Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2011., 21:22   #81
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ono sto sam vec trubio na drugim topicima, trebam ovdje ponovit jos jednom: smatram da bi se morali zalagat za uvodjenje osobnog bankrota. Prije nego donesete sud o tome da se (ne) zalazete za to, uzmite u obzir sljedece (samo ono sto mi trenutno pada na pamet):

Pa nije nikakv problem i to staviti u Statut, većina nas kao i ni ja nisam upućen u institut osobnog bannkrota, ali ne vidim razlog zašto se ne bi ubacila i ta odredba.

Vjerovatno će uskoro doći vrijeme kada će se nadugački i naširoko trubiti o OB, a udruga će biti spremna odgovoriti!
domar is offline  
Old 06.07.2011., 21:28   #82
Neka ime Franak ostane,

makar zbog malo populizma: mi se prvi u državi organiziramo kako bi odgovorili bankama, to su prvi pokrenuli "švicarci",

a u budučnosti uz ime udruge će biti istaknuti i ciljevi,

pa nije ime udruge grafit na zidu koji mora sve reći u tri riječi!
domar is offline  
Old 06.07.2011., 21:31   #83
Quote:
domar kaže: Pogledaj post
ja bi da naziv udruge ostene takav je,

a ciljeve mogu predefinirati u sve koji imaju kredit sa deviznom klauzulom i promjenjljivom kamatom

ili tako nekako,

koliko sam shvatio Statut ovakav kakav je prolazi, uz ove male gore spomenute promjene.



jedino, bio sam u danas i PBZ i u Zabi i pitao ih za otvaranje skrbničkog računa,

ili sam ja nešto krivo pitao ili to ne postoji, gledali su me ko telad! onda sam zvao njihove informacije, proslijeđivali su me sve i svakome ali nitko ništa ne zna!

Jel netko zna kako se to otvara?
Popodne me zvala gospođa iz Zabe i dala ime neke druge gospođe koja zna što nam treba, i baš je spomenula izraz privremeni skrbnički račun
,

tako da ju sutra zovem!
domar is offline  
Old 06.07.2011., 22:04   #84
Poslao sam e-mail gospođi Mariji Duljković, koja je stalna sudska vještakinja za bankarstvo i financije,


Ukratko sam joj objasnio tko smo i što želimo, također sam godpođi poslao i "sirovu" verziju Statuta te ju zamolio za podršku i pomoć!

Također sam joj poslao i adresu ove teme, pa ako gospođa Duljković ima vremena, vjerujem da će ju pogledati!
domar is offline  
Old 06.07.2011., 22:39   #85
Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Poslao sam e-mail gospođi Mariji Duljković, koja je stalna sudska vještakinja za bankarstvo i financije,


Ukratko sam joj objasnio tko smo i što želimo, također sam godpođi poslao i "sirovu" verziju Statuta te ju zamolio za podršku i pomoć!

Također sam joj poslao i adresu ove teme, pa ako gospođa Duljković ima vremena, vjerujem da će ju pogledati!
Treba nam neka osoba koja je "više u igri"od nas .
Nadam se da će se javiti.
Ne stignem pripremiti nikakav materijal ali bum platil cugu.

P.S nemoj te sada dofuravati i rodbinu i prijatelje
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Old 06.07.2011., 22:56   #86
Quote:
djemba kaže: Pogledaj post
Treba nam neka osoba koja je "više u igri"od nas .
Nadam se da će se javiti.
Ne stignem pripremiti nikakav materijal ali bum platil cugu.

P.S nemoj te sada dofuravati i rodbinu i prijatelje

Po niti do klupka!
domar is offline  
Old 06.07.2011., 23:14   #87
Quote:
domar kaže: Pogledaj post
Po niti do klupka!
Pa možemo odmah do Bohačeka ,on najbolje zna kakva prava imamo
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Old 07.07.2011., 00:57   #88
Pozdrav, zatrpana na poslu, pa nisam stigla do kompa. Vidim da se stvari fino zahuktavaju.
Podržavam prijedlog za OB. Malo sam proučavala kako to ide u SAD i čini mi se kao zaista civiliziran način da se pošten čovjek plati za svoje greške, ali onda nastavi normalan život. Da sad tu više ne trkeljam, F.Explorer sve objasnio i potpuno se slažem s njim. Ne znam da li se to treba stavljati u statut, ali svakako se nadam da će biti jedan od ciljeva udruge.
Prijavljujem se da dolazim na sastanak. Mogla bi za zadaću ja obraditi npr. Italiju. Nadam se da će biti tekstova na engleskom... Netko hrabar bi mogao jockera...... Grčku

E da, jučer me u sandučiću dočekalo iznenađenje.......Zaba mi opet digla kamatu sa 5 na 5,25% Nemam komentara osim da su me jaako naljutili i samo dodatno motovirali za rad u udruzi
Mamarama is offline  
Old 07.07.2011., 09:50   #89
Kad je sastanak? (sori, nemam bas vremena)
zvonkotelefonko is offline  
Old 07.07.2011., 09:57   #90
Ja već danima pregovaram s bankom. Obećano mi je spustiti ktu za 25% (od direkt.podružnice), na godinu dana, pošto sam bila uzoran klijent godinama. Odem juče u banku, isposuđivala novac da platim zaostatke, kad tamo me dočeka bankarica i kaže da su mi odobrili poček, te da plaćam godinu dana "samo kamate", kažem ok, ali što se događa dalje, glavnica ostaje i opet na istu glavnicu plaćam iste kamate 2 x u istom omjeru , što znaći u roku 2 godine skoro 10000 E kta,da bi se na kraju 2 godine glavnica smanila za 2000 chf. Nema nikakvog preračunavanja kamata. To je stvarno gore lihvarenje od bilo kakvih kamatara s ceste. Odbila sam prijedlog za poček, oni to tako zovu. Svaka promjena s bankom košta odvratno puno, način na koji nas deru je borba sa zvjerima, kao pojedinac nije moguće postiči ništa što bi moglo ličiti na fer, na primjerene kaznene bodove. Ova udruga mi je jedina nada da se nešto pametno iskemija sa ovim virtualnim švicarcima koji nam jedu naše prave novce koje krvavo zarađujemo na ovihljetnih +35.
dinas30 is offline  
Old 07.07.2011., 11:29   #91
Pozdrav svima! Svaka vam čast na zalaganju, moja puna podrška. Trenutno sam na otoku pa ne mogu dati veći doprinos osim uplatiti članarinu kada do toga dođe, a inače živim u Splitu i na jesen ću tamo prisustvovati sastancima Udruge. Vidim da ljudi nude pomoć u okviru svojih znanja i interesa, a kako moja struka nema veze s pravom i ekonomijom ne bih se u to upuštala no ukoliko treba nešto lektorirati tu sam.
Usput, kad već iznosimo svoja iskustva s kreditima, ja sam jučer preko internet bankarstva uočila da mi PBZ računa kamatu 5,40% iako su mi u travnju poslali obavijest o snižavanju kamatne stope s 5,60% na 5, 35% nakon 1. svibnja pa ti budi pametan. Već sam zvala da vidim o čemu se radi, ali, naravno, uputili su me u "najbližu poslovnicu" tako da još ne znam što je na stvari.
lilina is offline  
Old 07.07.2011., 16:07   #92
Ažurirana web stranica udruge:http://udrugafranak.wordpress.com/

Osobno predlažem i neformalni sastanak u Splitu (za sve iz Splita i Splitsko-dalmatinske županije) 14.7.2011 u 19.40h Joker centar IV kat Sky-bar terasa.

Molio bi da na P.M potvrdite dolazak

Volio bi da se i u drugim županijama pokušamo izorganizirati te sastati...forumaši pokažite inicijativu...
GOGO80 is offline  
Old 07.07.2011., 17:26   #93
http://udrugafranak.wordpress.com/20...izanja-kamata/

Ovo u BiH nisam znao ali to je pravna država koja štiti svoje građane od lihvara
Ajmo naprijed da se izborite i za povrat preplaćenog ne samo za poništenje kredita sa valutnom klauzulom!
wsox is offline  
Old 07.07.2011., 18:10   #94
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Kad je sastanak? (sori, nemam bas vremena)
Neformalni sastanak je:



UTORAK 12.7.2011. u 18:00 kod sveučilišne knjižnice u Zagrebu u SPUNKu.(birtija)!
domar is offline  
Old 08.07.2011., 12:11   #95
Quote:
wsox kaže: Pogledaj post
http://udrugafranak.wordpress.com/20...izanja-kamata/

Ovo u BiH nisam znao ali to je pravna država koja štiti svoje građane od lihvara
Ajmo naprijed da se izborite i za povrat preplaćenog ne samo za poništenje kredita sa valutnom klauzulom!
Ovo je ono gdje će se banke ukopati i neće htjeti popustiti niti milimetar. Razlog je stvarno velik ko kuća. Ako im se dokaže da su nezakonito dizale kamate mogle bi ih zapljusnuti tisuće tužbi. Razlozi tih tužbi bi mogli biti razno razni. Što se sve događa s životima onih kojima je nelegalno uzet novac? Neki su se možda rastavili, neki su možda oboljeli, you name it. To će im biti prva i najvažnija crta odbrane koju treba srušiti.
Dex11 is offline  
Old 08.07.2011., 14:46   #96
Moram vam priznati da mi je užasno teško čitati te tekstove o bankarskim politikama, kamatama, valutama, razno raznim uvjetima (istražujem Italiju za onaj naš sastanak).....pogotovo na engleskom(a inače ga govorim i čitam ga kao materinji). Mislim pol toga ne razumijem, pa idem istraživati što taj pojam uopće znači, pa se vraćaj na tekst....zapravo sam skužila da još manje znam o svemu tome nego što sam mislila Jel ima negdje na netu neki kratki tečaj npr. uvod u bankarske zavrzlame 101
Mamarama is offline  
Old 08.07.2011., 17:17   #97
Da li bi mogli sastaviti listu pitanja koju bi svako od nas mogao postaviti svom osobnom bankaru i na taj način vidjeti što nas čeka i kako stvari stoje kod raznih banaka. Banke su uslužne i siguran sam da će nam odgovoriti. Ja sam npr. već pitao:
1. zašto je u novinama izašlo da će zaba sniziti kamatu od 1.7 na kredite u CHF i da će biti manja od one koja je bila početkom 2008 a kod meni to nije slučaj --> http://me.seebiz.eu/zagrebacka-banka...plati/ar-1731/
2. Koliko iznosi referentna kamatna stopa
3. kako se trenutno računa referentna kamatna stopa i od čega se sastoji (na ovo sam zadnji put dobio samo tekstualno objasnjenje, ali i to je dobro)
4. Kako promjena tečaja CHF utječe na kredit sa njihove strane

Imate li ideje koja pitanja bi svako od nas još mogao postaviti?
Bilo bi dobro da na što više banaka i što više puta ovo pošaljemo i skupimo rezultate pa bi ih onda mogli istražiti i usporediti.
karaman is offline  
Old 08.07.2011., 17:34   #98
Kako promjena tečaja CHF utječe na zaradu banke?
Ja sam napravio jednu svoju računicu, ima li netko da je potvrdi?
Po meni je ovo jako bitno jer promjena tečaja diže drastično zaradu bankama.
Koliki je trošak banke ne znam izračunati (jer te parametre banka krije) ali ako je isti kao 2006 onda je zarada opet 32% veća.
Meni se čini da im je trošak manji s obzirom da im je godišnja dobit bila skoro ista a PROMET (broj i iznos kredita drastično manji.
Znači trenutno izvlače iz onih koje su vrbovale prethodnih godina.

Evo izračuna za kredit od 100.000CHF, podignut 2006 g.:
2006/6 za tečaj CHF 4,6 kn i Kamata 4,2%
IznosKredita 100000 CHF
RataKredita 488 CHF
Rata Kredita u kunama 2247kn

U 2011/06 i tečaj CHF 6,11 i Kamata 5,3
Rata 555 CHF
Glavnica 147 CHF
Kamata 497 CHF
Kamata u kn 2490
Kamata u kn da je tečaj ostao isti 1874
Kamata u € 338,8079
Kamata u € da je tečaj ostao isti 255,0763
Povećanje zarade banaka zbog razlike tečaja i veće kamate 32,83% (s obzirom da im se zarada vodi u kunama ili eurima )
Rata kredita u kunama 3391kn
Povećanje rate kredita 50,90%
Povećanje rate u kunama 1144kn

Zadnje uređivanje karaman : 08.07.2011. at 18:03. Reason: Dodavanje
karaman is offline  
Old 08.07.2011., 20:10   #99
Quote:
karaman kaže: Pogledaj post
Da li bi mogli sastaviti listu pitanja koju bi svako od nas mogao postaviti svom osobnom bankaru i na taj način vidjeti što nas čeka i kako stvari stoje kod raznih banaka. Banke su uslužne i siguran sam da će nam odgovoriti. Ja sam npr. već pitao:
1. zašto je u novinama izašlo da će zaba sniziti kamatu od 1.7 na kredite u CHF i da će biti manja od one koja je bila početkom 2008 a kod meni to nije slučaj --> http://me.seebiz.eu/zagrebacka-banka...plati/ar-1731/
2. Koliko iznosi referentna kamatna stopa
3. kako se trenutno računa referentna kamatna stopa i od čega se sastoji (na ovo sam zadnji put dobio samo tekstualno objasnjenje, ali i to je dobro)
4. Kako promjena tečaja CHF utječe na kredit sa njihove strane

Imate li ideje koja pitanja bi svako od nas još mogao postaviti?
Bilo bi dobro da na što više banaka i što više puta ovo pošaljemo i skupimo rezultate pa bi ih onda mogli istražiti i usporediti.
Psm, nigdje još nisam pročitao golu istinu da su prije tih smanjenja digli kamate oko 2 pp u svim bankama, negdje i 3 pp, a onda ih smanjili u više navrata (kako koja banka) ali za manje od 1 pp u svim tim ukupnim smanjenjima. Psm još jednom, mogli su smanjiti i 100 puta po 0,01 pa bi pisali da što želimo da su već smanjili 100 puta.
Oni nas zbilja smatraju mulcima, evo beeee beee beeee.
Dex11 is offline  
Old 08.07.2011., 22:04   #100
Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Psm, nigdje još nisam pročitao golu istinu da su prije tih smanjenja digli kamate oko 2 pp u svim bankama, negdje i 3 pp, a onda ih smanjili u više navrata (kako koja banka) ali za manje od 1 pp u svim tim ukupnim smanjenjima. Psm još jednom, mogli su smanjiti i 100 puta po 0,01 pa bi pisali da što želimo da su već smanjili 100 puta.
Oni nas zbilja smatraju mulcima, evo beeee beee beeee.
Pri ovakvom modelu izračuna kamata:

povećanje ili smanjenje kamate od 1 p.p. se rata povećava ili smanjuje za cca 11 %,


tako da bi smanjenje kamatene stope sa 5,3 % koliko je meni trenutno, na 3,3 % bi mi rata pala za cca 22 %,


domar is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.