Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2014., 02:02   #1221
Jedno pitanje pa ako netko zna:
Dali sada po novom pravilniku stručnjaci zaštite na radu zaposleni kod poslodavca mogu osposobljavati radnike za rad na siguran način bez ovlaštenja koje ministar izdaje poslodavcu za obavljanje osposobljavanja za vlastite potrebe?
danijel363 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 10:13   #1222
Nisam procitao detaljno nove pravilnike ali cisto sumnjam da je to moguce, mozda je tako i navedeno u pravilniku ali to ce se sigurno izmjeniti. Puno je razloga za to, navesti cu samo jedan, mora postojati kontrola programa inace bi postojala opasnost da se ljude osposobljava nestrucno. Osim sto je za osposobljavanje za rad na siguran nacin potrdban program u skladu sa djelatnoscu poslodavca potrebne su i strucno osposobljeni strucnjaci znr, pod tim mislim na andragogiju.

Kad dodjem doma procitat cu taj pravilnik detaljno ali cisto sumnjam da je to moguce, po meni to bi bila totalna glupost zakonodavca ako je to dopustio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
igor minga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 21:32   #1223
po novom Pravilniku ispada da uopće više i ne treba imati Andragogiju

Članak 3.

(1) Osposobljavanje radnika za rad na siguran način (u daljnjem tekstu: osposobljavanje radnika) provode stručnjaci zaštite na radu zaposleni kod poslodavca, odnosno stručnjaci zaštite na radu II. stupnja zaposleni kod osobe ovlaštene za osposobljavanje radnika).

(2) Odredbe stavka 1. ovoga članka se ne primjenjuju na naučnike te učenike i studente na praksi čije je osposobljavanje uređeno posebnim propisom.

Članak 4.

(1) Osposobljavanje radnika provodi se prema programu osposobljavanja koji se mora temeljiti na procjeni rizika i mora obuhvatiti sve opasnosti, štetnosti odnosno napore utvrđene procjenom rizika te načine otklanjanja.

(2) Poslodavci mogu, ako imaju zaposlenog stručnjaka zaštite na radu, sami izrađivati programe osposobljavanja i provoditi osposobljavanje ili osposobljavanje mogu povjeriti osobi ovlaštenoj za osposobljavanje radnika.

(3) Program osposobljavanja radnika treba sadržavati popis pisanih uputa za rad na siguran način za sve poslove koje radnik obavlja.

(4) Program osposobljavanja radnika se sastoji od teoretskog osposobljavanja koje se provodi za sve radnike ovisno o poslovima koje će obavljati i praktičnog osposobljavanja na mjestu rada, osim za poslove s malim rizicima za koje je dovoljno provesti teoretsko osposobljavanje.

(5) Program osposobljavanja radnika mora obuhvaćati i upute proizvođača opreme i opasnih kemikalija koje radnik koristi tijekom rada.
__________________
..jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to....
dr-klas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:46   #1224
Pozdrav,

Inženjer građevinarstva sam s položenim stručnim ispitom i 10 godina staža u struci i koji je odlučio probati položiti Stručni ispit iz ZNR. Molim sve dobre volje i malo slobodnog vremena da mi pošalje pitanja, odgovore, literauru i sl. koju je koristio/la prilikom učenja za ispit na e-poštu [email protected].
Unaprijed hvala!
TC1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 08:22   #1225
Quote:
dr-klas kaže: Pogledaj post
po novom Pravilniku ispada da uopće više i ne treba imati Andragogiju.[/I]
Zakon o ZNR (NN 71/14, 118/14)
Osposobljavanje za rad na siguran način

Članak 30.
(1) Poslodavci mogu osposobljavanje za rad na siguran način izvoditi sami ili povjeriti osobi ovlaštenoj za obavljanje tih poslova.
(2) Osoba ovlaštena za obavljanje poslova osposobljavanja za rad na siguran način mora imati osnovna andragoška znanja, koja dokazuje ispravom ovlaštene ustanove o osposobljenosti iz područja osnovnih andragoških znanja, odnosno potvrdom visokoškolske ustanove, ako je ta znanja stekla tijekom studija.

E sad, da li ovo vrijedi samo za vanjske ovlaštene firme i osobe koje se bave zaštitom na radu ili vrijedi i za poslodavca kada sam obavlja osposobljavanje.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 19:04   #1226
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Zakon o ZNR (NN 71/14, 118/14)
Osposobljavanje za rad na siguran način

Članak 30.
(1) Poslodavci mogu osposobljavanje za rad na siguran način izvoditi sami ili povjeriti osobi ovlaštenoj za obavljanje tih poslova.
(2) Osoba ovlaštena za obavljanje poslova osposobljavanja za rad na siguran način mora imati osnovna andragoška znanja, koja dokazuje ispravom ovlaštene ustanove o osposobljenosti iz područja osnovnih andragoških znanja, odnosno potvrdom visokoškolske ustanove, ako je ta znanja stekla tijekom studija.

E sad, da li ovo vrijedi samo za vanjske ovlaštene firme i osobe koje se bave zaštitom na radu ili vrijedi i za poslodavca kada sam obavlja osposobljavanje.
meni to zvuči kao da vrijedi samo za ovlaštene firme... iako je i to osposobljavanje postalo smiješno..
__________________
..jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to....
dr-klas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 07:45   #1227
Quote:
dr-klas kaže: Pogledaj post
meni to zvuči kao da vrijedi samo za ovlaštene firme...
I meni se čini da je tako, iako mi nema logike.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 15:09   #1228
evo vako..bijah maloprije na nekakovom seminaru o Upravljanju rizicima i stresom u ZNR organizirao Muratti i Ministarstvo i bilo je riječi i o ova 4 nova Pravilnika...
jedno od pitanja je bilo i baš to u svezi sa osposobljavanjem..ispada da ako poslodavac ima zaposlenog stručnjaka ZNR on može raditi osposobljavanje radnika i ne treba mu andragogija... a ako ovlaštena pravna osoba želi istoj toj firmi obavljati osposobljavanje onda vrijede stara pravila ( dakle za ovlaštene firme je potrebna andragogija )


ako je netko bio na tom skupu/seminaru mogao je zapravo vidjeti koliko g.Muratti i ostali koji rade na donošenju Pravilnika zapravo nemaju pojma o čemu pričaju...
__________________
..jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to....
dr-klas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 16:02   #1229
Da li su se osvrnuli na još nešto iz ova 4 pravilnika a da je vrijedno spomena?
ture is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 20:19   #1230
Quote:
ture kaže: Pogledaj post
Da li su se osvrnuli na još nešto iz ova 4 pravilnika a da je vrijedno spomena?
najviše rasprave je bilo oko toga da fizička osoba može obavljati poslove ZNR za neku firmu na temelju ovlaštenja koja mu treba izdati Zavod za zaštitu na radu,a on još nije ni osnovan......koliko sam shvatio samo do 49 zaposlenih.. procjenu rizika može poslodavac sam odraditi i ne treba mu doktor medicine rada... uglavnom hrpa svačega i ničega..
__________________
..jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to....
dr-klas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 07:23   #1231
Mislim da je do sada ZNR bila solidno regulirana zakonom i pravilnicima (uglavnom) ali je bila relativno loše provođena u praksi, i što se tiče poslodavaca i onih koji su ovlašteni za obavljanje poslova ZNR, a i samih inspektora na terenu. Sada je regulirana još lošije a provoditi će se vjerojatno jednako loše kao i prije (ako ne i lošije). A to da Muratti nema pojma o svemu tome, to svi u ovom poslu znaju već godinama.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 18:39   #1232
Quote:
ture kaže: Pogledaj post
Da li su se osvrnuli na još nešto iz ova 4 pravilnika a da je vrijedno spomena?
ja nigdje ne mogu pronaći o kojim se to novim pravilnicima radi?


EDIT: da se previše ne mučite ako tražite to, neka bude na jednom mjestu, dakle radi se o; Pravilnik o obavljanju poslova zaštite na radu, Pravilnik o osposobljavanju iz zaštite na radu i polaganju stručnog ispita, Pravilnik o ovlaštenjima za poslove zaštite na radu i Pravilnik o izradi procjene rizika.

LINK: http://zastitanaradu.com.hr/novosti/...dokumentacijub

i s tim novim pravilnicima mislim da se nigdje nije ništa striktno mijenjalo u svim tim "starijim" skriptama koje imate/imamo, ne vidim razloga zašto se više iz njih ne bi učilo, možda su promjene 1-2% kada se gledaju sva pitanja, karikiram

Zadnje uređivanje hazmat : 25.10.2014. at 18:46.
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 11:28   #1233
S obzirom da su mi i novi Zakon i Pravilnici važni za rad, a bio sam i na već spomenutom seminaru i taj dan i dan prije na drugom mjestu vezano uz nove Pravilnike, mislim da sam mjerodavan dati par odgovora budući da sam ih dobro proučio.
Naravno neću ići u detalje već uz vaše konkretne nedoumice i pitanja.
Andragogija je potrebna samo za ovlaštene osobe pravne ili fizičke. Za one stručnjake koji će raditi osposobljavanje u svojoj firmi to nije potrebno (po meni je to trebalo ostaviti s potrebnom andragogijom- ako radiš takvu stvar pa čak i za svog poslodavca moraš imati neke osnove, znati izraditi kurikulum i sl.). Nije potrebno nikakvo ovlaštenje, a isto tako nije potrebno ovlaštenje za izradu Procjene rizika. Poslodavac treba ovlaštenje isključivo za pregled strojeva i radni okoliš. Ono što nije dobro je to što ne postoji Pravilnik koji to regulira. Stari je prestao važiti, a novi još nije izašao. Zapravo nema zakonske podloge kao ispitivati strojeve i uređaje te radni okoliš, a kao poslodavac si odgovoran (pogotovo ukoliko se nešto desi s njima). Znam da je taj Pravilnik u pripremi, ali nije se smjelo ostaviti praznog hoda da smo bez zakonske regulative u određenom periodu (a ne čini mi se da će tako skoro donijeti Pravilnike).
Ne bih komentirao Ministarstvo, Murattija i sve ostalo što se tamo dešava, ali kada se krenulo u promjene trebalo se bolje organizirati i imati sve spremno, a ne da sada čekamo i Pravilnike koji nedostaju i Zavod da profunkcionira (da ne govorimo o centralnom informatičkom programu u koji bi se trebali prijavljivati, slati podatke, ...). Ovako imamo obavezu nešto raditi, a nemamo operativu za to sprovesti.
Žalosno!
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 11:35   #1234
Kada govorimo o seminaru koje je Ministarstvo organiziralo vrijedi spomenuti izlaganje jedne doktorice (radnog psihologa) koja je govorila o stresu i bilo je jako poučno ono što je pričala. Prema novom Zakonu o ZNR (a u skladu s EU direktivama) ubačen je pojam stresa za koji vjerojatno nitko ne zna kako ga mjeriti i što poduzeti na radnom mjestu. U navedenom predavanju su dani neki alati i smjernice iz vanjske prakse, ali i iz istraživanja u Hrvatskoj tako da bi to bilo dobro iskoristiti u novim Procjenama rizika za svako radno mjesto.
Rekli su da će sva izlaganja biti objavljena na stranici Ministarstva (nadam se).
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 11:43   #1235
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
Ono što nije dobro je to što ne postoji Pravilnik koji to regulira. Stari je prestao važiti, a novi još nije izašao. Zapravo nema zakonske podloge kako ispitivati strojeve i uređaje te radni okoliš:
Kako nema zakonske podloge??? Prema čl.103 novog Zakona o ZNR, Pravilnik o listi strojeva i uređaja s povećanim opasnostima NN 47/02 i Pravilnik o ispitivanju radnog okoliša te strojeva i uređaja s povećanim opasnostima NN 114/02, 131/02, 126/03, SU JOŠ NA SNAZI!!! Niti novi Zakon niti bilo koji novi Pravilnik ne isključuju ova dva Pravilnika a niti je ministar donio (do sada) neki novi Pravilnik koji bi obuhvatio ovu tematiku.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 15:31   #1236
pa ti sad budi pametan i znaj po čemu će te ovi na stručnom pitat kad ni sami ne znaju.
tu jebe lud zbunjenog!
Filip Jurašin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 18:23   #1237
Quote:
Filip Jurašin kaže: Pogledaj post
pa ti sad budi pametan i znaj po čemu će te ovi na stručnom pitat kad ni sami ne znaju.
tu jebe lud zbunjenog!
ma samo bez strana na stručnom, kažu da su ispitivači ok i da ne traže u detalje pa se moramo tješiti time
Antonely is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 18:58   #1238
da li zna netko koliko košta polaganje samo posebnog dijela?
frend mi ima položen opći dio pa bi sad i poseban išao riješiti pa ga zanima ako netko zna
hvala
Filip Jurašin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 21:59   #1239
Zakoni i Pravilnici

Pozdrav,

što se tiče Zakona i Pravilnika ja se sluzim sa "Središnji katalog službenih dokumenata RH"

http://www.digured.hr/

traženi Zakon odmah ima linkove na podzakonske akte, također ima opcije sortiranja, a i vide se važeča i nevažeća izdanja.
nik tittanik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 23:00   #1240
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Kako nema zakonske podloge??? Prema čl.103 novog Zakona o ZNR, Pravilnik o listi strojeva i uređaja s povećanim opasnostima NN 47/02 i Pravilnik o ispitivanju radnog okoliša te strojeva i uređaja s povećanim opasnostima NN 114/02, 131/02, 126/03, SU JOŠ NA SNAZI!!! Niti novi Zakon niti bilo koji novi Pravilnik ne isključuju ova dva Pravilnika a niti je ministar donio (do sada) neki novi Pravilnik koji bi obuhvatio ovu tematiku.
Možda sam neprecizno napisao ono što sam mislio pod tim, ali evo:
U novom Pravilniku za ovlaštenja u članku 17. stoji:
(4) Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o ispitivanju radnog okoliša te strojeva i uređaja s povećanim opasnostima (»Narodne novine«, broj 114/02., 131/02. i 126/03.) osim članaka 14., 15., 16., 17., 18., 19. i 20. koji se odnose na postupak ispitivanja i sadržaj, oblik i način izdavanja isprava o ispitivanju te obrasci uvjerenja o ispitivanju – Obrazac – RO i Obrazac – SU.
To znači da je ostao izgled obrasca i ono što na njemu piše, ali taj Pravilnik se veže uz stari Zakon o ZNR u kojem su bili propisani rokovi slijedećeg ispitivanja, a u novom Zakon o ZNR toga nema. Isto tako nije definirana tehnička oprema koju treba imati za obavljanje tih poslova budući da ti članci više nisu na snazi, a u novom Pravilniku za ovlaštenja dani su samo kadrovski uvjeti.
I za kraj napomena iz novog Zakona o ZNR - MINISTAR ĆE PRAVILNIKOM PROPISATI ROKOVE ZA ISPITIVANJE STROJEVA I UREĐAJA (čl. 42), TE RADNOG OKOLIŠA (čl. 45).
To znači da imamo potpunu konfuziju. Kada bi te sada netko pitao da mu je istekao atest za stroj, kako bi mu ga ispitao, a da se držiš legislative?
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:35.