Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2009., 19:46   #1
Čitači e-knjiga (E-book readeri)

Naime,

u svjetlu ovih amerskih "pregovora" na razmeđi Googla, Amazona i Author's Guilda oko isključivo elektronskih knjiga, gledam po Amazonu ovaj njihov Kindle. Je li itko isprobao to? Bilo koji e-book reader, onaj Sonyjev možda?

Prvo, meni je sve to malkice preskupo za bez bar dvije rate, a vidim da se cijene kreću od cca 500 do 250 dolara. Stoga mi on-line kupnja baš i ne paše.
Drugo, ne bih da je nužno vezan za neki e-book site niti da je s njega nešto drito naručivo, to mi je potpuno irelevantno. S druge strane, ako mogu čitati svakakve on-line tekstove s njega, a da me ne boli glava, onda ok.
Zadnje, nama to treba ponajviše zbog goleme akcelerirajuće mase pdf-ova po našim vanjskim i unutarnjim hardovima.

Zoran K je na onom topiku o elektronskim knjigama pričao o e-book readeru al general, pa me zanima nekakav stvarni osvrt na proizvod.

Najvažnije: nema ih u Hrvatskoj, koliko sam shvatila. Jesam li dobro shvatila, i ako da, zašto ih još nema? Gdje ima kupiti u okolici i pošto? Ima li nekakva jeftinija varijanta za koju ne znam?
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Old 05.09.2009., 22:02   #2
Ja imam Sony PRS 505 godinu dana.
Jako sam zadovoljna i smatram to najbolje uloženim novcima u zadnje vrijema.
Nažalost kod nas ga još uvijek nema za kupiti - ja sam svoj kupila preko e-baya i došao me 1300kn sa svime ( uređaj,poštarina i carina).
Ima ga za kupiti u zemljama Europe ( Njemačka, Austrija, Italija...) ali je oko 30-40% skuplji nego u USA, barem je tako bilo kad sam ja kupovala.
Na sam uređaj stabe oko 100-tinjak knjiga, ali ako kupiš memory card stane nekoliko tisuća. Dvoumila sam se oko njega i Kindlea ali Kindle je malo skuplji i ne čita neke formate koji ovaj čita ( ne sjećam se točno koje ). Uglavnom postoje programi preko kojih svaki elektr. oblik knjige možeš konvertirati u pdf,rtf ili txt ( ove formate najbolje čita ).
Sony 505 ima real ink ekran i uopće ne zamara oči, tekst možeš čitati u 3 različite veličine, također ima ugrađen mp3 i možeš gledati slike ( samo u crno-bijeloj tehnici), baterija mu traje oko tjedan dana ( puni se preko USB-a ili adapterom koji je u dodatnoj opremi ). Lagan je i malen - stane u svaku torbu i super je za nositi sa sobom kud god pođeš.
Ja sam do sada uvijek vukla knjižurine sa sobom kud god krenem i otpadalo mi je rame ali sada nemam takvih problema.
Preporučujem svakom ozbiljnijem čitaču knjiga, ne ćete požaliti ako ga kupite!
Merry Gentry is offline  
Old 06.09.2009., 09:51   #3
Kindle je bio tema cijelog jednog Oprah showa. ona ga je toliko nahvalila i prezentirala kao uređaj godine; ta je "reklama" amazonu sigurno donijela hrpu para.

ja glasujem za NIKAKAV čitač e-knjiga; sve se više bojim da će izumrijeti "prave" papirnate knjige, da će im se dogoditi isto što i videotekama kad su samo preko noći postale dvdteke. i ne mogu se pomiriti s tim
jer ipak je tu onaj doživljaj papirnatosti knjige, taj miris i sve sentimentalno što se uz knjige veže, a ne sad ovo
Elinor is offline  
Old 06.09.2009., 10:06   #4
Mene ne zanima toliko sam izgled knjige - korice, miris papira itd., već ono što je unutra. Zbog praktičnosti, velike memorije i multifunkcionalnosti mislim da je e-book reader nešto što će u sljedećih par godina ući u masovnu uporabu.
Ne želim niti ja da izumru papirnate knjige, jer definitivno imaju svoju čar i vrijednost ali napredak tehnoligije je neminovan!
Merry Gentry is offline  
Old 06.09.2009., 11:51   #5
Quote:
Elinor kaže: Pogledaj post
ja glasujem za NIKAKAV čitač e-knjiga; sve se više bojim da će izumrijeti "prave" papirnate knjige, da će im se dogoditi isto što i videotekama kad su samo preko noći postale dvdteke. i ne mogu se pomiriti s tim
jer ipak je tu onaj doživljaj papirnatosti knjige, taj miris i sve sentimentalno što se uz knjige veže, a ne sad ovo
Ma sve je to super, sumnjam da ce ljudi prestat citati knjige isto kao sto ne prestaju kupovati ploce ili video kazete - jest da to vise nije glavni đir, ali i dalje ima svoju vrijednost.

Ali e - book readeri su super. Jedan od glavnih razloga zasto nisam ni poceo citati Dostojevskog (osim za lektiru) je taj sto mi se ne da tegliti ga sa sobom i sto ga je neprakticno drzati. Ovo ce me spasiti. I da ne pricam o jednostavno citanju PDF - a, a ne da se moram zajebavati sa svojim ink - jet printerom.

OT, ja mislim da cu ipak cekati dok ne dode u Hrvatsku, ali sam cuo od 2 osobe koje znaju nesto vise da je to super i isplativo. A sad, necu vise o tome jer sam Tošo sta se tice tehnologije.
Sudden Sid is online now  
Old 06.09.2009., 14:15   #6
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
Ja imam Sony PRS 505 godinu dana.
...
Puno ti hvala. Ovo je fakat iscrpno.

Samo što mi je tih 1300 kn odjednom speglati nekako too much.

Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post

Ali e - book readeri su super. Jedan od glavnih razloga zasto nisam ni poceo citati Dostojevskog (osim za lektiru) je taj sto mi se ne da tegliti ga sa sobom i sto ga je neprakticno drzati. Ovo ce me spasiti. I da ne pricam o jednostavno citanju PDF - a, a ne da se moram zajebavati sa svojim ink - jet printerom.
Naravski da su super. Koliko toga čitam preko pdf-ova, naprosto zato jer nađem besplatno ili jeftinije. Osobito za stručnu literaturu, na primjer. I sad bih trebala gubiti oči po monitoru. Da, baš.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Old 06.09.2009., 14:32   #7
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Naravski da su super. Koliko toga čitam preko pdf-ova, naprosto zato jer nađem besplatno ili jeftinije. Osobito za stručnu literaturu, na primjer. I sad bih trebala gubiti oči po monitoru. Da, baš.
Da, a printanje pdf - a zna kostati skuplje od kupnje knjige.

I da, citac mozes citati bez da stalno drzis ruku na stranici, da ti se ne okrene zbog vjetra ili zbog knjige same po sebi
Sudden Sid is online now  
Old 06.09.2009., 22:42   #8
Ja imam BeBook http://mybebook.com/ i jako sam zadovoljna. Kao i Sony ima mp3, više veličina texta, čita dosta formata (makar sam mu ja sve bacala u .rtf), a sad je i cijena povoljna jer uskoro izlazi noviji model.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Old 07.09.2009., 15:05   #9
ja bi kindle..

u međuvremenu sam skidao knjige na mobitel. Bilo bi sasvim ugodno čitati da je malo veći ekran na ovom jadnom mobu, i bilo bi lijepo da ima podrška za pdf, ali ajd, i ovako je upotrebljivo.
http://www.deep-shadows.com/hax/ReadManiac/download.htm
Aphex is offline  
Old 09.09.2009., 23:15   #10
a da li postoji nekakvih prepreka u vidu zaštita? ja, a rekao bih i mnogi drugi, skidaju besplatne ebook knjige, pa me zanima da li njih mogu staviti bez problema?

p.s. kad sam ja postavio ovu temu prije nekih pola godine, uredno je obrisana, uz obrazloženja da ne pripada ovdje nego na hardver al ok, nadam se nekim iskustvima...,
_Mystical_ is offline  
Old 09.09.2009., 23:27   #11
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
p.s. kad sam ja postavio ovu temu prije nekih pola godine, uredno je obrisana, uz obrazloženja da ne pripada ovdje nego na hardver al ok, nadam se nekim iskustvima...,
Pa prije pola godine i pripadalo je hardveru, sad smo mi osvojili čitač, dok oko ergonomije tipkovnica još uvijek ratujemo.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Old 10.09.2009., 20:58   #12
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
a da li postoji nekakvih prepreka u vidu zaštita? ja, a rekao bih i mnogi drugi, skidaju besplatne ebook knjige, pa me zanima da li njih mogu staviti bez problema?

p.s. kad sam ja postavio ovu temu prije nekih pola godine, uredno je obrisana, uz obrazloženja da ne pripada ovdje nego na hardver al ok, nadam se nekim iskustvima...,
Nema nikakve zaštite - barem na Sony-ju, imam na kompu nekoliko tisuća e-knjiga i sve koje sam dosada prebacivala rade bez probleme - ako koju ne može čitati zbog formata samo konvertiram u pdf ili rtf i radi bez problema!
Merry Gentry is offline  
Old 11.09.2009., 12:23   #13
Question

Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
Ja imam Sony PRS 505 godinu dana.
Jako sam zadovoljna i smatram to najbolje uloženim novcima u zadnje vrijema.
Jesi li kupila polovni? Kako je išlo s plaćanjem?

Zadnje uređivanje gdja Castro : 11.09.2009. at 12:31. Reason: uređenje quota
Calandra is offline  
Old 11.09.2009., 16:19   #14
Quote:
Calandra kaže: Pogledaj post
Jesi li kupila polovni? Kako je išlo s plaćanjem?
Kupila sam novi, preko e-baya pobijedila sam na nadmetanju i dobila ga za oko 250 $ ( ne sjećam se više točno koliko je bilo ). Platila preko paypala i stiglo za 3 tjedna - sve u savršenom redu!
Merry Gentry is offline  
Old 14.09.2009., 09:53   #15
pitanjce... moze li se u njih prebacivati fajlove direktno sa vanjske memorije (usb, vanjski disk) ili treba preko PC-a?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 14.09.2009., 16:29   #16
zanimljivo.. odlucih se za sonijevog PRS 600. Nesto slabija kvaliteta slike zbog touch-pada, no to je korisno posto mi treba na putovanjima, a moze se upisivati biljeske. Medjutim online ducani koje sam nasao salju samo unutar SAD-a, a na eBayu su cijene vise od nominalnih u americkim ducanima ($300).
Zna li netko neki online ducan koji salje do nas? Amerski ducan, evropske cijene su vece...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 19.09.2009., 13:24   #17
Ima li e-book readera za kupiti u Hrvatskoj. Znam da ima kod jedne on-line knižare da ne reklamiram sad, ali zanima me ima li negdje da se može stvar malo pogledat i isprobat prije nego se kupi ?
Katolik is offline  
Old 19.09.2009., 14:56   #18
Quote:
Ima li e-book readera za kupiti u Hrvatskoj. Znam da ima kod jedne on-line knižare da ne reklamiram sad, ali zanima me ima li negdje da se može stvar malo pogledat i isprobat prije nego se kupi ?
Mene isto to zanima,jel ima uopće u Hrvatskoj za kupiti e-čitač ili se mora preko ebay-a,ako ima za Hrvatsku zanimaju me cijene,pošto je to sada pomalo i smiješno kako nabiju cijene,a nakon 2-3 godine cijene padnu za 50%,kako samo varaju ljude to je nevjerojatno.

Uglavnom čitam na laptopu knjige,ali volim podići knjigu iz knjižnice i pročitati,e-čitač je bolji jel na internetu ima hrpe literature koje uopće ni nema u knjižnicama,a da ne govorim o eng. jeziku i izboru literature na drugim jezicima,otprilike 1000-2000 knjiga stane u neki prosječni e-čitač i isplati se to imati samo sada je pitanje koliko je to pouzdano,pokvarljivo kao i sve selektroničke stvari.
Zamislite spiku dođete do nekog sveučilišnog profesora u kuću trebate nešto pitati za ispit i vidite da ima cijelu knjižnicu u kići koja zauzima 2 sobe i ima otprilike 500-njak knjiga i on vas upita "jel vi imate tako šta",a vi njemu "ne šta će mi to imam e-čitač na kojem imam 2000 knjiga i zauzima prostor kao jedna knjiga koju vi tu imate"
LOL na kvadrat.

Zadnje uređivanje danijeel : 19.09.2009. at 15:04.
danijeel is offline  
Old 01.10.2009., 21:25   #19
Ovo je jedna fenomenalna stvar i neka mi ga neko kupi za rodjendan Ja imam manijakalne napade citanja knjiga sto znaci da papirne ne dolaze u obzir /gabariti/, a citanje na mobitel je ubitacno. Tako da mi je ovaj eBook Reader nesto savrseno. Samo jos moram malo prosurfati da vidim koji je best-buy /battery life, e Ink, mogucnost downloada raznih pdf-ova .../
arbajram is offline  
Old 01.10.2009., 22:59   #20
Quote:
arbajram kaže: Pogledaj post
Ovo je jedna fenomenalna stvar i neka mi ga neko kupi za rodjendan
Imaš pravo. To ću i ja počet "zamoljavat" za, recimo, Svisvete , nema druge.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:16.