Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2014., 18:22   #21
Ovo ide sve gore..

Predlažem da moderatori više ne prebacuju i zaključavaju teme i baniraju, nego da fizički nađu autore ovakvih threadova i išamaraju ih.

Ako treba pomoći u šamaranju, ja mogu unutar svojih 100-njak km..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 18:47   #22
Quote:
sigmund freud kaže: Pogledaj post
Pošto vidim da već 10 godina nije odgovarano ovdje (osim možda na nekim drugim topocima..neznam) zanimalo bi me zna li netko kompetentan jeli dokazano postojanje npr. telekineze ili telepatije. Naime, čitam na mnogim mjestima da su te sposobnosti dokazane ali to mi ništa ne znači ako nije potvrđeno od strane znanstvenika. Tako da ako netko zna nešto o tome molim da napišete koju rečenicu
Ja si mogu misliti iz kojih to izvora čitaš. Mogu dati linkove pa da provjerimo dali mislimo na isto.. ali kladio bi se da da.

Ne, znanstveni konsenzus je da nije dokazano. A parapsihologija, takozvana 'znanost' koja se sa time bavi, zapravo to nije.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 19:05   #23
Quote:
sigmund freud kaže: Pogledaj post
Pošto vidim da već 10 godina nije odgovarano ovdje (osim možda na nekim drugim topocima..neznam) zanimalo bi me zna li netko kompetentan jeli dokazano postojanje npr. telekineze ili telepatije. Naime, čitam na mnogim mjestima da su te sposobnosti dokazane ali to mi ništa ne znači ako nije potvrđeno od strane znanstvenika. Tako da ako netko zna nešto o tome molim da napišete koju rečenicu
Ako i postoji netko takav ,ne kužim kako nitko od njih nije došao da spremi milijun $ u džep
http://web.randi.org/the-million-dollar-challenge.html
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 19:29   #24
Sjećam se, pred par godina gledao sam na tv-u nekog 'znanstvenika' koji je istraživao telepatiju. Pričao je o pokusu koji su proveli nad psom i njegovim vlasnikom; kronološki:

-postavili su kameru ispred dvorišta (da snima psa)
-vlasniku su rekli da se odveze nekoliko kilometara od kuće i da provede nekoliko sati u gradu(nije znao koliko, dok ne dobije njihov poziv), te su ga također snimali
-nakon tih nekoliko sati primio je iznenadni poziv kada se može uputiti kući

Isti trenutak kada je vlasnik ustao, pas je dotrčao na ogradu i čekao ga dok se nije vratio.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 19:34   #25
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Sjećam se, pred par godina gledao sam na tv-u nekog 'znanstvenika' koji je istraživao telepatiju. Pričao je o pokusu koji su proveli nad psom i njegovim vlasnikom; kronološki:

-postavili su kameru ispred dvorišta (da snima psa)
-vlasniku su rekli da se odveze nekoliko kilometara od kuće i da provede nekoliko sati u gradu(nije znao koliko, dok ne dobije njihov poziv), te su ga također snimali
-nakon tih nekoliko sati primio je iznenadni poziv kada se može uputiti kući

Isti trenutak kada je vlasnik ustao, pas je dotrčao na ogradu i čekao ga dok se nije vratio.
Koliko puta je ponovljen pokus ?
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 19:41   #26
Ja znam neke ljude koji na poslu provedu tako malo vremena da kad idu na posao sretnu sami sebe kako se vraćaju s posla. E, to je paranormalno!
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 19:42   #27
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Koliko puta je ponovljen pokus ?
Nemam pojma. Da li si gledao možda tu emisiju? Nije valjda da je samo jednom napravljen!?

Edit: evo potražio sam malo, radi se o kontroverznom eng. biologu Rupertu Sheldrakeu naravno da je emisija: Na rubu znanosti

RUPERT SHELDRAKE, NA RUBU ZNANOSTI, HRT1, 27052013

Zadnje uređivanje okapoaN : 10.11.2014. at 19:51.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 19:51   #28
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Nemam pojma. Da li si gledao možda tu emisiju? Nije valjda da je samo jednom napravljen!?



Gledao ja, Discovery ili NG, ne znam koji od ta dva. Sve je to lijepo, ali takve stvari padaju na ponovljivosti. I meni se puno puta dogodi da pomislim na nekoga i taman taj zvoni na mobitel. No, daleko puta više ili samo pomislim ili samo zvoni. Statistički gledano, nrmem reć da imam telepatske sposobnosti, jeltrako?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 20:17   #29
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ovo ide sve gore..

Predlažem da moderatori više ne prebacuju i zaključavaju teme i baniraju, nego da fizički nađu autore ovakvih threadova i išamaraju ih.

Ako treba pomoći u šamaranju, ja mogu unutar svojih 100-njak km..
Zbog čega? Rupert Sheldrake je nekonvencionalni, neortodoksni znanstvenik.

S jedne strane imamo ortodoksnog znanstvenika koji se protivi neortodoksnom, jedan se ni ne trudi dokazati da ne postoji, dok se drugi trudi, što će reći da ovaj prvi ima ograničen um.

Ortodoksni znanstvenik = ortodoksnom vjerniku (što se mene tiče).

Ovim pitanjima otvaraju se nova, na koja svakako treba odgovoriti. Možda evolucija ide baš u tom smjeru.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 20:17   #30
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Gledao ja, Discovery ili NG, ne znam koji od ta dva. Sve je to lijepo, ali takve stvari padaju na ponovljivosti. I meni se puno puta dogodi da pomislim na nekoga i taman taj zvoni na mobitel. No, daleko puta više ili samo pomislim ili samo zvoni. Statistički gledano, nrmem reć da imam telepatske sposobnosti, jeltrako?
Takvim stvarima se bas bavio Sheldrake i na kontroliranim uzorcima statisticki pokazao bitan otklon od slucajnosti po ponovljivim i provjerivim parametrima.

Wisemann priznao da bi se to smatralo ispravno provedenim eksperimentom po suvremenim znanstvenim standardima (recimo u njegovoj psihologiji) ali da sve jedno ne moze prihvatiti.

Druga je stvar sto ne ponavljaju neovisno te eksperimente, a zasto je tako je vec dobro pitanje. Isti wisemann je kako rekoh tvrdio da ce sudjelovati pa odustao, ostali sketici uvijek pokusavaju oko kere osporit ne bas najuvjerljivijim argumentima, a opet nitko ponavljanjem eksperimenta koji je ruku na srce prilicno jeftin i jednostavan.

STo se Rendia tice odbija ako se ne varam prihvacati statisticke eksperimentalne podatke kao dokaz.
A sto se tice onoga sa psom i Sheldrakeom komentar mu je bio da je njegov eksperiment pokazao suprotno, da bi se na kraju uspostavilo kako je taj eksperiment to da je imao psa i nije mu se cinilo da je tako

Zadnje uređivanje Beljki : 10.11.2014. at 20:42.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 20:22   #31
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Zbog čega? Rupert Sheldrake je nekonvencionalni, neortodoksni znanstvenik.
U stvari je najveci problem sto je Sheldrake prilicno konvencionalni znanstvenik sto se metodologije tice, nekonvencionalno su samo podrucja kojima se bavi.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 20:24   #32
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
U stvari je najveci problem sto je Sheldrake prilicno konvencionalni znanstvenik sto se metodologije tice, nekonvencionalno su samo podrucja kojima se bavi.
Baš to sam htio reći! Drago mi je da postoje takvi ljudi.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 21:11   #33
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Zbog čega? Rupert Sheldrake je nekonvencionalni, neortodoksni znanstvenik.

S jedne strane imamo ortodoksnog znanstvenika koji se protivi neortodoksnom, jedan se ni ne trudi dokazati da ne postoji, dok se drugi trudi, što će reći da ovaj prvi ima ograničen um.

Ortodoksni znanstvenik = ortodoksnom vjerniku (što se mene tiče).

Ovim pitanjima otvaraju se nova, na koja svakako treba odgovoriti. Možda evolucija ide baš u tom smjeru.

Vidim nisi shvatio ozbiljno što ti je El Ninho preporučio.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 21:28   #34
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Vidim nisi shvatio ozbiljno što ti je El Ninho preporučio.
Ne razumijem, što ti sad nije po volji!?
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 21:29   #35
Quote:
delija kaže: Pogledaj post
Ne postoji paranormalno - vec postoji objasnjivo i neobjasnjivo.

Svakako, radi Dualnosti koja se u prirodi pokazuje u Svim svojim oblicima, ljudi; Objasnjivo posmatraju kroz prizmu Normalnog - dok su Neobjasnjivom dali naziv Paranormalno.

I da ne duljim - ima mnogo ljudi koji "obicnu" struju... posmatraju kroz prizmu paranormalne pojave.
Ne bih to tako postavo. Radije bih rekao: postoji objašnjeno i (još) neobjašnjeno.
Jer, kako bi mogli znati da ono, što nije objašnjeno, nije objašnjivo? Kako bi mogli znati koje će naučne teorije isplivati u godinama/stoljećima koji slijede?
Sjetimo se, mnoge stvari su bile neobjašnjive pa su objašnjene.
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 21:46   #36
A ovo gore sa kata PZ bacaju smeće kroz prozor u NRZ jer im je pojam "duhovi" pod neobjašnjeno a navodno će jednog dana dobiti potvrdu u CERNU kao elementarna čestica kad za to dođe vrijeme.



elementarne čestice - ostale - duhovi - ipak je to tema za PZ

particle zoo
__________________
NRZ THX Lucas "Fanatici probijaju iz pink noise "

Zadnje uređivanje r.o.c.k.y.007 : 10.11.2014. at 22:55.
r.o.c.k.y.007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 00:42   #37
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Imaš li koji primjer tih čitanja na mnogim mjestima? Koliko sam ja upoznat (a nije da se baš bavim takvim temama), obično takvi pokusi u kontroliranim uvjetima poluče izgovaranje "Evo, baš me danas nešto neće". Anegdotskih "dokaza" imaš koliko želiš, ali pravih dokaza nisam vidio. Hic Rhodos, hic salta obično završi neuspjehom. Mislim da je i Dawkins radio jedan dokumentarac na tu temu pa je ispao - ćorak...

Otprilike kao liječenje raka kanabisom - svi se nešto kunu u to, a ljudi oboljeli od raka koji su to probali redovito umiru od - pazi sad - raka...
ma to su nekakvi kvazi-znanstveni izvori iz kojih sam čitao. Problem je što nisam našao nigdje gdje se znanost izjašnjava o tome. Sve neki pseudoznanstvenici koji naravno tvrde da je paranormalno oko nas. Ali slažem se sa tobom, i ja sam nesklon vjerovanju da postoje takve sposobnosti.

Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
Trebalo bi pitati Jamesa Randija.
Ako on kaže da nije, onda nije. Ako kaže da je, onda je!

http://web.randi.org/the-million-dollar-challenge.html
e bogami da! ni jedan do sada nije pokupio taj milion

Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Ja si mogu misliti iz kojih to izvora čitaš. Mogu dati linkove pa da provjerimo dali mislimo na isto.. ali kladio bi se da da.

Ne, znanstveni konsenzus je da nije dokazano. A parapsihologija, takozvana 'znanost' koja se sa time bavi, zapravo to nije.
Ma nikakvih pravih izvora vjeruj mi. Nevjerujem ja u paranormalno. Vjerujem u znanost. Jedino me zanimao eto stav znanosti o tome. I mislio sam da je tako kako si i rekao..to da je znanstveni konsenzus da nije dokazano. Hvala

Zadnje uređivanje Bat Kol : 16.11.2014. at 17:30.
sigmund freud is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 07:21   #38
Trebalo je punih 10 godina da ova tema sa PZ završi na NRZ.

Fooora

I meni se učinilo da je tema friška jer je zadnja znamenka godine "4", ali kad se malo bolje pogleda, piše 2004, a ne 2014...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 10:04   #39
Nekad je telefoniranje bilo paranormalno a danas je to nešto sasvim normalno.
Nekad su se ljudi mogli dovikivati najdalje s jednog brda na drugo brdo, a danas se jasno čuju sa jednog kontinenta na drugi.

Kako znanost napreduje tako paranormalne stvari postaju normalne.
Tako je bilo do sada, i tako će biti i ubuduće.

---
Stvarnost je slojevita. Ona je kao santa leda, mi vidimo samo onaj njen dio koji je iznad mora. Puno toga još ne znamo.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 13:54   #40
Post iznad

I tako, tema završila na alternativi...aaaaand I'm out.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:33.