Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2009., 12:24   #1021
Popokatepeti,
prema čl. 15, stavak 8 Zakona o PDV-u pri prodaji na tržnicama i otvorenim prostorima ne trebaju se izdavati računi za gotovinski promet.

"Pridržavajući se načela dnevne ažurnosti, sukladno Pravilniku o obliku i načinu vođenja popisa robe, trgovina na malo obavezna je na kraju svakog radnog dana ukupnu svotu dnevnog prometa (utrška) prodavaonice evidentirati u stupcu 5 (razduženje) Knjige propisa.
Prema odredbama čl. 130., st. 2., t.1 Pravilnika o PDV-u, porezni obveznik može na temelju isprava o dnevnom prometu u Knjigu izlaznih računa upisati u jednoj svoti gotovinski promet za cijelo obračunsko razdoblje." (RRIF-računovodstvo poduzetnika)


Jasmina razlikuje se, prema svemu rečenom, maloprodaja na štandu i maloprodaja u trgovini
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 12:59   #1022
a uz to Knjiga popisa se više ne vodi...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:08   #1023
A čuj, neku evidenciju moraš imati da rasknjižiš zalihe....
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:35   #1024
knjiženje mob.uređaja

pozdrav svima,
molim pomoć. Firma je kupila 2 mob.uređaja,jedan iznosi 2498,00kn , a drugi 1,00kn. Ovaj prvi knjižim u dug. imovinu, jeli tako? dali moram voditi još kakvu evidenciju o njih.stanju?
drugi mob. od 1,00kn ide na troš.sitn.inventara, točno ili ne?

hvala unaprid
pikačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:44   #1025
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
A čuj, neku evidenciju moraš imati da rasknjižiš zalihe....
Lako je ako kupi i proda pojedinačno cvijeće i bukete, ali zakomplicira se kad od cvijeća radi buketeu vlastitoj režiji ... vlastita proizvodnja..
puno toga bi trebalo imati..istaknutu cijenu, deklaraciju..
a onda na kraju i problem s knjiženjem pada cijena što se više približi kraj dana mrtvih tko će to pratiti...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:53   #1026
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
a onda na kraju i problem s knjiženjem pada cijena što se više približi kraj dana mrtvih tko će to pratiti...
Je li opravdan popust od 50% za cvijeće kupljeno iza 18 h

Kako god okreneš kalkulacije mora raditi, za pojedinačno cvijeće ili za buket i nekako mora rasknjižiti stanje zaliha....Po meni je najlakše kroz Knjigu popisa iako nije više obavezna za vođenje.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 16:47   #1027
Quote:
pikačica kaže: Pogledaj post
Firma je kupila 2 mob.uređaja,jedan iznosi 2498,00kn , a drugi 1,00kn. Ovaj prvi knjižim u dug. imovinu, jeli tako? dali moram voditi još kakvu evidenciju o njih.stanju?
drugi mob. od 1,00kn ide na troš.sitn.inventara, točno ili ne?
Bok! Tako i ja stavim, ovaj od 2498,00kn na dugotrajnu i na njega ide amart., a ovaj od 1,00kn preko kta D 3500-sitn.inv.u upotrebi, P 3570-prm.vrij.sitn.inv.u upotrebi i na D 4050-otpis sitn.inv.u upotrebi.
Pozdrav.
arsarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 05:57   #1028
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
U današnje vrijeme jako, jako teško. 40 sati tjedno možda u nekim državnim institucijama
A oli ja govorim kineski?? U Državnim, ako imaš barba Luku, naravno ako se odlučiš na privatno - jaosiga tebi.

lattitea, dozvoli da me ne boli glava, a ni mali prst koga ti voliš ili ne, ali s mojim iskustvom mislim da mlađe mogu jako dobro savjetovati. Kada sam ja počinjao nije mi imao tko dati savjet, pa sam zabrazdio u privatluk i knjigovodstvo i (pre) teško radio, iako kažu neki da je rezultat dobar - za NAŠE prilike. Samo ja sam radio i vani i znam NJIHOVE prilike... A onako usput, imali smo mi ovdje i neki rat i bili smo podosta popaljeni, bez turizma, tako da nekog izbora baš i nije bilo. Zar se tako brzo zaboravila 91-95?!? Ili ti se čini da ja imam 5-6 godina staža??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 06:03   #1029
Quote:
arsarita kaže: Pogledaj post
Bok! Tako i ja stavim, ovaj od 2498,00kn na dugotrajnu i na njega ide amart., a ovaj od 1,00kn preko kta D 3500-sitn.inv.u upotrebi, P 3570-prm.vrij.sitn.inv.u upotrebi i na D 4050-otpis sitn.inv.u upotrebi.
Pozdrav.
A dobro, ako ti je mob dugotrajna imovina!! A ako dogodine kupiš novi?? Koliko ih promijenimo, to je obični S.I. sa trenutnim otpisom. Ali, tko voli sebi natovariti još i amortiziranje obične potrošne drangulije (makar bio i 2.500 kn) naravno da je dozvoljeno... Ali, nećemo mi lako u Europu sa ovakvim propisima!!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 06:42   #1030
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ili ti se čini da ja imam 5-6 godina staža??
Naravno da ne.
Nije mi bila namjera uvrijediti te i sorry ako je tako ispalo.

Ustvari, imam samo za tebe i Dubravku (i opcenito, sve koji pomazu na ovom topicu) jer mi i samoj topic dobro dodje.

Nego... ne znam koliko se isplati stavljati mob u vrijednosti od 1,00 (ustvari 80-ak lipa ako maknemo pdv ) na SI. Moja sefica se hvatala za glavu kad je vidjela da imam brdo SI u vrijednosti od 80-ak lipa i rekla mi da to stavljam da potrosni.
LaTiTeA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 09:17   #1031
Quote:
LaTiTeA kaže: Pogledaj post
Nego... ne znam koliko se isplati stavljati mob u vrijednosti od 1,00 (ustvari 80-ak lipa ako maknemo pdv ) na SI. Moja sefica se hvatala za glavu kad je vidjela da imam brdo SI u vrijednosti od 80-ak lipa i rekla mi da to stavljam da potrosni.
Slažem se s tobom da bi to trebalo u potrošni, ruku na srce ovi moji i troše mobitele ko čarape. I moga šefa uhvati svaki put grintanje kad to vidi, ali mi je ipak rekao neka tako radim,a s obzirom da ne primam njegovu plaću od 14.000,kn radim kako mi kažu.
arsarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 09:23   #1032
Quote:
arsarita kaže: Pogledaj post
Bok! Tako i ja stavim, ovaj od 2498,00kn na dugotrajnu i na njega ide amart., a ovaj od 1,00kn preko kta D 3500-sitn.inv.u upotrebi, P 3570-prm.vrij.sitn.inv.u upotrebi i na D 4050-otpis sitn.inv.u upotrebi.
Pozdrav.
puno hvala arsarita,
pozdrav
pikačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 13:14   #1033
Kada se kupuje stroj u inozemstvu (u mom slučaju iz Srbije ) koji košta 2200 € bez PDV-a, koliki su troškovi uvoza (bez troškova prijevoza), koliko on nakraju mene košta ?
IVANX71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 13:22   #1034
Quote:
LaTiTeA kaže: Pogledaj post
Naravno da ne.
Ustvari, imam samo za tebe i Dubravku (i opcenito, sve koji pomazu na ovom topicu) jer mi i samoj topic dobro dodje.

Nego... ne znam koliko se isplati stavljati mob u vrijednosti od 1,00 (ustvari 80-ak lipa ako maknemo pdv ) na SI. Moja sefica se hvatala za glavu kad je vidjela da imam brdo SI u vrijednosti od 80-ak lipa i rekla mi da to stavljam da potrosni.
Pa gledano u praksi troše se ti mobiteli,pa onda gdje ima puno zaposlenih i svako malo se dobije mobitel za 1,00 kunu onda odmah staviš na trošak,ali ako ti šefovi zahtijevaju da hoće znati broj mobitela bez obzira na malu vrijednost onda provozaž preko konta SI i ispravka vrijed.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 13:24   #1035
Quote:
IVANX71 kaže: Pogledaj post
Kada se kupuje stroj u inozemstvu (u mom slučaju iz Srbije ) koji košta 2200 € bez PDV-a, koliki su troškovi uvoza (bez troškova prijevoza), koliko on nakraju mene košta ?
Nazoveš nekog od špeditera i kažeš otkud i što uvoziš pa ti oni daju cca troškove prijevoza i špediterske troškove i za taj iznos povećaš nabavnu vrijednost stroja.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 13:44   #1036
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ali, tko voli sebi natovariti još i amortiziranje obične potrošne drangulije (makar bio i 2.500 kn) naravno da je dozvoljeno... Ali, nećemo mi lako u Europu sa ovakvim propisima!!
Ček malo, zar ne stoji lijepo u zakonu da se sve nabavke pojedinačne vrijednosti veće od 2000 kn i trajnosti veće od 1 god. moraju evidentirati u popis DI?

Teoretski, mobiteli su napravljeni da funkcioniraju dulje od godinu dana.....ali.....
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 14:09   #1037
prokurist

sorry, ako sam upala na krivu temu, ali još neznam kako funkcionira ovaj forum.uglavnom samo čitam i mnogo mi je pomoglo u radu.

a evo i mog problema.
nedavno se kod nas pojavio prokurist, stranac, bez radne i poslovne dozvole, koji svaki tjedan boravi par sati u firmi. nagomilao je putnih troškova i reprezentacije, ja mu isplatila nešto akontacije po njegovoj naredbi. ima li on pravo na refundaciju troškova bez poreza? upravo sam saznala da mora u MUP pribaviti Potvrdu o prijavi rada bez radne, odnosno poslovne dozvole. što ta potvrda znači u poreznom smislu? ako se već pričalo o ovoj temi, molim vas pošaljite mi kakav link.hitno mi je da ne može hitnije. hvala
Melina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 14:40   #1038
a ja imam više tehničko pitanje iz računovodstva tj programa na kojem radim...radi li netko na Synesisu (financijsko) ? Javite mi se , nova sam u tom programu, knjiženje ide super ali nešto mi krivo izbacuje u izvještajima....
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 14:56   #1039
Synesis nas više koristi, a u čemu je greška?
Zašto ne nazoveš njih pa da imaš točnu informaciju


Melina, evo tu imaš o radu bez radne dozvole

http://www.mup.hr/main.aspx?id=47#rad bez dozvola

Navedene kategorije stranaca ne mogu započeti s radom prije nego pribave potvrdu o prijavi rada bez radne, odnosno poslovne dozvole, policijske uprave, odnosno policijske postaje prema mjestu obavljanja poslova (članak 139. Zakona).
__________________
It could have been...

Zadnje uređivanje lili p. : 22.10.2009. at 15:03.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 15:17   #1040
ma čini mi se da je greška , onako, banalna... kad izlistam karticu određenog dobavljača, na njoj mi piše kao da je račun na temeljnici 2 puta proknjižen,jedan te isti! Idem provjeravat temeljnicu, tamo je proknjiženo ok, samo jednom... zašto mi to radi nemam pojma...
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.