Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2017., 07:03   #2821
ovo sve sto amstel pise, meni je skorz drugacije, iz moje perspektve...
ne znam, mozda sam prekratko tu (2 godine i 4 mj) a mozda je i do tog da on zivi u vecem gradu prilcno pogodjenom naftnom krizom kojja se na nas ruralne psenicne nije tolko odrazila; al ja zbilja nemam takvih iskustava.
da, jasno mi je da blagajnica na kasi walmarta ili bilokojegdruggducana ne kaze "have a nice day" samo zato jer joj se ja svidjam neg zato jer joj je to posao.. al, ono - kaze ti to! U hr sam prije odlaska to dozivjela samo u ponekom DMu (i budte sigurni da sam nabacila najveci smajl ikad i potrudila se odgovoriti isto nazad uz eye to eye contact), sve ostalo - 0 bodova.
o salterima drzavnh sluzbi molim,necemo. higlight je bio kad preklinjem doslovno lika u vukovarskoj za izdavanje potvrde o nekaznjavanju da posalje potvrdu na muzevu adresu kad mi vec ne zeli i ne moze izdat taj papir kao supruzi jer, oh, nisam sudski ovlastena... ili tete na salteru koja me mrtvo gleda u oci i tvrdi da medjunardni rodni listovi vrijede samo 3 mj. ja njoj reko, koka, Kanada nema rok trajanja. ona meni na to "ne, 3 mjeseca."
mda. dobili PR s 2 i pol godine starim medjunarodnim rodnim listovima. buahahahahahaha

enivejz. ocu rec da odredjena ljubaznost tu u Ca je zbilja ljubaznost, a ne samo "gimmie dollars". da, dio tog je u opisu posla, al jebemu sve . nije li to NORMALNO za USLUZNE djelatnosti??

sto se everyday stvari tice...... jedno moje dijete u daycareu je imao tezak dan. medjutue imalo je ne bas lijepu rekaciju prema meni. dijete je ispeklo coookies. za vikend, kad vrtic ne radi. tata i mama su preko sefice dosli do mog broja. pitali jel mogu svratit na kratko. za vikend.
nema. nema jebenih fontana i bandica i para i place koji bi me nakon takvih stvari mogli vratit u vrtic Grada Zagreba. Nema. Jer ovim ljudima ovdje ja nisam pijavica na gradskom proracunu koja ima placeni godisnji i yadayada, ja sam osoba koja odgaja njohovo dijete i trude se pokazati mi, mimo moje place (koja je takva kakva je i mogli bismo raspravljat jesu li daycare workers u Ca dovoljno placeni ili ne, al tu je, redovna ko menga u opatice) da jebeno cijene sve sto radim za njihovo dijete!


mozda su moja iskustva takva jer sam u maloj sredini. ne bjezim od toga,pace, vidite koliko se ponosim time i obozavam svoju kanadsku selendru. modza je tako svuda. mozda ovisi od osbe do osobe.


al ja u 2 i po skoro godine jos ovdje nisam dozivjela da je netko zlonamjerno ljubazan prema meni. dapace.

a nije da smo rokfeleri. mali smo i svi zivi znanju da smo imigranti.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 07:24   #2822
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
u trenu slanja aplikacije za Morden (sam kraj decembra 2013, nisu ju otvorili do iza nove godine) nisam imala IELTS (al sam ispritala izjavu kojom se obvezujem da cu ga poloziti prije exploratory visita, potpisala, skenirala i prilozila) i nisam njima davala nikakav bankovni izvod.

jedino sto sam slala je njihov obrazac koji se skine i popuni plus ta izjava o ieltsu.
nista drugo. nista extra. mislim da sam to poslala 26.12.

par dana nakon nove godine, tipa 6.1. mislim (u Ca to nije praznik) su me kontaktirali kad mogu imat skype interview. mislim da sam odabrala 9.1. ii 12.1. nesto takvo.

odradila to. nis spesl. pricala ko da pricam s mamom (a ja MRZIM skype i relano pricam samo s mamom i tatom na to cudo). onda smo cekali. da oni imaju sastanak i procijene jel nas oce il nece. prcijenili su da nas hoce na samo valentinovo 2014. odmah sam zakazala ielts za 15.3. 2014.
26.4. smo odeltili na exploratry visit.
1.5. (to u Ca nije praznik) smo imali intervju s MPNPom i dobili letter to apply - podrsku za prijavu za provincijsku nominaciju.


to je bio nas put.
do ILETSa - a tad sam znala da letim za Ca, me nije ni lipe kostalo.

nikog ne kosta ni lipe prijavit se na Morden initiative. jedino vas kosta vremena. zbilja.
Hvala.gdje ste našli izjavu u vezi IEltsa
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 07:59   #2823
Nigdje. Napisala sam je sama u wordu. U stilu "I , La LuNa, oblige to partake IELTS exam prior my exploratory visit. "
Vise manje doslovno tako. Imala sam nit 2 reda texta. Plus moj potpis.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 08:20   #2824
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Nigdje. Napisala sam je sama u wordu. U stilu "I , La LuNa, oblige to partake IELTS exam prior my exploratory visit. "
Vise manje doslovno tako. Imala sam nit 2 reda texta. Plus moj potpis.
Hvala vam na savjetima.svako dobro
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 10:07   #2825
@amstel

Mogu naširoko pričati što je loše u ovoj državi ali uhvatit ću se samo zdravstva. Na papiru zdravstvo postoji u praksi i ne. Dijete treba do drugog mjeseca ići na pregled kukova, dobijem termin za 6 mjeseci. Ujak mi ima rak prostate, termin operacije je dobio za 18 mjeseci (moj prijatelj medicinski brat uspio mu je srediti operaciju za tjedan dana). Zabio sam se u drvo biciklom i to jako blizu hitne, otišao sam tamo čekao sam otprilike 2 i pol sata da dođem na red sav krvav. Imam more primjera. Da ne kažem u kavim mi je žena uvjetima pogađala i onda još morala tri dana biti na krevetu s krvavom plahtom koju nisu mijenjali. Ne zato što ne žele nego zato što nemaju od čega. Imali smo tu nesreću da smo na porod došli poslje 15 tog u mjesecu kada potroše već sav materijal. Morao sam joj i tablete za bolove donositi pošto ništa nisu imali, smio sam je posjetiti pola sata dnevno. Sestrična mi je u Americi bila sama u sobi, soba je imala i dodatni krevet za člana obitelji koji je želio biti s njom.

Osobno uzima mi se oko 5000 kn za zdravstveno osiguranje, plaćam dopunsko osiguranje. Firma mi plača do određene mjere privatno osiguranje i to je jedino što mogu iskoristiti odnosno za svaki pregled platiti makar imam obično osiguranje koje je beskorisno. Na pregled kukova za dijete sam išao kod privatnika na kraju se ispostavilo da mi je to poznanik koji nije ni htio naplatiti pregled, on kaže da radi i za državu ovo radi poslje posla i da se naš sustav zdravstva raspao.

Ovdje isto se sve vrti oko $$$ ali ovdje za te novce sigurno nećeš dobiti osmjeh ni ljubaznost.
__________________
Build a man a fire and he’s warm for a day, but set a man on fire and he’s warm for the rest of his life. Tao of Pratchett.
gajotres is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 18:53   #2826
Ima svugdje svacega. Mislim da je puno vise Hrvata ostalo razocarano, nego odusevljeno dolaskom ovdje. Nemojte si imati prevelika ocekivanja(ja ih nisam imao), pa ni necete ostati razocarani. Neki su shvatili tek povratkom u Hr koliko Kanada zapravo ima mogucnosti(recimo moja sestra). Moje jedino ocekivanje tada je bilo da ce ovdje sve biti hi-tech. I tu sam se dobro zajebao, jer sva tehnologija koju koriste je valjda najmanje 10g iza Europe, pa cak i Hrvatske.
Sva tehnologija osim uzimanja novaca do najsitnijih detalja, to je razradjeno jako dobro. I zato je bolje zivjeti ovdje nego u Hr.
Puno je ovdje laznog pretvaranja i licemjerstva, to su jedni od razloga zbog kojih sam htio van Hr, a zapravo kad si razmislim to je vjerojatno i doslo u Hrvatsku poslije njih i preko televizije.

Na kraju krajeva, nemojte si misliti da sam ja nesto razocaran nego sam realan. Ako je nesto dobro, dobro je, ali ako je lose lose je i to je to. Na svijetu nema idealnog mjesta. Svatko ce imati drugacija iskustva. Ja imam razna, i dobra i losa. Luna eto ima samo dobra, a upoznao sam likove i koja su imali samo losa, pa su se vratili.

Inace, Alberta je promijenila svoje lice isto kao sto bi valjda i svugdje drugdje sa takvim drasticnim bumovima i padovima, pa tek onda primjetite glupocu ljudi. Tako da je vrlo moguce da u Ontariju, BC-u ili Manitobi nema velikih fluktuacija i bumova preko noci na kojima se ljudi obogate.

Uglavnom, puno je prodavaca magle ovdje i nemojte si dati da vas osmjeh zavara, jer kao sto sam i pisao jaako davnih dana. Naravno da je sve osmjeh, kad ti o osmjehu ovise primanja. Kada bi se to isto primijenilo u Hr, rezultat bi eventualno bio isti.
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 19:00   #2827
meni je osobno Calgary bio puno bolji nego ovaj šiteraj u Monaghanu (Irska) iz kojeg se nadam se uskoro selim natrag u Kanadu
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 02:04   #2828
pa uspore]uje[ ve'i grad i neko selo
mislim, tak je i meni Victoria bila bezveze i dosadna, jer je bilo prije sezone

nadam se da ćeš uspjeti
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 13:40   #2829
Zanima me,ako bih uspio doći preko provincijskog nominacijskog programa u npr. Manitobu,neko manje mjesto ,kolika je šansa dobiti posao i za koje novce.Npr. LaLuNa je pažljivo sve napisala,s tim da je ona dobila posao u struci a suprug se također dobro snašao.Dakle, na stranu sada kako doći do Manitobe,...nego koliko se može zaraditi i od toga pristojno živjeti ako se nema sreće kao LaLuNa??Hvala
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 15:31   #2830
Pa pogledaj na indeedu ili kijiju odredjena mjesta na koja ciljas I koji oglasi se vrte I koliko ima otvorenih natjecaja. Ako imas vremena, prati pa vidi koliko cesto se stavljaju novi oglasi I koliko uopce. Onda si izvadi oglase za koje bi aplicirao I na indeedu cesto stave I koje su okvirne satnice.
Mislim da je u manjim mjestima manja cijena rente, a to ti je najveci trosak. Ako zivis u AB I imas minimalnu satnicu, mislim da si ne mozes priustiti da zivis solo u jednosobnom stanu, mozda bachelor suite, ali njih je tesko naci. U Edmontonu sa cimerom u dvosobnom stanu bi placao izmedju nekih 450 I recimo 600$, a sa minimalnom satnicom mislim da dobijes izmedju 600 I 800$, nisam ziher, plus ostali troskovi (hrana, mobitel I bus pass) pa si racunaj. Imas I web stranicu payroll calculator ili tkao nesto I tamo si mozes sve scenarije izracunati.

Ja kad sam dosao sam radio za 12$ po satu ja mislim, tadasnji troskovi su mi bili 450 ili 500$ renta(soba u kuci sa cimerom), telefon sam uzeo najjeftiniji za 35 ili 40$ mjesecno, bus pass je tada bio 80$ I to je bilo to. Cekovi su mi bili najmanji 900$, ali mi je pomoglo sto sam radio of 8-5:30pm pa sam svaki dan imao prekovremenih cekovi su mi uglavnom bili iznad 1000$. Tako da sam uspio I ustediti gro, a hrana me nije kostala nis skoro.
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:03   #2831
Ne se ogranicavati na indeed i kijiji! Treba proguglati koristi li se u odredjenom podrucju neki drugi sajt!
Npr kod mene je 99% oglasa na lokalnoj stranici https://localjobshop.ca. kao i classifieds https://www.pembinavalleyonline.com/classifieds za rental i to. Na kijijiju ces naci nista.
Isto tako, sigurno znam da Nova Scotia koristi neku trecu atranicu za poslove, zaboravila sam koju al smo lani pretrazivali i ima troduplo vise poslova od indeeda.
Takve manje sredine su puno sklonije lokalnom oglasavanju!
Sto se posla tice, nitko kog ja znam od newcomera nije bio bez posla (osim svojevoljno, tipa supruge da budu doma s djecom). Svi su nesto nasli. Ako nista drugo, minimalac u mcdonaldsu ili tim hortonsu se uvijek moze naci. Ili part time po ducanima.
Nije idealno i nije neka sreca, ali onaj tko dodje s OWP ili PRom, taj ce nekakav posao uvijek naci.
Kolko ce bit zadovoljan, kolko ce se truditi naci nesto bolje je drugi par rukava. Al posla uvijek ima..
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:05   #2832
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Cek, vi zbilja mislite da cemo mi ikad vidjet nase zaradjene hr penzije?
Svaka cast na optimizmu.
Nase penzije se trose/su potrosene sada.
Obzirom na stanje i trend iseljavanja ja stvarno ne znam tko c nam natuc te pare.
Ne ocekujem nista. Ako se varam - oooodlicno. Al ne racunam nit s 5 lipa iz hr danas - sutra..
Ma mislim da ovdje nije stvar ocekivanja i racunanja na nesto nego zasto ne uzeti ono na sto se ima pravo. Ja ne mislim ni hrvatskoj ni kanadskoj drzavi ostaviti nesto sto mi u nekom odredjenom trenutku pripada. A dobro je znati kako to pripadajuce ostvariti.
Acha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:11   #2833
Quote:
Acha kaže: Pogledaj post
Ma mislim da ovdje nije stvar ocekivanja i racunanja na nesto nego zasto ne uzeti ono na sto se ima pravo. Ja ne mislim ni hrvatskoj ni kanadskoj drzavi ostaviti nesto sto mi u nekom odredjenom trenutku pripada. A dobro je znati kako to pripadajuce ostvariti.
Tko ziv tko mrtav za 30+ godina
Hocu rec, djabe sad o tom razmisljati i razbijati glavu postupkom kad se to jos xy puta stigne promijeniti do nasih starosnih mirovina... A nekak sumnjam da je itko od nas na temi 64....
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:28   #2834
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Ne se ogranicavati na indeed i kijiji! Treba proguglati koristi li se u odredjenom podrucju neki drugi sajt!
Npr kod mene je 99% oglasa na lokalnoj stranici https://localjobshop.ca. kao i classifieds https://www.pembinavalleyonline.com/classifieds za rental i to. Na kijijiju ces naci nista.
Isto tako, sigurno znam da Nova Scotia koristi neku trecu atranicu za poslove, zaboravila sam koju al smo lani pretrazivali i ima troduplo vise poslova od indeeda.
Takve manje sredine su puno sklonije lokalnom oglasavanju!
Sto se posla tice, nitko kog ja znam od newcomera nije bio bez posla (osim svojevoljno, tipa supruge da budu doma s djecom). Svi su nesto nasli. Ako nista drugo, minimalac u mcdonaldsu ili tim hortonsu se uvijek moze naci. Ili part time po ducanima.
Nije idealno i nije neka sreca, ali onaj tko dodje s OWP ili PRom, taj ce nekakav posao uvijek naci.
Kolko ce bit zadovoljan, kolko ce se truditi naci nesto bolje je drugi par rukava. Al posla uvijek ima..
hvala vam.više mi je neugodno išta pitati,ali:

vi ste kao što sam pročitao dobili ulaz preko vaše nominacije ,no nisam uspio shvatiti da li ste morali još nekakvu radnu dozvolu ishodovati ili što već da vas puste u Canadu ?
također nisam shvatio što bi vam se dogodilo s PR-om da niste imali oboje posao.Kako bi vas u tom slučaju gledali?
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:32   #2835
Ma mi smo usli u Ca na Working Holiday.
U 9 mj 2014 smo dobili nominaciju, u 11 mj 2014 poslali papire za PR. Koji smo dobili u 10 mj 2015. Da nam se nije zurilo pobjec iz hr, sletili bi na PR i bok. Nikakve dodatne dozvole ni nista.


Za WH smo apliciraki i dobili ga u 3 mj 2015. Sletili u 5 mj 2015. Kad smo vec imali papire u postupku za PR i prakticki znali da je to to.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:38   #2836
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Tko ziv tko mrtav za 30+ godina
Hocu rec, djabe sad o tom razmisljati i razbijati glavu postupkom kad se to jos xy puta stigne promijeniti do nasih starosnih mirovina... A nekak sumnjam da je itko od nas na temi 64....
Ma dobro je stavit korisne linkove, ne citaju ovo samo ljudi koji komentiraju. Znam ljude koji su uspjeli dovesti i roditelje prije par godina, ti roditelji rade ovdje i sad kalkuliraju kad ce u mirovinu. Ima svakakvih kombinacija.
Acha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:55   #2837
Alberta Labour je sluzbena stranica u vezi s radom i placama u Alberti. Evo npr. link na minimalne place https://work.alberta.ca/employment-s...imum-wage.html
Acha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 18:10   #2838
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Ma mi smo usli u Ca na Working Holiday.
U 9 mj 2014 smo dobili nominaciju, u 11 mj 2014 poslali papire za PR. Koji smo dobili u 10 mj 2015. Da nam se nije zurilo pobjec iz hr, sletili bi na PR i bok. Nikakve dodatne dozvole ni nista.


Za WH smo apliciraki i dobili ga u 3 mj 2015. Sletili u 5 mj 2015. Kad smo vec imali papire u postupku za PR i prakticki znali da je to to.
prvi dio vašeg odgovora se odnosi na Morden nominaciju?pokušavam povezati priču bez obzira što sam čitao sve vaše postove.
hvala
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 18:13   #2839
Ma ima hrpa stranica za poslove samo treba istraziti.
Sve velike korporacije traze registraciju i ispunjavanje svega na njihovim stranicama. Puno njih oglasava na linked inu i indeedu. Na kijiji su po meni uglavnom mutikase i ne ozbiljni poslovi.
Ja koristim indeed jer mi je najjednostavniji i najpregledniji. Mislim da je zbog toga i najlakse nekome tko nije upoznat sa ovdasnjim sistemom i stranicama da vidi sto se nudi


Sent from my SM-G900W8 using Tapatalk
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 18:54   #2840
Quote:
viper50 kaže: Pogledaj post
prvi dio vašeg odgovora se odnosi na Morden nominaciju?pokušavam povezati priču bez obzira što sam čitao sve vaše postove.
hvala
da se nadopunim...navode da je nepoželjno imati rođake negdje drugdje u Kanadi.ne mislim lagati..mogu li nekako saznati?shvaćam njihove strahove i ciljeve imig.politike u Mordenu
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.