Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2007., 00:09   #81
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pa naravno...biznis kao i svaki drugi. A koji uz to jos raste golemim stopama!!

I sto je najbolje...nepresusan je...dok je god ljudi oni ce htjeti negdje putovati!!
Tu cak nisu bitni hirovi trzista...jer cak i ako smo nekome dosadni..nije bitno...bitno je samo postici da svaki europljanin jednom u zivotu vidi Hrvatsku i vec imamo 600 miljuna posjetitelja u sljedecih 50 godina....ako pozeli viditi dvaput, imamo posla za 100 godina.

Jebate...koji se jos posao moze planirati na taj nacin....a imamo sve. 1000 kilometara obale, more, sunce, plaze......glavna trzista su relativno blizu...jos samo da imamo pameti. Ali ni ovako nije lose....isto cemo ovo ljeto mrknuti 10-tak miljardi $...a Cesi neka kopaju rudnike za 3500 kuna!!!
I to samo uglavnom od ljetnog/morskog turizma.

Još kad dobar dio ljudi otkrije planinski turizam i seoski turizam u Hrvatskoj, bit će i bolje.

Jedino što bi se moralo još popraviti jest prodavati što više izvorno hrvatskih proizvoda (pića, hrana, ..), znatno više nego sada.
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:11   #82
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ne to samo znaci da ce svi oni silni uvoznici morati smanjiti uvoz...nista drugog. Pa mi dovoljno da smanjimo uvoz za 10-15% i vec smo u debelom plusu. To ce se morati korigirati na ovaj ili onaj nacin.
Smanjiti uvoz je izvedivo jedino ako postoji supstitutivna proizvodnja, tj. ako se dovoljno dobara proizvodi za vlastite potrebe.

S obzirom da Hrvatska uvozi i npr. sijeno to jednostavno trenutačno nije moguće bez drastičnih rezova koje će država inicirati, a poduzetnici provoditi. Vlastitog kapitala Hrvati za takvo nešto nemaju.
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:11   #83
Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
Irska ima veliki vanjski dug kao i većina visokorazvijenih ekonomija, no postoje efikasni mehanizmi kojima se taj dug može smanjiti. Inače, irska ekonomija i raste po godišnjoj stopi od oko 4,6% zbog povećane potrošnje građana koju prati i povećana proizvodnja..
Pa dobro...evo ja predlazem da se i mi kao i Irci zaduzimo jo 1250 miljardi dolara...kladim se da bi sa tom lovom i mi postali vrlo brzo visokorazvijeni.

Pardon..buduci da ih je 30% manje...predlazem da se kao i oni zaduzimo jos 1670 miljardi$.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:12   #84
Quote:
USA kaže: Pogledaj post
HA HA HA....POGLEDAJ DUDEK KOLIKO MALTA IMA STANOVNIKA I ONDA RECI KAKO JE TO PRIMJENJIVO NA HRVATSKU. JOŠ BOLJE ZAŠTO CIJELI SVIJET ONDA NE IDE NA TURIZAM???????? DUDEK USPOREĐUJE MALTU KOJA IMA 10 PUTA MANJE STANOVNIKA OD HRVATSKE I ONDA HOĆE DA GA UZMEM ZA RAVNOPRAVNOG SUGOVORNIKA!
Kakve veze ima broj stanovnika?
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:13   #85
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Zato sto Austrija ima 10 miljuna a Spanjolska 40...Svicarska 8 mijuna.
Sto ti tu nije jasno??
Kako ne shvacas da upravo zato sto smo mali mozemo turizam koristiti kao motor razvoja. Druge drzave nemogu...jer su preglomazne. Zato drugi mogu proizvoditi automobile dok se nama to ne isplati.

MI NEMOZEMO PROIZVODITI JUMBO JETOVE ZATO STO NAM UNUTARNJE TRZISTE TREBA JEDNOG SVAKO 10 GODINA...ISTO TAKO NI SPANJOLSKA NEMOZE ZIVJETI SAMO OD TURIZMA JER BI IM TREBALO DOCI 120 MILJUNA TURISTA SVAKE GODINE...TOLIKO TURISTA NA TRZISTU NEMA.
RECI TO SVOJEM KOLEGI KRUŠKI HA HA HA....ZNAČI HRVATSKA KOJA IMA 10 VIŠE STANOVNIKA OD MALTE MOŽE NA MALTIN NAČIN, A AUSTRIJA KOJA IMA SAMO DUPLO VIŠE STANOVNIKA OD HRVATSKE NE MOŽE???? PA TI DO SADA NISI SHVATIO KAKO NISMO SAMI SEBIMA SAMODOSTATNI I KAKO NEĆEMO TE JEBENE JAMBOJETOVE PROIZVODITI SAMI ZA SEBE. EU JE VELIKO TRŽIŠTE, PA ZAŠTO SE KOLJU SA AMERIMA ZA AZSIJSKO TRŽIŠTE KADA PO TVOJOJ IDIOTSKOJ LOGICI MOGU SAMI SEBIMA PRODAVATI. JA MISLIM DA SI TI JEDAN OBIČAN PROVOKATOR, NAPROSTO NE MOGU VJEROVATI DA POSTOJI NETKO POPUT TEBE TKO SVE TO MRTAV OZBILJAN GOVORI.
USA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:13   #86
Quote:
Kruška kaže: Pogledaj post
I to samo uglavnom od ljetnog/morskog turizma.

Još kad dobar dio ljudi otkrije planinski turizam i seoski turizam u Hrvatskoj, bit će i bolje.

Jedino što bi se moralo još popraviti jest prodavati što više izvorno hrvatskih proizvoda (pića, hrana, ..), znatno više nego sada.
Tu ima toliko prostora za razvoj da ima jos posla za 20 godina. Samo treba paziti da ne potjeramo ljude kada vec zele dolaziti u tolikom broju.

Bojim se jedino nase gluposti...sve ostalo je servirano na pladnju.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:14   #87
Quote:
Kruška kaže: Pogledaj post
A što fali Malti? Sad Malta nije dobra, jer se eto bavi isključivo uglavnom turizmom (i ribarstvom), što imaju solidnih po 21.000 dolara BDP, ..?
Malta ima 400-tinjak tisuća stanovnika, Hrvatska oko 4,3 milijuna.

Radi se o dva neusporediva unutarnja tržišta.
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:18   #88
Quote:
USA kaže: Pogledaj post
RECI TO SVOJEM KOLEGI KRUŠKI HA HA HA....ZNAČI HRVATSKA KOJA IMA 10 VIŠE STANOVNIKA OD MALTE MOŽE NA MALTIN NAČIN, A AUSTRIJA KOJA IMA SAMO DUPLO VIŠE STANOVNIKA OD HRVATSKE NE MOŽE???? PA TI DO SADA NISI SHVATIO KAKO NISMO SAMI SEBIMA SAMODOSTATNI I KAKO NEĆEMO TE JEBENE JAMBOJETOVE PROIZVODITI SAMI ZA SEBE. EU JE VELIKO TRŽIŠTE, PA ZAŠTO SE KOLJU SA AMERIMA ZA AZSIJSKO TRŽIŠTE KADA PO TVOJOJ IDIOTSKOJ LOGICI MOGU SAMI SEBIMA PRODAVATI. JA MISLIM DA SI TI JEDAN OBIČAN PROVOKATOR, NAPROSTO NE MOGU VJEROVATI DA POSTOJI NETKO POPUT TEBE TKO SVE TO MRTAV OZBILJAN GOVORI.
Daj hajde prestani se derati..
Kazem ti da je Hrvatska specificna zbog toga sto ima dugu obalu a jako mali broj stanovnika.

Hrvatsku ce ove godine posjetiti 12 miljuna turista...ili triput vise od njenog broja stanovnika. To ti je ekvivalent da USA posjeti 900 miljuna turista svake godine. ili EU oko 1,8 miljardi.

To ne znaci da Hrvatska treba zivjeti iskljucivo od turizma vec da je turizam izuzetno bitna grana privrede...sto i jeste.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:21   #89
Quote:
USA kaže: Pogledaj post
KAJ TI MISLIŠ IMA LI SMISLA SVE OVO ZAJEDNO ILI SU OVA DVOJICA SAMO PROVOKATORI???????
Uvijek ima smisla raspravljati o nečijem mišljenju dok se poznaju osnovne činjenice, ali nečija uvjerenja nemam namjeru mijenjati.

Mislim da se ne radi o "provokatorima".

Nažalost...
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:22   #90
Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
Uvijek ima smisla raspravljati o nečijem mišljenju dok se poznaju osnovne činjenice, ali nečija uvjerenja nemam namjeru mijenjati.

Mislim da se ne radi o "provokatorima".

Nažalost...
ja sam te doduse pokusao isprovocirati sa predlogom "irskog modela" ali si mudro zasutio.

Ja ti samo cestitam na inteligentnoj odluci
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:22   #91
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Zato sto Austrija ima 10 miljuna a Spanjolska 40...Svicarska 8 mijuna.
Sto ti tu nije jasno??
Kako ne shvacas da upravo zato sto smo mali mozemo turizam koristiti kao motor razvoja. Druge drzave nemogu...jer su preglomazne. Zato drugi mogu proizvoditi automobile dok se nama to ne isplati.

MI NEMOZEMO PROIZVODITI JUMBO JETOVE ZATO STO NAM UNUTARNJE TRZISTE TREBA JEDNOG SVAKO 10 GODINA...ISTO TAKO NI SPANJOLSKA NEMOZE ZIVJETI SAMO OD TURIZMA JER BI IM TREBALO DOCI 120 MILJUNA TURISTA SVAKE GODINE...TOLIKO TURISTA NA TRZISTU NEMA.
Ma pusti.. bezveze mu objašnjavaš.

On bi i bliskoistočnim zemljama objašnjavao kako nije dobro velik dio svog BDP-a temeljiti samo na izvozu nafte, jerbo.. zašto ne grade tvornice, industriju, .. blabla

A oni "jadni, ekonomski laici, neznalice, .. dudeki" samo koriste ono što im je (prirodno) dano i ono što uglavnom mogu dobro koristiti i naplatiti.
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:23   #92
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
To ne znaci da Hrvatska treba zivjeti iskljucivo od turizma vec da je turizam izuzetno bitna grana privrede...sto i jeste.
To nitko ne osporava.

Turizam jest najvažnija grana hrvatske privrede što ne znači da je to dugoročno dobro za razvoj cijele ekonomije, posebno kada je industrijska proizvodnja iznimno slaba i sklona pretjeranim subvencijama države.
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:24   #93
Quote:
USA kaže: Pogledaj post
HA HA HA VAS DVOJICA STE JAKO LOŠI VICEVI....PITAJ SVOJEG KOLEGU KOJI JE ONAKO U PROLAZU SAMO JOJ JOJ, OVO POSTAJE ZABAVNO FUNNYYYYY
Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
Malta ima 400-tinjak tisuća stanovnika, Hrvatska oko 4,3 milijuna.

Radi se o dva neusporediva unutarnja tržišta.
Namjerno sam postavio to pitanje, a kolega vam je već odgovorio
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9221392&postcount=82

To što sami sebi skačete u usta, nije moj niti od kolege problem
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:26   #94
Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
To nitko ne osporava.

Turizam jest najvažnija grana hrvatske privrede što ne znači da je to dugoročno dobro za razvoj cijele ekonomije, posebno kada je industrijska proizvodnja iznimno slaba i sklona pretjeranim subvencijama države.
Mislim da nasa industrijska proizvodnja nije sklona subvencijama...osim naravno brodogradnje...ali ona je specificna.

Ali nije pitanje dali Hrvatska treba razvijati industriju...ja sam debelo za to i zbog toga sam veliki pobornik subvencija brodogradnji. Pitanje je samo kako pronaci model da se dio uvoza koji nam kvari bilancu...dakle 2,7 miljardi eura pretvori u domacu proizvodnju.

Osobno smatram da prije svega treba jacati svijest u ljudi kako treba kupovati domace proizvode tamo gdje je to moguce.
Ok, ne zvuci nesto orginalno...ali negdje tu treba traziti ispravan put. Jer zaboravimo da cemo ikada biti previse konkurentni na medjunarodnom trzistu...to su jednostavno bajke za malu djecu.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:27   #95
Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
Uvijek ima smisla raspravljati o nečijem mišljenju dok se poznaju osnovne činjenice, ali nečija uvjerenja nemam namjeru mijenjati.

Mislim da se ne radi o "provokatorima".

Nažalost...
Da to NAŽALOST, imaš pravo...meni je dosta, laka ti noć iako meni još nije...
USA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:27   #96
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Daj hajde prestani se derati..
Kazem ti da je Hrvatska specificna zbog toga sto ima dugu obalu a jako mali broj stanovnika.

Hrvatsku ce ove godine posjetiti 12 miljuna turista...ili triput vise od njenog broja stanovnika. To ti je ekvivalent da USA posjeti 900 miljuna turista svake godine. ili EU oko 1,8 miljardi.

To ne znaci da Hrvatska treba zivjeti iskljucivo od turizma vec da je turizam izuzetno bitna grana privrede...sto i jeste.
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:39   #97
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Mi nemozemo uopce pricati sa nekakvim Britanskim strucnjacima o turizmu kada ti isti nemaju pojma sto je to turizam u Hrvatskom smislu. Kladim se da tim istim "strucnjacima" nece pasti na pamet soliti pamet Spanjoloskoj obali kako se ona nebi trebala orjentirati samo na turizam iako je vjerovatno triput veci po broju stanovnika od Hrvatske.
Stručnjaci su stručnjaci i ne moraju biti nužno Britanci da bi govorili o britanskoj industriji ili Hrvati da bi govorili o hrvatskom turizmu.

Moj navod se odnosi na profesionalne analitičare koji rade za MMF i koji su zaključili da turizam ne može biti supstitut ostalim gospodarskim granama.

Realno je zaključiti da Hrvatska ima sljedeće probleme:

-nepokrivenost uvoza izvozom(dvostruko više uvozimo nego izvozimo),

-financiranje državnog deficita prodajom denacionalizirane i privatizirane imovine(oko 74% proračuna odlazi za mirovine, plaće i socijalu, premalo na nove tehnologije, razvoj i infrastrukturu),

-slabašan rast GDP u odnosu na potrošnju i zaduživanje(cjelokupni rast odlazi za servisiranje vanjskog duga, vrlo malo ostaje za veće plaće i investicije).

Čak i u turizmu postoji problem nepostojanja strateškog plana razvoja.
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:41   #98
Quote:
Kruška kaže: Pogledaj post
Namjerno sam postavio to pitanje, a kolega vam je već odgovorio
https://www.forum.hr/showpost.php?p=9221392&postcount=82

To što sami sebi skačete u usta, nije moj niti od kolege problem
Zbog čega moj navod citiraš?
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:47   #99
Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
Zbog čega moj navod citiraš?
Zbog usporedbe koju si naveo.
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:48   #100
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Jer zaboravimo da cemo ikada biti previse konkurentni na medjunarodnom trzistu...to su jednostavno bajke za malu djecu.
Konkurentnost na vanjskim tržištima Hrvatska zaista ne može ostvariti jeftinom radnom snagom, već visokoobrazovanim radnicima koji će stvarati sofisticirane industrijske prozvode i pružati usluge stranim ulagačima.

Takav model generira jaku irsku privredu koja je još 1980-tih bila slabašna i nestabilna, a danas unatoč GDP-per capita od 40-tak tisuća $ privlači strane investicije, potiče gradnju tvornica, tehnoloških parkova itd.

Stoga Hrvatska itekako može biti konkurentna na svjetskom tržištu, ali ne u proizvodnji npr. plastičnih igračaka, gumenih bombona ili riže.
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.