Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2014., 13:45   #2861
jel ima netko zaposlenog korisnika starosne mirovine ??
to može od 01.01.2014. na pola radnog vremena ili imaju još neki drugi uvjeti?
hvala
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 16:19   #2862
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
U polje »poziv na broj platitelja« na nalogu za plaćanje za isplatu plaće poslodavac je dužan upisati sljedeće podatke:

67 OIB-GG001 do GG365/366-X

Znači model 67, poziv na broj: OIB tvrtke - oznaka JOPPD - 0 (ako je isplata u cijelosti)

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...03_31_540.html

0 – isplata plaće

1 – isplata prvog dijela plaće

2 – isplata drugog dijela plaće

3 – isplata plaće koja ne podliježe uplati doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje

4 – isplata plaće koje ne podliježe uplati doprinosa na osnovicu

5 – isplata plaće kao prioritetne tražbine u otvorenom postupku predstečajne nagodbe i to za vrijeme trajanja postupka sve do sklapanja nagodbe pred nadležnim trgovačkim sudom ili do obustave postupka

6 – isplata plaće koja ne podliježe uplati doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje i uplati doprinosa na osnovicu

7 – isplata plaće prema kojoj su javna davanja sadržana u zahtjevu za reprogramiranje naplate poreznog duga ili zahtjevu za otpis duga s osnove kamata i reprogram glavnice duga ili jednokratnu uplatu glavnice prema posebnom propisu, a o zahtjevu u trenutku isplate plaće, još nije odlučeno
Ja ovo ne kužim. Znači više nije kao do sada (npr. u PBZ je bilo 69, poziv na broj je 40002-OIB) nego 67 OIB-JOPP(0) ako je plaća isplaćena u cijelosti?
Od kada se to počelo primjenjivati?
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 16:37   #2863
Quote:
PowerG kaže: Pogledaj post
Ja ovo ne kužim. Znači više nije kao do sada (npr. u PBZ je bilo 69, poziv na broj je 40002-OIB) nego 67 OIB-JOPP(0) ako je plaća isplaćena u cijelosti?
Od kada se to počelo primjenjivati?
ne, to iz PBZ je poziv na broj PRIMATELJA, dole uz ime radnika

ovo ide u poziv na broj PLATITELJA, gore uz poslodavca, ide već od 2012 mislim ali su sada od kad je uveden JOPPD promijenili izgled tog broja
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 17:26   #2864
Ma ne moguće ... to je obavezno sad od prije mjesec-dva. Da broj platitelja znači 67 OIB-JOPP-0? Ja već 2 mjeseca uplatio bez toga!!
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 17:55   #2865
Quote:
PowerG kaže: Pogledaj post
Ma ne moguće ... to je obavezno sad od prije mjesec-dva. Da broj platitelja znači 67 OIB-JOPP-0? Ja već 2 mjeseca uplatio bez toga!!
Mislim da ti se ništa strašno neće desit, ako sve doprinose i porez redovito platiš.
Smisao cijele te priče je uvođenje reda kod onih koji neredovito isplaćuju plaće ili isplate neto, a doprinose zaborave.
Ako je kod tebe sve po špagi i ako nisi na tzv. crnoj listi koju porezna šalje bankama, nemaš brige. Sigrno.
Od sada radi kako treba i to je to.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 19:08   #2866
Imam pitanje u vezi isplate prijevoza.
Zaposlenik živi izvan mjesta rada i mjesečna bus karta mu je 4000 kn, uz popust za gotovinsko plaćanje je 2500 kn. Da li mi kao privatna firma možemo isplatiti svih 4000 kn bez problema jer nas ne zanima da li je zaposlenik kupio kartu gotovinom ili ne? Ne vidim razlog zašto ne, ali eto da pitam.
alphaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 20:45   #2867
Quote:
alphaman kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u vezi isplate prijevoza.
Zaposlenik živi izvan mjesta rada i mjesečna bus karta mu je 4000 kn, uz popust za gotovinsko plaćanje je 2500 kn. Da li mi kao privatna firma možemo isplatiti svih 4000 kn bez problema jer nas ne zanima da li je zaposlenik kupio kartu gotovinom ili ne? Ne vidim razlog zašto ne, ali eto da pitam.

Naravno, poslodavac nije dužan kontrolirati radnika da li je on kupio kartu ili ne, također niti da li radnik putuje autobusom ili osobnim autom, niti je radnik dužan prilagati račun za kupljenu kartu.

Ako od prijevoznika može dobiti potvrdu da je to cijena za tu relaciju, ne vidin razlog zašto ne bi mogli isplatiti.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 21:29   #2868
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Naravno, poslodavac nije dužan kontrolirati radnika da li je on kupio kartu ili ne, također niti da li radnik putuje autobusom ili osobnim autom, niti je radnik dužan prilagati račun za kupljenu kartu.

Ako od prijevoznika može dobiti potvrdu da je to cijena za tu relaciju, ne vidin razlog zašto ne bi mogli isplatiti.
Na potvrdi piše 4000kn i ispod gotovina 2500kn.
alphaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 00:26   #2869
Quote:
PowerG kaže: Pogledaj post
Ma ne moguće ... to je obavezno sad od prije mjesec-dva. Da broj platitelja znači 67 OIB-JOPP-0? Ja već 2 mjeseca uplatio bez toga!!
Uredba od 15.03.2014.godine... treba paziti jer je kazna 100.000 kn ako nema poziva na broj platitelja, e sad koliko će biti fleksibilni u nadzoru

I da i kod obustava plaće treba isto upisivati...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 10:10   #2870
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Uredba od 15.03.2014.godine... treba paziti jer je kazna 100.000 kn ako nema poziva na broj platitelja, e sad koliko će biti fleksibilni u nadzoru

I da i kod obustava plaće treba isto upisivati...
Imam slučaj s nadzorom inspekcije rada, nisu ni pogledali taj detalj....sumnjam da i oni kuže stvar...
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 11:55   #2871
To i ne kontrolira inspekcija rada, nego porezna inspekcija . Porezna bi to sigurno primjetila.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 12:58   #2872
Imam pitanje: radim na fakultetu i do sredine svibnja sam bila voditelj katedre i kad sam došla u računovodstvo pitati jel mi to plaćeno za tih pola mjeseca ženska mi kaže da ne zna jer kako im MZOS pošalje, tako oni isplaćuju plaće i printaju liste. Na listi ništa ne piše. Na listi čak nema niti koeficijent, samo broj radnih sati. Također nema niti razvrstanih doprinosa...samo piše doprinosi 20,00% i iznos, osobni odbitak i osnovica za porez, te prirez i na kraju neto plaća. Mene zanima što ja sve točno plaćam u doprinosima, koliko za 1., koliko za 2. stup, koliko za zdravsrveno osiguranje, pa one naknade za nezaposlene i sl. Smijemo li imati takve nepotpune liste? Gjde ja to mogu provjeriti jer u svom računovodstvu ne. Puno hvala!
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 13:10   #2873
Ti iz svoje bruto plaće plaćaš SAMO doprinos za mirovinsko (15%+5%), porez i prirez i to ti mora biti vidljivo iz liste.
Ostale doprinose (zdravstveno, zapošljavanje..) plaća poslodavac na plaću, direktan su trošak poslodavca i kao takvi ne moraju nužno biti na listi navedeni.


http://www.propisi.hr/print.php?id=10990

Ovo za koeficijente i ne znam, pogledaj što o tome kaže vaš pravilnik. Čini mi se da bi trebalo biti i to jer propis kaže da obračun mora sadržavati:
"...podatke o ostvarenim satima rada i druge podatke od kojih ovisi iznos plaće te iznos plaće po tim osnovama ili podatke o satima za koje radnik ostvaruje pravo na naknadu plaće i iznos te naknade."
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 13:13   #2874
A-ha...hvala! Ići ću ponovo u računovodstvo i neka me upute na nekoga u MZOS tko to radi...radi se o parsto kuna, ali mojih kuna.
No s obzirom na stanje u zdravstvu i najave novog ministara, voljela bi znati koliko moj poslodavac za mene plaća zdravstveno osiguranje.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 13:55   #2875
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
No s obzirom na stanje u zdravstvu i najave novog ministara, voljela bi znati koliko moj poslodavac za mene plaća zdravstveno osiguranje.
Tu si sve možeš izračunati i

http://www.rrif.hr/kalkulator_placa.html

evo npr. ako ti je bruto plaća 10.000,00 kuna ovako izgleda izračun tvoje plaće (pod uvjetom da živiš u Zg, i da ti je osobni odbitak 1,00) :
http://www.rrif.hr/wct_index.php?run=kalk18&wct=230
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 23:39   #2876
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Imam pitanje: radim na fakultetu i do sredine svibnja sam bila voditelj katedre i kad sam došla u računovodstvo pitati jel mi to plaćeno za tih pola mjeseca ženska mi kaže da ne zna jer kako im MZOS pošalje, tako oni isplaćuju plaće i printaju liste. Na listi ništa ne piše. Na listi čak nema niti koeficijent, samo broj radnih sati. Također nema niti razvrstanih doprinosa...samo piše doprinosi 20,00% i iznos, osobni odbitak i osnovica za porez, te prirez i na kraju neto plaća. Mene zanima što ja sve točno plaćam u doprinosima, koliko za 1., koliko za 2. stup, koliko za zdravsrveno osiguranje, pa one naknade za nezaposlene i sl. Smijemo li imati takve nepotpune liste? Gjde ja to mogu provjeriti jer u svom računovodstvu ne. Puno hvala!
baš mi je ovo čudno, ja radim u srednjoj školi i na listama stoji i obračunski koef i osnovica i točno koliko se uzima za doprinose sa i na plaću, pa to mora sve biti vidljivo na listi

i trebali bi ti "objasniti" u tvom računovodstvu zašto na listi ne stoje svi ti podaci
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 10:54   #2877
Zanima me na osnovu čega se mogu isplatiti putni troškovi na posao ako ne postoji nikakva linija javnog prijevoza na relaciji mjesto rada - mjesto stanovanja?
Imamo potvrdu prijevoznika od prošle godine ali je linija ukinuta a novog koncesionara još nema. Da koristimo potvrdu od lani ili imate neki drugi prijedlog?
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 21:37   #2878
molim vas,
ako su radnici upućeni na gradilište (terenski rad) gdje im je plaćen smještaj (par mjeseci), dali se taj smještaj smatra plaćom u naravi?
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 08:39   #2879
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
molim vas,
ako su radnici upućeni na gradilište (terenski rad) gdje im je plaćen smještaj (par mjeseci), dali se taj smještaj smatra plaćom u naravi?
Čl. 13. st. 2. ZDOH

terenski dodatak u zemlji do 170,00 kuna dnevno na ime pokrića troškova prehrane i drugih troškova radnika na terenu u zemlji, osim troškova smještaja koji se podmiruju na teret poslodavca i ne smatraju se dohotkom radnika,
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 15:25   #2880
Imam bolovanje zbog njege djeteta od 3. do 7. g. uzimam prosjek zadnjih 6 mjeseci i od toga 70%, isplacuje poslodavac i trazi se povrat od HZZO-a...

moze samo potvrda dal je ispravno nisam dugo imao takvu situaciju
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:45.