Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2009., 23:44   #21
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
potpisao si i to je to... ako neces placati ratu, uzimaju jamstvo, ili potrazuju od jamca. ne vjerujem da ce ti tu odvjetnik puno pomoci.. pokusaj otici do banke i dogovoriti se s njima da otplacujes taj kredit koju godinu vise sa smanjenom ratom. banke su uvijek sretne kada dobiju jos jednog roba vise...
heheh
nemam jamca,,,u trenutku odobravanja kredita ,ZABI je bilo dovoljno jamstvo hipoteka na stan. procijenili su vrijednost stana na 90000E a "posudili" 75000E.
nemaju kome sijesti za vrat u slucaju da prestanem placati ratu
znam da im je drazi novac nego stan koji ne mogu prodati,,
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 23:51   #22
A jesi li razmislio o prodaji stana i isplati kredita? To je bolje da radiš ti nego banka. Osim toga, kad banka uzme stan i proda ga, ako se ne uspije skroz namiriti ti si joj i dalje dužan ostatak novca.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 00:15   #23
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
A jesi li razmislio o prodaji stana i isplati kredita? To je bolje da radiš ti nego banka. Osim toga, kad banka uzme stan i proda ga, ako se ne uspije skroz namiriti ti si joj i dalje dužan ostatak novca.
opa....
to nisam znao....
pa sami su ga procijenili na 90000,,tada je bio nenamjesten.
najbolje da ga prodaju za 50000 i da ja placam njima zrak u vrijednosto od npr 25000e ha!? (digao sam 75000e)

palo mi je na pamet da prodam stan,,jos nisam pokusao - to bih ostavio za kraj..
prije bih pokusao sa inajmljivanjem...
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 00:19   #24
mislim, ovi savjeti oko naplaćivanje 1/3 plaće stoje, ali što si s time napravio => mjesečne obveze i dalje stoje jer ratu nećeš plaćati u cijelosti pa će ti zaračunavati slanja obavijeti, opomena, o zateznim kamatama da niti ne govorim ...

moj savjet ti je da poneseš platnu listu, ljudski i smireno objasniš o čemu je riječ, da su se primanja smanjila i da je pitanje trenutka kada više nećeš to moći pratiti ... a to, vjeruj mi nije u bančinom interesu (niti jednoj banci u bilo koje doba, a pogotovo sada) ... s obzirom da si tu gdje jesi i da ne želiš probleme niti ti, zamoli voditeljicu za pomoć i razumijevanje s produženjem roka ... na stanicama banaka imaš kreditne kaltulatore pa si u njih ubaci iznos glavnice znači koliko još ima za otplatiti) i rok => on će ti izbaciti iznos rate pa možeš okvirno vidjeti koliko bi ti se rata smanila ako produžiš rok za npr 5 godina .... ne znam da li još uvijek imaju u ponudi kredite s ostatkom vrijednosti => kod njih plaćaš u konačnici naviše kamate, ali nekoliko godina, iznos rate je daleko manji no nakon isteka rata se dosta povečava ....
i naravno pitaj za troškove oko refinanciranja


ovo s iznqjmljivanjem je dobra ideja, samo trebaš što prije reagirati
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥

Zadnje uređivanje Lavica02 : 30.12.2009. at 00:24.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 02:28   #25
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
mislim, ovi savjeti oko naplaćivanje 1/3 plaće stoje, ali što si s time napravio => mjesečne obveze i dalje stoje jer ratu nećeš plaćati u cijelosti pa će ti zaračunavati slanja obavijeti, opomena, o zateznim kamatama da niti ne govorim ...

moj savjet ti je da poneseš platnu listu, ljudski i smireno objasniš o čemu je riječ, da su se primanja smanjila i da je pitanje trenutka kada više nećeš to moći pratiti ... a to, vjeruj mi nije u bančinom interesu (niti jednoj banci u bilo koje doba, a pogotovo sada) ... s obzirom da si tu gdje jesi i da ne želiš probleme niti ti, zamoli voditeljicu za pomoć i razumijevanje s produženjem roka ... na stanicama banaka imaš kreditne kaltulatore pa si u njih ubaci iznos glavnice znači koliko još ima za otplatiti) i rok => on će ti izbaciti iznos rate pa možeš okvirno vidjeti koliko bi ti se rata smanila ako produžiš rok za npr 5 godina .... ne znam da li još uvijek imaju u ponudi kredite s ostatkom vrijednosti => kod njih plaćaš u konačnici naviše kamate, ali nekoliko godina, iznos rate je daleko manji no nakon isteka rata se dosta povečava ....
i naravno pitaj za troškove oko refinanciranja


ovo s iznqjmljivanjem je dobra ideja, samo trebaš što prije reagirati
Na koliko god.mi banka moze produziti otplatu s obzirom da je kredit na 30, a placam tek 2.god.. ako produze npr za 5g. to bi ukupno bilo 33??
zar nije maximum 30??
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 07:18   #26
Quote:
danco26 kaže: Pogledaj post
pa sami su ga procijenili na 90000,,tada je bio nenamjesten.
najbolje da ga prodaju za 50000 i da ja placam njima zrak u vrijednosto od npr 25000e ha!? (digao sam 75000e)

Glavno je pitanje koliko ti možeš održati glavu iznad vode. Nemoj si nikako dopustiti situaciju da ti banka mora uzimati stan, znači da prestaneš plaćati rate, da im se ne javljaš itd, to je najgora varijanta po tebe. Glede procjene i tvoga duga, banke obično malo potcijene stan kod procjene, ali kod nas su cijene u padu pa je taj prostor možda već potrošen.

Ako ga možeš iznajmiti i uredno podmirivati ostatak rate, to je skroz OK. Samo računaj da su i stanarine u padu, da podstanari dolaze i odlaze i da nekad prođu mjeseci i mjeseci dok ne uspiješ pronaći novog podstanara. To svakako uzmi u obzir kod računice za tu varijantu. Naravno bilo bi super ako imaš nekoga ko ti može uskočiti i premostiti takva krizna razdoblja.

Postoje određena pravila kod prodaje stanova na koje sjedne banka, pitaj malo na Pravu ili pretraži forum, vjerojatno već ima nešto na tu temu. Inače pažljivo pregledaj svoj ugovor o kreditu, tamo možda postoji i neka klauzula o tome, tipa "Pristajem da se stan proda i za manje od pola procijenjene vrijednosti".

Uglavnom, nikako ne dopusti da banka mora ići silom, znači ili nekako plaćaj rate ili se dogovaraj sa bankom, nema treće opcije.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 08:25   #27
Quote:
danco26 kaže: Pogledaj post
opa....
to nisam znao....
pa sami su ga procijenili na 90000,,tada je bio nenamjesten.
najbolje da ga prodaju za 50000 i da ja placam njima zrak u vrijednosto od npr 25000e ha!? (digao sam 75000e)

da tako to ide
ali plaćaš ti i kamatu na ostatak,ne samo čistih 25000€ i nije zrak nego krivu procjenu
s time ako ne plaćaš ti se provodi sudski postupak pa ti i na to idu kamate i samo se čeka da nešto nasljediš (ili ako još nešto posjeduješ ti to ide na bubanj)
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 08:37   #28
Kao što sam kažeš "pristao si, potpisao si i gotovo????" tak ti je to. A to da ti moraju ostaviti 1/3 plaće zaboravi, ja sam se našla u takvoj situaciji ii ni lipe nisam dobila, na upit o 1/3 plaće u banki su mi odgovorili da oni moraju namiriti svoje, a vama koliko ostane... Možeš se uvijek dogovoriti sa bankom, imaju ti oni razne modele produživanja kredita, razne otplate, možeš staviti na odgodu i sl. samo se moras raspitati, imati jako puno živaca i strpljena, a odvjetnik ti tu baš i ne može ništa jer kao što si rekao opet ponavljam pristao si, potpisao si i gotovo.
prolaznica- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 17:18   #29
Quote:
danco26 kaže: Pogledaj post
Na koliko god.mi banka moze produziti otplatu s obzirom da je kredit na 30, a placam tek 2.god.. ako produze npr za 5g. to bi ukupno bilo 33??
zar nije maximum 30??
maksimum je kod odobravanja kredita, ali ovo je nešto drugo ... na koliko, ne znam, ... to ćeš u banci vidjeti
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 19:11   #30
Ovaj topic treba pokazati "kreditasima" i "karticarima" . Nebi vise ves-masinu uzeli na rate

a sad ozbiljno, zao mi je covjeka. Kreni brzo sa iznajmljivanjem a ti sebi izajmi nesto manje . To bi bio neki kompromis jer prodavanjem stana ces izgubiti buduci da ti je relativno hitno a svi ce ti rusiti cijenu kod kupnje.


e a sta ta "cura" ne pomogne
uvalila ti kredit a otisla s djetetom , jos alimentaciju ti uvali
mudrica neka.
ivo patijera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 19:19   #31
ovo s iznajmljivanjem nije losa ideja...uzmi 2500 i rentaj si sobu za parsto kuna za pocetak
useless is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 11:47   #32
Quote:
ivo patijera kaže: Pogledaj post
Ovaj topic treba pokazati "kreditasima" i "karticarima" . Nebi vise ves-masinu uzeli na rate

a sad ozbiljno, zao mi je covjeka. Kreni brzo sa iznajmljivanjem a ti sebi izajmi nesto manje . To bi bio neki kompromis jer prodavanjem stana ces izgubiti buduci da ti je relativno hitno a svi ce ti rusiti cijenu kod kupnje.


e a sta ta "cura" ne pomogne
uvalila ti kredit a otisla s djetetom , jos alimentaciju ti uvali
mudrica neka.
hehe..
"cura" jos gora od banke - da moze ,golu kožu bi mi uzela i dosla bi po jos ...
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 11:58   #33
Pitanje:
u Zabi imam tekuci, i placa sjeda na tekuci zasad bez ikakvih zabrana, znaci cijela placa sjedne na racun.
Kredit za stan placam automatski putem trajnoga naloga,alimentaciju uplatim na racun majke.
Kako su mi rashodu veci od primanja, svaki mijesec "potonem" 1000k
vec se opasno priblizavam limitu dopustenoga minusa.
dokle to moze ici..mislim ne mogu u minus 20000kn???ili vise, gdje je kraj??

jeli moguce raskunuti trajni nalog i kako...???
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 12:21   #34
možeš tražiti zatvaranje trajnog naloga, ali mislim da i u ugovoru stoji da se kredit naplaćuje trajnim nalogom ... a i što s time dobivaš?
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:03   #35
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
možeš tražiti zatvaranje trajnog naloga, ali mislim da i u ugovoru stoji da se kredit naplaćuje trajnim nalogom ... a i što s time dobivaš?
namjeravao sam ,,u slucaj da s bankom ne uspijem napraviti dogovor
zatvoriti trajni nalog i uplacivati koliko mogu za ratu kredita npr:
umjesto 3800kn, da im platim 2800kn.
dakle da ipak nesto placam..
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 14:21   #36
ja vjerujem da ćeš uspjeti nešto iskombinirati ... da plaćati ćeš veći dio, ali opet ćeš mjesečno "visiti" za 1ooo kn ... pa ćeš si nabijati troškove obavijesti, opomena, zateznih kamata => a to baš i nisu mali iznosi
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 14:24   #37
Ako su ti rashodi veći od prihoda što god napravio samo produbljuješ agoniju a ne rješavaš osnovni problem.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 11:31   #38
Quote:
danco26 kaže: Pogledaj post
joj...sada stvari doista izgledaju kao da sam se nepromisljeno bez imalo mozga i pameti upustio u sve to...kredit do grla..
ali prije 2,5 god, sve se cinilo lijepim:
-bio sam sa curom,,oboje smo radili, dvije place, firma placala putne troskove...
- nisam imao alimentaciju
danas:
nizom sretnih i nesrtenih okolnosti
jedva spajam kraj sa krajem..

"najbolje bi ti bilo da probas prodati kucu"
nije kuca ,,vec stan 70m2, radije bih ga pokusao iznajmljivati prije prodaje..

"kaj se tice alimentacije objasni si "bivsoj" u kakva govna si upao i nikad neznas mozda bas
dobis pomoc od onoga od kojeg se najmanje nadas...."

"bivsa" je nezadovoljna sto joj svaki mijesec uspijem teskom mukom uplatiti iznos alimentacije pa je neki dan predlozila da iznos koji je sud odredio od 920kn zaokruzim na 950 kn..
smanjenje i razumjevanje mogu zaboravit,,ali ionako je to za moje dijete ,nije mi zao,, to placam redovito i ne mislim odustati..

jos uvijek vjerujem da bi ti bilo najpametnije da se rijesis stana tj da ga prodas pa makar i gubio kojih 10% jer ce ti to biti lakse otplatiti nego kad ti
banka sjedne na vrat i onda zaboravi za cijeli zivot da ces ikada dobiti nekakav kredit. jednom kad udjes u "crnu knjigu" to ce te pratiti cijeli zivot. kaj se tice bivse vidim da te ona ne smirgla ni pet posto. kad sam predlozio da s njom porazgovaras o situaciji nisam mislio nista lose no jedno moras znati to jadno djete koje nije nikom nista krivo ce u slucaju da ti izgubis sve
onda izgubiti i alimentaciju jer ce banka prvo traziti da podmiris njima dug.
kaj se tice zaokruzivanja 920 onda bi bilo bolje da se zaokruzi na 900 jer je blize nego 950 haha..malo sale....
moras znati da ako prodas stan kad su cijene pale onda isto tako mozes kupiti nesto drugo od nekoga koji je isto u skripcu po cijeni manjoj od prave vrijednosti pa kad se market popravi prodas i taj i povratis si lovu....

good luck....

cosmos67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 00:26   #39
Quote:
cosmos67 kaže: Pogledaj post
jos uvijek vjerujem da bi ti bilo najpametnije da se rijesis stana tj da ga prodas pa makar i gubio kojih 10% jer ce ti to biti lakse otplatiti nego kad ti
banka sjedne na vrat i onda zaboravi za cijeli zivot da ces ikada dobiti nekakav kredit. jednom kad udjes u "crnu knjigu" to ce te pratiti cijeli zivot. kaj se tice bivse vidim da te ona ne smirgla ni pet posto. kad sam predlozio da s njom porazgovaras o situaciji nisam mislio nista lose no jedno moras znati to jadno djete koje nije nikom nista krivo ce u slucaju da ti izgubis sve
onda izgubiti i alimentaciju jer ce banka prvo traziti da podmiris njima dug.
kaj se tice zaokruzivanja 920 onda bi bilo bolje da se zaokruzi na 900 jer je blize nego 950 haha..malo sale....
moras znati da ako prodas stan kad su cijene pale onda isto tako mozes kupiti nesto drugo od nekoga koji je isto u skripcu po cijeni manjoj od prave vrijednosti pa kad se market popravi prodas i taj i povratis si lovu....

good luck....

hvala..
1)prvo cu pokusati razgovarati sa bankom u nadi da ce mi smanjiti ratu-povecati godine otplate...
2)jos nisam pokusao ali smatram da je danas vrlo tesko prodati ista a pogotovo stan,kucu ili sl.
3)taj STAN je moja zivotna investicija i iskreno se nadam da mi nece propasti,,tesko je ali barem znam za sto radim...(za kamatu.hehe)..
bilo bi lijepo za 30god. nesto postici,nesto imati, ostaviti djetetu....
prodaja stana mi je skroz zadnja opcija,,prije cu sve pokusati, pa cak i pokusati zamijeniti za manji stan...
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 07:11   #40
Slažem se, prvo razgovaraj sa bankom. Uostalom to i moraš jer vremena (čitaj minusa na tekućem) imaš sve manje. Zatim, više ne postoji pojam zamjene stanova, stan se proda i kupi drugi, manji ili veći, nije bitno, i pritom plati porez na promet nekretnina. Računaj da je veće stanove uvijek bilo teže prodat i da su uvijek imali nižu cijenu po kvadratu od manjih stanova. Znači računaj da na toj transakciji nećeš previše profitirati.

Vrijeme je ono čega najmanje imaš i zato ne bi bilo loše da barem fiktivno pokušaš prodavat stan, da saznaš kakva je potražnja i po kojoj cijeni. Kreneš od cijene po kojoj si ga kupio pa polako naniže dok ljudi ne počnu zvat. Nije istina da se stanovi ne prodaju, prodaju se, samo ne po cijenama na koje smo navikli.

Nemoj se previše vezati za stan, bitno je da spasiš sebe iz gabule. Manevriraj koliko treba i pokušaj sve da spasiš stan, ali nemoj na kraju da se dogodi i da stan ode na bubanj i da ti dospiješ na bankarsku crnu listu.. Sretno!
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.