Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2015., 13:38   #261
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
kontakt adresa, svrha poslovanja preko računa, dali sam politički aktivan,
broj mobitela, broj telefona na poslu, e-mail...
nisu uopće strašna pitanja, ja sam mislio da će dublje ulaziti u privatnost
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 17:33   #262
i dobro je li netko imao problema ako je odbio ispuniti tu anketu? meni se baš ne da a stalno zovu i gnjave...
Nespretni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 20:19   #263
Danas u PBZ-u u Radnickoj u Zagrebu, imala sam vecu transakciju i sluzbenik na salteru mi je rekao da mi ne moze provest nalog ako ne odgovorim na nekakav upitnik. Poceo je ispitivati gdje radim, koliko dugo, kakva je firma, cija firma, koji je moj polozaj u toj firmi, koje radno mjesto, kolika su mi mjesecna primanja, dodatni izvori prihoda i slicno...Nisam htjela odgovorit pa je zvao sefa nekog, pa mi je sef isto rekao kako ne mogu provest nalog, ako ne odgovorim na pitanja.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 20:21   #264
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Danas u PBZ-u u Radnickoj u Zagrebu, imala sam vecu transakciju i sluzbenik na salteru mi je rekao da mi ne moze provest nalog ako ne odgovorim na nekakav upitnik. Poceo je ispitivati gdje radim, koliko dugo, kakva je firma, cija firma, koji je moj polozaj u toj firmi, koje radno mjesto, kolika su mi mjesecna primanja, dodatni izvori prihoda i slicno...Nisam htjela odgovorit pa je zvao sefa nekog, pa mi je sef isto rekao kako ne mogu provest nalog, ako ne odgovorim na pitanja.
i kako je to završilo, šta si napravila?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 20:57   #265
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Danas u PBZ-u u Radnickoj u Zagrebu, imala sam vecu transakciju i sluzbenik na salteru mi je rekao da mi ne moze provest nalog ako ne odgovorim na nekakav upitnik. Poceo je ispitivati gdje radim, koliko dugo, kakva je firma, cija firma, koji je moj polozaj u toj firmi, koje radno mjesto, kolika su mi mjesecna primanja, dodatni izvori prihoda i slicno...Nisam htjela odgovorit pa je zvao sefa nekog, pa mi je sef isto rekao kako ne mogu provest nalog, ako ne odgovorim na pitanja.
Ne mogu ti dati pare, jer nećeš odgovoriti na njihova pitanja? Hahahaha, gdje to u vašem ugovoru piše?

Baš bi volio da to meni kažu, pa lijepo odvjetnik, pa kamate od dana traženja isplate...
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 21:57   #266
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Danas u PBZ-u u Radnickoj u Zagrebu, imala sam vecu transakciju i sluzbenik na salteru mi je rekao da mi ne moze provest nalog ako ne odgovorim na nekakav upitnik. Poceo je ispitivati gdje radim, koliko dugo, kakva je firma, cija firma, koji je moj polozaj u toj firmi, koje radno mjesto, kolika su mi mjesecna primanja, dodatni izvori prihoda i slicno...Nisam htjela odgovorit pa je zvao sefa nekog, pa mi je sef isto rekao kako ne mogu provest nalog, ako ne odgovorim na pitanja.
Ništa novo. Ako je transakcija (uplata, isplata) veća od 100 000 kuna (ili neki bliski iznos), imaju pitanja ovog tipa. I tako je bilo i prije par godina. Što će im ti podaci? Vjerojatno ni za što, osim ako ne dođe Porezna pa ih nešto pita o tvojoj transakciji.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 00:15   #267
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Danas u PBZ-u u Radnickoj u Zagrebu, imala sam vecu transakciju i sluzbenik na salteru mi je rekao da mi ne moze provest nalog ako ne odgovorim na nekakav upitnik. Poceo je ispitivati gdje radim, koliko dugo, kakva je firma, cija firma, koji je moj polozaj u toj firmi, koje radno mjesto, kolika su mi mjesecna primanja, dodatni izvori prihoda i slicno
ali pazi idiotariju: ako imaš račun u banci onda banka zna gdje radiš i od kada, koliko zarađuješ, kolika ti je plaća, jel imaš dodatnih prihoda...
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 14:23   #268
Općenito bi trebalo zakonski i svakako drugačije banke odviknuti od njihova ponašanja stila UDBE i tajnih službi, jer njihova prokleta znatiželja odavno je prešla sve moguće granice... u zdravoj zemlji i zdravom bankarstvu nema nikakvih bolesnih upitnika i pitanja, a osobito ne zanimanja za privatni, osobni, obiteljski život, navike, trošenje novca itd itd...

Imaju dokaz da imam stalna primanja, te kolika su, a za sve ostalo ih se ne tiče... glede kredita - imam li uvjete ili ne trebaju odlučiti na temelju prihoda i evidentiranih kreditnih rashoda, sve ostalo ih se ne tiče.

I onda o svim podacima koje prikupe - a banke odavno znaju o svakome od nas više i od policije i tajnih službi zajedno! - odlučuje skup likova koji rade za nekakve malo bolje, ali ipak plaćice, prepunih briga, dugova i sranja, no oni će odlučivati da li sam ja stvarno onaj koji bi trebao dobiti lovu... u Švicarskoj kreditnu sposobnost utvrđuje isključivo kompjuter na temelju prihoda, rashoda i uvida u njihov HROK, sve ostalo ih se ne tiče.

Quote:
Dear Prudence kaže: Pogledaj post
Evo sad čitam kako su čovjeka u banci ispitivali o svemu živome....

http://www.index.hr/vijesti/clanak/o...cu/817827.aspx
Problem je u tome što to sve argumentiraju sa zakonski nebitnim i nevažnim stvarima, jer je riječ o navodno njihovoj želji da unaprijede svoju uslugu... zašto bih ja MORAO suddjelovati u njihovoj akciji prikupljanja podataka?? Ja sam zadovoljan uslugom kakva je i NE ŽELIM da bude bolja, osobito ne da to poboljšanje ide preko mojih leđa.... a i sve da i želim da bude bolja, takve stvari trebaju ostati u domeni dobrovoljnosti, ne bezobrazne ultimativne ucjene do krajnjih granica - oni meni ne daju novac dok im ja ne otkrijem svoju privatnost?? Halooo!!

Ima li tu materijala za nekakav europski sud pravde?? Ima!!

BTW, u krajnjoj liniji, zašto mi ne plate to što ja njima pomažem da oni "unaprijede svoju uslugu"??

Treba to pitati i ministra financija temeljem čega i kojeg zakona to banke ispituju, i u čemu imaju pokriće da mogu postavljati ultimatume (osim što prodaju bahatost jer misle da su one stvarni gazde u državi), tko im je to i čime dozvolio??

Zadnje uređivanje Sledgehammer : 13.10.2015. at 14:38.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 15:22   #269
jel neko zna kako to funkcionira vani, da li Unicredito banka zove talijane kući kao što to radi Zagrebačka i govori im da trebaju ispunjavati ankete jer imaju račun u banci?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 16:05   #270
meni nije jasno da ljudi još ne shvaćaju da 'privatno' više ne postoji odkad je došao internet, ne možeš više ništa sakriti niti od ičega pobjeći, banke mogu doći do svih podataka samo idu lakšim putem, ako te podatke nemaju banke imaju druge institucije
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 16:30   #271
Ma da bilo koja ta strana banka - njemačka, talijanska - kod sebe doma posluje, kamatari, traži i bahati se ma i samo 10% kako to rade u Hrvatskoj - mogla bi slijedeće jutro zatvoriti vrata za sva vremena... ovdje je za njih raj, i to u tolikoj mjeri da se njima, kada vide što mogu kod nas, najradije i ne posluje u svojoj matičnoj zemlji, tamo je za zaradu previše truda i premalo zarade u jedinici vremena... tu na kamati za neki kredit u godini zarade koliko doma ne bi za pet godina, jasno je gdje im je raj na zemlji... lova u džep političaru da ne mijenja zakon, lijepo njemu, lijepo banci, nama kita od metra pa neka dudamo...

U Švicarskoj je kum dizao kredit još prije podosta godina, 40.000 franaka za namjenu "preuređenja svojeg stana" (a sagradio je etažu roditeljske kuće u Zagrebu za tu lovu). Cijela procedura je trajala kao i normalno podizanje bilo koje veće cifre, došao na šalter, službenik stavio karticu u slot računala, on se verificirao kodom, rekao što hoće, sjeo na 5 minuta (može dobiti sok ili kavu dok čeka i čita novine u kožnim foteljama sa strane), službenik ga je pozvao, rekao da može, potpisao je 4 primjerka samo jednog formulara (ne cijeli registrator istih koje bi prethodno skupljao par tjedana na jedno dvadesetak instanci) i otišao na blagajnu, digao sav traženi iznos i zdravo, uz pozdrav šefa poslovnice koji je izašao zaželjeti sve najbolje i puno uspjeha.

Naravno, nikakvi "izvodi", nikakvi "troškovi obrade kredita", nikakve "naknade" ne postoje, banke su najbogatije na svijetu - iako žive samo od kamata (koje su - sic! - višestruko manje negoli kod nas!!), a kod nas kamata mora biti neokrnjena i čista dobit banke, klijent treba platiti i svaki list papira, izvoda i dati plaće za sve bankarske kruhoždere...

Za ispis par listova papira za stambeni kredit daš 1-2% naknade, što je jako velik iznos, veći od plaće tog službenika koji je - za ono što mu je ionako posao i za što ionako dobiva plaću - potrošio svoje radno vrijeme višestruko zarađujući svoju plaću u vrlo kratkom vremenu, unio je parametre u program i ispisao deset listova papira po par lipa jedan, no to košta par tisuća eura...... to je samo odraz lopovsko-grabežljivo-pohlepnog sustava kojeg jednoglasno podržavaju kamatari sa uniformama u staklenim palačama.

Dok sam radio u Švicarskoj, još za vrijeme Juge, imao sam račun u UBS-u na koji sam dobivao plaću... već i samo otvaranje tekućeg računa je sličilo gornjem opisu kao kod kuma, te dobrodošlici šefa poslovnice, koji mi je dao kavu, te mi opširno sve objasnio što mogu, što ne, kakva prava i obaveze imam... dočekala me platnena vrećica sa prospektima ponude banke, plus vrećica nekakvih "švicarskih alpskih" bombona. Stisak ruke, osmijeh i dobrodošlica, meni koji ću dobivati početno neku siću od plaće - takav lik sa titanskim pince-nez naočalama od par tisuća franaka - govori gledajući me u oči da su oni "počašćeni" što ću biti njihov klijent.... i opet se sjetim što bi mi rekli tipični hrvatski bankarčići i kako bi se držali...

Uglavnom, mislio sam da sam zalutao u tu švicarsku banku i da su me zamijenili sa nekim, no moju nevjericu je razbio šef poslovnice koji me je oslovio imenom, a znao je i ostale podatke o meni (jer je tvrtka za koju sam radio poslala dopis sa popisom djelatnika koji će doći otvoriti račun za primanje plaće), pa sam brzo shvatio da me nisu zamijenili, mislio sam da očekuju nekog milijunaša sa sličnim imenom i prezimenom... kada sam to prije dvadesetak godina pričao jednoj pokojnoh bankarskoj službenici, ista me popljuvala i rekla da "kaj ja pušim te bajke"??... ja ju gledam i velim - "zar si toliko - da ne velim što! - da nisi čula da je to moje OSOBNO iskustvo, ne priča iz neke dječlje knjige??"... Nije se dala, i dalje je bajala kako je to izmišljotina, njooj je nevjerojatno da bi bila tolika razlika između nje u ZaBi i švicarskih bankara u standardu ponašanja... koja umišljenost! Tuka je mislila valjda da je odmah svjetska jer su dobili sive sakoe i marame oko vrata!

Tada sam se u predvodrju UBS-a sjetio i bankarske klime u Jugi, gdje su se službenici i tada - a najgore je i DANAS!! - ponašali kao da ja postojim zbog njih, ne oni zbog mene... sjetim se službenika koji su tada još pušili na šalteru, odjeveni kako se kome htjelo, a umjesto "dobar dan" nerijetko su mi se odmah obraćali sa "što trebaš" - valjda zbog mojeg vrlo mladenačkog, baby izgleda, mada i nisam sa svojih 20-aqk godina bio puno drugačiji, no odnos je bio posve drugačiji negoli vani...

Poanta je u tome što je hrvatsko bankarstvo (ukoliko je to uopće točan pojam!) zaglibilo u nekakav primitivizam pohlepe i bahatosti, rade što hoće, a za to su zaslužne sve hrvatske Vlade do sada, koje bahaćenju i širenju krila banaka nisu posvećivale dosta pažnje i dozvoljavale su im da rade što hoće, pa se nekakav cehovski degenerik tipa Bohačeka usuđuje sada postavljati na ministra i na Vladu jer lihvarima nedaju da više kradu milijarde u tom opsegu i tako lako (jasno, nije se bunio dok su oni krali!!).

To je nedopustivo i nezamislivo u nekoj normalnoj državi, gdje takvoj cehovskom majmunu ne bi ni posvećivali ikakovu pažnju... banke su tvrtke kao i svaka druga, ili neka se drži zakona i poštuje ga, ili neka zatvori firmu i put pod noge ako ne zna i ne može poslovati po zakonu države, no jasno je da loša politika, poltronska i uvlakačka prema bankama, nema svoje JA već daju bankarima, kao šugava pseta, da im rade što hoće... iako mi se apsolutno gadi ova komunistička ergela na vlasti, taj Lalovac mi se na momente čak i sviđa.

A gdje su i u kojem smjeru idu hrvatske banke u usporedbi švicarskog bankarstva, jasno je da tu napretka i pomaka u nekom pozitivnom smjeru - NEMA.

Ljudi, pa sa kime mi to bankarimo?
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 16:42   #272
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
ako te podatke nemaju banke imaju druge institucije
Možeš misliti kao mogu dobiti te podatke... skoro pa nikako!

A i da mogu - pa neka traže, što im onda treba ucjenjivati ljude za njihove vlastite novce?? Neka doznaju sve o meni, a ne da me vrijeđaju i ucjenjuju, neka ja bar mislim kako je sve u redu i budem zadovoljan...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 02:17   #273
Najbolje od svega u Hrvatskoj je... ti skupiš sve papire i onda ti još naplate obradu kredita.

Pa po odrađenom poslu, oni bi klijentu trebali to platiti.

A ovo za upitnike... pa kako je stranim bankama? Tamo dođeš sa osobnom bilo koje države, otvoriš račun i šta onda, traže te dok te ne nađu? Možda da interpol pošalju?

Od oca kum ima račune u preko 30 država. Samo u Hrvatskoj su ga pitali te podatke i hladno je zatvorio račun. Pa šta će ga tko jebat, nije lud.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 10:18   #274
Ako te podatke ne traze zbog zakona, onda bi trebali uvesti neku nagradu za davanje podataka, nesto kako radi Vip, daje 25 kuna ako registriras prepaid broj. Evo neka i banka da nesto, rado cu im otkriti i krvnu grupu

Inace malo se u Hrvatskoj pretjeruje sa zastitom osobnih podataka, u Svedskoj postoje servisi koji su povezani sa bazom podataka porezne uprave, i svako moze saznati podatke o bilo kome, gdje zivi, kad je rodjen, koja vozila posjeduje, ako se malo plati, vidjeti koliko zaradjuje, u kojim firmama ima udjele (uostalom www.ratsit.se pa sami pogledajte) zatim preko registarskog broja doci do vlasnika vozila, kada je registriran, kada je mijenjao vlasnika (evo i tog servisa http://biluppgifter.se/), i tako, i nitko se ne zali
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 10:56   #275
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Nekako imam osjecaj da se protiv par jednostavnih pitanja najvise buni ekipa koje je kod dizanja kredita i tako vec prosla body cavity search
I, da malo nadopunim, ekipa koja za biber nema
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 13:13   #276
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Ako te podatke ne traze zbog zakona, onda bi trebali uvesti neku nagradu za davanje podataka, nesto kako radi Vip, daje 25 kuna ako registriras prepaid broj. Evo neka i banka da nesto, rado cu im otkriti i krvnu grupu

Inace malo se u Hrvatskoj pretjeruje sa zastitom osobnih podataka
To i je poanta koju sam i sam prije rekao... da se ne govori o nekakvim privatnim firmicama-utjerivačima dugova, koji dobiju od banke neovlašteno nečije privatne podatke, iako za to nemju nikakve zakonske i ugovorne predispozicije - ja sam sklopio ugovor sa bankom i sa njom ću ga odraditi do kraja, u ugovoru o kreditu ne piše da banka ima pravo prodati moj dug bilo kome i ustupiti mu moje podatke... ako ja ne mogu prodati svoj kredit nekome, već banka inzistira da novi dužnik ima isto po njezinim uvjetima kreditnu sposobnost i da sklapa novi ugovor o kreditu, temeljem čega smije banka prodati svoj dio našeg kreditnog ugovora??

Ja nisam nikome dao dozvolu da banka prodaje MOJ dug bilo kome, nisam to potpisao, i naravno da mi ne pada na pamet da plaćam davanja koje si ta ekipoa slobodno i bez obračuna zaračunava... to je ozbiljna povreda propisa koja je izjednačena sa mafijaškom praksom prodaje duga kamatarima i reketarima, no kod nas je to očito pitanje sa kojima se ova "pravna država" ne želi baviti...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 13:19   #277
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
meni nije jasno da ljudi još ne shvaćaju da 'privatno' više ne postoji odkad je došao internet, ne možeš više ništa sakriti niti od ičega pobjeći, banke mogu doći do svih podataka samo idu lakšim putem, ako te podatke nemaju banke imaju druge institucije
Ali gle, banka mi cijelo vrijeme šalje izvode na adresu, u krajnjoj liniji i taj poziv mi pošalju na tu adresu, zovu me na mobitel (i javljam se), a onda dođem tamo i pitaju me koja mi je adresa i traže od mene broj mobitela.
"Ana, kako se ti zoveš?" - stupidno je.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 13:23   #278
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
meni nije jasno da ljudi još ne shvaćaju da 'privatno' više ne postoji odkad je došao internet, ne možeš više ništa sakriti niti od ičega pobjeći, banke mogu doći do svih podataka samo idu lakšim putem, ako te podatke nemaju banke imaju druge institucije
još i bolje, ako je donesen zakon onda su i policija i porezna uprava dužne dati tražene podatke umjesto da banka maltretira mene sa tim pizdarijama
preko Oib-a mogu saznati sve što ih zanima
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 13:26   #279
Pa ja svaki puta kada smo se selili odmah izvadim osobnu i promijenim sve podatke na novu adresu, odem u banku, baba si tamo fotokopira moju osobnu, stavi je u moj dosje, uzme broj mobitela, sve upiše u sustav preda mnom, i onda šalju papire na adrese otprije deset godina, zovu na odavno nevažeće mobitele i još se pravdaju da su me zvali, ali me nisu mogli dobiti, i slali na tu adresu... koju adresu??

Ja velim da zašto kod prijave nove adrese i mobitela ne brišu stare podatke, onda baba šuti, a ja pitam da "za koji kurac ja onda prijavljujem nove podatke ako se oni prave idiotima većim nego što jesu"?? Potrudim se, uredno dolazim u banku, sve odmah prijavim, a oni filozofiraju opterećeni sa 90% nevažećih podataka u mojem dosjeu u njihovom računalu... umjesto da brišu nevažeće, oni su opterećeni sa skupljanjem bezvrijednih podataka, UDBA i STASI su za njih gola kita...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 13:28   #280
treba početi glasno psovati na šalteru

ak ti kaže da neće provesti nalog digni svu lovu s računa i zatvori ga pa da vidiš kako zašute.
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.