Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2007., 12:20   #81
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Ovo je dobra diskusija. Kada smo kod oklopa, čisto da pitam, kakav je borbeni skor Abramsa i T-72 kada su se susreli u Iraku 1991? Itko? (retoričko pitanje)
Uspoređuješ kruške i jabuke. T-72 osim što generacijski bliži Pattonu nego Abramsu, zamišljen je kao jeftiniji tenk za izvoz, za razliku od Abramsa koji predstavlja vrhunski tenk SAD-a. Ako tome pridodaš bolju podršku, vjerojatno bolju posadu i bolju opremu, bilo bi vrlo čudno da je ispalo drugačije.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
Sada, da se IDF odluči pogoditi Iranska nukearna postrojenja, Iranci ne bi mogli ništa učiniti. F-15I Ra'am i F-16I Soufa imaju dovoljan dolet do Irana, a mogu se i bez problema probiti u iranski zračni prostor. Iran nema ništa što ih može zaustaviti.
Neznam što točno Iran ima, ali svejedno vjerujem da mogu zaustaviti Izraelske avione. Nisu to Stealth-ovi.

Quote:
Anton kaže:
Nisam vidio američkih tenkova da mogu ovo:

http://www.guns.connect.fi/gow/T34tank1.html

http://youtube.com/watch?v=Rg2mxSENr5c

Radi se o tenkovima koji nisu pravilno funkcionirali preko 50 godina.Pitam se koji bi američki to mogao.
Bitka se ne sastoji od toga da se ostave tenkovi nasred bojnog polja, čeka se 50 godina, pa pobjeđuje onaj čiji tenkovi bolje rade.

Iako rusi i dalje imaju mnoga izrazito dobra konstrukcijska rješenja, nemogučnost dovoljnog ulaganja u razvoj čini njihova oružja u globalu ipak inferiorijim od Amera. Iako su u nekim određenim poljima jači.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 12:28   #82
Quote:
dolinapiramida.blog. kaže:
...mogu li oni konkurirati Iranskim Mig 29B Fulcrum,Suhoj 31, Suhoj 35 i najnoviji Suhoj 37 za kojega je konstruktor americkoga aviona F-22 Raptor rekao da je daleko ispred sviju...
A ako tome pridodamo i MIG-31 Firefox i MiG-37 Ferret nemaju Izraelci šanse.

PS Su-37 mislim da ovog trena ne postoji niti jedan na kugli zemaljskoj, a što se tiće Su-35 i Su-31, možeš li mi dati kakav link na filmić gdje se vidi da Iranci posjeduju to dvoje. PS ako su toliko jaki zašto još grčevito održavaju F-14 ?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 12:35   #83
Quote:
zamiel kaže:
A ak je istina da su nabavljeni S-300 i Torovi?
Samo Torovi. Nedovoljno da može značiti razliku, a niti oni nisu svemogući.

Quote:
Plus, ako se ne varam, iranski sahabi (zemlja-zemlja) jebeno su opake rakete, čisto kao odgovor na mogući zračni napad?
Shahabi su prilično glupave rakete, i zasada nose samo konvencionalne bojne glave.

Quote:
Tyndall, mislim da bi to ipak bio zanimljim konvencionalni sukob
Zanimljiv? Pa baš, niti jedan sukob meni nije zanimljiv, sorry.

Quote:
E, da, za onog piramidaša, iranska vojska naoružana je i američkim oružjem, tako da imaju jak kontigent f-14 Tomcata i f-16 falcona (stigli od venezuele)
Venezuelanski falconi su još uvijek kod Chaveza, i glavni su Venezuelanski lovci do uvođena Su-30MKV kroz koju godinu. Iran ima F-14A, F-4E, F-5E, poneku Cobru i Hercules i to je to od američke tehnike.

Quote:
ljiga kaže:
Uspoređuješ kruške i jabuke. T-72 osim što generacijski bliži Pattonu nego Abramsu, zamišljen je kao jeftiniji tenk za izvoz, za razliku od Abramsa koji predstavlja vrhunski tenk SAD-a. Ako tome pridodaš bolju podršku, vjerojatno bolju posadu i bolju opremu, bilo bi vrlo čudno da je ispalo drugačije.
Čuj, T-72 je gadno popušio i od USMC-ovih M60A1 i francuskih AMX-30, a generaciju je iza njih.

Quote:
Neznam što točno Iran ima, ali svejedno vjerujem da mogu zaustaviti Izraelske avione. Nisu to Stealth-ovi.
Nisu bili niti F-16 u operaciji Opera (napad na Osirak). Dakle, par Torova, i većinu SAM-ova čini američki HAWK, kojeg pak ima i IDF pa vjerujem da su upoznati sa tim sustavom i znaju kako ga onesposobiti.

Quote:
PS ako su toliko jaki zašto još grčevito održavaju F-14 ?
Nemaju ništa sa boljim radarom. Pitanje koliko imaju još Phoenixa i u kakvom su stanju.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 13:36   #84
Quote:
Tyndall AFB kaže:
I kakve su to gluposti o neutronskoj bombi?
zasto?
Gosn. kotlokrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 13:57   #85
Quote:
Anton kaže:
Zašto ne?Oni brane svoje, a ipak su malo fanatičniji.Šta bi tu bilo čudno?
Možda bi bili mali problemi tko bi, kada bi svi radno sposobni ljudi otišli brinuo se za malu djecu, snabdijevao vojnike hranom, bavio se poslovima koji su važni za mir i red u državi (policija, vatrogasci, bolnice itd.). Možeš reći "Pa ima ih još 30 milijuna!", ali ako su tih 50 milijuna svi mladi od 18-49, pitanje je koliko od ovih 30 je radno sposobno te bi uopće se moglo baviti tim poslovima. Naravno, isto ima i mali problemčić nabaljanja 50 milijuna razno-raznih oružja i municije

a isto uvijek i ostaje pitanje kako će oni doći do Izraela. Propješačiti će kroz druge zemlje?
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 14:18   #86
Quote:
Gosn. kotlokrpa kaže:
zasto?
Zato što upotreba neutronske bombe povlači za sobom iste posljedice kao i nuklearnog oružja.

Imaš duboko ukopane ciljeve? Prvo GBU-28 da napravi rupu, i onda termobaričku bombu unutra i mirna bosna... ovaj... Iran.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 14:26   #87
Torovi su odlični sistemi, ali je 29 lansirnih uređaja suviše malo za zemlju kao Iran
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 14:28   #88
Quote:
Kontraktnik kaže:
Torovi su odlični sistemi, ali je 29 lansirnih uređaja suviše malo za zemlju kao Iran
Koncentrirani oko par kljucnih instalacija ? Zar nisu najvazniji i najosjetljiviji dio centrifuge ?
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 14:29   #89
"...Such speculation was further fueled by an unconfirmed test of a nuclear-capable, submarine-launched cruise missile (SLCM) in the Indian Ocean in 2000. Some reports claimed targets 1,500 kilometers away were hit. Such a range, however, implies an entirely new type of missile. However, the Israeli Defense Forces denies any such missile tests.

In June 2002, former State Department and Pentagon officials confirmed that the U.S. Navy observed Israeli missile tests in the Indian Ocean in 2000, and that the Dolphin-class vessels have been fitted with nuclear-capable cruise missiles of a new design. Israel issued new denials, albeit in an indirect manner. In October 2003, unidentified senior U.S. and Israeli officials were quoted as saying that Israel had successfully modified nuclear warheads to fit its Harpoon missiles..."

http://www.nti.org/db/submarines/israel/index.html
Gosn. kotlokrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 14:33   #90
Quote:
morski2 kaže:
Koncentrirani oko par kljucnih instalacija ? Zar nisu najvazniji i najosjetljiviji dio centrifuge ?
Torovi bi im trebali ne samo za atomske instalacije, aerodrome, lansirne rampe, da ne spominjem "tunguske" za zaštitu kolona. Ukupno 200 torova i 1200 tunguski bi nešto značilo, uz masovnu primenu, lažnih meta, aerodroma...
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 14:39   #91
Quote:
Kontraktnik kaže:
Torovi bi im trebali ne samo za atomske instalacije, aerodrome, lansirne rampe, da ne spominjem "tunguske" za zaštitu kolona. Ukupno 200 torova i 1200 tunguski bi nešto značilo, uz masovnu primenu, lažnih meta, aerodroma...
MA ne pitam samo iz sljedecih razloga. Nitko nije dovoljno lud da krene unistiti ta postrojenja pomocu kopnene operacije. Znaci ostaju samo zracne snage. Za izrael najveci problem predstavlja nuklearni program i najvaznija je meta. Zar u tom slucaju ne bi bilo bolje maximalno zastiti nuklearna postrojenja,cak i uz rizik zrtvovanja drugih meta ?
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 14:39   #92
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Zato što upotreba neutronske bombe povlači za sobom iste posljedice kao i nuklearnog oružja.

Imaš duboko ukopane ciljeve? Prvo GBU-28 da napravi rupu, i onda termobaričku bombu unutra i mirna bosna... ovaj... Iran.
dobro ovo prvo je istina, ali ako nemas radioaktivnosti, a ono malo sto imas nestane za dan, dva onda ipak to nije ko prava nuklearna bomba

sto se tice duboko ukopanih ciljeva, kazu da su iranci zakopali svoja postrojenja ispod 75 - 200 stopa naizmjenicnih slojeva betona i zemlje, dok americke bombe idu do najvise 30 stopa takvog materijala
Gosn. kotlokrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 14:54   #93
Quote:
Gosn. kotlokrpa kaže:
dobro ovo prvo je istina, ali ako nemas radioaktivnosti, a ono malo sto imas nestane za dan, dva onda ipak to nije ko prava nuklearna bomba
Jebiga, je kao prava nuklearna bomba. Samo ima malo drugačiji efekt. Političke posljedice su iste.

Quote:
sto se tice duboko ukopanih ciljeva, kazu da su iranci zakopali svoja postrojenja ispod 75 - 200 stopa naizmjenicnih slojeva betona i zemlje, dok americke bombe idu do najvise 30 stopa takvog materijala
Koje bombe? Standardni Mk 84 ide 10-ak metara. Penetrator BLU-109 (postoji "glupa" varijanta, laserski navođena i GPS navođena) ide 3 puta toliko. GBU-28 još par puta dublje. Da ne pričamo o MOAB-u.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.

Zadnje uređivanje Tyndall AFB : 06.01.2007. at 15:36.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 15:26   #94
Otišlo ovo u dosta tehnikalijske vode... Tyndall, kad sam rekao zanimljiv sukob, mislio sam neizvjesan, iako, da budem iskren, subjetkivno me opće ne zanima kako bi završio.
S druge strane, što zaprav hoću kazati, da bi bilo kakva intervencija Izraela u iranu (sumnjam da je obrnuto moguće, unatoč velikim iranskim pričama), značila bi aktiviranje sirije i hezbolaha, tako da izraelu ni to ne bi odgovaralo. Unatoč mojoj skepsi u sirijsku vojsku.
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 15:47   #95
Quote:
zamiel kaže:
S druge strane, što zaprav hoću kazati, da bi bilo kakva intervencija Izraela u iranu (sumnjam da je obrnuto moguće, unatoč velikim iranskim pričama), značila bi aktiviranje sirije i hezbolaha, tako da izraelu ni to ne bi odgovaralo. Unatoč mojoj skepsi u sirijsku vojsku.
Hezbollah se neće tako skoro ponovo aktivirati. Gubici koje im je nanio IDF za vrijeme ljetnih "igara" su preveliki. Sirijska vojska je samo teže naoružana policija orijentirana prema unutarnjim prijetnjama.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 16:06   #96
Quote:
Ken kaže:
Koji link da ti daqm? Wikipediu mozda Mislim da kvaliteta izraelskog naoružanja nije upitna, oni na tome ne štede.
antone nemoj se svadjati sa ovim tipom jer stavrno prica bez veze, zesto su onda ako je americko bolje u vietnamu amerikanci bacali svoje M-16 i uzimali Kalasnjikove od Vietnamaca. Zasto su Amerikanci rekli da nijednoga svoga lovca nebi suprostavili ruskome Su-35 ili Su-37... takodjer americki tenkovi kojima je glavna karakteristika brzina nemogu se mjeriti sa njemackiom leopardom a nedaj boze sa Ruskim T-92 novim tenkovima. Napominjem da se u tenkove narezumijem koliko u avione i nemoze mi nitko tvrditi da se americki avioni bolji od ruskih. A sto se tice helihoptera molim te nadji na netu novi ruski Hel.sa 2 propelera koji se okrecu u suprotnim smjerovima sto mu omoguciju da leti naopako pa ces vidjeti koja je razlika nkaga i Apachea... Ako je u rusiji ista lose to je mornarica koja nema love za odrzavati toliko podmornica... I takodjer pogledaj po netu pa pronadji Iranski avion koji je prerada Su-30 pa ces vidjeti koja je razlika njega i ostarijeloga F-16 ili engleskog jada F-15
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 16:07   #97
Ako pričamo o imaginarnom scenriju gdje izreal sam izvodi zračne udare po iranu bez ikakve podrške drugih zemalja, situacija je ovakva: Nije problem napasti ciljeve koje znaš gdje su i koji nisu ukopani duboko pod zemljom. Eventualni problem izrealu bi činio dolet zrakoplova pri napadu na neke ciljeve u središtu zemlje, te pogotovo Tabas na istoku. http://www.globalsecurity.org/wmd/wo...n_map_nuke.gif
ova karta je isto zanimljiva. http://www.globalsecurity.org/milita...s/swa-map1.gif

Maksimalni polukrug djelovanja izraelskih f15i je nekih 2000-2200 km. Imaju ih 25 komada. f16i (trenutacno oko 40-50 komada u uporabi), dometa nekih 1500-2000 km. S jedne strane, to može biti nedovoljno jer su to idealne brojke, pri najekonomičnijoj brzini i visini, najravnijim putem do cilja, također, bombe koje će avioni nositi, smanjit će dodatno taj domet.

S druge strane, izrealci će gotovo garantirano uzletjet s avionima, natankat ih do vrha u zraku (tu je pitanje jel iznad izreala il cak malo vise prema istoku, mozda iznad jordana, makar ovi protestirali) te ih, po potrebi, ponovo natankat kada se budu vracali. To ce svakako dodati parsto km dometa, dovoljno za sve osim mozda najistocnijih ciljeva, iako mi se i spomenuti Tabas cini u dosegu, doduse sporim letom na visini - sto moze biti prilicno opasno.

Ono sto je sigurno - ako se zeli udariti na SVE poznate ciljeve - to nece moci biti simultano. Jednostavno ih ima previse, s obzirom na 70ak sposobnih zrakoplova za taj udar, te 13 tankera kojima izrealci raspolažu. Svi ti avioni će nositi dodatne tankove, neće tu ostati previše mjesta za bombe. Čini mi se da bi dio f15ca, naoko 12 komada je dosta, mogli biti lovačka pratnja dok bi f16ce bile posve zadužene za bombe. Ofkors, i ovi s bombama bi imali po barem dva amraama i 2 sidewindera. Sve u svemu, dovoljno za zračni sukob s irancima. Ono čega ne bi bilo dovoljno za jedan simultani udar na sve ciljeve su bombe.

Treba tu gađati i druge ciljeve, ne samo nuklearna postrojenja. radare, SAMove, itd. Zato mi se 2 ili, vjerojatnije, 3 vala udara tijekom 2-3 dana čine puno vjerojatnija. Dakako, nije nužno potrebno napasti sve ciljeve, vjerojatno bi i prvi val nanio dovoljno štete da uspori nekakav eventualni nuklearni program za par mjeseci/godina.

No... i sami američka izvješća govore da jednostavno ne mogu biti sigurni je li njihov popis ciljeva kompletan. Vrlo vjerojatno to nikad ne može biti kompletno. Tako da je pitanje hoće li izraelci znati za 90% ili 50% ciljeva.

Netko je tu spominjao neke bijesne brojke samova... 200 torova i 1200 tunguski nema ni rusija, nit će ih ikada imati. samo 200 torova bi koštalo barem 4 milijarde dolara. S ovim što iranci imaju, mogli bi donekle pomrsiti račune izraelcima ali jedino uz velike vlastite gubitke. Svejedno, ako napadi budu u valovima od po spomenutih 70ak aviona raspršenih preko parsto km, ne vjerujem da bi izrealci izgubili više od desetak zrakoplova.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 16:13   #98
F-15 Strike Eagle je američki avion i opće ni šaka jada, dapače, s onim Vulcanom od 30mm izgleda prebijesno, a i je prebijesan. Koliko god ja volio su-ove, treba biti jednostavno pošten i reći, danas ne postoji ništa tako opasno da leti, a da se ne odaziva na ime Raptor, ili ti ga F-22 (ili F/A-22, malo da ubace bobmarderske opasnosti). a izraelci fakat imaju dobru avijaciju.
I da, koliko znam, a Tyndall bi to mogao znati i bolje, Su-37 zaprav ne postoji, postojala su tek dva prototipa, ali sve je palo u vodu. Kao što ne psotoji ni t-92 (misliš valjda na t-90).
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 16:15   #99
ti mene idjes uvjervatti da ce izraelci sa f-16 i f-15 avionima starim i po 30 godina, za koje se nezna oce li uopce uspijeti doletiti do irana porusiti sva postrojenja koje ce cuvati ruski MiG-29B i ruski Su-30 i Su-35... Ma daj molim te...
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 16:16   #100
Quote:
zamiel kaže:
F-15 Strike Eagle je američki avion i opće ni šaka jada, dapače, s onim Vulcanom od 30mm izgleda prebijesno, a i je prebijesan. Koliko god ja volio su-ove, treba biti jednostavno pošten i reći, danas ne postoji ništa tako opasno da leti, a da se ne odaziva na ime Raptor, ili ti ga F-22 (ili F/A-22, malo da ubace bobmarderske opasnosti). a izraelci fakat imaju dobru avijaciju.
I da, koliko znam, a Tyndall bi to mogao znati i bolje, Su-37 zaprav ne postoji, postojala su tek dva prototipa, ali sve je palo u vodu. Kao što ne psotoji ni t-92 (misliš valjda na t-90).
ja znam sto sam napisao. i stojim iza toga, a f-15 je polu britanski avion kojega su razvili da bi mogli uzlijetati sa njihovih malih nosaca aviona, jer imaju onaj vertikalni uzlet... svacas
__________________
piramide postoje samo ih nevidimo..ili nezelimo da ih vidimo... vise o njima na http://dolinapiramida.blog.hr
dolinapiramida.blog. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:49.