Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2014., 18:25   #381
Nekretnina- razvrgnuće suvlasništva

Pozdrav ljudi.
Dakle problem je slijedeći- nakon smrti supruginog djeda, njen otac i stric dobiju svaki 1/2 nekretnine- kuća roh bau cca. 120 m^2 koja tako stoji više od 20 godina, sa neurednom dvorišnom zgradom od 2-3 prostorije u kojoj stric živi sa svojim sinom.
Supruga i ja smo ih voljni isplatiti, pa da sredimo kuću do kraja i živimo tamo pošto nemamo riješeno stambeno pitanje (suprugin otac bi nam svoj dio dao).
Problem- stric želi nerealne novce. Kod javnog bilježnika je napomenuto da kuća vrijedi cca. 250000kn, mi mu nudimo pola iznosa.
Možemo li razvrgnuti suvlasništvo da ga ipak isplatimo?
Vidio sam da se to može zatražiti ako postoje ozbiljni razlozi (koji?). BTW, stric ima problema s alkoholom, ne radi a radno sposoban isto kao i njegov sin, nekretnina je u konstantnom neredu, zbog neplaćanja isključen plin, itd... Za vrijeme kad je pokojnik bio živ živjeli su od njegove mirovine, tj. na njegov račun.
Ima li rješenja za problem?
Frank Lucas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 11:29   #382
Da li se zemljište kojega sam vlasnik u 1/4 isto podrazumijeva "idealni dio" jer je zemljište u stvari jedna katastarska čestica.
Kako dobiti u vlasništvo točno određeni dio čestice 1/1, tko određuje gdje je moja četvrtina i moram li prihvatiti mišljenje ostalih nasljednika ili i ja mogu odrediti svoj dio?
Zemljište je poljoprivredno, smijem li ja uzorati 1/4, bilo koju i obrađivati je?
Koji zakon trebam pročitati?
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 11:35   #383
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Da li se zemljište kojega sam vlasnik u 1/4 isto podrazumijeva "idealni dio" jer je zemljište u stvari jedna katastarska čestica.
Kako dobiti u vlasništvo točno određeni dio čestice 1/1, tko određuje gdje je moja četvrtina i moram li prihvatiti mišljenje ostalih nasljednika ili i ja mogu odrediti svoj dio?
Zemljište je poljoprivredno, smijem li ja uzorati 1/4, bilo koju i obrađivati je?
Koji zakon trebam pročitati?
pa parcelacijom ili kako se dogovorite, ili sud.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 10:03   #384
Bok ljudi, pitanje glasi: Ako je neka osoba prije braka bila vlasnik neopremljene kuće i tokom braka je pisana kao vlasnik svega zajednički stečenog (auto, poljop. vozila itd.), kakva prava ima druga osoba iz te bračne zajednici prilikom rastave? Treba napomenuti da je upravo ta druga osoba koja nije nigdje pisana kao vlasnik, tokom trajanja braka bila glavni financijer uređenja kuće i kupnje vozila itd. Sama osoba koja je pisana kao vlasnik tokom je bračne zajednice bila nezaposlena ili je imala minimalno 2 puta manju plaću od druge osobe. Da li ta druga osoba zbog svoje lakovjernosti nema pravo na ništa, pola vozila ili? Može li dokazati vlastito ulaganje u kuću i vozila s obzirom na omjer primanja tokom braka?

Koliko znam, kuća se ne može dijeliti po pola ako je prije braka već bila pisana na jednog bračnog druga? Pitanje je kako onda dokazati da je vlasnik u brak uveo roh-bau, a svo početno uređenje i 20 godina preuređenja kuće je bilo financirano većinom od druge osobe? Računima od prije 20 godina? Hvala
JohnOCallaghan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 20:27   #385
Odvjetnici, službeni savjetnici, please HELP

Trebala bi pomoć ako ima ovdje na stranici koji odvjetnik/ca da mi pomogne shvatiti zapravo nešto

Stvar je u tome što u jednoj kući žive 2 vlasnika (u krvnom srodstvu,dakle: majka i sin)
Majka (70) ima 2/3 kuće, a sin (50) 1/3 kuće. [Prije je sve bilo podijeljeno na trećine jer se našla i majčina kćer (50) kojoj je pripala 1/3 koju je ona darovala majci pošto u toj kući ta kćer ne živi]

Zanima me, jel bi se kakvim sudskim postupkom (obitelj je izrazito siromašna) mogla 1/3 kuće oduzeti sinu (50) ?

Raspodjela kuće je nastala na raspravi nakon smrti majčinog supruga (odnosno sinovog oca) a problem nastaje zbog razloga što sin koji ima 1/3 kuće zatvara,oduzima,krade od vlastite majke hranu i novce (Da budem detaljnija; radi se o kući na selu čija obitelj preživljava stočarstvom i poljoprivredom,dakle: kolju se svinje, hrane se krave,koke, obrađuje se polje sadnicama krumpira, mahunarka i žita)
Sin je svu hranu (dakle zimnicu-meso) darovao i rasprodao ukućanima iza leđa,a mali ostatak (čitajte-par komadi mesa) je zaključao,a ostali ukućani po njegovom budu slobodno gladni. Pošto je to selo, vlasnički list, tj, vlasnik poljoprivrednih stvari (polja,stočne životinje) je majka (70), a režije stižu na ime sina (50)

Imali smo više sudskih postupaka zbog nasilničkog ponašanja u obitelji, a nasilnik je sin (50) . Majci (70) smeta što taj sin rasprodaje hranu,drva,alkohol i sve što stigne, te oduzima hranu i krade novce majci s kartica, (poljoprivredna kartica, mirovinska k) a sav novac troši na benzin i čašćenje po brtijama.
Kao što je i poznat policiji i gradskom sudu kao nasilnik, sutkinja ga je pri zadnjem postupku upozorila neka ne maltertira ukućane (sina (24), kćer (20) i majku (70) ) jer će njegova djeca biti zauvjek obilježena. (Svi se branili šutnjom jer nemamo novaca za platiti sudu zbog nasilja,a nasilje se nastavlja)
Bili smo također i u obiteljskom savjetovalištu, na ono što nam se stalno ponavlja od strane savjetovališta,suda i policije je: Vi se doma morate dogovoriti (a očito ne možemo zbog sina (50) )
Sin također boluje od šizofrenije, odlazi redovito na kontrole,no ne želi piti sve prepisane lijekove nit sluša savjete psihijatra,već radi po svom (to po svom je maltretiranje, krađa, zaključavanje hrane)

Evo, objasnila jesam, sada bi željela znati jel mu se ikako može oduzeti pravo na tu 1/3 kuće što mu pripada?
JoyceKafka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 10:37   #386
Oduzeti se nemože.

Teško se ikome može oduzeti vlasništvo (suvlasništvo), pa da je neznam što napravio...

Eventualno ako ima shizofreniju da mu majka pokuša oduzeti poslovnu sposobnost, iako po ovome što pišeš mislim da nema uvijeta ni za to.
Ali ako mu se oduzme poslovna sposobnost, on i dalje ostaje vlasnik te 1/3, a i ništa ne rješavate, jer to što radi (krade hranu i sl.) može i kasnije nakon toga...

Nije mi jasno što bi postigli kad bi mu i nekako mogli oduzeti tu 1/3 vlasništva? Izbacili ga iz kuće?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 09:36   #387
Quote:
JohnOCallaghan kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, pitanje glasi: Ako je neka osoba prije braka bila vlasnik neopremljene kuće i tokom braka je pisana kao vlasnik svega zajednički stečenog (auto, poljop. vozila itd.), kakva prava ima druga osoba iz te bračne zajednici prilikom rastave? Treba napomenuti da je upravo ta druga osoba koja nije nigdje pisana kao vlasnik, tokom trajanja braka bila glavni financijer uređenja kuće i kupnje vozila itd. Sama osoba koja je pisana kao vlasnik tokom je bračne zajednice bila nezaposlena ili je imala minimalno 2 puta manju plaću od druge osobe. Da li ta druga osoba zbog svoje lakovjernosti nema pravo na ništa, pola vozila ili? Može li dokazati vlastito ulaganje u kuću i vozila s obzirom na omjer primanja tokom braka?

Koliko znam, kuća se ne može dijeliti po pola ako je prije braka već bila pisana na jednog bračnog druga? Pitanje je kako onda dokazati da je vlasnik u brak uveo roh-bau, a svo početno uređenje i 20 godina preuređenja kuće je bilo financirano većinom od druge osobe? Računima od prije 20 godina? Hvala
Mišljenje? Hvala
JohnOCallaghan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:12   #388
Ulaganjima (renoviranje i opremanje) se u braku ne stjeće suvlasništvo na kući koju je u brak unio jdan bračni drug, pa makar tada bila u roh bau sistemu. Bračni drug koji je ulagao bi imao pravo samo na obveznopravni zahtjev za isplatom dijela toga ulaganja.

Da bi eventualno mogao tražiti suvlasništvo na kući, potrebno je da su ta ulaganja za vrijeme braka promijenila samu nekretninu i to u smislu, da je neki dio nadograđen, proširen, ili da je kuća dijelom prije braka bila srušena, pa se obnovila, ili je imala neku drugo namjenu, npr.poljoprivrednu, pa se adaptacijom pretvorila u stambeni objekt...

Ostala ulaganja u nekretninu u braku koja ne mjenjaju samu nekretninu na gore navedeni način, nisu temelj za stjecanje suvlansištva same nekretnine (kuće) u braku.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 14:25   #389
Suvlasnik sam u stanu s još jednom osobom.
Ta osoba živi u tom stanu.
Stan nije moguće podijeliti na dvije zasebne cjeline.
Pošto ja imam riješeno stambeno pitanje pa i više od toga, brine me da ću morati plaćati porez na tu polovicu stana.
Što mi je za činiti s obzirom da sam vlasnik nečega što ne mogu ni prodati, ni iznajmiti, ni koristiti?
Napominjem da se s drugim vlasnikom nikakav dogovor ne može postići.
Bebilina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2014., 14:34   #390
Zanima me ako 2. suvlasnik nekretnine uopće ne živi u RH već godinama
(točnije 14. god.) i ne plaća niti sudjeluje u troškovima režija i ostalog,
da li on gubi potpuno pravo na tu nekretninu?
Ako da, nakon koliko vremena?
I što se uopće može poduzeti po tom pitanju ako nikakv dogovor sa suvlasnikom nije moguć?
chica_bomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2014., 21:46   #391
Ne gubi pravo vlasništva nekretnine.


Plačanje ili ne plačanje režija,poreza, troškova koji terete nekretninu ne dovode do gubitka nekretnine...

taj suvlasnik koji plaća, ima eventualno obvezno pravni zahtjev prema onom koji ne plaća...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 14:38   #392
Quote:
File kaže: Pogledaj post

taj suvlasnik koji plaća, ima eventualno obvezno pravni zahtjev prema onom koji ne plaća...
A to je...?
chica_bomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 14:47   #393
Tužba radi isplate...i paziti na zastaru.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 14:54   #394
Koliki je zastarni rok konkretno u ovom primjeru?
chica_bomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 16:18   #395
Opći zastarni, 5 godina.

No, u slučaju takve tužbe, postoji osim zastare još mogućih problema, npr.da li se radi o poslovodstvu bez naloga, tj.da li taj suvlasnik koji ne plaća svoj dio obveza, već to vi činite svojim sredstvima za njega, uopće to želi/zna/odobrava/ima koristi od toga...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 15:05   #396
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Opći zastarni, 5 godina.

No, u slučaju takve tužbe, postoji osim zastare još mogućih problema, npr.da li se radi o poslovodstvu bez naloga, tj.da li taj suvlasnik koji ne plaća svoj dio obveza, već to vi činite svojim sredstvima za njega, uopće to želi/zna/odobrava/ima koristi od toga...
Hvala.
chica_bomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 17:47   #397
Ako u stamnenoj zgradi postoji 5 suvlasnika i 3 žele pod svaku cijenu obnavljati krov (dotrajao) i fasadu (funkcionalna, oni bi je uljepšavali) i sad prijete ostaloj dvojici da će ih dati na sud da moraju sudjelovati kakve su opcije ove dvojice?

Napominjem da preostala dvojica nisu protiv obnove, ali bi htjeli da se to rješava preko kredita zgrade i pričuve. Prva trojica su "odsutni lovatori" (vikend stanari -bogataši) koji žele (i mogu) keširati i prijete da će tužiti ovih dvoje ako ne istresu praktički u kešu svoj dio love.
Hamanu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 22:26   #398
može li se prodati stan bez suglasnosti svih suvlasnika?

Poštovani,
ako mi možete pomoći pomagajte..
Živim u stanu koja je 2/3 u vlasništvu mame i tetke,a 1/3 u vlasništvu drugih dviju osoba. Da li te dvije osobe mogu tražiti prodaju cijelog stana ako mama i tetka nežele prodaju no nemaju ni novca da ih isplate u slučaju da oni traže isplatu svog dijela?
PrincessD is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 09:50   #399
U zgradi ima 9 stanova i 9 vlasnika.
Je li za pregradit jedan mali hodnik u podrumu te zgrade (vlastitim sredstvima) potrebna suglasnost svih stanara ili je dovoljna vecina? Stanari ne koriste taj dio zgrade.
Unaprijed hvala na odgovoru.
petra0807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 16:54   #400
Princess, moj susjed mora sada prodati kucu jer ga je sudski prisilila sogorica. Ne znam detalje, al mora joj isplatiti "podstanarstvo" sto je koristio cijelu kucu a njegova je samo polovica.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:46.