Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2017., 21:23   #1361
Dakle, pitanje i ako moze pomoc.
Buduci muz i ja kupujemo stan, kakav se porez placa? Kako to dolazi, koliko posto od cega itd.? Uopce ne kuzimo stvari sa porezom, a svaki dan nam drugi ljudi daju razlicite informacije
Monikag5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 13:12   #1362
Molim pravni savjet... kako da zaštitim stan koji je moja prva i jedina nekretnina - samo da ga ne dobije moj muž ?'

Mogu li prebaciti na mamu , ona ima već jedan stan, pa me zanima dal se mora plaćati porez ako joj darujem privremeno i onda opet bi vratili na mene ? Samo me zanima kako funkcionira porez na nekretnine u takvom slučaju
__________________
Malo nas je al smo govna
escada4life is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 17:51   #1363
Pozdrav, ima li netko da je kupio stan prije godinu dana a da mu jos nije stiglo rijesenje o porezu, nista ?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 05:08   #1364
Imam jedno pitanje.
U 6.mjesecu kupili smo suvlasnički dio kuće. Prije nekoliko danas stiglo je porezno rješenje, ali u gruntovnici i katastru kuća bivši suvlasnički dio kuće još nije prebačen na mene. Mene zanima, trebam li platiti porez dok to još nije prebačeno ili da pričekam da u gruntovnici bude 1/1?
pas-garo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 13:03   #1365
Quote:
pas-garo kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje.
U 6.mjesecu kupili smo suvlasnički dio kuće. Prije nekoliko danas stiglo je porezno rješenje, ali u gruntovnici i katastru kuća bivši suvlasnički dio kuće još nije prebačen na mene. Mene zanima, trebam li platiti porez dok to još nije prebačeno ili da pričekam da u gruntovnici bude 1/1?
Otiđi u katastar i pismeno zatraži da ubrzaju provođenje procedure prebacivanja dijela kuće na tvoje ime (postoji unificirani obrazac u koji upisuješ svoje podatke, podatke o podnesku i razlog traženja ubrzanja procedure).
Neovisno o gore navedenome, moraš platiti porez na kupnju nekretnine 15 dana od dospijeća rješenja (ili zatražiti isplatu u ratama).
Cadillac_Tramp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 15:39   #1366
Jel netko zna kako obracunavaju porez kod suvlasnika (bracni) u nejednakim dijelovima? Hoce slati porez po udjelu u vlasnistvu ili po pola svakome?
Muz je dobio, ja jos nisam..
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 20:16   #1367
Pitanje:
Suprug je kupio kuću u 12 mj 2017. Dobili smo oslobođenje plaćanja poreza na promet nekretninama. Prije nekog vremena je počeo raditi u Njemačkoj te bi, kako je to Njemačka firma, trebao promjeniti prebivalište. Ako to napravi i ako smo dobro shvatili mi bi trebali prema tome naknadno platiti porez na promet nekretninama kojeg smo prethodno bili oslobođeni? Ne znam da li može prijaviti samo boravište i da li to mijenja nešto? Kakav je mehanizam porezne po tom pitanju?
Ima li uopće ikakav način da se to izbjegne, barem odgodi na neko vrijeme, realno je počeo raditi vani zbog sredstava za život - no to poreznu vjerojatno ne zanima...
gogilina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 15:09   #1368
Zbog čega ne bi mogao u Njemačkoj prijaviti samo boravište?

Upravoo je to i smisao boravišta, da se prijavi mjesto gdje osoba trenutno boravi zbog posla i drugih stvari, dok je prebivalište mjesto gdje se osoba trajno nastanila...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 17:02   #1369
Porez na promet nekretnina - Q&A

Pozdrav,

Imam pitanje vezano za porez na stan koji sam nedavno kupila.
Stiglo mi je porezno rjesenje i stan je procijenjen na otprilike istu vrijednost definiranu kupoprodajnim ugovorom.

Ono sto me muci jest da na rjesenju pise "PRIVREMENO POREZNO RJESENJE". Sta to znaci? Kada mogu ocekivati konacno rjesenje? Znaci li to da su oni prakticki privremeno kopirali iznos iz kupoprodajnog dok sami ne naprave procjenu? Ili?

Thanks za svaki info unaprijed.


Sent from my iPhone using Tapatalk
juicy... is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 08:22   #1370
Trebas platiti po tom rjesenju jer stoji rok. Valjda dobijes konacno kad izvrsis uplatu.
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 08:46   #1371
Quote:
juicy... kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam pitanje vezano za porez na stan koji sam nedavno kupila.
Stiglo mi je porezno rjesenje i stan je procijenjen na otprilike istu vrijednost definiranu kupoprodajnim ugovorom.

Ono sto me muci jest da na rjesenju pise "PRIVREMENO POREZNO RJESENJE". Sta to znaci? Kada mogu ocekivati konacno rjesenje? Znaci li to da su oni prakticki privremeno kopirali iznos iz kupoprodajnog dok sami ne naprave procjenu? Ili?

Thanks za svaki info unaprijed.

Sent from my iPhone using Tapatalk
nemaju oni sto radit procjenu, prometovao je iznos koji je na kupoprodajnom ugovoru, na njega je udaren harac i to je to sto moras platit.
pekmez_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 18:51   #1372
Danas sam dobio rješenje za porez 4%. odnosno 20.880kn.

1.
Da li je moguće tražiti plaćanje poreza u ratama? Koliko rata je max i da li se isplati ako npr. nabiju kamate.
2.
Da li se može iznos prijaviti na povratu poreza krajem godine ?

3.
U rješenju piše stambena zgrada izgrađena 2011., a izgrađena je 1940.
Da li mogu uložiti žalbu na taj dio ili čak i ako to prođe gleda se zapravo iznos u Kupoprodajnom ugovoru,pa neće umanjiti iznos poreza na osnovu starosti zgrade budući da je taj iznos naveden u Kupoprodajnom ugovoru.
hvala
__________________
ja
elrond83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 11:16   #1373
Kupila sam prvi stan prije gotovo godinu dana (u 12.mjesecu 2016) i jučer dobila od porezne uprave poziv da dostavim prijavu prometa nekretnina temeljem kupoprodajnog ugovora. Kada sam potpisivala kupoprodajni kod javnog bilježnika rečeno mi je da ja nemam ništa s poreznom, nego da oni to rješavaju.

Kupila sam stan od 76 m2 +m 34,73 m2 (garaže i spremišta). Stan sam kupila sama, u njemu živim s partnerom koji je ranije bio na vlasničkom listu (on i bivša supruga bili su vlasnici stana).

Molila bih vas pomoć:

- plaćam li porez na 26 m2 stana ili se uključuju i garaža i spremište?
- da li se porez može platiti npr Diners karticom na rate?
- može li se moj partner, iako je njegov stan prijaviti kako bi dobili oslobođenje poreza?
Bijeli badem is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 00:43   #1374
Quote:
elrond83 kaže: Pogledaj post
Danas sam dobio rješenje za porez 4%. odnosno 20.880kn.

1.
Da li je moguće tražiti plaćanje poreza u ratama? Koliko rata je max i da li se isplati ako npr. nabiju kamate.
2.
Da li se može iznos prijaviti na povratu poreza krajem godine ?

3.
U rješenju piše stambena zgrada izgrađena 2011., a izgrađena je 1940.
Da li mogu uložiti žalbu na taj dio ili čak i ako to prođe gleda se zapravo iznos u Kupoprodajnom ugovoru,pa neće umanjiti iznos poreza na osnovu starosti zgrade budući da je taj iznos naveden u Kupoprodajnom ugovoru.
hvala
Imam sličan slučaj gorecitiranom , dakle 4% na vrijednost kupljene nekretnine prema kupoprodajnom ugovoru. Isto me interesira da li se s poreznom može dogovoriti plaćanje u ratama, nije baš mali iznos u igri, i s obzirom da sam eto zakasnio sa kupnjom nekretnine tj. nisam je kupio do kraja prošle godine, a prva mi je, da li ima kakva opcija za smanjenje tog poreza, nekakve stvari koje mogu tražiti od njih da naprave a da mi se smanji porez? Jel postoji kakav način unutar trenutno važećih propisa?

Hvala unaprijed.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 02:24   #1375
Hvala svima na odgovorima

Neego, odoh ja jučer do porezne, i može na otplatu , MOŽDA. Na 24 rate, ugovor tj. zahtjev/ugovor od nekoliko stranica. Ali jebote, samo kaj bubreg ne traže, mjenicu na iznos ovjerenu kod javnog bilježnika (ode 270 kn), potvrdu od banke da redovno primam plaću (50 kn), potvrdu od Fine da nisam u blokadi (još nisam digao ali pretpostavljam još 50 kn barem). Dakle, da bi im platio na rate prvo okolo moram pobacat pare, a još velim sam sebi, ajde barem nema nekih kamata. I naravno, ako procijene, odjebat će me po pitanju rata i tražit da platim sve odmah.

Ono, jebena porezna, kao da nemaju drugih mehanizama da mi se krvi napiju ako ne platim.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 13:41   #1376
Kupili smo stan prije nesto manje od 3 godine. Prije 3 mjeseca smo se odselili iz Hrvatske i privremeno odjavili.
Stan smo iznajmili i uredno to prijavili poreznoj.

Porezno rjesenje za oslobodjanje placanja poreza na promet nekretnina nismo nikad dobili.

Prije par dana smo dobili preporucenu posiljku oz porezne, koju naravno ne mozemo podic jer nismo tu.
Ljubazni djelatnik porezne nam je ipak preko maila javio da se radi o rjesenju o placanju poreza na promet nekretnina.
Navodno da smo pricekli 3 godine od stjecanja nekretnine da nebi morali nista platit. Ovako posto smo prije isteka 3 godine stan iznajmili terete nas za 16000kn poreza.
Imali netko iskustva s tim propisom.
Isplati li se zalit?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tomica0208 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 13:59   #1377
Na osnovu čega biste se žalili? Zakon je vrlo jasan
__________________
Gnothi seauton.
adriatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 22:37   #1378
Quote:
adriatica kaže: Pogledaj post
Na osnovu čega biste se žalili? Zakon je vrlo jasan
ne znam ni sam.
ima li tko link na zakon o prometu nekretnina iz 2014.?

Totalno se glupo osjecam, trebali smo kao pravi hrvati drzat podstanare na crno i ne odjavit se privremeno.
Ustedili bi si velike novce, i nebi placali porez svaki mjesec za davanje stana u najam.
Ekspresno su to rijesili, ni 3 mjeseca nisu prosla.

Koji je uopce rok za placanje poreza, i koliko su "fleksibilni" tu?
Pod "fleksibilni" mislim nakon kojeg roka salju opomenu ili pokrecu ovrhe.
Tomica0208 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:41   #1379
imam pitanje ,,radi se o darovanju stana i ponovnom otkupu od iste osobe kreditom u banci ,,,dali je ikako moguce izbjeci placanje poreza na promet nekretnina 2x ? hvala unaprijed
kikokiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 20:47   #1380
Ak je 1.nasljedni red - da
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.