pitaš koliko košta i tko plaća etažiranje tako da se ne iznenadiš. Nadalje to ti je super i toplo preporučam da si to zajednički sredite jer je tako najjeftinije i najbolje.
Đurđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 10:42   #4
Quote:
blog kaže:
Pa da bi se nesto etaziralo mora se i izmjerit,jer je sigurno tokom gradnje doslo do nepravilnosti u kvadraturi stanova i ostalih zajednickih dijelova zgrade.
Pa ce se izmjerom stanova i ostalih zajednickih dijelova zgrade dobiti STVARNA
kvadratura i kao takva moc upista u zemljisne knjige.
Isto tako ce se utvrdit kolko kvadrata imaju zajednicki dijelovi zgrade i koji su to,od krova do podruma i dvorista.
uglavnom to traze banke i ostale ustanove zbog kredita,jer ak nekom sjedaju na hipoteku u tvom slucaju bi vjerojatno zapljenili cijelu zgradu jer nije tvoj dio etaze posebno odvojen.
Netko ima takav problem pa zeli da se etazira da bi mogao ili prodat ili uzet hipotekarni kredit.
Nije to nis strasno,jos bolje da se vlasnicki odnosi rijese crno na bijelo.
Također je i ovaj odgovor dobra nadopuna. Sve ovisi da li je izvršeno "staro" etažiranje dakle u neodređenim omjerima, kad nemaš pojma kojem stanaru što priprada, a zemljište neodređeno pripada, pa neznaš čije je što! Novo etažiranje je Etažiranje u određenim omjerima, a to se na vlasničkom listu vidi kao etažni udio (razlomak) koji poseban dio povezuje sa katastarskom česticom.
Đurđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 22:21   #5
i kad se to napravi hoće se tip koji je nelegalno uselio na tavan prije 15godina moći biti iseljen?

On tvrdi da ima nekakve potpise još iz 1990te ali nikad ih nije pokazao a i struktura vlasnika stanova koji imaju vlasnički list se promijenilo.

On ima navodno samo te nevidljive potpise nekih umrlih baba bivših vlasnica stanova....
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 14:00   #6
samo dižem temu ak bi mi neko odgovorio please
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 16:18   #7
Quote:
Mishko Pishko kaže:
i kad se to napravi hoće se tip koji je nelegalno uselio na tavan prije 15godina moći biti iseljen?

On tvrdi da ima nekakve potpise još iz 1990te ali nikad ih nije pokazao a i struktura vlasnika stanova koji imaju vlasnički list se promijenilo.

On ima navodno samo te nevidljive potpise nekih umrlih baba bivših vlasnica stanova....
Što se tiče vlasničkog lista struktura je promjenjena, ali u zemljišnoj knjizi su bivši vlasnici trajno upisani. Po tome se vodi povijest vlasništva nekretnine. Toplo preporučam iskusnog odvjetnika za ovakove slučajeve jer tip očito ima pravo korištenja zajedničkih prostorija svih stanara i to debelo koristi. Da bi postao vlasnik mora otkupiti i biti uknjižen u zemljišnu knjigu.
Treba vidjeti da li je zgrada upisana u zemljišnu knjigu....itd...tu sada nastupaju odvjetnici.
Đurđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 09:00   #8
Quote:
Đurđa kaže:
Što se tiče vlasničkog lista struktura je promjenjena, ali u zemljišnoj knjizi su bivši vlasnici trajno upisani. Po tome se vodi povijest vlasništva nekretnine. Toplo preporučam iskusnog odvjetnika za ovakove slučajeve jer tip očito ima pravo korištenja zajedničkih prostorija svih stanara i to debelo koristi. Da bi postao vlasnik mora otkupiti i biti uknjižen u zemljišnu knjigu.
Treba vidjeti da li je zgrada upisana u zemljišnu knjigu....itd...tu sada nastupaju odvjetnici.
kreće etažiranje uskoro. Tip je rekao da kod njega na tavan nitko nema pristup i nikakvo etažiranje kod njega se neće mjeriti.

Inače on živi gore bez vode i kanalizacije i plina a struju je do sad krao zajedničku ali sad se spojio kod bivše supruge na 1 katu gdje i uzima vodu i valjda nosi svoj drek u zahod..
Inače oni su zajedno živjeli dolje i nakon burne svađe i tučnjave on si je napravio izbu gore na tavanu.

Također oni nisu vlasnici tog stana na 1. katu nego zaštićeni najmoprimci.

Krov kuće pod hitno treba popravak(potpunu izmjenu) a i fasada.

Naravno tip uopće ne plaća pričuvu niti išta slično...

BTW okupirao je i skoro cijeli podrum i sad kad je nedavno u ZG bio odvoz glomaznog smeća nije dao da se očisti
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 16:31   #9
Quote:
Mishko Pishko kaže:
kreće etažiranje uskoro. Tip je rekao da kod njega na tavan nitko nema pristup i nikakvo etažiranje kod njega se neće mjeriti.

Inače on živi gore bez vode i kanalizacije i plina a struju je do sad krao zajedničku ali sad se spojio kod bivše supruge na 1 katu gdje i uzima vodu i valjda nosi svoj drek u zahod..
Inače oni su zajedno živjeli dolje i nakon burne svađe i tučnjave on si je napravio izbu gore na tavanu.

Također oni nisu vlasnici tog stana na 1. katu nego zaštićeni najmoprimci.

Krov kuće pod hitno treba popravak(potpunu izmjenu) a i fasada.

Naravno tip uopće ne plaća pričuvu niti išta slično...

BTW okupirao je i skoro cijeli podrum i sad kad je nedavno u ZG bio odvoz glomaznog smeća nije dao da se očisti
Koji biser, do kad taj misli živjeti na tudjoj grbači!!! Plaćate li pričuvu? Imate li kućepazitelja?
Stanari bi trebali zajednički nastupiti uz odvjetnika.
Žao mi je što nemam pametniji i bezbolniji prijedlog, ali čini mi se da ćete sa takvim sustanarom imati još problema
Đurđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 16:39   #10
cuj do sad su u cijeloj zgradi bile 3 babe i moja stara. Sad su babe umrle i doselili se mlađi ljudi.Svi stanovi otkupljeni i u vlasništvu. On injegova valjda bivša žena su zaštićeni najmoprimci.

Svi plaćaju pričuvu osim njega je naravno nema nikakve papire.Sad je kućepazitelj ovaj novi stanar koji će se izgleda uhvatiti u koštac sa svim. Ja bi si napravio stan iznad od stare i potpuno izmijenio krov a zauzvrat bi dobio potpise od stanara nakon etažiranja i tražio građevinsku za tavan.Svi stanari se slažu s tim jer je velika investicija.Samo nemre se njega istjerat.
ja ne kužim kako živi gore bez vode i zahoda. Znam da loži na drva i dovlači ih iz podruma....

Centar Zg je to...
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 16:42   #11
da ne govorim da nije adaptirao pod i da skače gore iznad moje stare i njoj stalno puca strop (stara kuća)

Sutra stara ide na razgovor sa odvjetnikom. Dosta je više gluposti u zgradi...

svi su stanari za to da se uredi tavan i etažira zgrada i uredi podrum koji je njegovo privatno odlagalište smeća i drva....
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 17:05   #12
Quote:
Mishko Pishko kaže:
da ne govorim da nije adaptirao pod i da skače gore iznad moje stare i njoj stalno puca strop (stara kuća)

Sutra stara ide na razgovor sa odvjetnikom. Dosta je više gluposti u zgradi...

svi su stanari za to da se uredi tavan i etažira zgrada i uredi podrum koji je njegovo privatno odlagalište smeća i drva....

Ako se ništa ne riješi. Uvijek možete prodati i kupiti negdje gdje bi vam moglo biti bolje. Ne treba robovati navikama. Bitno je imati izbora.
Đurđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 21:13   #13
Quote:
Mishko Pishko kaže:
cuj do sad su u cijeloj zgradi bile 3 babe i moja stara. Sad su babe umrle i doselili se mlađi ljudi.Svi stanovi otkupljeni i u vlasništvu. On injegova valjda bivša žena su zaštićeni najmoprimci.

Svi plaćaju pričuvu osim njega je naravno nema nikakve papire.

Centar Zg je to...
Koliko se ja sjecam Gp*a vi bi mogli traziti iskljucenje iz suvlasnicke zajednice na temelju neplacanja obveza.
A isto tako on vama ne smije ne dopustiti etaziranje,jer nema opravdan razlog,tako da bi sud u IZV parnicom postkupu donio odluku kojom se etaziranje dopusta.
Cochran is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 08:08   #14
kako vidim, tema je malo ostarila, a DJ SOS nije dobio konkretne odgovore koji ga zanimaju (bar ne ovdje), a kako su i nama sad najavili etažiranje zanima me isto...tj. zašto bih ja ponovo plaćala etažiranje svog stana koji ima vlasnički list, a etažiranje se plaća po kvadratu!? također, meni po vlasničkom listu pripada i dio podruma (u određenoj kvadraturi, sad ne znam točno koja je) dakle i podrum je etažiran...pa zašto bih ja onda izvalila skoro 1000kn iz svog džepa za nešto što već postoji?

ako netko ima konkretan odgovor po tom pitanju, molim vas recite jer do sad su mi svi samo znali reći da se etažiranje mora provesti, a ne točno kako...

@DJ SOS ako imaš kakvog iskustva ili neki savjet, bila bih ti zahvalna kada bi se javio (zgrada je također u osijeku pa eto...)

Hvala unaprijed
__________________
I've got plenty of common sense!
I just choose to ignore it.
vlale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 10:26   #15
Ovak, vidim da je stara tema.. uglavnom ako se radi etažiranje onda se iscra tlocrt svih površina koje spadaju pod objekt sa uctanim vlasnickim udjelima, znaci dobije se kompletan tlocrt objekta po katovima i bojom se oznacava koji dio kome pripada. Sastavni dio elaborata je tlocrt i rekapitulacija u kojoj je upisao sve što pripada određenom stanu (šupa, balkon, terasa, garaža, ....), uglavnom to se radi da bi se vlasnički rješilo pitanje šupa itd..

na starim objektima se to rijetko radi, ovo o cemu pricas tvoja zgrada nije etažirana vec se stanovi upisani u ZS

Znaci ta knjiga položenih ugovora je nastala u doba otkupa stanova, i to je bilo nužno zlo

Quote:
U knjizi položenih ugovora nisu utvrđeni proporcionalni dijelovi cijele nekretnine (zemljišta i zgrade), nad kojima je suvlasnik svaki vlasnik posebnog dijela (stana, poslovnog prostora ili garaže, itd.). Vlasnik pojedine etažne jedinice u knjizi položenih ugovora nije evidentiran kao suvlasnik zgrade i zemljišta.
ovak.. nemoj raditi etažiranje ako ti to nije potrebno
DarkRyder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 16:51   #16
Ja sam istu stvar nedavno pitala.

Etažiranje, tj. uspostava etažnog vlasništva, tj. vlasništvo nad posebnim dijelom nekretnine, u zakonu se spominje kao postupak kada svi suvlasnici znaju svoje idealne udjele, ali nisu još uspostavili vlasništvo nad posebnim dijelovima.

Kod ovih stambenih zgrada, u kojima su otkupljivani društveni stanovi, svi suvlasnici već imaju vlasništvo nad posebnim dijelovima (etažno vlasništvo), ali zbog nepoznate ukupne korisne kvadrature, nemaju točno određene suvlasničke udjele u cijeloj zgradi. A i ne može se zgrada upisati u zemljišne knjige bez tog podatka o ukupnoj kvadraturi.

Ali, ja ipak ne mogu vjerovati da se sada "etažira" nešto što već jest etažirano, po zakonu koji uopće ne spominje takav slučaj.

Vidjela sam da u zakonu postoji nešto kao "zajedničko vlasništvo", gdje se ne znaju točni (su)vlasnički udjeli, ali se mogu odrediti... dogovorno ili na neki drugi način. To nitko ne spominje kao zakonski utemeljen izlaz iz ove besmislice s etažiranjem etažiranog... tko zna zašto. Valjda je to dobra stara birokratska ljenost i nefleksibilnost?

U popisu dokumenata koje je potrebno priložiti za upis stambene zgrade u zemljišne knjige, stoji pod obavezno - elaborat o etažiranju. To je zbog tih korisnih površina, međutim, nisam sigurna da je to zakonska obaveza. (Barem u Zakonu o vlasništvu nije navedeno da je to jedini način.) Mislim da je dovoljna tehnička dokumentacija, projekt npr. i potvrda nadležnog tijela (ured za izgradnju?) da su stanari naveli točan iznos korisne površine u svom međusobnom suvlasničkom ugovoru?

Baš me zanima na temelju čega se, zapravo, traži baš "elaborat o etažiranju" kao uvjet za upis u zemljišnik.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 18:37   #17
Etažiranje i zajedničke prostorije

Živim u zgradi koja ima 22 stanova..Od tih 22 stana 2 su napravljena prenamjenom veš kuhinje i tavana.
Znači zajedničkih prostorija.
U tim stanovima žive obitelji koje su te prostorije prenamjenili u stan uz suglasnost svih stanara prije 24 godine.
Plačaju sve režije i pričuvu.
Naša zgrada se sprema na etažiranje i zanima me dali bi moglli imati problema s tim stanovima i tj kako njih uvrstiti u etažiranje?
Dali se mogu etažirati tako da se oni nakon etažacije upišu odma kao vlasnici ili se mora etažirati tako da nama suvlasnicima ide svima jednaki dio pa da im te stanove prodamo?
Kako je to izvedivo sa pravne strane?
Dali oni imaju kakvu pravnu osnovu da i dalje budu u tim stanovima?
jazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 20:31   #18
Quote:
jazo kaže: Pogledaj post
Živim u zgradi koja ima 22 stanova..Od tih 22 stana 2 su napravljena prenamjenom veš kuhinje i tavana.
Znači zajedničkih prostorija.
U tim stanovima žive obitelji koje su te prostorije prenamjenili u stan uz suglasnost svih stanara prije 24 godine.
Plačaju sve režije i pričuvu.
Naša zgrada se sprema na etažiranje i zanima me dali bi moglli imati problema s tim stanovima i tj kako njih uvrstiti u etažiranje?
Dali se mogu etažirati tako da se oni nakon etažacije upišu odma kao vlasnici ili se mora etažirati tako da nama suvlasnicima ide svima jednaki dio pa da im te stanove prodamo?
Kako je to izvedivo sa pravne strane?
Dali oni imaju kakvu pravnu osnovu da i dalje budu u tim stanovima?
suvlasnici su dali suglasnost za izvanredne poslove suvlasničke zajednice. Etažni dio nije ni predmet tvog pitanja.

Kako će proći na sudu i pri upisu? ne znam... treba pitati dipl ing graditeljstva on radi etažne elaborate a pravnik ih samo ušpisuje u zemljišnu knjigu
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 00:29   #19
Imam par pitanja:
1. Što ide "prvo"? Etažiranje ili uporabna dozvola ili je svejedno?
2. Kome se upisuje vlasništvo npr. stubišta u zgradi?
4. Je li stubištena svakom katu posebna etaža ili se to samo zbirno navede "stubište" u ukupnosti za cijelu zgradu?
4. Može li se tražiti uvid u podatke o kvadraturi iz etažnog elaborata iz usporedba s onima u zemlj. knjigama? Naime radi se o zgradi na 3 etaže, etaže su identične međusobno, istog rasporeda prostorija. Kada se zbroje površine stanova u prizemlju one iznose neki broj X. Zbrojene površine stanova na prvom katu također iznose X + 0,1%, ali površine stanova na drugom katu iznose X + 40% što je nemoguće. Shodno tome ti stanovi na 2-om katu imaju i veći postotni udio u vlasništvu iako definitvno na to nemaju pravo.

Ako sam na krivoj temi neka šefica preseli.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 03:02   #20
Vlasništvo stubišta se nikome ne upisuje nego se pravo korištenja i obveze održavanja njime, dijeli svima razmjerno kvadraturi stambenog prostora kojih je netko vlasnik.

Npr. 3 stana od 100m2, a stubište ukupno 45m2. Svaki vlasnik stana ima dakle svojih 100m2 vlasništva, a stanu pripada pravo korištenja i obveza održavanja stubišta, grubo rečeno od 15m2. Ne pripiše se vlasniku stana još i 45/3=15m2 vlasništva nad stubištem.

E sad u tvom slučaju ako su sve etaže iste, onda je nemoguće da ovaj na drugom katu ima 40% više prostora. Jedino ako je iznad njega potkrovlje ili krovna terasa, pa ih je on prisvojio sebi.

Neka te ne brine to što netko ima veći stan, jer razmjerno njemu ima i veću obvezu održavanja zajedničkih prostorija (stubište) i uređaja (dizalo).

Ali neka te brine ako je taj isti sebi uzeo 40% nekog prostora koji je bio zajednički, a ovim ga je sebi prisvojio upisujući vlasništvo nad njime, jer na njega osim ako nema dozvolu svih stanara ili ako vas nije obeštetio, nema pravo
verycreativan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:44.