Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2009., 20:29   #81
Quote:
mikrost1 kaže: Pogledaj post
dobro kuzim to i jako sam ti zahvalna na informacijama ali skuzila sam da se plaća porez na taj ugovor tj.nekretninu .jel se plaća s bake na unuka tj.unuku kuziš ,sad bi bilo pametno jedino s bake na mamuu pa na mene a kak ću to napraviti nemam pojma.boze jel je kompliciran zivot! neznam sad kak da to izvedem...
Porez nećeš platiti ako ti baka daruje nekretninu, samo treba poreznoj zajedno sa ugovorom dostaviti tvoj rodni list i rodni list tvoje mame kojima se dokazuje da ste u krvnom srodstvu.
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 21:08   #82
Quote:
Annie Black kaže: Pogledaj post
Porez nećeš platiti ako ti baka daruje nekretninu, samo treba poreznoj zajedno sa ugovorom dostaviti tvoj rodni list i rodni list tvoje mame kojima se dokazuje da ste u krvnom srodstvu.
znači to mi najbolja opcija kako da prenesem dio nekretnine na sebe,tj. s bake na unuku da se ne plati porez ,ja sam mislila da se ipak plaća porez navodno sam čula da se plaća zato pitam.a jel se darovnim ugovorom nekretnina prenosi dozivotno na mene ,jel ima di kakav zakon da previše ne gnjavim o tome ili ima dosta takvih slučajeva,ja si mislim da imam samo ja takvih briga .Problem je to šta mi od mamine sestre muz zivi s bakom a pun je dugova i bojim se da ne uzme i taj dio kuće i ne ode u vjetar ,moram nekako izboriti se za to...
mikrost1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 21:18   #83
darovni ugovor

Quote:
Nasumica kaže: Pogledaj post
može. ukoliko je zbog tog dara znatno umanjen njezin zakonski nasljedni dio, može tražiti uračunavanje dara.
Hvala na odgovoru!
Da li bi koristila izjava roditelja zašto su tako postupili ili samo ovjerena izjava tko je dao novac za stan,tj. da li bi i uz nešto od toga ili oboje darovni ugovor jednako bio osporiv?
TomislavB92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 22:10   #84
Quote:
mikrost1 kaže: Pogledaj post
znači to mi najbolja opcija kako da prenesem dio nekretnine na sebe,tj. s bake na unuku da se ne plati porez ,ja sam mislila da se ipak plaća porez navodno sam čula da se plaća zato pitam.a jel se darovnim ugovorom nekretnina prenosi dozivotno na mene ,jel ima di kakav zakon da previše ne gnjavim o tome ili ima dosta takvih slučajeva,ja si mislim da imam samo ja takvih briga .Problem je to šta mi od mamine sestre muz zivi s bakom a pun je dugova i bojim se da ne uzme i taj dio kuće i ne ode u vjetar ,moram nekako izboriti se za to...
Nažalost, zakon ti neće dati odgovor na pitanje iz prakse, iz života. Kad ti netko daruje nekretninu i kad se ti na temelju toga upišeš kao suvlasnik na toj nekretnini zajedno sa svojom mamom koja je već upisana kao suvlasnik sa bakom (ako sam to dobro razumijela), onda je ta nekretnina bezuvjetno tvoja dok god ti ne odlučiš njome raspolagati na neki drugi način, prodati ju ili slično. Ak se radi o kući, reci mi jel se radi o dva kata? Npr. mama dole, a baka gore?! Ak je takav slučaj najpametnije bi ti bilo napraviti etažiranje tog objekta u kojem slučaju "odvajaš" vlasništvo na te dvije cjeline i ako si upisana kao vlasnik, nitko ti to ne može uzeti. Još pametnije bi bilo napraviti sa bakom ugovor o dosmrtnom uzdržavanju koji ti je bolja opcija utoliko da ti mama jednog dana kad baka umre ne može tražiti uračunavanje tog darovanja u svoj nužni dio, a obzirom da imate loše odnose. U tom slučaju ti stvarno ne može ništa. Za tuđe dugove te nije briga! Jedino ako taj muž od tvoje tete odluči dići kredit pa mu baka potpiše kao založni dužnik i da hipoteku svoje kuće kao osiguranje za vraćanje kredita, pa onda on kredit ne vrati, e onda su problemi. A inače, onaj koji je dužan, odgovara svojom imovinom za te dugove, a ne tuđom imovinom, dakle neće se moći tebi uzeti kuća za vraćanje nečijeg kredita, osim naravno ako ti na to pristaneš.
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 22:22   #85
Quote:
TomislavB92 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru!
Da li bi koristila izjava roditelja zašto su tako postupili ili samo ovjerena izjava tko je dao novac za stan,tj. da li bi i uz nešto od toga ili oboje darovni ugovor jednako bio osporiv?
Uključujem se i u ovu raspravu! Darovni ugovor je valjan ako je valjano napravljen, a pogotovo ako je na temelju njega proveden upis u zemljišnoj knjizi. dakle, nema osporavanja darovnog ugovora koji je davno zaključen i proveden. U ostavinskom postupku iza roditelja ta nekretnina uopće neće ući u ostavinsku masu jer nije u vlasništvu ostavitelja, tj. želim reći da u ostavinski postupak ulaze samo one nekretnine i pokretnine koje glase na ostavitelja. Stan je darovan vama, dakle više nije u njihovom vlasništvu. Ako u ostavini ne bude više nikakvih nekretnina, nego recimo samo pokretnine tipa mirovina i slično i ako sestra izrijekom traži u ostavinskom postupku uračunavanje tog dara, treba ujedno i dokazati da ona od roditelja nije nikada ništa dobila. Šteta što niste radili tada umjesto darovanja, ugovor o uzdržavanju, tada ne bi mogla postaviti nikakve zahtjeve. A i za takav zahtjev ju netko mora savjetovati! vlasništvo na stanu vam nitko neće oduzeti, u najgorem slučaju, znači u slučaju da postavi zahtjev za uračunavanje darova i da dokaže da ona od roditelja nikad ništa nije dobila, morat ćete ju samo isplatiti u određenom omjeru koji i nije jako velik - maksimalno pola od polovice nekretnine.
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 00:04   #86
Tek sad sam bolje pročitala priču Tomislava B92, i skužila da je darovanje napravljeno vašem sinu,a ne vama. što znači da vaša sestra u ostavinskom postupku iza vaših roditelja neće moći nikako tražiti uračunavanje dara jer nije darovano vama. Dakle, nema brige, stvarno se jedino može buniti što je to napravljeno i oprostite što nisam dobro pročitala točnu priču!
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 15:11   #87
Quote:
h478653 kaže: Pogledaj post
ženina baka bi nam htjela pokloniti zemljište i kuću sa svim dozvolama..da li je bolje ići preko darovnog ugovora ili preko ugovora o ustupanju..koliko sam čuo za darovni ugovor, bakin sin..odnosno ženin otac može tražiti nužni dio..a baka njemu ne bi ništa ostavila..da li netko zna kako to riješiti..
Najsigurniji način rješavanja ovog problema je ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, ovisno o tome želite li steći vlasništvo odmah ili trenutkom bakine smrti. Radi se o dvostranoobveznom ugovoru u kojem obje ugovorne strane imaju prava i obveze, pa u tom slučaju, kad baka umre, ne može nitko od njenih nasljednika ništa. To je najsigurnije, a najjeftinije vam je da vam ga sačini javni bilježnik u formi javnobilježničkog akta. Ako vam ga radi odvjetnik, koštat će par tisuća kuna, pa još solemnizacija kod javnog bilježnika par tisuća kuna ili ovjera ugovora na sudu par stotina kuna plus čekanje da sud zakaže ročište. Ovak par tisuća kuna za akt koji bilježnik napravi i gotovo. Obavezno onda ugovor predat u gruntovnicu na provedbu, a ako vam ga radi javni bilježnik nećete platiti pristojbu od 250,00 kuna za uknjižbu u gruntovnici.
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 16:47   #88
Quote:
Annie Black kaže: Pogledaj post
Tek sad sam bolje pročitala priču Tomislava B92, i skužila da je darovanje napravljeno vašem sinu,a ne vama. što znači da vaša sestra u ostavinskom postupku iza vaših roditelja neće moći nikako tražiti uračunavanje dara jer nije darovano vama. Dakle, nema brige, stvarno se jedino može buniti što je to napravljeno i oprostite što nisam dobro pročitala točnu priču!
Hvala na odgovoru! Znači, darovni ugovor unuku se ne tretira jednako kao i dar svom djetetu, ako sam dobro shvatio. Mijenja li se što u priči ako ona ima djecu ili ako bude tvrdila da je sve napravljeno bez njenog znanja, tj. da nije bila obaviještena? (Bila je obaviještena , ali se to ne može dokazati)?

Zadnje uređivanje TomislavB92 : 24.10.2009. at 16:51. Reason: greška
TomislavB92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 02:02   #89
Quote:
TomislavB92 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Znači, darovni ugovor unuku se ne tretira jednako kao i dar svom djetetu, ako sam dobro shvatio. Mijenja li se što u priči ako ona ima djecu ili ako bude tvrdila da je sve napravljeno bez njenog znanja, tj. da nije bila obaviještena? (Bila je obaviještena , ali se to ne može dokazati)?
Morate razumijeti jedno osnovno pravilo: o "nasljeđivanju i ostavini" se može govoriti tek poslije nečije smrti!!! znači, vi i sestra ne možete o sebi govoriti kao o nasljednicima iza roditelja koji su još živi, a isto tako ne možete govoriti o nečijoj imovini kao ostavini ako je ta osoba živa! Dakle, svatko za svog života može sa svojom imovinom raspolagati kako god to želi i nije dužan nikome to reći, obavijestiti ga ili slično. Vaša sestra uopće nije trebala znati raspolaganja sa imovinom svojih roditelja, niti su joj oni dužni to reći tj. sve to može biti bez njenog znanja! Nikoga ne možete spriječiti da, recimo sve rasproda, pod izgovorom da vi nećete imati što naslijediti. Darovanje je napravljeno prije dosta godina, koliko se sjećam iz vašeg teksta, a o ostavinskoj masi će se raspravljati tek kad netko od roditelja umre i u nju će ući samo ono što je u vlasništvu umrloga.
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 04:39   #90
Pitanje vezano uz pokretninu, ali ima veze s temom. Naime, namjeravam svom ocu darovati automobil, koja je procedura glede toga? Plaća li se tu išta? Uz napomenu da je obvezan zadržati isti najmanje 3 godine...mada mi s ečini da to nije bitno, jedino između nas kao stavka ugovora...
__________________
...sinko, ti rešavaš sve u prvoj rundi, i ispucaš šaržer za par sekundi..
kod mene je drugo, moj metak putuje duuuugo......
vilma01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 11:35   #91
Quote:
vilma01 kaže: Pogledaj post
Pitanje vezano uz pokretninu, ali ima veze s temom. Naime, namjeravam svom ocu darovati automobil, koja je procedura glede toga? Plaća li se tu išta? Uz napomenu da je obvezan zadržati isti najmanje 3 godine...mada mi s ečini da to nije bitno, jedino između nas kao stavka ugovora...
u narodnim novinama kupiti obrazac ugovora o darovanju motornog vozila, na ugovoru se još može dopisati da se daroprimac obvezuje da mot. vozilo neće otuđiti naredne tri godine, potpisati i ovjeriti potpis kod bilježnika (ovjerava samo darovatelj, dakle vi). dalje se s tim ugovorom ide na poreznu (otac plaća porez), pa na policiju....
Nasumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 15:42   #92
Quote:
vilma01 kaže: Pogledaj post
Pitanje vezano uz pokretninu, ali ima veze s temom. Naime, namjeravam svom ocu darovati automobil, koja je procedura glede toga? Plaća li se tu išta? Uz napomenu da je obvezan zadržati isti najmanje 3 godine...mada mi s ečini da to nije bitno, jedino između nas kao stavka ugovora...
Morat ćete oboje ovjeriti potpis kod javnog bilježnika ako mislite njega obvezati sa time da auto ne smije prodavati neko vrijeme. Osim toga, tata će platiti porez u iznosu od 5 % od tržišne vrijednosti auta.
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:42   #93
Dragi svi,
molim vas za savjet. Je li moguće poništiti darovni ugovor i koja je procedura u tom slučaju? U pitanju je darovanje automobila među bračnim partnerima, a rok poništenja bio bi svega 2-3 mjeseca nakon što je potpisan darovni ugovor...
Naravno, uslijedit će i rastava...
Fala!
kokolina1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:42   #94
Quote:
Annie Black kaže: Pogledaj post
Morat ćete oboje ovjeriti potpis kod javnog bilježnika ako mislite njega obvezati sa time da auto ne smije prodavati neko vrijeme. Osim toga, tata će platiti porez u iznosu od 5 % od tržišne vrijednosti auta.
A tržišna vrijednost se određuje "od oka" ili treba ići na procjenu pa s tom procjenom na poreznu? Hvala!
__________________
...sinko, ti rešavaš sve u prvoj rundi, i ispucaš šaržer za par sekundi..
kod mene je drugo, moj metak putuje duuuugo......
vilma01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 09:45   #95
Quote:
vilma01 kaže: Pogledaj post
A tržišna vrijednost se određuje "od oka" ili treba ići na procjenu pa s tom procjenom na poreznu? Hvala!
Porezna utvrđuje porez prema tržišnoj vrijednosti auta, tako da vi tu ne možete utjecati, osim ako u ugovor pod vrijednost napišete veću vrijednost auta od tržišne vrijednosti, onda ćete platiti porez na taj iznos, a ako napišete manju vrijednost od tržišne, onda ćete platiti po tržišnoj vrijednosti o čemu porezna već ima podatke.
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 13:22   #96
Quote:
Annie Black kaže: Pogledaj post
Najsigurniji način rješavanja ovog problema je ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, ovisno o tome želite li steći vlasništvo odmah ili trenutkom bakine smrti. Radi se o dvostranoobveznom ugovoru u kojem obje ugovorne strane imaju prava i obveze, pa u tom slučaju, kad baka umre, ne može nitko od njenih nasljednika ništa. To je najsigurnije, a najjeftinije vam je da vam ga sačini javni bilježnik u formi javnobilježničkog akta. Ako vam ga radi odvjetnik, koštat će par tisuća kuna, pa još solemnizacija kod javnog bilježnika par tisuća kuna ili ovjera ugovora na sudu par stotina kuna plus čekanje da sud zakaže ročište. Ovak par tisuća kuna za akt koji bilježnik napravi i gotovo. Obavezno onda ugovor predat u gruntovnicu na provedbu, a ako vam ga radi javni bilježnik nećete platiti pristojbu od 250,00 kuna za uknjižbu u gruntovnici.
Ja sam prije par godina napravio upravo ovakav postupak - ugovor o uzdržavanju sa ocem i majkom za stan koji su zajednički posjedovali, obavio solemnizaciju, platio par tisuća kuna i predao ugovor u gruntovnicu. Dakle koliko sam skužio sada mi više taj stan nitko ne može oduzeti.
Sada bi htio isto napraviti i za kuću i zemlju koja je u vlasništvu samo moga oca (bez majke). Da li sada mogu sklopiti još jedan ugovor o uzdržavanju sa ocem da bi dobio i tu kuću i zemljište? Da li to što već imam sklopljen ugovor sa ocem i majkom o uzdržavanju radi kakvu prepreku da napravim još jedan ugovor samo sa ocem?
bb78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 09:43   #97
Quote:
bb78 kaže: Pogledaj post
Ja sam prije par godina napravio upravo ovakav postupak - ugovor o uzdržavanju sa ocem i majkom za stan koji su zajednički posjedovali, obavio solemnizaciju, platio par tisuća kuna i predao ugovor u gruntovnicu. Dakle koliko sam skužio sada mi više taj stan nitko ne može oduzeti.
Sada bi htio isto napraviti i za kuću i zemlju koja je u vlasništvu samo moga oca (bez majke). Da li sada mogu sklopiti još jedan ugovor o uzdržavanju sa ocem da bi dobio i tu kuću i zemljište? Da li to što već imam sklopljen ugovor sa ocem i majkom o uzdržavanju radi kakvu prepreku da napravim još jedan ugovor samo sa ocem?
Napravite anex tj. dodatak ugovoru o uzdržavanju kojim ćete obuhvatiti ostale nekretnine, znači samo ćete postojeći ugovor proširiti na još nekretnina. A niste rekli kakav je ugovor, doživotno ili dosmrtno?
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 10:23   #98
Ugovor je dosmrtno. Znaći nema veze što su te preostale nekretnine samo na oca, a postojeći ugovor je na oca i majku?
bb78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 12:12   #99
Quote:
bb78 kaže: Pogledaj post
Ugovor je dosmrtno. Znaći nema veze što su te preostale nekretnine samo na oca, a postojeći ugovor je na oca i majku?
Nema nikakve veze. Vaša obveza je pretpostavljam, uzdržavati i oca i majku, a otac će zauzvrat vama u vlasništvo predati te ostale nekretnine koje glase na njega. Znači, on će anexom biti obvezan vama predati u vlasništvo svoje nekretnine, a vi ćete i dalje biti obvezni uzdržavati i oca i majku. I onda ste sigurni!!! Te nekretnine neće ući u ostavinsku masu iza roditelja i vaša braća ili sestre, ako ih imate, neće moći tražiti niti uračunavanje darova niti nužni dio.
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 14:05   #100
Puno hvala na jasnom odgovoru
bb78 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.