Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2007., 21:49   #1
Egzaktni, aplikacioni i separacioni aspekti

može netko pojasniti razliku između aplikacionih aspekata, egzaktnih i kako se to već zove (ulazećih, izlazećih itd.). pretpostavljam da izlazeći slabije djeluje nego ulazeći ili kako to već ide?

koliki orbis se računa za određene aspekte, tj. unutar kojeg orbisa se računa da aspekt djeluje?

je li isto za godišnje horoskope kao i za natalne karte ili se u godišnjem horoskopu nešto mijenja na stvari?
__________________
dancing through the fire just to catch a flame
astrid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 10:56   #2
Quote:
astrid kaže: Pogledaj post
može netko pojasniti razliku između aplikacionih aspekata, egzaktnih i kako se to već zove (ulazećih, izlazećih itd.). pretpostavljam da izlazeći slabije djeluje nego ulazeći ili kako to već ide?
1. Aplikacioni aspekt (ulazeći) - kada jedan planet ide drugome u susret. Najjači je zbog toga, što starta od trenutka kada se dva planeta "dodirnu orbisima" i traje dok se ne poklope na istom stupnju (tj. do egzaktnog aspekta). Za planetu koja je brža kaže se da aplicira drugu planetu i ona je nosioc akcije, dok je ovaj drugi planet primaoc akcije.

2. Egzaktni aspekt - aspekt kada su dva planeta na vrlo preciznim udaljenostima i tvore čiste aspekte 0, 60, 90, 120 stupnjeva.

3. Separacioni aspekt (izlazeći) - nastaje odvajanjem dvaju planeta, jedan odlazi od drugoga. Traje sve do trenutka kada planete izađu iz orbisa. Najslabiji je, što je i logično. Karmički astrolozi smatraju da je to aspekt čiji dio je ranije djelomično proživljen pa ga se sada osoba oslobađa.

Zbog toga je u natalnoj karti, osim samog aspekta vrlo važno pogledati i kakav je on - aplikacioni, egzaktni ili separacioni. Ako osoba u natalnoj karti ima aplikacione aspekte, oni imaju težnju da se ispunjavaju u energiji kojom zrače. Egzaktni aspekti ukazuju na karakter osobe i njenu "sudbinu". A separacioni pokazuje tendenciju ili težnju...koja se ne mora ispuniti.
Quote:
koliki orbis se računa za određene aspekte, tj. unutar kojeg orbisa se računa da aspekt djeluje?
Orbisi planeta.
Quote:
je li isto za godišnje horoskope kao i za natalne karte ili se u godišnjem horoskopu nešto mijenja na stvari?
Solarna karta nema važnost ako se promatra odvojeno od natalne. Sve što je u solaru mora biti sadržano u natalnoj karti. Kod solarne karte težište je na 180º, 90º i 45º, dok su 120º, 60º i 30º u drugom planu. Zbog točnosti solara ne preporučuje se uzimati orbis veći od 5º.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 11:16   #3
puno ti hvala, fish! sad vidim da si mi i tu ostavila odgovor (ja sam se malo prije javila na onoj drugoj temi - tranziti).

Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post

Solarna karta nema važnost ako se promatra odvojeno od natalne. Sve što je u solaru mora biti sadržano u natalnoj karti. Kod solarne karte težište je na 180º, 90º i 45º, dok su 120º, 60º i 30º u drugom planu. Zbog točnosti solara ne preporučuje se uzimati orbis veći od 5º.
vidiš, ovo nisam znala.
a eto, ovo što sam boldala - to me baš zanimalo!
hvala!!!
__________________
dancing through the fire just to catch a flame
astrid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 18:36   #4
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Najjači su aplikacioni (ulazeći), zatim egzaktni, pa separacioni (izlazeći).
Može objašnjenje?
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 18:42   #5
Quote:
Orodiel kaže: Pogledaj post
Može objašnjenje?
Kada tr.planeta dodje na 1 stepen od natalne onda ona jako deluje,kada dodje na tacan stepen gde i natalna,odnosno kada dodje na nju,to dejstvo je najjace i najvise se i oseca,a kada se odmakne 1 stepen odnosno kada natalnoj dodje "iza ledja" to je separacioni aspekt i sam njen uticaj je manji.
Mislim da sam uspela da objasnim.
__________________
Etme
Lutijena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 19:04   #6
Quote:
Lutijena kaže: Pogledaj post
Kada tr.planeta dodje na 1 stepen od natalne onda ona jako deluje,kada dodje na tacan stepen gde i natalna,odnosno kada dodje na nju,to dejstvo je najjace i najvise se i oseca,a kada se odmakne 1 stepen odnosno kada natalnoj dodje "iza ledja" to je separacioni aspekt i sam njen uticaj je manji.
Mislim da sam uspela da objasnim.
Aaaa.. Tnx
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 11:01   #7
Quote:
Orodiel kaže: Pogledaj post
Može objašnjenje?
Evo npr. opet naša Blanka. Aplikacioni aspekt bi obuhvatio sve one treninge i sav napor koji osjeća dok vježba, usmjerena na cilj postignuća novog rekorda. Egzaktni aspekt je postignuti rekord, a separacioni...onaj osjećaj olakšanja i opuštanja koji slijedi kada se odradi novo iskustvo.

I...što ti se čini najtežim?
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 01:04   #8
Evo ovako, sto se tice aspekata, mislim da je pogresno uzimati redom po jacini: aplikacijski, egzaktni, separacijski......sto nije rijetko da Astrolozi cine. No, ja ne gledam tako.

Moje misljenje :

Najjaci je aspekt egzaktni. Logicno. Bez orbisa. 0° je egzaktna konjunkcija, 60° je egzaktni sekstil, 90° je egzaktni kvadrat, 120° je egzaktni trigon.....itd. Drugim rijecima, tocno taj aspekt, u punom smislu. I takvi aspekti, kada se tocno poklope, djeluju najjace.

No, oni su rijetki. Tako kod svakog aspekta postoji dozvoljeni orbis (razmak u stupnjevima od egzaktnog aspekta) unutar kojeg je to jos uvijek isti aspekt. Jer planeta ima utjecaj i u tom prostoru oko sebe. I tu se aspekti dijele na aplikacijske i separacijske.
Npr. razmak od 92° ili 88° je jos uvijek kvadrat, iako nije egzaktni. Ali, hm, nekako bi mi bilo cudno da takav kvadrat djeluje "jace" nego onaj egzaktni, od tocnih 90°.

Nakon egzaktnog, naravno, najjace djeluje aplikacijski aspekt, a zatim separacijski. Recimo kao: zaplet, vrhunac i rasplet.

Zasto? Zato sto se kod aplikacijskog radi o PRIBLIZAVANJU (ka egzaktnom aspektu), tu brzi planet zapravo tek "ulazi u (egzaktni) aspekt" sa sporijim. Odnosno, nisu na tocnom razmaku odredjenog aspekta (npr. 90°), ali je brzi planet sada vec usao u dozvoljeni orbis (npr. 92°).

Ovdje raste napetost i uzbudjenje. Zna se da se nesto sprema i naslucuje vrlo dobro sto tocno. Ovaj aspekt obecava nesto, obecava vrhunac....oznacava teznju. Nastoji se izraziti taj potencijal.

Zatim dolazi taj vrhunac, iliti egzaktni aspekt, odnosno puni utjecaj. Tu je izrazavanje neupitno. Ne bira se, niti se ista nastoji. Zato djeluje kao "sudbina".

A nakon njega dolazi popustanje, utjecaj slabi, odnosno vatrica jenjava - separacija. Tocnije, brzi planet se UDALJAVA od tocke egzaktnog aspekta sa sporijim planetom, on "izlazi iz (egzaktnog) aspekta" (u dozvoljenom orbisu).

Ovdje je taj vrhunac iza ledja, vise se ne ocekuje, ali se osjeca. Oni kao da su vec "nekad prije" imali taj vrhunac, a sada su zajedno jos da se oproste.

Ponekad separacijski aspekt djeluje i kao olaksanje - ako je rijec o tezem aspektu. A ponekad kao da nikako ne moze doseci taj "top", kao da se nikada ne stavi "tocka na i" (zato sto je to vec na neki nacin "ucinjeno", "proslo"). Zarobljenost u necemu cemu nedostaje taj vrhunac - ono egzaktno.
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 00:00   #9
@ S.C.

Dobro da si podigla ovaj topic (već sam ranije mislila istaknuti, ali ovako je bolje). Naime, ovo je dobra prilika za malo obrazloženje kako daljnji postovi ne bi stvarali zabune:

Ovaj topic je nastao premještajem postova s topica Tranziti. Dio vezan uz tranzite je ostao, a prvih sedam postova na ovom topicu su premješteni kao nova tema ali su također vezani uz tranzite planeta. Dakle, redom aplikacija, egzaktnost i separacija se odnose na tranzitne planete. Što se tiče natalnih aspekata to je ukratko izdvojeno u prvom postu:
Quote:
Zbog toga je u natalnoj karti, osim samog aspekta vrlo važno pogledati i kakav je on - aplikacioni, egzaktni ili separacioni. Ako osoba u natalnoj karti ima aplikacione aspekte, oni imaju težnju da se ispunjavaju u energiji kojom zrače. Egzaktni aspekti ukazuju na karakter osobe i njenu "sudbinu". A separacioni pokazuje tendenciju ili težnju...koja se ne mora ispuniti.
Inače, osobno mislim da je sam termin "jačina" i malo nespretno definiran, budući da podrazumjeva intenzitet, pa automatski asocira na egzaktnost (orgazam ). No u astrološkoj literaturi i konverzaciji oko tranzita se pod jačinom podrazumjeva drugo nešto.


Primjer:

Kao npr. kod definicije električne struje: jačina struje "I" jednaka je količini naboja "Q" koja prođe kroz poprečni presjek vodiča u vremenskom intervalu "t"... tako se i jačina aspekta definira kao količina energije koja prođe kroz određeni aspekt u vremenu njegova trajanja. Zato se u tranzitu kaže da je aplikacija najjača jer je u igri vremenski faktor.


Dobro objašnjeno?
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 22:50   #10
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post

Kao npr. kod definicije električne struje: jačina struje "I" jednaka je količini naboja "Q" koja prođe kroz poprečni presjek vodiča u vremenskom intervalu "t"... tako se i jačina aspekta definira kao količina energije koja prođe kroz određeni aspekt u vremenu njegova trajanja. Zato se u tranzitu kaže da je aplikacija najjača jer je u igri vremenski faktor.


Dobro objašnjeno?
nije baš.
ima nas i bedastih ovdje.
__________________
dancing through the fire just to catch a flame
astrid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 00:06   #11
Quote:
astrid kaže: Pogledaj post
nije baš.
ima nas i bedastih ovdje.
Zakaj bedastih....bit' će samo da nisi tehničke struke?

Ma u biti radi se o tome da je sam pojam jačine "diskutabilan" te je aspekte na taj način nespretno uspoređivati. Ja sam eto pokušala s primjerima Blanke i struje pa nije išlo.

Stoga, smatram da je pri odgovoru na takva pitanja najbolje opisati što određeni aspekt predstavlja u tranzitu, natalnoj ili pak sinastriji iz čega se onda može dobiti i jasna slika. Npr. u sinastriji su najznakovitiji egzaktni aspekti (i to konjunkcije) jer predstavljaju kontakt, točku spajanja, što partnerstvo dviju osoba jest, dok u natalnoj karti egzaktni aspekti ukazuju na ono što je "prisutno", formirano - karakter osobe. Kod tranzitnih aspekata se pak promatra pomicanje (tranziti se promatraju u odnosu na vrijeme) te aplikacioni aspekt ukazuje na energiju koja se primicanjem jedne planete drugoj povećava (raste) u odnosu na vrijeme.

Egzaktna konjunkcija u tranzitu bi onda imala jaku špicu, ali malo vrijeme.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 02:16   #12
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
@ S.C.

Dakle, redom aplikacija, egzaktnost i separacija se odnose na tranzitne planete.
Ono sto sam ja pisala odnosilo se opcenito na aspekte.....bili oni u natalu, Sinastriji, tranzitima.......

No, nakon tvog posta, odlucih porazmisliti malo, osobito glede definicije "jacine" i usporedbe s jakosti struje.

Zapravo, nikako da povezem tu jednadzbu za jakost el. struje s "definicijom" jacine aspekta koju si iznjela. Jer ti tvrdis da je bitan vremenski faktor u definiranju "jaceg" aspekta. Tocnije, kod egzaktnog aspekta nije pravilno reci da je "jaci" jer je period tog vrhunca vrlo kratak.

Quote:
Egzaktna konjunkcija u tranzitu bi onda imala jaku špicu, ali malo vrijeme.
No, jednadzba za jakost struje I=Q/t kaze kako je jakost struje ("I") veca sto je vremenski interval ("t") kraci. Vrijeme (t) sto krace, naboj (Q) sto veci (kao kod egzaktnog aspekta) = veca jakost (I).





Ali, mislim da sam te "uhvatila" po jednoj drugoj niti.

Mozda bi bilo bolje da umjesto "jakosti" upotrijebimo izraz "znacaj aspekta". Onda svakako dolazi do izrazaja koliko je bitan vremenski period u kojem se odredjeni tranzit dogadja. Opcenito gledano......puno su znacajniji tranziti sporijih planeta koji kroz duzi period dodiruju odredjene tocke natala. Ono sto donosi odredjeni tranzit, osjeca se kroz duze vrijeme i time taj aspekt dobiva na znacaju. Dakle, kako se tranziti promatraju kroz vrijeme, mozemo reci da je znacajniji onaj koji donosi vise energije (iskustva) - jer se odredjeni aspekt ispoljava kroz duzi vremenski period. To takodjer znaci da je vremenski period u kojem se dogadja aplikacija dosta dug i da se vec kroz taj period osjeca sam aspekt, no sama "jacina" aspekta (ili energija) raste sto se vise blizi ta egzaktnost. Tako da je aplikacija na neki nacin priprema.......za egzaktni (strujni) udar. Na kraju je jos bitan i period separacije, da se slegnu dojmovi i cvrsto uhvati poanta svega.

Dakle, vremenski period odnosi se na trajanje citavog aspekta, od kada je usao u aplikaciju, do egzaktne tocke, pa i kroz separaciju. Znacaj u tranzitima mu daje upravo to veliko iskustvo kojem nas izlaze kroz duzi period vremena.
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 10:49   #13
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Ono sto sam ja pisala odnosilo se opcenito na aspekte.....bili oni u natalu, Sinastriji, tranzitima.......
Skužila sam ali dobro da si podigla temu da to malo rastreesemo.
Quote:
Ali, mislim da sam te "uhvatila" po jednoj drugoj niti.

Mozda bi bilo bolje da umjesto "jakosti" upotrijebimo izraz "znacaj aspekta".
Dobro si ufatila i objasnila to što si ufatila. Ja nakon ovog topica pišem "značaj".
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 13:54   #14
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Skužila sam ali dobro da si podigla temu da to malo rastreesemo.
Maaa...kad sam citala nesto o aspektima, orbisima itd.

Quote:
Dobro si ufatila i objasnila to što si ufatila. Ja nakon ovog topica pišem "značaj".
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 06:37   #15
Imala bi jedno pitanje: djeluje li snažnije vrsta aspekta ili orbis? Da budem malo jasnija, je li jači aplikacioni aspekt sa velikim orbisom ili separacioni s malim orbisom?
12.kuća is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 14:37   #16
koja je razlika izmedju aplikacijskog i separacijskog aspekta?
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 14:58   #17
Quote:
Maddie kaže: Pogledaj post
koja je razlika izmedju aplikacijskog i separacijskog aspekta?
... aplikacijski aspekt jest onaj koji postoji između dvije planete od kojih se brža planeta približava sporijoj, svojom energijom dolazi k njoj, pa aspekt ima tendenciju jačanja svojeg djelovanja, zbog toga je i jači u odnosu na separacijski kod kojeg su planete također u aspektu no brža planeta odlazi od one koja je sporija pa aspekt ima tendenciju slabljenja kada je u pitanju njegovo djelovanje.
12.kuća is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 14:39   #18
Pomoooć!!! Sad upadam bezveze, kao s Marsa. ali izludit ću. Zaista ne razumijem kako odrediti koji je aspekt aplikacijski, koji separacijski. Recimo, Sunce je je na 19 Lava, a Mars na 16. Orbis konjunkcije je dakle 4. I što sad? Je li dovoljno znati samo to da je Sunce brže i da će prije pobjeći Marsu nego što će ga ovaj uspjeti stići? Ili sam skroz na krivom tragu i lupam gluposti? Ako je tako, unaprijed se ispričavam
asja I is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 15:41   #19
Quote:
asja I kaže: Pogledaj post
Pomoooć!!! Sad upadam bezveze, kao s Marsa. ali izludit ću. Zaista ne razumijem kako odrediti koji je aspekt aplikacijski, koji separacijski. Recimo, Sunce je je na 19 Lava, a Mars na 16. Orbis konjunkcije je dakle 4. I što sad? Je li dovoljno znati samo to da je Sunce brže i da će prije pobjeći Marsu nego što će ga ovaj uspjeti stići? Ili sam skroz na krivom tragu i lupam gluposti? Ako je tako, unaprijed se ispričavam
Premjestih tvoj post na odgovarajući topic.



Evo najjednostavniji način da ne "izludiš":



Kako ćemo zaključiti kakav je neki aspekt koji smo uočili? Zamisliti ćemo da se sporija planeta iz aspekta ne pomiče i odrediti ćemo na kojem bi stupnju trebalo da se nalazi brža planeta da bi one obrazovale egzaktan aspekt. Pogledati ćemo da li se brža planeta približava tom stupnju (tada je aspekt aplikacijski) ili se udaljava od njega (tada je aspekt separacijski).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 22:32   #20
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Premjestih tvoj post na odgovarajući topic.


Hvala Fish i sori što si morala premještati post, onako sluđena nisam ni skužila da topic već postoji
Al sad još samo pliz potvrdi jesam li ja onda dobro skužila da se ovdje radi o separacijskom aspektu?

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 05.12.2010. at 00:39. Reason: quote
asja I is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.