Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2007., 09:40   #81
Quote:
ijon kaže:
Svjetlosti treba oko osam minuta da stigne od Sunca do Zemlje? To je dosta slabo, i ne mogu vjerovat da se brže od toga ne može.
Možeš, a ne moraš vjerovati... Jedino što tvoje nevjerovanje ne može ubrzati svjetlost....

Quote:
Recimo u StarTreku imaju warp-sistem koji može ići do devet puta brže od svjetlosti, to mi nekako ispravnije izgleda.
Čak i warp u StarTreku se zasniva na ideji o putovanju u hiperprostoru... A ne u svemiru....

Quote:
Gledam na sve to iz neke perspektive da ćemo jednog dana mi ljudi morati putovati do susjednih i udaljenih galaksija, tako da - onoliko koliko su udaljene, toliko brzi moraju biti brodovi kojima se putuje.
S obzirom na udaljenost galaktika, a i broj zvijezda u našoj matičnoj galaktici ("samo" 400 milijardi!), potpuno je utopistički razmišljati o transgalaktičkim putovanjima...
Iako, i tu valja misliti na vremensku dilataciju putnika u nekom hipotetskom svemirskom brodu koji se može kretati gotovo brzinom svjetlosti... njima to ne bi trajalo baš nešto pretjerano dugo...

Quote:
Ona varijanta s međugeneracijskim brodovima mi je nekako nategnuta - kao brod krene na put do naseljive planete i tek peta generacija putnika stigne na odredište a tri generacije čitav život samo putuju i dosađuju se? ne, ne, ne bi trebalo tako biti.
I u toj priči ima različitih varijacija na temu... tu je i mogućnost hibernacije... u budućnosti, naravno....
Jasno, ponovno treba uzeti u obzir i vremensku dilataciju, ukoliko pričamo o zbilja brzom međuzvjezdanom/transgalaktičkom letu....
Galileo is offline  
Old 02.01.2007., 09:43   #82
Quote:
Pero Perić kaže:
Put u svemir, zapravo polazak, ograničen je između ostalog vrlo prizemnim načelom koje se zove inercija. Ona ti ograničava akceleraciju u tom smislu da, ako pretjeraš, pretvoriš se u pljeskavicu. Jedina mogućnost je napraviti prostorvrijeme dovoljno zakrivljenim da se ''poprijeko' može stići s jednog mjesta na drugo.

O warpovima i tumačenjima efekata iz zvjezdanih staza govori L.Krauss u knjizi ''fizika zvjezdanih staza'', jedna od najboljih knjiga koje su mi se našle u ruci.
Postoji i druga mogućnost: ubrzavati s 1 g.... Samo ti treba oko godinu dana do relativističkih brzina....
Galileo is offline  
Old 02.01.2007., 09:46   #83
Quote:
Covjek kaže:
Nista nisi krivo skontao.
Kvantna mehanika i TR se ne poklapaju... A očigledno na "štetu" kvantne mehanike....
Galileo is offline  
Old 02.01.2007., 15:54   #84
sumnam da je na štetu KM, jerbo di bi mi bili bez mobitela? Sve što je vezano sa elektronima koristi na ovaj ili onaj način kvantnu mehaniku. Eto, to vam je indirektan dokaz da funkcionira.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Old 02.01.2007., 16:27   #85
Kvantna nelokalnost je ociti primjer gdje TR ne funkcionira. Sta se tice brzine svjetlosti i kako izmjeriti brzinu vecu od brzine svjetlosti i tko je to napravio u peer reviewed uvjetima preporucam rad Konstantina Meyla. Covjek je otisao toliko daleko da kod njega mozete kupiti kit sa opremom gdje to sami mozete dokazati uz pomoc osciloskopa cisto da pokaze koliko je to jednostavno. Do sad nitko nije srusio doticnu teoriju niti je osporio rezultate. Rad se inace naslanja na ono sta je Tesla radio prije 80 godina sa longitudinalnim skalarnim valovima. Herz je svjetlost definirao kao iskljucivo transverzalnu komponentu koja se giba sa c. Maxwellove jdb-e takoder rade sa istom komponentom svjetlosti i uvazavaju taj princip. Tesla je istrazivao iskljucivo longitudinalnu komponentu i tvrdio da brzina svjetlosti nema gornji limit, bar koliko on zna na onsovi njegovih eksperimenata. Poznat je njegov pokus u Colorado Springsu gdje je tvrdio da je postigao 1.6c. Taj isti eksperiment su ponovili u Njemackoj na tamosnjem fakultetu prije 10tak godina. Guenter Nimtz je takoder radio slicne eksperimente (peer reviewed i objavljene) u kojima je poslao Mozartovu simfoniju niz tunel brzinom od blizu 10c. Eksperiment se inace bazirao na "photo-tunelling" efektu. Teoretska pozadina zasto i kako se poklapa sa Meylovom teorijom.
Alter is offline  
Old 02.01.2007., 16:35   #86
nemam sad vremena, zurim, ali evo nesto

http://en.wikipedia.org/wiki/Scalar_..._and_detectors
(pseudoznanost, iskrivljavanje)
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 02.01.2007., 17:22   #87
Ne, nije to nikakava pseudoznanost. Ako jest ospori eksperimentalne dokaze. To jos nitko nije napravio a izazov je jasan i on stoji i ponovljiv je, pa zato....

Ovdje imamo jasan primjer (Endimion) sta se desava kad netko vrlo neopravdano smatra da je pokupio svu pamet svijeta. Tim ljudima je obicno Wikipedia glavni izvor informacija. Tamosnja tvrdnja da eksperimenti nisu ponovljeni je u najmanju ruku smijesna svakom tko je upuceniji u stvar.

Medutim jasno je da je Prof. dr Konstantin Meyl kao ugledni njemacki znanstvenik, svoje eksperimentalne dokaze ponovio pred relevantim skupom medunarodno priznatih fizicara iks na ntu puta, te da su njegovi pokusi ponovljeni od strane velikog broja njegovih kolega sa IDENTICNIM rezultatima.

Takoder je na Teslinoj obljetnici odrzanoj u Zagrebu svima nazocnima demonstrirao bezicno slanje energije, tj. pokus koji je Tesla svojevremeno dizajnirao za prenos energije na model podmornice. Takoder nacrti doticne opreme su svakom dostupni te ako je netko zainteresiran moze pokus ponoviti. Ljudi koji jesu zainteresirani pokus ponavljaju, sa pogodite kojim rezultatima.
Da podsjetim nedavno je to otkrice u nasim novinama pripisano jednom nasem mladom znanstveniku. Tesla je to radio prije kojih 100njak godina.
Za ponavljanje eksperimenta treba oko 200 kuna za opremu i malo elektrotehnickog znanja.

Tvrdnja da se efekti mogu pripisati elektrodinamici (u wiukipediji), govori o kvaliteti te "enciklopedije" i ljudima koji pisu clanke.
Jedan od najznacajnih efekata koji se mogu pratiti (i to ne sa obicnim RF antenama kako su iz nekog razloga na Wikipediji napisali?!?!) je odrzivost kvalitete prenosa bez obzira na udaljenost. To znaci da nema govora o transverzalnim EM valovima jer znamo da intezitet pada i koliko pada sa udaljenoscu.

Takoder kod takvih valova efekt Faradayevog kaveza NE VRIJEDI sta je EKSTREMNO LAKO za provjeriti.
Alter is offline  
Old 02.01.2007., 19:59   #88
ma kad je to ponovio?

znaš li što je skalar a što vektor?
i nemoj miješati teslu u ovo. jadan čovjek, što mu se radi. okreće se u onoj urni...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 02.01.2007., 22:48   #89
moram jedino reći da je Alter u pravu što se tiče kredibiliteta Wikipedie, na priimjer odite i pogledajte reference na toj stranici ividjet ćče te neš interesantno.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Old 02.01.2007., 23:20   #90
Quote:
Endimion17 kaže:
nemam sad vremena, zurim, ali evo nesto

http://en.wikipedia.org/wiki/Scalar_..._and_detectors
(pseudoznanost, iskrivljavanje)
Glup, tup, neuracunljiv. Jesi li i jeli citas ista drugo u zivotu osim usrane internetske enciklopedije???
__________________
E jebiga Skeptice, sam si rekao da je pozeljno svacije misljenje.
Covjek is offline  
Old 02.01.2007., 23:39   #91
Quote:
Endimion17 kaže:
ma kad je to ponovio?

znaš li što je skalar a što vektor?
i nemoj miješati teslu u ovo. jadan čovjek, što mu se radi. okreće se u onoj urni...
Tesla je tu kljucna osoba, prva osoba koja je uhvatila ukostac sa doticnim fenomenom i u tu svrhu konstruirala danas poznatu Teslinu zavojnicu. Na ovom podforumu ima dosta osoba koje nemaju tri ciste o zivotu ili znanosti pa ovakvi tvoji odgovori nisu ismijani kako bi trebali biti tek toliko da neki nevini prolaznik ne pomisli da Tesla koji je tvrdio da su EM i longitudinalni valovi sa ovim nema veze.

Transmitter magnyfier u Wardencliffu, bezicni prenos energije, prenos energije sa iskoristivoscu "iznad 100%", brzina propagacije sa brzinama iznad c, eksperiment u Colorado Springsu gdje je "navodno" ostvario potpuni bezicni prenos 10kW bez gubitaka ima itekakve veze sa Teslom jer su sve to njegovi eksperimenti i tvrdnje.
Einsteinovu tvrdnju o c kao maksimalnoj brzini je Tesla smatrao samo smijesnom ali drukcije nevrijednom pomena.

I onda dode tip i kaze da se to ne smije vezivati za Teslu????
Ako se Tesla okrece u urni od necije gluposti bojim se da to nije moja. Naime ja dijelim Tesline stavove.

Medutim, od Maxwella, preko Herza, do Marconija, za otkrivanje, kalkulaciju, pa do korisne uporabe EM valova je proslo 31 godina tako da otprilike jos toliko dajem vremena ljudima koji "znaju sve" da vide da mozda ne znaju sve.

Sta se tice tvog pitanja kad je to ponovio, pa zadnje sta se moglo vidjeti nama ovdje bilo je u Zagrebu prije kojih 6 mjeseci. Kao sta sam rekao za eksperiment su potrebna mala sredstva, tako da nema razloga da to ne ponovi svaki dan nekoliko puta. Mozes mu poslat mail da ga pitas, ja ti dam ako ga ne mozes nac.

Sta se tice uporista za ignoranciju kakvu je iskazala i wannabe enciklopedija ovdje spomenuta i znansvenici na forum.hr je citirali da samo iskazem i drukciji stav.

Ako uzmemo u obzir Laplace-a i Maxwellovu originalnu verziju valne jdbe i longitudinalni valovi su bili moguci i OCEKIVANI i PREDVIDENI kao EM valovi cistom matematikom. Medutim za vrijeme svog zivota je susreo dosta skeptizicma (sve napredne ideje to dozive) jer je postulirao i dielektricnu komponentu koja u njegovo vrijeme nije mogla biti dokazana tj izmjerene zbog svoje male vrijednosti. Iz toga razloga i danas se otkrivanje EM valova pripisuje Hertzu - barem ih zovu hercijanski valovi.
Nakon Hertza i njegovog rada sa transverzalnom komponentom EM, Tesla je upozorio na neke stvari. Prvenstveno na proizvoljnu brzinu gibanja longitudinalnog dijela. Lord Kelvin je iz tog razloga otputovao u Ameriku i pokusao "izmiriti" Herzovu i Teslinu ideju. Nakon Teslinih pokusa bilo mu je jasno da su i Tesline tvrdnje osnovane te je stoga krenuo izradivati "vorteks teoriju" koja nikad nije zazivjela jer nakon njegove smrti nije imao tko nastaviti.
U to vrijeme je jos prije Marconija Tesla imao sve spremno za prenos radio valova ali sa longitudinalnom komponentom valova. Danas uobicajeni radio prenos je smatrao obicnim gubljenjem energije jer se prenos ostvaruje na sve strane bez obzira na mjesto i broj recievera. MArconi je medutim na osnovu tada vec prihvacenog Hertzovog modela ostvario uspjeh i sa boomom radija i TV-a se ta tehnologija ekspresno prosirila. To je bez sumnje i Teslina greska jer je inzistirao da je eto on vise u pravu od Hertza te time onemogucio svojim idejama da dozive siru tehnicku upotrebu u tom vremenu generirajuci suvisni otpor svojim idejama. Izmedu dva svjetska rata nudio je na osnovu longitudinalnih valova uporavljanu podmornicu americkoj vojsci koji su patent uzeli i primili na znanje medutim odbili skoru implementaciju uz komentar "to je za nas prenapredno".

Kao da to nije dosta,dva fizicara Gibbs i Heaviside su "uredili" tj, osakatili originalnu Maxwellovu jdbu od svega sta do tog datuma nije bilo smatrano dokazanim od strane Ampera, Ohma, Faradaya i Hertza. I sam Herz je osudio taj potez ali je uprkos toga ta verzija otisla u udbenike i jos je tamo danas. Jedan dio "odsjecenih" stvari govori upravo o efektima koje je Tesla dokazao i time prakticki dokazao Maxwella, upravo onog Maxwella kojeg ce danas iz ciste ignorancije Wikipedija entuzijasti upotrijebiti kao dokaz da ti isti valovi ne postoje???

Zato danas i imao hrpu neobjasnjivih momenata u fizici sta se tice konkretno i prenosa valova. Pitajte nekog injzinjera gdje odlazi dio energije koji se dovodi u antenu i zasto ne emitira sa sto posto i on ce reci da dio odlazi u grijanje antene? E pa po danasnjoj fizici temperatura tu nema navodno uopce ulogu. Naravno ako gledamo cijelu pricu sa longitudinalnim valovima vidimo da se sve odvija po originalnoj zamisli Maxwella koju je Tesla u potpunosti pokazao svojim eksperimentima.


PS. Sta je to taj vektor? Kaj to nije ona strelica?
Alter is offline  
Old 02.01.2007., 23:54   #92
majko božja kako skačete kao kobci čim se učini da sam pogriješio.
gledate trn u oku svom, a brvno u svojem ne vidite...

naravno da wiki ponekad ima zasrane članke. znam to jer ju i sam editiram ponekad. žurilo mi se pa sam samo potražio ime tog tipa i to mi je našlo. i stavio sam vam da pogledate.

inače, da bi u potpunosti razumjeli EM polje, i znali maxwellove jednadžbe, treba vam "malo više" obrazovanja nego što imate. evo, ja ih ne znam objasniti, priznajem.
ali zato ne ulazim u lude tvrdnje.


alter, ne znas sto je vektor? i kako onda mozes uopce razglabati o ovome?!
BTW sto ti je to >100% iskoristivost? LOL


Quote:
References

Ultimate genious of red_shrike form the most popular forum in Croatia. (Thus proving fallacy of Wikipedia, or, if you want: lack of credibility) Yup thats it, I am the ultimate ressource. (this note will be removed by me at 00:00 GMT+1)
hhahahahah
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 03.01.2007., 00:03   #93
Vec sam prije primjetio da nisi odvise bistar. Evidento je da sam se sa ovim sta je vektor salio. Komentirajuci tvoje idiotsko pitanje kojim si zaobisao poantu posta.
A moje obrazovanje je itekako na nivou da mogu razglabati o Maxwellu i da ti mogu biti profesor na tu temu. Mada nemam ambicija takvih.
Prenos iznad 100% je je recimo prenos od 105%. LOL.
Dugacak je put ispred tebe. Ne moras svaki vrag ovdje komentirati i praviti se strucnjak i donositi zakljucke o svemiru kao vrhunski autoritet da nam kazes sta jest a sta nije. E to je LOL.
Alter is offline  
Old 03.01.2007., 00:29   #94
tipično.

je, primijetio si i to si vec par puta rekao.
znaš da u ogromnoj većini slučajeva ljudi bez pogovora prihvaćaju ono što im kažeš ako ubaciš "statistike su pokazale"?
e to ti je to.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 03.01.2007., 00:50   #95
Da rekao sam, jer svaku temu koju otvorim kad dodem ovdje, tvoj post je medu zadnja tri i sa pozicije apsolutnog autoriteta govoris ljudima sta jest tocno a sta nije i stvari o kojima nista ne znas proglasavas glupostima. Medutim reality check govori nam o tome da ova znanost niti zna sve a da li ce ikad saznat je takoder pitanje. Pitam se sta bi govorio prije 500 godina ljudima koji tvrde da je zemlja okrugla. Nemam ja nista protiv tebe ali suzdrzi se ponekad i postani fleksibilniji.
Svaki put kad budes neku novu teoriju o kojoj se nisi u potpunosti informirao, zapravo nemas pojma o njoj, nazvao gluposcu jer ne kaze isto sta i mainstream wikipedia znanost u tom trenutku spremi se odgovoriti na nekoliko pitanja. Npr, u potpunosti objasniti magnetni moment neutrona ili na neki drugi iz pletore u "potpunosti objasnjenih pitanja moderne fizike". Ti zapravo mozes ostaviti odlican dojam na srednjoskolce i taj nivo obrazovanja. Zato i misitificiras stvari kao sta su vektori.
Alter is offline  
Old 03.01.2007., 00:57   #96
ne bih bas rekao da pišem s visoka. jedino priznajem da se raspizdim kad ljudi pocnu pisati gluposti s visoka. ako netko nesto izvali, nema veze.

vjerujem da bi prije 500 godina govorio da je Zemlja okrugla, ako bih znao za dokaze. nisam religijski dogmatičan. također, srao bih i po Galenu.

a to što se osvrćeš na magnetni moment neutrona je očito samo pokušaj izvlačenja. na ovom forumskom sektoru se ne govori o tome. pogledaj teme. nema veze s fizikom.
uglavnom sve jedna tema gora od druge. čudi me što geza nije otvorio thread o piramidologiji ili liječenju gledanjem u tetraedre. uskoro će šiknuti thread o iridologiji. o viskovima već imamo.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 03.01.2007., 02:58   #97
Quote:
Endimion17 kaže:
tipično.

je, primijetio si i to si vec par puta rekao.
znaš da u ogromnoj većini slučajeva ljudi bez pogovora prihvaćaju ono što im kažeš ako ubaciš "statistike su pokazale"?
e to ti je to.
Molim te, prestani se koprcati jer tones sve dublje. Prokuzen si ti odavno, a Alter-ove opservacije su dosle samo kao potvrda tvoje zatucanosti. Ako ne razumijes neke stvari, kako ,eto i sam "posteno" priznas, zaobidji ih. Za boga miloga, pa nitko nije sveznajuci pa ni ti!!! F... O..
__________________
E jebiga Skeptice, sam si rekao da je pozeljno svacije misljenje.
Covjek is offline  
Old 03.01.2007., 09:35   #98
Quote:
Covjek kaže:
Molim te, prestani se koprcati jer tones sve dublje. Prokuzen si ti odavno, a Alter-ove opservacije su dosle samo kao potvrda tvoje zatucanosti. Ako ne razumijes neke stvari, kako ,eto i sam "posteno" priznas, zaobidji ih. Za boga miloga, pa nitko nije sveznajuci pa ni ti!!! F... O..
Endi, Covjek, Alter.... prije nego ste upali u vrtlog rasprave o tome tko je kakav, ja sam se dotakao teme relativističkog putovanja (replika na Ijon), i iskreno vam moram reći da sam od takvih mozgova očekivao pokoju riječ, a ne cijelu stranicu jebene svađe u stilu:"moj tata je veći od tvog..."...
A mislim da se baš uz ovu temu mnogo toga može reći kroz relativističko putovanje...
Galileo is offline  
Old 03.01.2007., 10:57   #99
Quote:
Galileo kaže:
Kvantna mehanika i TR se ne poklapaju... A očigledno na "štetu" kvantne mehanike....
ne znam jos na ciju je stetu ali bih volio da mi pobornici kvantne teorije kazu nesto o 2. zakonu termodinamike...
naravno, ako nesto znaju o tome tj. ako nisu preskakali gradivo...
__________________
"Studenti su u pravu."
kvazar33 is offline  
Old 03.01.2007., 22:26   #100
osoba koja nezna što je vektor nemože predavati 7. razred fizike u osnovnoj školi a kamoli išta drugo imalo kompleksnije. Drugo, kakve veze ima drugi zakon termo dinamike sa kvantnom mehanikom u smislu da ju može poništiti? Da je to tako jednostavno već bi se neko sjetio toga i primjetio.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.