Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2017., 14:55   #141
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Koju si gledao?
Pa i nisam gledao. Osim video isječaka.
No ovakve stvari:

" prizor gole žene s hidžabom na glavi, koja u jednom trenutku iz svojega spolnog organa vadi nacionalnu zastavu. Nedugo nakon toga glumac koji predstavlja Isusa Krista silazi s križa (napravljenog od plastičnih posuda) i siluje tu muslimanku."

govore da je riječ o jeftinoj provokaciji sa 99 % vjerojatnosti.
Naravno, kako nisam gledao, ostavljam 1% mogućnosti da je Frljić genijalan.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:00   #142
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Zanimljiv intervju s Oliverom Frljićem:
http://www.autograf.hr/oliver-frljic...izirao-hrvate/


-"Ništa vam ne valja! Volite li vi, gospodine Frljiću, uopće Hrvatsku?"
-"Mislim da je pitanje ljubavi prema državi deplasirano. Država je servis građana. Kao takvoj, mi joj plaćamo poreze. Mislim da bi tu – nadam se da me sada čitaju Thompson i Nina Badrić – naša ljubav trebala počinjati i završavati."

-"Sigurno ste puno puta čuli za sebe ”da ne volite Hrvatsku”, pa ste si valjda postavili pitanje što to znači."
-"Te koji me optužuju htio bih pitati o kojoj se ljubavi radi? Matoš je rekao da se zemlja voli i šamarima. Ali, budući da ova zemlja pršti od ljubavi onih koji su je opljačkali i devastirali, možda mi oni mogu reći o kakvoj je ljubavi riječ."

Odličan je.
Odlična zamjena teza...

Država je servis Olivera Frljića, kao i Thompsona i Nine Badrić.
No da, porez plaćaju svi.

To da im servis i ostane na usluzi, stvar je interesa kruga (ili krugova) koji im to omogućuju.
Izjave ljubavi i prezira prema Hrvatskoj samo su stvar "verbalne etikete i pravila ponašanja" klubova kojima pripadaju.

Tako jedni drugima slobodno mogu predbacivati hipokriziju. A Matoša bolje da ne spominje...

I da, predstave su mu loše.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:02   #143
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Pa i nisam gledao.
Pretpostavljao sam da nisi.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:05   #144
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
To da im servis i ostane na usluzi, stvar je interesa kruga (ili krugova) koji im to omogućuju.
U čemu je problem? Ne govore li to isto i ovi s onog desničarskog portala liberal.hr?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:05   #145
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pretpostavljao sam da nisi.
Ti si gledao i sviđa ti se?
Inače, mišljenje o nekom djelu se može formirati i pomoću glasina. To nema istu težinu kao izravno gledanje, ali opet, u životu se daje prioritet jednim stvarima naspram drugim.
Npr. ako ti kažem da poslušaš Thompsona - Bosna, ti ćeš sigurno odbiti, jer ćeš misliti da ti se neće svidjeti, iako nisi poslušao.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:07   #146
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ti si gledao i sviđa ti se?
Nisam gledao. Niti sam govorio o tome. Rekao sam da mi se sviđa intervju.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:09   #147
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nisam gledao. Niti sam govorio o tome. Rekao sam da mi se sviđa intervju.
Ali je li u pravu?
Je li država servis građana? Za neke da.
Ima i takvih koji vole svoju državu. To je možda iracionalno, ali postoje. Jesu li oni svi lopovi, ili zabludjeli?
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:17   #148
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
U čemu je problem? Ne govore li to isto i ovi s onog desničarskog portala liberal.hr?
Desničarski portal koji hvali Antu Markovića, predlaže da Sloveniji poklonimo izlaz na otvoreno more, zalaže se za legalizaciju lakih droga? Okidoki.



Nema problema, ima potpuno pravo ne voljeti RH. I građani RH imaju potpuno pravo ne voljeti njega. Ili ga voljeti. Problem je što on one koji njega ne vole proglašava radi toga fašistima.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:22   #149
...
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)

Zadnje uređivanje Nea-- : 13.09.2017. at 16:31.
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:26   #150
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Funkcija/smisao države je da bude servis građana, a ne nekakav idealni entitet kojega se apstraktno voli.

Uostalom, oduvijek me zanimalo ŠTO ZAPRAVO VOLE domoljubisti kada kažu da "vole Hrvacku"?
Hrvacka je dosta širok pojam - obuhvaća teritorij tj prostor mora, planina, dolina; zatim obuhvaća ljude koji su tu rođeni i žive; i na koncu, obuhvaća političku garnituru koja (uglavnom loše i katastrofalno) odlučuje o ovo prvo dvoje....
Što od svega toga voliš kad "voliš Hrvacku" i na koji način izražavaš tu ljubav?
Pa uglavnom se misli na zemlju i ljude. Malo tko misli na političare (možda neki u strankama).
Ne znam čemu ovi izrazi Hrvacka, domoljubist.
Moglo bi se reći da Frljić i slični (možda i ti) nisu zapravo protiv toga da se voli država - nego ne vole baš ovu državu sada (što odmah prenose i na zemlju i ljude, dijelom).
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:38   #151
Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
Opći interes je apstraktan pojam koji ne znači apsolutno ništa.
Pa rekao sam već, opći interes je ono što je predstavlja dobrobit svih građana. Za mene to nije apstraktni pojam. Mislim da je to osnovna funkcija države. Ako država štiti prvenstveno sebične interese pojedinaca, onda je ona zapravo sluškinja moćnih i bogatih.
Jednostavko is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:58   #152
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ne znam na što misliš pod racionalan jer mi se taj termin toliko razvodnio u zadnjih nekoliko godina da to nije za povjerovat.
Mislim na sposobnost uviđanja onoga što je istinito i dobro. Naravno da se to može lako relativizirati, pa bi pobijanje tog relativiziranja zahtijevalo podužu raspravu, ali nadam se da se možemo složiti barem s tim da svatko ima neku prirodnu težnju da spozna što je istina i da čini što je dobro.
Jednostavko is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:02   #153
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Mislim na sposobnost uviđanja onoga što je istinito i dobro. Naravno da se to može lako relativizirati, pa bi pobijanje tog relativiziranja zahtijevalo podužu raspravu, ali nadam se da se možemo složiti barem s tim da svatko ima neku prirodnu težnju da spozna što je istina i da čini što je dobro.
Nešto kao mudrost?
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:14   #154
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Uostalom, oduvijek me zanimalo ŠTO ZAPRAVO VOLE domoljubisti kada kažu da "vole Hrvacku"?
Nogometnu reprezentaciju.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:27   #155
A baš ....

(Sorry šta sam greškom izbrisala onaj gornji post, htjela sam samo uzesti jednu rečenicu ali sam sve izmijenila i na kraju izbrisala.... )
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:34   #156
Nije isključeno da je ovaj pdf začaran.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:37   #157
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Nešto kao mudrost?
Da, otprilike. Mudrost je više vrlina, nešto što obilježava cijelu osobu, dok racionalni možemo biti i samo ponekad i samo u ponečemu.
Jednostavko is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:21   #158
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nema problema, ima potpuno pravo ne voljeti RH.
Pa, nije baš rekao da ju ne voli. Takvo jedno nevoljenje države je meni previše apstraktno isto kao i voljenje. Ali ovi tvoji liberali i libertarijanci eksplicitno ne vole nikakvu državu. Zar ne? ergo, ne vole ni hrvatsku državu. U tome su bliski s anarhistima. Može li se ne voljeti država kao takva, kao instrument, a istodobno voljeti Hrvatska? Što je onda ta (voljena) Hrvatska minus država? Narod? Kultura?

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
I građani RH imaju potpuno pravo ne voljeti njega. Ili ga voljeti. Problem je što on one koji njega ne vole proglašava radi toga fašistima.
Nisam to čuo. Barem ne u navedenom intervjuu. Ali ima jedan drugi intervju (http://pescanik.net/oliver-frljic-intervju-7/) u kojem ipak pravi razliku između liberala i fašista:

Quote:
Vašu radikalnost kritiziraju i neki pripadnici, recimo tako, liberalnih krugova. Ne odobravaju agresivno gušenje sloboda i zatiranje prava, ali ono što radite ipak smatraju pretjeranim, provociranjem. Može li se s neofašističkom klerikalnom desnicom voditi dijalog?

Pripadnici liberalnih krugova zaboravljaju kako je završilo zadnji put kad se s fašizmom pokušao voditi dijalog. Od hrvatske salonske ljevice ne očekujem da svoje lule zamijeni nečim učinkovitijim u borbi protiv rapidne fašizacije društva. Ali da ponovno citiram stih Branka Miljkovića koji ovih dana ne mogu izbaciti iz glave: „Ko ne ume da sluša pesmu, slušaće oluju.”
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:31   #159
Ne znam što je najučinkovitije u borbi protiv fašizma, ali kad je u pitanju tko je najučinkovitiji:

http://www.ntv.ba/wp-content/uploads...ivojinovic.jpg
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 20:54   #160
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa, nije baš rekao da ju ne voli. Takvo jedno nevoljenje države je meni previše apstraktno isto kao i voljenje.
Ljude je jako teško klasificirati iz početnih premisa.

Npr OLiver Frljić i parsifal ne vole Hrvatsku ,Europu, Jugoslaviju i ekvator.
Površno bi se moglo reći da pripadamo istoj strani.

I njegov intervju mi se sviđa. ljudski je.

Ali ja ni ne mrzim Europu, Hrvatsku, Jugoslaviju i ekvator.
ja sam bio dobar jugoslaven i sada dobar hrvat i europljanin i poštujem zemljopisne znakove ...
U jugi je bilo puno dobrih stvari.
i u austrougarskoj ...

Meni su to sve apstrakcije kao i hegelova fenomenologija duha.

Ali ja sam proputovao 27 zemlja svijeta i Hrvatska mi je najljepša.
Zagreb mi je lijep kao i Split.
Rijeka mi nije lijepa,ali lijepo mi je bilo na Srdočima

ja volim more jer znam što je more ali ne znam što je to jugoslavija,hrvatska i europa.

glasao sam 1990 za neovisnost hrvatske.
NE IZ LJUBAVI PREMA HRVATSKOJ NEGO IZ LJUBAVI PREMA SLOBODI
:klap:

ja ne volim Rijeku, ali je i ne mrzim.

Ja ne volim Pavla pavličića. ali ga ni ne mrzim. ravnodušan sam prema njemu kao i prema hegelu. Ne zanimaju me. Nisu me pogodili. Ali Sigmund mi je drag

Ali volim Krešmira Miška. On je genije. Ne znam je li hrvat ili srbin i ne volim ga radi nacionalnosti nego radi njegovog genijalnog rada i knjiga.

Ja mrzim predstave Olivera Frljića iako ih nisam gledao.
Mrzim ih jer primjećujem i vjerujem ljudima koji su opisali činjenice iz tih predstava..

Mrzim kada se netko ruga nekom koji nešto voli.

Zato mrzim Čarli Hebdo .
Ja nisam Čarli hebdo. Novinari čarlija hebdo su budale i fanatici koje su ubili njima slični fanatici.izrugivali su se nečem što je nekom sveto i kazna je stigla . univerzum je nepogrešiv i metak koji su uputili perom pogodio ih je rikošetom u glavu

Novinari čarlija hebdo su teroristi s perom koje su ubili islamski teroristi a sve je to dopustilai odgovorna je francuska država jer nije znala spriječiti ružnoću i mržnju novinara tog lista koji su dobvali novac za svoje črčkarije.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 13.09.2017. at 21:21.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.