Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2007., 22:56   #1
alimentacija, udaja, faks...

meni bliska osoba nalazi se u sljedecoj nezavidnoj situaciji:
- roditelji su joj razvedeni; dodijeljena je mami, a tata placa alimentaciju
- studentica je
- zeli raskrstiti sve odnose s mamom (duuuuga prica)

Pitanja su sljedeca: ukoliko sklopi brak za vrijeme trajanja studija (i decko studira, nijedno ne radi) ima li i dalje pravo na alimentaciju od tate? ukoliko se formalno odseli od mame (neformalno vec jest) te se osigura preko faksa (btw, kako se to radi? mislim na zdravstveno), gubi li, na neki nacin, "djecja" prava (prvenstveno mislim na tu prokletu alimentaciju jer od nje zivi)?

ako netko nije shvatio pitanja, razjasnit cu
hvala na svim konstruktivnim odgovorima
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Old 29.04.2007., 11:47   #2
ljudi, ljudi!!

da nije vazno, ne bih pitala... zar bas nitko ne zna
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Old 29.04.2007., 13:13   #3
Ovako,uzdržavanje odnosno alimentacija može se primati samo po jednoj od osnova,dakle,ili od roditelja ako se punoljetno dijete redovito školuje,što je očito njezin slučaj,ili od strane bračnog/izvanbračnog druga.

U slučaju da ti ta prijateljica koju uzdržava roditelj sklopi brak,zakonska obveza uzdržavanja će prijeći na bračnog joj druga i roditelji je više neće bit dužni uzdržavati.

Moja je preporuka sljedeća,neka se odseli od roditelja ako već to želi ali neka ne ulazi u brak jer ne vjerujem da bi je muž student mogao valjano uzdržavati. Budu li živjeli skupa ali u neformalnoj zajednici manje od 3 godine (jer ako bi živjeli više od 3 godine ili ako dobiju zajedničko dijete to bi se smatralo izvanbračnom zajednicom) i dok se školuje,roditelji će je i dalje morati uzdržavati.

Nadam se da sam ti barem malo pomogao.
Invizigoth is offline  
Old 29.04.2007., 14:05   #4
Quote:
Invizigoth kaže: Pogledaj post
Nadam se da sam ti barem malo pomogao.
jesi. puno hvala!

samo nek mi netko jos odgovori na ono pitanje u vezi zdravstvenog. hvala
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Old 29.04.2007., 14:31   #5
Kolko se ja sjećam,ja sam to riješio tako da sam nabavio potvrdu od faksa da sam redoviti student i priložio je formularu (tamo gdje se prijavljujes u HZZO bi ti trebali reci koji formular treba).

Ako je izvanredni student onda se mora na burzu prijavit i preko njih rijesit to.

Inače,za sva pitanja vezana uz zdravstveno trebali bi ti objasniti tamo gdje se prijavljujes,barem su tako meni ovi u mom mjestu napravili,bili su vrlo pristupacni,za promjenu
Invizigoth is offline  
Old 29.04.2007., 14:36   #6
Quote:
Queen Llewelyn kaže: Pogledaj post
jesi. puno hvala!

samo nek mi netko jos odgovori na ono pitanje u vezi zdravstvenog. hvala
Treba predat papire na referadi matičnog fakulteta (potvrda o prebivalistu i/ili boravištu, potvrda o statusu koji ima na faksu, najbolje ce joj tete s referade rec kakve sve papire treba prikupit), ako vec ima zdravstveno preko mame, treba ga odjavit prvo, al mislim da to sve moze sredit preko referade, barem smo mi na nasem faksu to tako sređivali. Kad preda sve potrebne papire, obveza fakulteta je da to dalje procesuira. Onda bi ona samo kroz nekih sedam dana trebala pokupit svoju zdravstvenu na referadi. I to je to.
Lyla is offline  
Old 29.04.2007., 15:02   #7
Quote:
Queen Llewelyn kaže: Pogledaj post
ljudi, ljudi!!

da nije vazno, ne bih pitala... zar bas nitko ne zna
daj nam broj racuna i mi cemo ti uplatit koju elimentaciju. vidimo fali ti ih...
supher mali is offline  
Old 29.04.2007., 15:31   #8
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
daj nam broj racuna i mi cemo ti uplatit koju elimentaciju. vidimo fali ti ih...
sta bi ovo trebalo biti duhovito??

ne radi se o meni, kao prvo.
a kao drugo, frendica studira i zivi iskljucivo od tog novca. sta bi trebala, odjebati faks da si sama zaradi??
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Old 30.04.2007., 08:37   #9
Quote:
Queen Llewelyn kaže: Pogledaj post
sta bi ovo trebalo biti duhovito??

ne radi se o meni, kao prvo.
a kao drugo, frendica studira i zivi iskljucivo od tog novca. sta bi trebala, odjebati faks da si sama zaradi??
i jebach joj je krajnje neophodan? vidim moderna cura nema sto
supher mali is offline  
Old 30.04.2007., 09:45   #10
Quote:
Queen Llewelyn kaže: Pogledaj post
meni bliska osoba nalazi se u sljedecoj nezavidnoj situaciji:
- roditelji su joj razvedeni; dodijeljena je mami, a tata placa alimentaciju
- studentica je
- zeli raskrstiti sve odnose s mamom (duuuuga prica)

Pitanja su sljedeca: ukoliko sklopi brak za vrijeme trajanja studija (i decko studira, nijedno ne radi) ima li i dalje pravo na alimentaciju od tate? ukoliko se formalno odseli od mame (neformalno vec jest) te se osigura preko faksa (btw, kako se to radi? mislim na zdravstveno), gubi li, na neki nacin, "djecja" prava (prvenstveno mislim na tu prokletu alimentaciju jer od nje zivi)?

ako netko nije shvatio pitanja, razjasnit cu
hvala na svim konstruktivnim odgovorima
jako zanimljiva situacija,..
da probam da pomognem,.:
-ukoliko sklopi brak za vrijeme trajanja studija ,ona ce i dalje imati pravo na tu alimentaciju,do 26 ili 28 godine,nisam siguran sta pise u Zakonu o bracnim i porodicnim odnosima,ILI DO TRAJANJA REDOVNIH STUDIJA,.

-ukoliko se formalno odseli od mame,ne gubi pravo na alimentaciju,jer ono nije vezano za njenu majku,vec je tvoja drugarica titular,dakle,ona na koju to pravo glasi i na koju se odnosi,..
__________________
"Ko zna zasto je to dobro"
giovaniI is offline  
Old 30.04.2007., 12:13   #11
Quote:
giovaniI kaže: Pogledaj post
-ukoliko sklopi brak za vrijeme trajanja studija ,ona ce i dalje imati pravo na tu alimentaciju,do 26 ili 28 godine,nisam siguran sta pise u Zakonu o bracnim i porodicnim odnosima,ILI DO TRAJANJA REDOVNIH STUDIJA,.

Mislim da se alimentacija plaća dok traje redovno školovanje ili do maksimalno 26 godine života.
noir is offline  
Old 01.05.2007., 17:04   #12
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
i jebach joj je krajnje neophodan? vidim moderna cura nema sto

a gle, uopce se ne radi o jebacu, nego o prebivalistu. trenutno je takva situacija da ona doslovno nigdje ne stanuje, pa tako ni interneta nema. otud moje pitanje za njen problem
s tim ce se deckom ionako vjencati, samo je pitanje kad. i ja cu biti kuma

no, dobro. hvala na odgovorima. nek se sama dalje interesira. moj posao je zavrsen
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Old 02.05.2007., 11:57   #13
Quote:
noir kaže: Pogledaj post
Mislim da se alimentacija plaća dok traje redovno školovanje ili do maksimalno 26 godine života.
hvala,tako je,.

nisam mogao da se sjetim konkterne odredbe,.
__________________
"Ko zna zasto je to dobro"
giovaniI is offline  
Old 03.05.2007., 10:45   #14
Quote:
giovaniI kaže: Pogledaj post
hvala,tako je,.

nisam mogao da se sjetim konkterne odredbe,.
Točno do 26.godine života.
Nakon toga samo u koliko je osoba nesposobna za samostalno privređivanje, a ta nesposobnost je utvrđena prije 26.godine života, rješenjem nadležnog liječničkog povjerenstva.
Obveza plaćanja alimentacije je obveza dok postoje Zakonski uvjeti za isto, to piše u svakom rješenju o obvezi uzdržavanja.Promjenom činjeničnog stanja prestaje pravo uzdržavanja, odnsono plaćanja alimentacije.U konkretnom slučaju ili udajom ili prestankom školovanja,
zlatkozg is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.