Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2009., 14:28   #241
Astronomija

Evo otvorija sam temu jer je nisam našao nigdje drugdje.Trebam jedno pitanje pa ovdje tražim odgovor.Koji bi mi teleskop(ili pak dalekozor) preporučili ako se tek počinjem baviti astronomijom?

Zadnje uređivanje Morgoth9 : 22.06.2009. at 14:28. Reason: Napisan krivi glagol
Morgoth9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 14:42   #242
nikako onaj za 200-300kn iz turbolimaca al racunaj da su kvalitetni teleskopi dosta skupi, takoda ti je za pocetak(po mom misljenju) bolje uzet dalekozor.samo nemam pojma di ima tih stvari kupit u st, kad budem isla po novi teleskop morat cu do zga

edit: mislim da ce ti ovdje moci dati pametniji savjet
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 16:19   #243
Morgoth9, preporučam vrlo snažni dalekozor, s objektivima ne manjeg promjera od 50 mm. Ako si tek početnik, sasvim dosta, pa čak i previše. Ali preporučam.
Teleskop će te samo iživcirati. zbog vrlo uskog vidnog polja i slabe mobilnosti. Zaista nema boljeg početka od ležanja na krovu i buljenja kroz dalekozor. Ogromni dalekozori kakvih ima po štandovima u mogućnosti su ti pokazati Jupiterove satelite bez problema, a tek Mliječnu stazu... Zapamti - što širi objektivi (u okulare gledaš), to više svjetla ulazi. Povećanje je manje važno. Važna je količina informacija koja uđe u oko.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 17:43   #244
kaj se tice dalekozora, olympus 10x50 ti je odlican za gledanje... najbolje da se naucis gdje se nalaze sjajnije zvijezde, pa da si tek kasnije nabavis teleskop, jer se bus tak puno lakse mogel snalaziti kod trazenja...
ja imam toga i potpuno sam zadovoljan s njim, odlicna je slika... ak oces "jaci" dalekozor(tj s vecim povecanjem) onda ti bu trebal i stalak, jer i s ovim je malo teze mirno gledati pod punim povecanjem...
__________________
"Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results" - Albert Einstein
Renn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 13:21   #245
Pitanje

Gdje u splitu mogu kupiti dalekozor s objektivima 50 ili više mm...jel postoji u u splitu nešto kao OI optimus u rijeci
Morgoth9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 13:51   #246
Koji dalekozor?

Bok ekipa. Evo zanima me ak se ko kuzi u dalekozore pa kaj mislite koji uzeti:

Olympus 10x50 DPS I

ili

Pentax 10x50 XCF

Oba kostaju cca 500 kn.
tompaxt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 22:02   #247
http://www.oi-optimus.htnet.hr/OSNOVE%20DELEKOZORA.pdfEvo ti mali vodič za kupovinu dalekozora...
__________________
Just because I don't care doesn't mean I don't understand.
Simpson, Homer
readycool is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 12:40   #248
Copyscope, prvi teleskop?

http://www.scopemaking.net/hrv/atm.htm

http://www.dma.org/~wagner/copyscop.htm

dakle, htio bih ovo izraditi...sav materijal imam, osim okulara..

imam i leće iz kopirnog, 60 i 70mm...

zanima me prijedlog okulara, koji uzeti, a da nije preskupo? 31,8mm se predlaže za početnike...

fora je što odustajem od nekih stvari kojima sam se bavio u životu, recimo politika itd

i prelazim u ono što me oduvijek zanimalo
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 12:52   #249
Odustaješ od politike...
Da nisi možda Sanader?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 12:55   #250
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Odustaješ od politike...
Da nisi možda Sanader?
nisam,hehe...odustao sam prije nego što sam krenuo...previše živaca košta...

ništa,krenut ću raditi ovo doma, dok ne dođem do okulara, valjda će mi netko dati kakav prijedlog...u biti, treba mi što jeftiniji okluar za početak, da se naučim malo snalaziti teleskopom...
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 07:15   #251
A da izradiš pravi teleskop?

Evo ti nekoliko ATM linkova pa baci oko...

Stellafane

Astro.hr

astro.hr/atm2

ATM4

itd...

Ja upravo završavam svoj drugi teleskop
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 14:59   #252
Kupovina teleskopa

Lijepi pozdrav!

Zanima me kupnja teleskopa i budget mi je oko 2000 kuna. Gledao sam neke savjete na netu na drugim stranicama i koliko sam vidio to je otprilike cifra za rang teleskopa koji mi treba.

E sad problem je sto nikako nemogu pronaci trgovinu koja ima ponudu takvog neceg kod nas. Ima jedna hvaljena u Rijeci i to je to, ali me zanima da li u Zagrebu ima slucajno jos koja sa kakvim takvim izborom?

Lapis-plus nazalost od silnog ponudjenog izbora na cjeniku i webu ima samo 2 modela i nijedan mi ne odgovara (prejeftin/preskup).

Btw. ako nije dozvoljena reklama/postanje linkova od trgovina, jel moze molim vas na PM.

Hvala unaprijed!

PS. gledao sam stare topice pa ih nisam htio dizat iz mrtvih, primjeto sam da to moderatori bas i ne vole
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 01:55   #253
Zna li tko gdje bi se mogla nabaviti leca iz kopirke?
ivaniv is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 01:55   #254
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
A da izradiš pravi teleskop?

Evo ti nekoliko ATM linkova pa baci oko...

Stellafane

Astro.hr

astro.hr/atm2

ATM4

itd...

Ja upravo završavam svoj drugi teleskop

Radis reflektora? Dobsoniona?

Ako da, da li sam poliras zrcala?
ivaniv is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 20:09   #255
Quote:
ivaniv kaže: Pogledaj post
Zna li tko gdje bi se mogla nabaviti leca iz kopirke?
E, ono, ludi prijedlog, u kopirki
Šala. U svakom gradu imaš onih copy-prčvara i uvijek imaju makar jednu krepanu. Probaj pitati
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 07:19   #256
ukoliko se stavi bolji okular, koliko se dobro recimo mars ili mjesec može promatrati sa takvim amaterskim teleskopom?
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 13:03   #257
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
ukoliko se stavi bolji okular, koliko se dobro recimo mars ili mjesec može promatrati sa takvim amaterskim teleskopom?
neces moci jasno vidjeti planete osim mozda jupitera (?)

problem ti je u tome sto takvi teleskopi nemaju veliko povecanje i da stavis na njega barlow 2x i neki jaki okular, slika ce ti biti jaaako tamna jer ti je promjer objektiva malen pa na njega ne pada dovoljno svjetla.

ovo je samo malo jaci dalekozor tj. durbin sa kojim se mogu gledati maglice, mjesec...
ivaniv is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 13:38   #258
Quote:
ivaniv kaže: Pogledaj post
Zna li tko gdje bi se mogla nabaviti leca iz kopirke?
ako nisi jako u žurbi, i ako si motoriziran, pokušaj obići kvartove u kojima je u tijeku odvoz krupnog otpada.
ja bih rado jednu Fresnelovu iz grafoskopa, pa ako netko ima viška, nek javi.
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 14:01   #259
Quote:
Mostly Harmless kaže: Pogledaj post
ako nisi jako u žurbi, i ako si motoriziran, pokušaj obići kvartove u kojima je u tijeku odvoz krupnog otpada.
ja bih rado jednu Fresnelovu iz grafoskopa, pa ako netko ima viška, nek javi.
Radiš nešto solarno možda?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 14:16   #260
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
A da izradiš pravi teleskop?

Evo ti nekoliko ATM linkova pa baci oko...

Stellafane

Astro.hr

astro.hr/atm2

ATM4

itd...

Ja upravo završavam svoj drugi teleskop
pozdrav, Chemist!

ovo je sjajno!
ja se, makar sam u pogledu istih totalni amater, već neko vrijeme kanim upustiti u izradu teleskopa gledam sad stranice sa brušenjem zrcala koje si dao,
http://stellafane.org/tm/atm/mirror-.../overview.html
i pitam se jesi li i ti po ovom receptu radio? ako da, mogu li ti se obratiti za savjet ukoliko mi bude trebao?
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.